הכוח המרפא של הטבע בזמנים של לחץ ומתח

מחבר/ת:אלעד דהן
התמחות: טיפול בחרדה

הכוח המרפא של הטבע בזמנים של לחץ ומתח

 

עולם הטבע מוכר זה מכבר כמקור לשלווה, ריפוי והתחדשות, במיוחד בתקופות של מתח וסערה. מכיוון שמצבים של חוסר יציבות פוליטי גובה מחיר ופוגע ברווחה הנפשית שלנו, פנייה לטבע יכולה לספק הפוגה נחוצה מהחרדה והמתח, שלרוב מתלווים לתקופות חוסר ודאות. בפוסט זה, נדון ביתרונות של בילוי בטבע לניהול מתחים, לחץ וחרדה ונציע אפשרויות, כיצד לניתן שלב פעילויות הקשורות לטבע בשגרת היום יום  שיוכלו לסייע בטיפול העצמי שלנו.

למאמר באנגלית – Exploring the Healing Power of Nature >

 

חקר הטבע: הכוח המרפא של הטבע בזמנים של לחץ ומתח

המדע שמאחורי השפעות הריפוי של הטבע

מחקרים רבים הוכיחו את ההשפעה החיובית של הטבע על בריאות הנפש, הפחתת מתח, חרדה ודיכאון. הוכח כי חשיפה לסביבה טבעית, מורידה את רמות הקורטיזול, מגבירה את מצב הרוח ואף משפרת את התפקוד הקוגניטיבי. ניתן לייחס את ההשפעות המרפאות של הטבע למספר גורמים, כמו ההשפעה המרגיעה של צלילים טבעיים, ההשפעה המרגיעה של הצמחייה וההזדמנות להתנתק מהטכנולוגיה ומגורמי לחץ יומיומיים.

 

חיבור לטבע – יציאה לטבע ככח מרפא ומרגיע

טיולים מודעים (קשיבות = mindfullness) בטבע 

טיולי טבע מודעים משלבים את היתרונות של מיינדפולנס ושהייה בטבע. על ידי התמקדות ברגע הנוכחי ובסביבתכם, אתם יכולים להרחיק את עצמכם זמנית מהלחץ היום יומי ולטפח תחושת שלווה פנימית ורוגע.

טיפים לטיולי טבע מודעים:

 • בחרו סביבה טבעית, כגון פארק, יער או חוף, לטיול שלכם.
 • שימו לב למראות, לקולות ולריחות סביבכם, אפשרו לעצמכם לשקוע באופן  מלא ברגעים הקטנים  שהטבע מזמן  לכם. 
 • לכו בקצב נינוח, תנו לעצמכם זמן לשים לב ולהעריך את הפרטים בסביבה, בה אתם שוהים.
 • אם מחשבותיכם נודדות למחשבות על המצב הפוליטי או על גורמי לחץ אחרים, החזירו בשלווה את המיקוד אל הסביבה שלכם.
 • נסו לשלב טיולי טבע מודעים בשגרת היומיום שלכם או לתזמן אותם בכל פעם שאתם מרגישים מוצפים מלחץ או מרגישים חרדה שמתחילה להתגבר.

גינון וחיבור עם הטבע

גינון זו פעילות טיפולית המאפשרת לכם להתחבר לטבע ולטפח תחושת הישג בזמן שאתם מטפלים באדמה ובצמחים. תהליך העבודה עם האדמה, זריעת זרעים ושתילת צמחים וכן צפייה פשוטה בצמחים גדלים, יכולים לספק הסחת דעת מרגיעה מגורמי לחץ יום יומיים שונים.

טיפים לגינון כפעילות להורדת מתחים:

 • התחילו עם חלקת גינה קטנה או אדנית צמחים קטנה, בחרו צמחים המתאימים לאקלים המקומי בו אתם נמצאים ולשטח בו אתם מתכננים לעבוד.
 • הקדישו זמן בכל יום או שבוע לטיפול בגינה שלכם, להשקייה, לניכוש עשבים ולטיפול בצמחים שלכם.
 • הפעילו את החושים שלכם בזמן שאתם בגינה, שימו לב למרקמים, הצבעים והריחות של האדמה והצמחים.
 • שקלו להצטרף לגן קהילתי או לקבוצת גינון כדי להתחבר לאנשים אחרים, שחולקים את התשוקה שלכם לעבודת אדמה ולטבע.

