התמכרות למין – התמכרות לסקס

מחבר/ת:מרכז לטיפול בהתמכרויות
התמחות: בריאות הנפש

מה במאמר?

במאמר זה נעסוק בהתמכרות למין, וננסה להפיג את העמימות הרבה סביב הגדרתה. נגדיר מהי התמכרות לסקס, כיצד ניתן לזהות אותה אצלנו או אצל קרובנו,ומהן דרכי הטיפול המומלצות. כמו כן נמליץ על אנשי מקצוע מומחים בטיפול בהתמכרויות.

מהי התמכרות לסקס / התמכרות למין?

התמכרות למין מוגדרת כחוסר שליטה במחשבות על מין ובדחפים לבצע פעילות מינית. אמנם דחפים מיניים הם טבעיים ואפילו אבולוציוניים, אולם התמכרות לסקס מתייחסת להתנהגויות הנעשות בתדירות גבוהה ומשפיעות בצורה משמעותית על חיי האדם בצורה שלילית. 
בפועל אנו מבינים שהתמכרות למין מתארת צורך קומפולסיבי לבצע אקט מיני, שמביא להקלה במצוקה שתהיה רגעית וקצרה, כפי ששתיית אלכוהול תהווה עבור מכור לאלכוהול וצריכת סם עבור מכור לסמים.
אדם המתמודד עם התמכרות למין ירגיש צורך קומפולסיבי (כפייתי) לחוות גירוי מיני. התשוקה הזאת עשויה להפריע לאדם לחיות את חיי היום-יום שלו. 

מהי התמכרות למין? איך מזהים ומהו הטיפול המומלץ בהתמכרות לסקס. המרכז לטיפול בהתמכרויות
מהי התמכרות למין? איך מזהים ומהו הטיפול המומלץ בהתמכרות לסקס. מטפלים מומלצים בפריסה ארצית – המרכז לטיפול בהתמכרויות, מבית מרכז רימון.

התמכרות לסקס עשויה להופיע בדרכים שונות וכוללת בתוכה התמכרות ל:

 • אקט מיני
 • שימוש בשירותי מין בתשלום 
 • צפיה וצריכה של פורנוגרפיה (התמכרות לפורנו)
 • אוננות או פנטזיות מיניות
 • מציצנות

מכורים למין, ישנו את סדר היום שלהם, פעמים רבות, בכדי לבצע פעילות מינית ויפגינו חוסר שליטה בהתנהגות זאת, למרות ההשלכות השליליות שלה על חייהם.

לאנשים מסוימים התמכרות לסקס יכולה להיות מסוכנת מאוד ולהוביל לקשיים משמעותיים במהלך חייהם. למשל התפתחות של התמכרויות אחרות. להתמכרות למין יש פוטנציאל להשפעה שלילית על מצבו הפיזי והנפשי של האדם המכור, מערכות היחסים שלו, איכות החיים והביטחון העצמי שלו.

כיצד נזהה התמכרות למין?

התמכרות למין יכולה להופיע בדרכים שונות, ויש לה השפעות פיזיות ורגשיות.

להלן מספר סימנים שיעזרו לאדם ולקרוביו סימנים שיעזרו בזיהוי האפשרות שקיימת התמכרות למין:

 • מחשבות אובססיביות על מין – מחשבות בלתי פוסקות על סקס. מחשבות אלו על מין או פנטזיות מיניות עשויות להפוך לאובססיביות ולהפריע למהלך החיים ולתפקודו היומיומי השוטף של האדם.
 • השקעת פרק זמן מופרז בעיסוק במין או בפנטזיות מיניות – חיפוש של פרטנרים למין לא בהכרח מעיד על התמכרות למין, אולם אם האדם משקיע זמן רב ואנרגיות בכך ובעיסוק בנושאים מיניים בכלל, עלול להיות סימן אזהרה. התנהגויות אלו כוללות השקעת זמן בניסיון לקיים יחסי מין, או לרכוש שירותי מין, עיסוק בפעילות המינית עצמה, השקעת זמן על הופעה מינית מעוררת חשק, או התאוששות מפעילות מינית אינטנסיבית.
 • תחושת אשמה או דיכאון – אם הצורך במין הופך להיות התמכרות, התחושות של האדם לגבי מין מתערבבות עם תחושות של חרדה, בושה, דיכאון, או חרטה. האדם המכור למין עשוי להרגיש בושה לגבי הדחפים המיניים שלו והקשיים שלו לשלוט בדחפים אלו. במצב זה יתכן שנראה ביטויים של דיכאון קליני ואף ניסיונות אובדניים. מחקרים מראים כי בקרב מכורים למין, ישנן הפרעות שכיחות נלוות להתמכרות כגון הפרעות חרדה, דיכאון וחרדה חברתית. 
 • ירידה בפעילויות אחרות – מכורים למין עשויים לפתח קיבעון למין עד לרמה שהם יתקשו לקחת חלק בפעילויות אחרות. רבים מהם לא יבצעו את מטלותיהם ויגלו התנהגות חסרת אחריות בתחומים אחרים כגון בלימודים, בעבודה, או בחיים האישיים. בנוסף נראה הימנעות מפעילויות פנאי, פעילויות חברתיות, תחביבים ופעולות אחרות שגורמות הנאה, שאינן פעילות מינית. בעקבות התנהגויות אלו, ניתן לראות פעמים רבות, פגיעה גם במערכות יחסים עם חברים, משפחה ובני או בנות זוג.
 • סימנים נוספים להתמכרות כגון אוננות, פעילות מינית מוגזמת, בגידה בבן הזוג וכוד, בהמשך המאמר.

במידה ונתקלתם בחלק מסימנים אלו אצלכם או בקרב אדם קרוב, מומלץ לפנות לאיש מקצוע מומחה בתחום הטיפול בהתמכרויות לקבלת טיפול מותאם.

מעוניינים להתייעץ עם מומחה בתחום הטיפול בהתמכרויות?
השאירו פרטים בטופס ומומחה מהמרכז לטיפול בהתמכרויות יחזור אליכם בהקדם

  • אוננות מוגזמת – אולם אוננות הינה דרך בריאה לחקור את המיניות והדחפים המיניים, כאשר זה נעשה בצורה מוגזמת, אוננות, יכולה להיות סימן להתמכרות למין. מדובר באוננות כפייתית, לעתים בזמנים לא מקובלים ונאותים, ולעתים עד כדי אי נוחות פיזית או פציעה. 
  • השתתפות בפעילות מסוכנת או שאינה הולמת – במקרים מסויימים התמכרות למין יכולה להוביל להתנהגות בעלת אופי מסוכן. התנהגויות כאלו כוללות התערטלות בפומבי, קיום יחסי מין בפומבי, יחסי מין לא מוגנים, צריכת זנות או שירותי מין אחרים. במקרים מסויימים התמכרות למין עלולה להוביל למחלות מין ולהפצתן.
  • בגידה בבן / בת הזוג – מכורים למין עשויים לחפש כל הזמן פרטנרים חדשים, גם אם זה אומר לבגוד בבן/ת זוג אהוב, או לנהל רומן. מכורים לסקס, יחפשו בצורה אובססיבית פרטנרים למין.
  • ביצוע עבירות מין – במקרים קיצוניים, מכורים למין עשויים לקחת חלק בפעילות פלילית כמו מציצנות, פגיעה מינית, אונס, או התעללות בילדים. חשוב להבין שאמנם חלק מהמכורים למין הם גם עברייני מין, אבל אין הכרח כלל, שהתמכרות למין תוביל לביצוע עבירות אלו.

  טיפול בהתמכרות למין

  על אף האופי השונה של התמכרות למין, ניתן לטפל בהתמכרות לסקס בעזרת אנשי מקצוע מומחים בתחום, הטיפול בהתמכרות.
  לעתים, אם איש המקצוע יבחין כי ההתמכרות למין “יושבת על” הפרעות נפשיות אחרות כמו חרדה או הפרעות במצב הרוח, התכנית הטיפולית תכלול גם טיפול תרופתי.
  התכנית הטיפולית בטיפול בהתמכרות לסקס יכולה לכלול כמה טיפולים כגון:

  • טיפול רגשי פרטני (פסיכותרפיה)
  • טיפול קוגניטיבי התנהגותי (טיפול CBT)
  • טיפול ממוקד טראומה 
  • טיפול קבוצתי בהתמכרויות
  • קבוצות לעזרה עצמית
  • אשפוז לצורך גמילה
  • טיפול זוגי ומשפחתי
  מהי התמכרות למין? איך מזהים ומהו הטיפול המומלץ בהתמכרות לסקס. - המרכז לטיפול בהתמכרויות, מבית מרכז רימון.
  מהי התמכרות למין? איך מזהים ומהו הטיפול המומלץ בהתמכרות לסקס. מטפלים מומלצים בפריסה ארצית – המרכז לטיפול בהתמכרויות, מבית מרכז רימון. 2

  כיצד מטפלים בהתמכרות?

