הסובלים מחרדת מבחנים מתקשים למצות את יכולותיהם האמיתיות בשעת הבחינה, ונאלצים פעמים רבות להשלים עם מציאות בה ציוניהם נמוכים במידה משמעותית מידיעותיהם ויכולותיהם האמיתיות. כתוצאה מכך, חרדת בחינות גורמת מתח ולחץ, והימנעות מטיפול בתופעה יכולה להביא לחיים של תסכול וחוסר מיצוי היכולות האישיות. כיצד ניתן להתמודד ולהקל על חרדת בחינות – על כך בשורות הבאות.

מהי חרדת בחינות

באופן טבעי, כל אדם חווה חשש מסוים לפני בחינה, אך ברוב המקרים, חשש זה מתועל לכיוונים שעוזרים לנו לתפקד בצורה מיטבית, רמת הערנות עולה, ואנחנו מוכנים לעמוד במטלות שיוצבו בפנינו. במקרים של חרדת בחינות, המנגנון הטבעי הזה יוצא מאיזון, החשש מתעצם יתר על המידה, ורמת התפקוד יורדת. חרדת בחינות מתעוררת כאשר אדם עומד למבחן, בין אם מדובר במבחנים בבית הספר, בבחינות בגרות, בבחינות אוניברסיטאיות, או במבחנים עם סיומם של קורסים מקצועיים. חרדת בחינות בדרך כלל מופיעה בשעת הבחינה, כאשר הנבחן חווה בלק אאוט, דופק מואץ, הזעת יתר, ובלבול, למרות שהוא יודע את החומר והתאמן עליו. במקרים קשים, חרדת בחינות יכולה להופיע לפני הבחינה, ולהתבטא בתופעות פסיכוסומאטיות שונות כגון בחילות, וכאבי בטן. אנשים הסובלים מחרדת בחינות חמורה, ימצאו דרכים שונות להימנע ממבחנים, הערכות ומבדקים, ובכך יחסמו בפני עצמם את הדרך להתפתח ולהתקדם.

התמודדות עם חרדת בחינות

הדרך הטובה ביותר להתמודד עם חרדת בחינות, היא תהליך טיפולי המשלב טיפול התנהגותי וטיפול קוגניטיבי. נראה כי שילוב שני הצדדים – התפישתי וההתנהגותי, מצליח ברוב המקרים להוביל לשינוי והקלה, בעוד שתהליך המטפל רק בצד ההתנהגותי, או רק בצד התפישתי, אינו משיג את המטרה. CBT – טיפול קוגניטיבי התנהגותי הוא תהליך אפקטיבי וקצר מועד, העובד על המישור הקוגניטיבי והמישור ההתנהגותי יחדיו.
מבחינה קוגניטיבית – התהליך הטיפולי עוסק בזיהוי דפוסי חשיבה מזיקים, היפרדות מהם, ואימוץ דפוסי חשיבה מחזקים במקומם.
מבחינה התנהגותית – הטיפול עוסק בזיהוי הרגלים מזיקים, מחלישים, או מעכבים, היפרדות מהם, וביסוס הרגלים מיטיבים ומחזקים במקומם.
תהליך CBT מוצלח מסתיים כאשר המטופל מסוגל להתמודד בהצלחה עם מצבי בחינה והערכה, מבלי שיהיה מאוים על ידי חששות עצומים מחד, ומבלי לחבל בהצלחתו על ידי הרגלים מזיקים מאידך.

כלים נוספים להתמודדות

בנוסף לטיפול CBT, קיימות שיטות של הרפיה ודמיון מודרך, שיאפשרו לנבחן להשיג מצב של רגיעה והלך רוח חיובי, ויעזרו להתמודד בהצלחה עם הבחינה. אמירות מחזקות, זיכרונות של רגעי הצלחה, זיכרונות של מקומות ואירועים בהם חשתם בטוחים ורגועים, כל אלו ועוד, יכולים לבוא לעזרתנו בשעת הבחינה.

להיות חופשי להצליח

כיום, כאשר קיימות דרכים יעילות ואפקטיביות להתמודד עם חרדת בחינות, אין סיבה שתלמידי בית ספר, סטודנטים באוניברסיטה, או תלמידי קורסים מקצועיים לא יעברו את בחינות ההערכה שלהם בהצטיינות, רק משום שהם סובלים מחרדת בחינות. אם אתם, או ילדכם סובלים מחרדת מבחנים, זה הזמן לפנות לטיפול CBT, המועבר על ידי פסיכולוג מנוסה, שישחרר אתכם מהחרדה, ויאפשר לכם להצטיין, להצליח, ולצמוח.

התקשר עכשיו: 079-5800085

תגיות: אבחון חרדה /טיפול בחרדה