מדיטציה בטבע ויוגה

תרגול מדיטציה או יוגה מחוץ לבית יכולים לשפר את ההשפעות המרגיעות של תרגולים אלה בכך שהם מאפשרים לכם להתחבר עם הטבע, תוך טיפוח התמקדות, קשיבות (מיינדפולנס) ושלווה פנימית. השילוב של תנועה פיזית, נשימה עמוקה וסביבה טבעית יכולים ליצור חוויה עוצמתית להפחתת מתחים וחרדות.

טיפים למדיטציה ויוגה בחוץ (בטבע):

 • מצאו מקום שקט ונוח בטבע, כמו פארק או חוף, שבו תוכלו להתאמן ללא הסחות דעת.
 • שלבו את הקולות והתחושות שהטבע מזמן בתרגול שלכם, השתמשו בהם כדי להעמיק את המיקוד שלכם ולשפר את תחושת ההרפיה.
 • נסו טכניקות שונות של מדיטציה או יוגה כדי לגלות אילו מתחברות עבורכם בצורה הטובה ביותר בסביבה החיצונית, בה אתם נמצאים.
 • שקלו להצטרף לקבוצת מדיטציה או יוגה בטבע כדי לתרגל עם אחרים ולטפח תחושת שייכות.

צפייה בחיות בר וצילומי טבע

התבוננות בחיות בר והתבוננות ביופיו של הטבע באמצעות צילום יכולים לספק תחושה של התפעלות והנאה, לעזור להסיט את המיקוד שלכם מגורמי לחץ שונים. על ידי התעמקות בעולם הטבעי, בחוץ, תוכלו לקבל פרספקטיבה רעננה ולפתח הערכה גדולה יותר לחיבור ולהדדיות של כל היצורים החיים.

 

 

טיפים לצפייה בחיות בר ולצילום טבע:

 • בקרו באזורי טבע מקומיים, כגון פארקים, שמורות טבע או שמורות טבע בהן תוכלו למצוא חיות, ציפורים וצמחי בר, כדי לצפות ולצלם צמחים ובעלי חיים.
 • תרגלו סבלנות ושקט בזמן שאתם מחכים למפגשים עם חיות הבר או לצילום המושלם.
 • למדו על המינים שאתה פוגש, והעמיקו את ההבנה וההערכה שלכם לעולם הטבע.
 • שתפו את התצפיות והצילומים שלכם מהטבע עם אחרים. 
 • טפחו קשרים עם חובבי טבע אחרים וקדמו מאמצים משותפים לשימור הטבע.

סיכום – הטבע כגורם מרפא

שימוש בטבע כאמצעי להתמודדות עם מתח וחרדה, מאפשר יתרונות רבים, העשויים  לתרום ולקדם בריאות נפשית ולספק תחושה של רוגע, חיבור והתחדשות מול חוסר הוודאות. על ידי שילוב פעילויות המבוססות על הטבע בשגרת היום יום שלכם, תוכל לסייע לעצמכם לטפח חוסן נפשי ולנהל טוב יותר את המתח הנפשי המתלווה, לעתים קרובות במצבים פוליטיים ומדיניים לא יציבים. זכרו שכוחו המרפא של הטבע נגיש לכולם, ללא קשר למקום מגוריכם או לרמת החיים שלכם ביום יום. התחלו בחקר מרחבי טבע מקומיים והתנסו בפעילויות שונות המבוססות על הטבע, כדי למצוא את אלו שהכי נוגעים אליכם. בסופו של דבר, ביקור ושהייה בחוץ, בעולם הטבעי, יכול לעזור לכם למצוא נחמה, להחזיר את האיזון ולטפח הערכה עמוקה יותר ליופי ולחיבור והעוצמה של החיים.

במאמר הזה ובמאמרים הבאים, נעלה מספר טכניקות יעילות (כולל הכוונה פרקטית לתרגול), שיכולות לסייע בשמירה על השקט והרווחה הנפשית, בתוך המצב הכאוטי והמלחיץ בו אנו נתונים.