  השלב הראשוני בטיפול בהתמכרות , צריך להיות הגמילה הפיזית מהסם או הגמילה מהתלות בהתנהגות ההתמכרות. את הגמילה חשוב לעשות בליווי והתייעצות מקצועית, שכן ישנן גמילות שעלולות להיות מסכנות חיים (למשל גמילה מאלכוהול או מתרופות הרגעה מסוג בנזודיאזיפינים). ניתן לפנות לרופא משפחה, או להתייעצות עם אנשי מקצוע בתחום. ישנן מקומות ייעודיים (אישפוזיות) לצורך גמילה מסמים בתנאי אשפוז, אולם ישנם מקרים שבהם מתאפשרת גמילה ביתית.
  ישנם מקרים בהם הגמילה תעשה תוך כדי שלב הטיפול.
  לאחר שלב הגמילה הפיזית, ישנה חשיבות להמשך טיפול, אחרת קיימת סכנה לחזרה להתמכרות (כפי שקורה במרבית המקרים ללא טיפול מותאם). עכשיו כשהבנו שההתמכרות חולשת על כל תחומי החיים של האדם, אנו מבינים שהטיפול בה צריך להיות מותאם לכך, וככזה הוא צריך לתת מענה לאותם תחומים. לפיכך, טיפול מיטיב בהתמכרויות ייתן מענה רגשי – פסיכולוגי, ייקח בחשבון אפשרות של מענה רפואי – תרופתי (בהתייעצות עם רופאים מומחים בתחום), וכן יתייחס גם למרכיבים הסוציאליים (התערבויות משפחתיות וקבוצתיות). לאורך כל הטיפול ישנה חשיבות רבה בתמיכה משפחתית וחברתית באדם המכור.

  טיפול בהתמכרוית במרכז לטיפול בהתמכרויות, מבית מרכז רימון

  אנחנו מבינים את הקושי בבחירת מטפלת רגשית / פסיכולוג / פסיכותרפיסט וזו הסיבה שבגללה הקמנו מלכתחילה את מרכז רימון.
  לנו במרכז לטיפול בהתמכרויות – ישנה מטרה אחת ברורה – לעזור לכם למצוא את הפסיכותרפיסטים והפסיכולוגים המתאימים והמומלצים ביותר עבורכם ועבור הקרובים שלכם.
  התמחינו בהתאמת פסיכולוגיות ופסיכותרפיסטים מאז שנת 2013.
  אנו עובדים עם מגוון רחב של מטפלות רגשיות, פסיכותרפיסטים ופסיכולוגים מומלצים בכל הארץ, המומחים בטיפול במגוון קשיים וסוגי טיפול.
  חשוב לנו שבצוות שלנו יהיו אך ורק מטפלים ומטפלות בעלות הכשרה אקדמית, ניסיון בטיפול בהתמכרויות, התמחויות והמלצות רלוונטיות.
  אנו עושים תהליך מיון קפדני בבחירת המטפלות עמן אנו עובדים ולכן יש לנו אחוזי הצלחה מאד גבוהים בהתאמת מטפלות רגשיות, פסיכותרפיסטים ופסיכולוגיות לטיפול בהתמכרויות.

  מעוניינים להתייעץ עם מטפל/ת המומחים בטיפול בהתמכרויות, כחלק מתהליך הגמילה?
  מנסים להגמל ואתם זקוקים לליווי רגשי?
  הגעתם למקום הנכוןהמרכז לטיפול בהתמכרויות מבית מרכז רימון, עובד עם מטפלים מומחים, מנוסים ובעלי הכשרות אקדמיות מוכרות, המתמחים בטיפול רגשי / פסיכותרפיה עם אנשים הסובלים מהתמכרות לסמים.

