התמכרות להימורים

מחבר/ת:מרכז לטיפול בהתמכרויות
התמחות: טיפול בהתמכרויות

איך נזהה התמכרות להימורים וכיצד ניתן לטפל בה

כל אדם ללא קשר למוצאו או למעמדו החברתי עלול להתמכר להימורים. בדרך כלל ההתחלה תהיה משחק בשביל הכיף, הסחת דעת מהנה שתהפוך, בלי ששמתם לב שזה הפך להתנהגות אובססיבית שיש לה השלכות חמורות עליכם ועל הקרובים לכם. התמכרות להימורים יכולה להיות מגוונת מאד ולכלול את כל סוגי ההימורים הקיימים, בין אם מדובר על הימורים בספורט, כרטיסי גירוד, פוקר, מכונות מזל, באינטרנט ועוד, כל אלה עלולים להוביל להתמכרות שפוגעת במערכות יחסים, בעבודה ובמצב הכלכלי. המצב עלול להחריף ולהגיע לידי חובות ואף גניבה והתנהגויות פליליות, על מנת להמשיך להמר. חשוב לדעת – גם אם התחושה היא שאי אפשר להפסיק את זה, שזה בלתי נשלט, ישנן דרכים שונות בהן ניתן להתמודד ולטפל בהתמכרות להימורים ובכך למעשה לזכות מחדש בשליטה בחיים.

התמכרות להימורים או נטייה כפייתית להימורים היא הפרעה בשליטה בדחפים. אנשים הסובלים מהתמכרות להימורים, מתקשים מאד לשלוט בצורך להמר. הצורך להמר והתמכרות להימורים עלולים להשתלט על החיים ולהופיע בכל זמן נתון, לא משנה אם המכור שמח או עצוב, חווה ברצף ניצחונות או הפסיד בדיוק עכשיו סכומיי כסף אדירים. גם אם ההשלכות של ההימורים על חייו של המכור ואף על בני משפחתו קשות ביותר, גם אם הסיכוי הריאלי להרוויח הוא קלוש עד אפסי, הצורך להמר חזק ומוביל להתנהגויות בעייתיות מאד ובהמשך לפגיעה משמעותית בתפקוד, במצב הרוח ועוד.

במקרים רבים, בעיית התמכרות להימורים, קשורה לבעיות רגשיות או התנהגותיות אחרות כמו שימוש מופרז בסמים או התמכרות לסמים, מתח, חרדה, דיכאון או הפרעה מנית דיפרסיבית. על מנת לטפל בבעיית הימורים יש צורך לטפל גם בבעיות הללו ובגורמים נוספים, המובילים להתמכרות ומשמרים אותה. התמכרות להימורים מתרחשת בהדרגה ולכן חשוב כל כך להיות עירניים לסימנים העלולים להעיד על התמכרות להימורים.

סימנים להתמכרות להימורים

התמכרות להימורים לעיתים נחשבת כ”מחלה חבויה” מכיוון שאין לה תסמינים גופניים חיצוניים. בנוסף לכך, אדם המכור להימורים בדרך כלל יכחיש את היותו מכור, גם בפני עצמו. אולם, ישנם כמה סימנים היכולים להצביע על כך שקיימת בעיית הימורים:

 • הסתרה והכחשה של ההימורים והסכומים בהם מדובר
 • חוסר מנוחה ועצבנות כאשר אינו מהמר
 • נטייה להגדיל בכל פעם את הסכומים
 • חוסר יכולת לעצור ברגע שהתחיל
 • נטייה להמר עד שנגמר כל הכסף או הגדלת ההימור על מנת לזכות בכסף שאבד

אדם המכור להימורים ימצא דרך להמר גם כאשר אין לו כסף, למשל בהימור על כספים הכרחיים למשפחה, על חשבון הילדים או חשבונות חסכון אחרים של המשפחה, כסף מהלוואות שיקח, ימכור חפצים או אפילו יגנוב על מנת להשיג כסף ולהמשיך להמר.

מכאן, הרבה פעמים נובעת הפגיעה הקשה במשפחה ובאנשים היקרים למכור. מצבים אלו מובילים במהרה את המשפחה ואת הקרובים לאבד כל אמון באדם המכור ולכעס רב עליו ועל התנהגויותיו. בעיית התמכרות להימורים עלולה לפגוע כלכלית במשפחה שלמה ולהוריד אותה למצב כלכלי איום.

טיפול בהתמכרות להימורים

הכרה בבעיית ההתמכרות

הצעד הראשון בהתמודדות עם בעיית הימורים הוא להודות שקיימת בעיה. נדרש אומץ רב על מנת להגיע למצב זה, בעיקר לאחר שהמצב הכלכלי והמצב המשפחתי נפגעו.

עם זאת, גם אם אתם מרגישים שאין תקווה, זכרו שרבים לפניכם היו במצב דומה והצליחו להשתחרר מההרגלים הרעים ולטפל בהתמכרות להימורים.

