התמכרות למשחקי מחשב

מחבר/ת:מרכז לטיפול בהתמכרויות
התמחות: טיפול בהתמכרויות

מהי התמכרות למשחקי מחשב?

התמכרות למשחקי מחשב מתייחסת באופן כללי לבילוי זמן מוגזם בצורה שאינה בריאה מול משחקי מחשב. מכורים למשחקי מחשב מקדישים את מרבית זמנם למסך, במקום להשתלב ב’עולם האמיתי’. בדרך כלל האדם או הילד שהתמכרו למשחקי מחשב יבודדו עצמם מאחרים ויתחמקו ממשימות יומיומיות, רק בכדי לבלות עוד זמן מול המסך ומשחקי המחשב.

טיפול בהתמכרות לגיימינג - המרכז לטיפול בהתמכרויות מבית מרכז רימון - ההחלמה מתחילה כאן
טיפול בהתמכרות לגיימינג – המרכז לטיפול בהתמכרויות מבית מרכז רימון – ההחלמה מתחילה כאן

כיום התמכרות למשחקי מחשב לא מוגדרת באופן רשמי כהפרעה נפשית או מחלה, למרות שישנם מומחים לבריאות הנפש הקוראים להכיר בה ככזו. בימים אלה נערכים מחקרים נרחבים על הנושא ועל ההשפעות של התמכרות כזו ורבים מאמינים שזה עניין של זמן עד שתוכר כהפרעה על ספקטרום ההפרעה האובססיבית-קומפולסיבית (OCD) בדומה להתמכרות להימורים.

למרות שעדיין אין הכרה רשמית בהתמכרות למשחקי מחשב כמחלה, זהו מצב נפוץ ביותר שעלולות להיות לו השלכות על עולמו הרגשי והחברתי של מי שסובל ממנו.

במאמר זה ננסה להבין מהם הסימנים המעידים על התמכרות למשחקי מחשב? מהם הסיכונים וההשלכות של התמכרות כזו? וכיצד ניתן לטפל?

סימנים להתמכרות למשחקי מחשב

מכיוון שאין הכרה רשמית במצב זה כמחלה, אין הסכמה גורפת על רשימת תסמינים בעזרתם ניתן לאבחן התמכרות למשחקי מחשב. בתחילה פסיכולוגים ומומחים לבריאות הנפש הסתמכו על קריטריונים באמצעותם מאבחנים התמכרות להימורים, אולם כיום פחות משתמשים בשיטת אבחון זו וההחלטה האם אדם או ילד מכורים למשחקי מחשב תלויה בהבנתו וניסיונושל המטפל בתחום.

עם זאת, קיימים סימנים שיכולים לעזור באבחון של התמכרות למשחקי מחשב ולהעיד האם מדובר במצב הדורש טיפול חיצוני:
פגיעה משמעותית בלימודים, עבודה או מערכות יחסים.
התחמקות ממחויבויות קודמות על מנת להמשיך לשחק במחשב.
העדפת משחק במחשב על פני מפגש חברתי.
בילוי זמן רב מול המחשב עד שעות מאוחרות הגורם לפגיעה בהרגלי השינה.
חוסר עניין בפעילויות שבעבר גרמו לסיפוק והנאה.
מקרים חוזרים של משחק למשך 8 שעות רצופות או יותר.

למרות שכביכול כל אחד שמשחק במחשב עלול להתמכר למשחקי מחשב, בפועל ישנן קבוצות מסוימות המציגות נטייה גדולה יותר לפתח הרגלים לא בריאים. הקבוצות הללו כוללות:
גברים
ילדים ובני נוער
אנשים הסובלים מהפרעות נפשיות אחרות (דיכאון, חרדה ועוד)
אנשים בעלי זמן פנוי רב שלא עוסקים בפעילויות אחרות
ילדים עם קשיים חברתיים

מחקרים טוענים שבין 2%-10% מבין כל הילדים שמשחקים במשחקי מחשב הופכים למכורים. הגישה כיום כלפי התמכרות למשחקי מחשב טוענת שהיא למעשה סוג של בעיית שליטה בדחפים, בניגוד להתמכרויות לאלכוהול או סמים שהיא התמכרות פיזית ופסיכולוגית. אולם גם למצב כזה יש השלכות על תחומים רבים בחיים, בקרב ילדים, צעירים ומבוגרים כאחד.