  צרו עימנו קשר להתייעצות ללא התחיבות

  מעוניינים להתייעץ עם מומחה בתחום הטיפול בהתמכרויות?
  השאירו פרטים בטופס ומומחה מהמרכז לטיפול בהתמכרויות יחזור אליכם בהקדם

   מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

   גמילה מאלכוהול
   גמילה מסמים
   התמכרות אצל ילדים
   התמכרות לאלכוהול / אלכוהוליזם
   התמכרות להימורים
   התמכרות למשחקי מחשב
   התמכרות לסמים
   התמכרות לקנאביס / מריחואנה / גראס
   טיפול בהתמכרות / טיפול בהתמכרויות
   התמכרות לפורנו – אבחון וטיפול
   התמכרות למין / התמכרות לסקס
   התמכרות למסכים
   התמכרות לקוקאין
   טיפול בהתמכרות למין / ההתמכרות לסקס
   Psychotherapy for Sex Addiction – A Comprehensive Exploration

   המומחים של רימון ב

   בריאות הנפש

   עוד מאמרים בנושא

   שיקום האמון ומציאת מרפא: שביל החמלה לשיקום לאחר בגידה וחוסר נאמנות במערכת יחסים זוגית - מטפלים ופסיכולוגים מומלצים לטיפול בעקבות בגידה
   שיקום האמון ומציאת מרפא: שביל החמלה לשיקום לאחר בגידה וחוסר נאמנות במערכת יחסים זוגית – מטפלים ופסיכולוגים מומלצים לטיפול בעקבות בגידה   אנו במרכז רימון...
   מייאוש לתיקון: 5 השלבים הרגשיים כשיש חשד לבגידה השלבים הרגשיים המלווים בגידה או חשד בבגידה ומה יכול לעזור בכל אחד מהם?
   מייאוש לתיקון: 5 השלבים הרגשיים כשיש חשד לבגידה   השלבים הרגשיים המלווים בגידה או חשד בבגידה ומה יכול לעזור בכל אחד מהם?   כאשר אדם...
   פסיכולוג במודיעין מכבים רעות והאזור - טיפול פסיכולוגי על ידי מטפלים ופסיכולוגים מומלצים במודיעין והאזור
   מחפשים המלצה למומחה בטיפול פסיכולוגי במודיעין מכבים רעות והאזור או פסיכולוג במודיעין מכבים רעות והאזור?תנו לנו לעזור לכם בהתאמת פסיכולוג במודיעין.התקשרו אלינו עכשיו ואנו נדאג...
   פסיכולוג תל אביב
   מחפשים המלצה לפסיכולוג תל אביב או טיפול פסיכולוגי בילדים תל אביב?תנו לנו לעזור לכם בהתאמת הפסיכולוג המומלץ ביותר עבורכם.התקשרו אלינו עכשיו ואנו נדאג להפנותכם למטפלים...
   Psychotherapy for Sex Addiction   outline – sex addiction psychotherapy: IntroductionSex addiction definition and prevalenceAddressing sex addiction through psychotherapy Evolution of Sex Addiction TherapyHistorical overviewPioneers...
   מהי התמכרות למין ומה מאפיין טיפול בהתמכרות למין התמכרות למין מוגדרת כחוסר שליטה במחשבות על מין ובדחפים לבצע פעילות מינית. התמכרות זו מתאפיינת בצורך כפייתי...
   פסיכולוג במודיעין מכבים רעות והאזור - טיפול פסיכולוגי על ידי מטפלים ופסיכולוגים מומלצים במודיעין והאזור

   פסיכולוג במודיעין

   מחפשים המלצה למומחה בטיפול פסיכולוגי במודיעין מכבים רעות והאזור או פסיכולוג במודיעין מכבים רעות והאזור?תנו לנו לעזור לכם בהתאמת פסיכולוג במודיעין.התקשרו אלינו עכשיו ואנו נדאג

   להמשך קריאה
   פסיכולוג תל אביב

   פסיכולוג תל אביב

   מחפשים המלצה לפסיכולוג תל אביב או טיפול פסיכולוגי בילדים תל אביב?תנו לנו לעזור לכם בהתאמת הפסיכולוג המומלץ ביותר עבורכם.התקשרו אלינו עכשיו ואנו נדאג להפנותכם למטפלים

   להמשך קריאה

   צריכים עזרה באיתור מומחה מתאים? השאירו פרטים

    כניסה למערכת