כיצד טיפול קוגניטיבי יכול לעזור לנו בהפסקת עישון

מחבר/ת:צוות מרכז רימון
התמחות: טיפול קוגניטיבי התנהגותי / טיפול CBT

נזקי העישון גובים קורבנות ומובילים לקשיים פיזיים שונים. רבים מבינים כי העישון מפריע להם ביום יום, הוא משאיר סימנים על הידיים, גורם לריח רע מהפה, מהווה נטל כלכלי וכל אלה ועוד הן סיבות להפסיק לעשן. ההבנה קלה וברורה, אך הדרך להפסקת העישון אינה קלה.

רגילים שהסיגריה משמשת אותם בהפסקות בעבודה וישנם עוד שלל הרגלים אשר לדברי מעשנים רבים הם “אינם אותו הדבר” ללא העישון. לכן, בתהליך הפסקת העישון מומלץ לפנות לטיפול שיכול לסייע ביצירת הרגלים חדשים ואימוץ התנהגויות בריאות.


מהו טיפול קוגניטיבי?

טיפול קוגניטיבי הוא טיפול פסיכולוגי ממוקד אשר בא לטפל בבעיה אחת. שלא כמו טיפולים אחרים אשר אין להם מסגרת פגישות מוגדרת ומטפלים בו זמנית בבעיות רבות, הטיפול הקוגניטיבי בא לשנות אספקט אחד בחיים ולהשיג מטרה אחת ממוקדת.
אנשים רבים מוצאים כי טיפול ממוקד הוא יעיל מאד וזאת, בין היתר, כי קל לראות ולהרגיש את התוצאות שלו. כדי להשיג את המטרה מתבצע זיהוי של שני אלמנטים: המחשבות של המטופל וההתנהגויות הנובעות מאותן מחשבות. לאחר יצירת הקשר בין שני האלמנטים אפשר להתחיל ללמוד כיצד להימנע מהמחשבות וכיצד לשנות את ההתנהגות המגיעה בעקבותיהן.

כיצד טיפול קוגניטיבי יכול לעזור לקידום תהליך הפסקת העישון?

טיפול קוגניטיבי התנהגותי CBT חוקר תחילה את הקשר בין המחשבה לבין הפעולה המגיעה אחריה. כלומר, תחילה הוא בוחן איזו מחשבה מובילה לעישון. לאחר מכן, המעשן עובר תהליך שבו הוא מצליח לזהות את המחשבות שגורמות לו לעשן ולומד לשנות אותן, ובמקביל הוא לומד כיצד להגיב למחשבות שעולות בראשו בדרך אחרת שאינה עישון.

טיפול זה מתמקד בצד הרגשי של העישון. הוא פועל כדי להפסיק את ה”סיבה” לעישון וגורם למעשן לנטוש את העישון לטובת פעולות אחרות. כמובן, הבחירה תהיה תמיד בפעולה חיובית שאינה מזיקה, כיוון שאין כל טעם להחליף את העישון בפעילות אחרת פוגענית. בתהליך “מפרקים” לשלבים את הגמילה, יוצרים אמונה עצמית, הופכים את התהליך לקל יותר ומאמצים פעולות חיוביות להתמודדות לאורך התהליך.


טיפול CBT יעיל גם לנגמלים מעישון

ישנם אנשים שמצליחים להיגמל מעישון ללא כל עזרה, אך החליפו את הצורך בסיגריה בצורך אחר. למשל, רבים מעידים על כך שעלו במשקל לאחר הפסקת העישון כי החליפו באכילה את הצורך בעישון. טיפול קוגניטיבי עוזר לאמץ הרגלים חיוביים ומתאים גם לאנשים שהפסיקו לעשן בכוחות עצמם או בעזרת תחליפי ניקוטין שונים ומסייע לתהליך בריא וקל יותר.

המומחים של רימון ב

עוד מאמרים בנושא

כ מה שחשוב לדעת על טיפול קוגניטיבי התנהגותי CBT - אלעד דהן, מרכז רימון
סביר להניח ששמעתם על טיפול קוגנטיבי התנהגותי, או בקיצור CBT, סוג של טיפול פסיכותרפויטי (טיפול רגשי) המתמקד בשינוי מחשבות והתנהגות לא רצויים.  כיום ניתן לראות...

צריכים עזרה באיתור מומחה מתאים? השאירו פרטים

    כניסה למערכת