טיפול בהתמכרות למשחקי מחשב - המרכז לטיפול בהתמכרויות מבית מרכז רימון - ההחלמה מתחילה כאן
טיפול בהתמכרות למשחקי מחשב – המרכז לטיפול בהתמכרויות מבית מרכז רימון – ההחלמה מתחילה כאן

ההשלכות של התמכרות למשחקי מחשב

השלכות חברתיות – מכיוון שהאדם המכור מבלה את רוב זמנו מול המחשב, הוא מבלה מעט מאוד זמן בתקשורת עם אנשים אחרים. בעקבות כך עלול להיווצר מחסור באינטראקציה בין-אישית שעלול להוביל לבדידות ואובדן של חברויות ומערכות יחסים.
השלכות מקצועיות/לימודיות – ילדים ונערים המכורים למשחקי מחשב, בדרך כלל יגיעו למצב של ירידה בהישגים הלימודיים בבית הספר ולפגיעה בציונים. שיעורי בית ולמידה למבחנים, לרוב יורדים נמוך בסדר העדיפויות. מבוגרים הסובלים מההתמכרות למשחקי מחשב, יראו בדרך כלל הידרדרות דומה בביצועים והשקעה בעבודה והעדר או ויתור על שאיפות מקצועיות.
השלכות כלכליות – מבוגרים ונערים המכורים למשחקי מחשב, עלולים להגיע למצב בו הם מבזבזים כסף רב על משחקים ומוצרים נלווים. במקרים קיצוניים ייתכנו גם פיטורים מהעבודה עקב ביצועים נמוכים או העדרות רבה שהן תוצאה של ההתמכרות.
השלכות משפחתיות – התמכרות למשחקי מחשב של מישהו מבני המשפחה עלולה לגרום למתח רב ולריבים בין בני המשפחה. תגובות נפוצות של האדם או הילד המכורים הם הכחשה של קיומה של בעיה, התעלמות מהערות המשפחה בדבר הבעיה והאשמת אחרים בניסיונות לשלוט בחייהם.
השלכות בריאותיות – אדם המכור למשחקי מחשב עלול להזניח את ההיגיינה האישית, לסבול מפגיעה בהרגלי השינה, לוותר על פעילות גופנית ולאכול בצורה לא מאוזנת ולא בריאה, התנהגויות שעלולות להוביל לפגיעה במצב הבריאותי.
השלכות רגשיות ונפשיות – מי שסובל מהתמכרות למשחקי מחשב עלול לחוות מצבים של דיכאון, הערכה עצמית נמוכה, חרדה חברתית, חוסר סבלנות, התקפי זעם, רגשות אשמה ובושה על כך שהוא איבד את השליטה בחייו ועוד.

מכיוון שהתמכרות למשחקי מחשב הוא תחום צעיר יחסית בבריאות הנפש, אין עדיין הוכחות חד משמעיות על הנזקים הנגרמים בעקבותיה, כמו גם בנוגע ליעילות של טיפולים כאלה ואחרים. אולם בדומה לכל בעיה נפשית אחרת, קיימים כמה סוגי טיפול שיכולים לעזור.

טיפול בהתמכרות למשחקי מחשב

טיפול פסיכולוגי אישי – פגישה אישית עם פסיכולוג או מטפל בעל ניסיון בטיפול בהתמכרויות. היתרון בטיפול כזה הוא, שהוא אינדיבידואלי ומתבסס על מצבו האישי של האדם ומותאם בדיוק לצרכים של הילד או האדם המכורים.