אל תנסו לעבור את זה לבד

שתפו אנשים הקרובים אליכם והרחיבו וחזקו את רשת התמיכה סביבכם. ספרו על הבעיה לאנשים קרובים לכם ולמשפחתכם, חשוב שתפנו לאנשים שאתם יודעים שיוכלו לתמוך בכם ולהבין אתכם אך מצד שני לא יזדהו עם המצב ויגלו רחמים מיותרים ויוותרו לכם.

בתור התחלה אתם יכולים לנסות ולהתמודד בעצמכם עם ההתמכרות, לפני פנייה לטיפול מקצועי או במקביל אליו, אך חשוב שתפנו לטיפול בהקדם האפשרי, בטרם שהמצב מחריף ומחמיר מדי.

ככל שהפניה לעזרה מקצועית מוקדמת יותר, כך גוברים סיכויי ההצלחה בטיפול בהתמכרות בהימורים.

מרכז רימון מומחים בטיפול בהתמכרות להימורים
מרכז רימון מומחים בטיפול בהתמכרות להימורים

חפשו את המניע להימורים

נסו להבין מה מניע את הדחף להמר.

אם למשל הדחף מונע מהצורך להגיע לריגוש, נסו לחשוב על דברים אחרים שהמכור יכול לחוות ממנו ריגוש דומה, נסו למשל ספורט אתגרי במקום או תחביב מאתגר אחר שיכול לספק את זריקת האדרנלין שהמכור מחפש.

אם בעיית ההימורים נובעת משעמום או בדידות נסו למצוא עיסוק שאתם אוהבים – מוזיקה, ספורט וכו, חפשו קבוצות ומסגרות עם אנשים שאוהבים את אותם הדברים. ניתן לפנות לקבוצות תמיכה שקיימות בתחום הטיפול בהימורים, אלו קבוצות לעזרה עצמית של אנשים מכורים להימורים ומשתתפים בקבוצות אלו כאמצעי לקבלת תמיכה והבנה.

מניסיון – קבוצות אלו מהוות גורם משמעותי בטיפול בהתמכרות בהימורים וטיפול בהתמכרויות בכלל.

בנוסף, קיימים גם ספרים ומדריכי עזרה עצמית לטיפול בבעיות התמכרות והתמכרות להימורים בפרט.

אחד המניעים הבולטים להתמכרות באופן כללי הוא קיומה של בעיה רגשית או פסיכולוגית אחרת שההתמכרות באה “לפתור” או לפחות להסיח את הדעת מאותה הבעיה. מדובר לדוגמא על בעיות כמו חרדה, דיכאון, הפרעת קשב וריכוז ועוד. לעיתים ההתמכרות עוזרת למכור להרגיש פחות מדוכא או פחות חרד למשך פרק זמן כלשהו והמכור זוכה להקלה רגעית מהבעיות מהן סבל. זהו מצב בו ההתמכרות משמשת כמעין דרך לא יעילה לריפוי עצמי. במצב כזה, חשוב מאד לאבחן את הבעיה הראשונית שיושבת בבסיס הההתמכרות ולפנות לרופא או איש מקצוע אחר שיוכל לעזור באבחון ובהפניה לטיפול המתאים בבעיה.

פניה לעזרה מקצועית – טיפול בהתמכרות להימורים

אולם, אם אתם חשים צורך בעזרה, אתם מרגישים שתתקשו להתמודד לבד או אפילו ניסיתם והבנתם שכדאי שתקבלו עזרה מאיש מקצוע, חשוב שלא תהססו ולא תתעכבו בפנייה לקבלת עזרה. קיימות דרכים שונות לטפל בבעיית התמכרות להימורים, כיום הטיפול המומלץ הוא טיפול CBT – טיפול קוגנטיבי התנהגותי. שיטה זו מתמקדת בשינוי של מחשבות ודפוסי התנהגות מזיקים, התורמים לבעיית ההתמכרות וגורמים לה להמשך. הטיפול אמנם זמני אך יכול לספק כלים שיהיו מועילים במהלך כל החיים בהימנעות מנפילה חזרה לבעיה.

דרך טיפולית אחרת היא טיפול משפחתי – במסגרת טיפול משפחתי, המטפל המשפחתי בוחן את בעיית ההתמכרות מפרספקטיבה מערכתית ומנסה להבין מה במשפחה או בבני המשפחה או בדפוסי התקשורת במשפחה משפיע על בעיית ההתמכרות להימורים, אילו דפוסים מחמירים את בעיה והאם וכיצד שאר בני המשפחה הרלוונטים יכולים לסייע למכור.

לעיתים במהלך הטיפול בהתמכרות להימורים עולה צורך בטיפול זוגי, שכן כפי שציינו קודם, התנהגויותיו של המכור עלולות לגרום לפגיעה קשה הן באמון של בני המשפחה ובני הזוג והן לפגיעה קונקרטית בבן או בת הזוג. במסגרת טיפול זוגי, המטפלת הזוגית יכולה לסייע למכור לראות כיצד התנהגויותיו פוגעות בבן או בת הזוג וכן לעזור למכור לקבל אחריות על מעשיו.