כאשר מדובר בטיפול בנער או ילד המכורים למשחקי מחשב, חשוב לכלול בטיפול האישי גם הדרכת הורים, שמטרתה לעזור להורים להבין כיצד יוכלו לסייע לילדם בתהליך הגמילה וכיצד ליצור הרגלים והתנהגויות וגבולות שיעזרו להם ולילדם להתמודד עם הבעיה ולהמנע ממנה בעתיד.
טיפול משפחתי– התמכרות למשחקי מחשב בדרך כלל משפיעה על בני משפחה נוספים והסיכויים להחלמה עולים כאשר כל בני המשפחה יחד נרתמים למען מטרות משותפות.
טיפול בחיק הטבע – מומלץ עבור מטופלים מבוגרים בדרכ’. טיפול כזה מוציא את האדם לחיק הטבע ומתמקד בלימוד של כישורי הישרדות, עבודת צוות, עמידה ביעדים ובניית ביטחון עצמי. לרוב נדרשים ימים רבים על מנת שטיפול כזה יהיה יעיל.

טיפול קבוצתי – טיפול קבוצתי בהתמכרויות הוא אחת השיטות המוכרות והיעילות, לרוב הההמלצה היא על טיפול משולב, גם טיפול פסיכולוגי אישי וגם טיפול קבוצתי. ישנם סוגים של טיפולים קבוצתיים לטיפול בהתמכרויות ובינהם שיטת 12 הצעדים, טיפול קוגניטיבי התנהגותי CBT קבוצתי, טיפול קבוצתי תמיכתי ועוד.

כפי שציינו קודם לכן, ישנן קבוצות הנמצאות בסיכון גבוה לפתח התמכרות למשחקי מחשב. גלו עירנות ונסו לבדוק האם אתם או בן משפחה שלכם סובל מהתמכרות למשחקי מחשב, נסו להבין האם מדובר בהתנהגות נורמטיבית ושימוש סביר או שמא מדובר בהתנהגות חרגה הגובלת בהתמכרות. לעיתים יש צורך לקבוע חוקים ומגבלות על השימוש במחשב ופעולה כזו תוכל לסייע ולהפחית את משך השימוש במחשב. חשוב לזכור שניתן לשחק במשחקי מחשב באופן מתון כתחביב או דרך להרגע מבלי שתיווצר פגיעה בחיי החברה, בלימודים או במישור התעסוקתי.

במידה ואתם חוששים שאתם או בן משפחה שלכם סובל מהתמכרות למסכי מחשב, אל תהססו, פנו אל איש מקצוע מומחה בתחום ההתמכרויות להתיעצות. פניה מוקדמת לאבחון וטיפול בהתמכרות למסכי מחשב יכולה להיות משמעותית וקריטית. ככל שהאבחון נעשה בשלב מוקדם יותר של ההתמכרות, כך קל יותר לטפל בבעיה וסיכויי ההצלחה עולים.

טיפול בהתמכרות למשחקי מחשב במרכז רימון

כפי שתארנו במאמר, התמכרות למשחקי מחשב הוא תחום חדש יחסית בשדה בריאות הנפש ולכן ישנה חשיבות מכרעת לפניה לאיש מקצוע מומחה בתחום. אנו במרכז רימון פיתחנו מגוון כלים שיעזרו לכם לבחור את המטפל המתאים ביותר. השתמשו במנוע החיפוש החכם למטפלים ופסיכולוגים מומלצים בכדי לאתר את המטפל המתאים והקרוב ביותר אליכם. בנוסף, פיתחנו את תו האיכות של מרכז רימון, באמצעותו תוכלו להיות בטוחים שהמטפל או המטפלת שבחרתם עומדים בסטנדרט המקצועי המחמיר שפיתחנו, שיבטיח לכם שפניתם לאיש מקצוע מומחה, בעל הכשרה מוכרת בתחום, ניסיון והמלצות מאנשי מקצוע בכירים בתחום.

השתמשו במנוע החיפוש החכם שלנו למטפלים ופסיכולוגים מומלצים

מעוניינים להתייעץ עם מומחה בתחום הטיפול בהתמכרויות?
השאירו פרטים בטופס ומומחה מהמרכז לטיפול בהתמכרויות יחזור אליכם בהקדם

  מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

  גמילה מאלכוהול
  גמילה מסמים
  התמכרות אצל ילדים
  התמכרות לאלכוהול / אלכוהוליזם
  התמכרות להימורים
  התמכרות למשחקי מחשב
  התמכרות לסמים
  התמכרות לקנאביס / מריחואנה / גראס
  טיפול בהתמכרות / טיפול בהתמכרויות
  התמכרות לפורנו – אבחון וטיפול
  התמכרות למין / התמכרות לסקס
  התמכרות למסכים
  התמכרות לקוקאין – התמכרות לקוק
  טיפול בהתמכרות למין / ההתמכרות לסקס
  Psychotherapy for Sex Addiction – A Comprehensive Exploration

  המומחים של רימון ב

  טיפול בהתמכרויות

  עוד מאמרים בנושא

  טיפול בהתמכרות לאוננות - התמכרות לאוננות: סימנים, תסמינים וטיפולים
  התמכרות לאוננות: סימנים, תסמינים וטיפולים אוננות היא פעילות מינית טבעית ובריאה שמתבצעת על ידי אנשים רבים. עם זאת, עבור אנשים מסוימים, אוננות יכולה להפוך להתנהגות כפייתית שמפריעה לחיי היומיום ולמערכות היחסים שלהם. במאמר זה נחקור את הנושא של התמכרות לאוננות, כולל הסימנים, התסמינים והטיפולים הזמינים לאוננות כפייתית.
  טיפול בהתמכרות למין - המרכז לטיפול בהתמכרויות מבית מרכז רימון - ההחלמה מתחילה כאן
  טיפול בהתמכרות למין / גמילה מהתמכרות לסקס מדריך מעמיק לגמילה מהתמכרות למין התמכרות מינית, היא מצב מורכב שבו התנהגויות מיניות יוצאות מכלל שליטה, התמכרות זו...
  טיפול בהתמכרות לקוקאין - המרכז לטיפול בהתמכרויות מבית מרכז רימון - ההחלמה מתחילה כאן
  מה זה קוקאין? קוקאין הוא חומר המופק מצמח הקוקה, בצורה של אבקה לבנה. לקוקאין, שנקרא גם קוק או קריסטל או בצורה המסונתזת – קראק. לקוקאין,...
  טיפול בהתמכרות למסכים - המרכז לטיפול בהתמכרויות מבית מרכז רימון - ההחלמה מתחילה כאן
  התמכרות למסכים – מה במאמר? מאמר זה פורט את ההשפעה של התמכרות למסכים על בריאותם הנפשית של ילדים, בני נוער וצעירים. המאמר בוחן מחקרים עדכניים,...
  טיפול בהתמכרות למין - המרכז לטיפול בהתמכרויות מבית מרכז רימון - ההחלמה מתחילה כאן
  במרכז רימון, אנחנו מכירים בחשיבות של מתן מידע מדויק, עדכני ומקיף על בעיות בריאותיות שונות. במאמר זה נתעמק בסוגיה שלעתים קרובות לא מובנת – מכורים...
  טיפול בהתמכרות לפורנו - המרכז לטיפול בהתמכרויות מבית מרכז רימון - ההחלמה מתחילה כאן
  מה במאמר? מהי התמכורת לפורנו מהם הסימנים הבולטים גורמים השפעות התמכרות לפורונוגרפיה טיפול בהתמכרות לפורנו מומחים בטיפול בהתמכרות לפורנו התמכרות לפורנו התמכרות לפורנוגרפיה, כמו כל...

  צריכים עזרה באיתור מומחה מתאים? השאירו פרטים

   כניסה למערכת