טיפול פסיכולוגי קלסי – אחת מהדרכים הנוספות לטיפול בהתמכרות להימורים. במסגרת טיפול פסיכולוגי בהתמכרות, המטפל או המטפל, יעזרו למכור לבחון את הצרכים הרגשיים שלו שהביאו אותו לשימוש בהתמכרות כסוג של פתרון. המטפל או המטפלת יעזרו למכור להבין מה ברקע ובעבר שלו הוביל אותו לבעיית ההתמכרות וכן יעזרו לו לעלות למודעות את הצרכים והרגשות והטראומות שו בעבר בכדי לעזור לו להתמודד ולפתור אותן, בהנחה שטראומות מוקדמות יושבות בבסיס בעיית ההימורים.

פניה לטיפול בהתמכרות להימורים במרכז רימון

אם אתם מחפשים איש מקצוע מומחה בטיפול בהתמכרויות, אתם מוזמנים לפנות אלינו. למרכז רימון מבחר גדול של אנשי מקצוע מומחים בכל הארץ.

בנוסף, בפניה לטיפול במרכז רימון, אתם יכולים להיות בטוחים שהגעתם למכון פסיכולוגי מקצועי ולאנשי מקצוע מובילים. הסיבה לכך היא שמרכז רימון שומר על סטנדרט גבוה של מטפלים ופסיכולוגים. אנו עושים זאת על ידי שימוש בתו האיכות של מרכז רימון – תו זה מסמן כי המטפל שקיבל אותו עומד בסטנדרט המקצועי המחמיר שלנו: בעל ניסיון וותק בתחום, בעל הכשרה אקדמית מוכרת ותואר טיפולי מוכר ממוסד אקדמי מוכר וכן כי איש המקצוע קיבל המלצות מאנשי מקצוע בכירים בתחומו שאותן בדקנו ואימתנו.

אל תשארו לבד, פנו אלינו עכשיו לקבלת עזרה וסיוע.

מעוניינים להתייעץ עם מומחה בתחום הטיפול בהתמכרויות?
השאירו פרטים בטופס ומומחה מהמרכז לטיפול בהתמכרויות יחזור אליכם בהקדם

  מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

  גמילה מאלכוהול
  גמילה מסמים
  התמכרות אצל ילדים
  התמכרות לאלכוהול / אלכוהוליזם
  התמכרות להימורים
  התמכרות למשחקי מחשב
  התמכרות לסמים
  התמכרות לקנאביס / מריחואנה / גראס
  טיפול בהתמכרות / טיפול בהתמכרויות
  התמכרות לפורנו – אבחון וטיפול
  התמכרות למין / התמכרות לסקס
  התמכרות למסכים
  התמכרות לקוקאין
  טיפול בהתמכרות למין / ההתמכרות לסקס
  Psychotherapy for Sex Addiction – A Comprehensive Exploration

  המומחים של רימון ב

  טיפול בהתמכרויות

  עוד מאמרים בנושא

  Psychotherapy for Sex Addiction   outline – sex addiction psychotherapy: IntroductionSex addiction definition and prevalenceAddressing sex addiction through psychotherapy Evolution of Sex Addiction TherapyHistorical overviewPioneers...
  מהי התמכרות למין ומה מאפיין טיפול בהתמכרות למין התמכרות למין מוגדרת כחוסר שליטה במחשבות על מין ובדחפים לבצע פעילות מינית. התמכרות זו מתאפיינת בצורך כפייתי...
  מה זה קוקאין? קוקאין הוא חומר המופק מצמח הקוקה, בצורה של אבקה לבנה. לקוקאין, שנקרא גם קוק או קריסטל או בצורה המסונתזת – קראק. לקוקאין,...
  התמכרות למסכים בקרב ילדים מתבגרים וצעירים
  התמכרות למסכים – מה במאמר? מאמר זה פורט את ההשפעה של התמכרות למסכים על בריאותם הנפשית של ילדים, בני נוער וצעירים. המאמר בוחן מחקרים עדכניים,...
  מדריך מקיף למתעניינים בעולם הפסיכותרפיה. סוגים, טכניקות, יתרונות וחסרונות. גלה כיצד פסיכותרפיה יכולה לעזור לך - מצא מטפלים מומלצים
  במדריך זה תוכלו למצוא מידע מקיף לגבי פסיכותרפיה, יתרונותיה וחסרונותיה וגם – כיצד למצוא פסיכותרפיסטים מומלצים. הגדרה היסטוריה של פסיכותרפיה סוגים שונים של פסיכותרפיה טכניקות...
  טיפול פסיכותרפי טיפול פסיכותרפיה, המכונה גם טיפול רגשי או טיפול בשיחות, הוא סוג של טיפול בתחום בריאות הנפש הכולל שיחה עם מטפל או פסיכותרפסט מנוסה...
  התמכרות למסכים בקרב ילדים מתבגרים וצעירים

  התמכרות למסכים

  התמכרות למסכים – מה במאמר? מאמר זה פורט את ההשפעה של התמכרות למסכים על בריאותם הנפשית של ילדים, בני נוער וצעירים. המאמר בוחן מחקרים עדכניים,

  להמשך קריאה

  צריכים עזרה באיתור מומחה מתאים? השאירו פרטים

   כניסה למערכת