 

המאמר הראשון – שימוש בתרגול מיינדפולנס (קשיבות)

בתקופה של חוסר יציבות פוליטית, המשימה של שמירה על הרווחה הנפשית שלנו, עשויה להיות  מאתגרת במיוחד. אי הוודאות, הנובעת ממצבים פוליטיים לא יציבים, עלולה לגרום למגוון רגשות שליליים, כולל חרדה, תסכול ואפילו ייאוש. בכדי לנווט בזמנים סוערים אלה, חיוני לפתח אסטרטגיות התמודדות יעילות המקדמות שלווה פנימית וחוסן. גישה אחת כזו היא תרגול מיינדפולנס, שהוכח כבר במספר רב של מחקרים וניסויים קלינים, ככלי רב עוצמה, בניהול מתח ושמירה על יציבות רגשית. בפוסט זה, נחקור טכניקות מיינדפולנס שונות שיכולות לעזור לכם להתמודד עם הלחץ הנפשי הקשור לאי ודאות פוליטית ולמתח והחרדה שנגרמים כתוצאה מכך.בתקופה של חוסר יציבות פוליטית, המשימה של שמירה על הרווחה הנפשית שלנו, עשויה להיות  מאתגרת במיוחד. אי הוודאות, הנובעת ממצבים פוליטיים לא יציבים, עלולה לגרום למגוון רגשות שליליים, כולל חרדה, תסכול ואפילו ייאוש. בכדי לנווט בזמנים סוערים אלה, חיוני לפתח אסטרטגיות התמודדות יעילות המקדמות שלווה פנימית וחוסן. גישה אחת כזו היא תרגול מיינדפולנס, שהוכח כבר במספר רב של מחקרים וניסויים קלינים, ככלי רב עוצמה, בניהול מתח ושמירה על יציבות רגשית. בפוסט זה, נחקור טכניקות מיינדפולנס שונות שיכולות לעזור לכם להתמודד עם הלחץ הנפשי הקשור לאי ודאות פוליטית ולמתח והחרדה שנגרמים כתוצאה מכך.
למאמר המלא – מיינדפולנס כולל הנחיות ליישום השיטה >

 

המאמר השני – כוחה של קהילה – בניית רשתות תמיכה להתמודדות עם מתח וחרדה

בתקופות של סערה פוליטית וחוסר יציבות, תחושות של בידוד וחוסר אונים עשויות לתרום לרמות מתח גבוהות יותר. אחת הדרכים היעילה להילחם ברגשות אלו, היא על ידי בניית קשרים חזקים עם אנשים בעלי דעות דומות והשתתפות בפעילויות קהילתיות, המטפחות תחושת שייכות ומטרה משותפת. בפוסט זה, נדון בחשיבותן של רשתות תמיכה קהילתיות בהתמודדות עם חוסר יציבות פוליטי ונציע הדרכה, כיצד ליצור ולתחזק את הקשרים הללו, הן באינטרנט והן באופן לא מקוון.
למאמר המלא – 
כוחה של קהילה – בניית רשתות תמיכה להתמודדות. עם מתח וחרדה >

 

המאמר השלישי – שימוש ביצירתיות: אמנות וביטוי עצמי לניהול לחץ וחרדה

בתקופות של חוסר יציבות פוליטית, הלחץ והרגשות שעולים יכולים להיות מכריעים. אחת הדרכים האפקטיביות להתמודדות עם הלחץ הנפשי הזה, היא על ידי תיעולו לכיוונים יצירתיים, המאפשרים ביטוי עצמי ושחרור רגשי. על ידי עיסוק באמצעים אמנותיים כמו כתיבה, ציור, מוזיקה או ריקוד, אתם יכולים לעבד את הרגשות שלכם, לקבל נקודות מבט חדשות ואולי אף לעורר השראה באחרים. בפוסט זה, נחקור אפשרויות יצירתיות שונות לניהול מתח הנוצר בעקבות המצב הפוליטי ונספק טיפים כיצד להשתמש בצורות האמנות הללו לביטוי ועיבוד רגשי.
למאמר המלא –  שימוש ביצירתיות: אומנות וביטוי עצמי לניהול לחץ וחרדה >

 

המאמר הרביעי –  הכוח המרפא של הטבע בזמנים של לחץ ומתח

עולם הטבע מוכר זה מכבר כמקור לשלווה, ריפוי והתחדשות, במיוחד בתקופות של מתח וסערה. מכיוון שמצבים של חוסר יציבות פוליטי גובה מחיר ופוגע ברווחה הנפשית שלנו, פנייה לטבע יכולה לספק הפוגה נחוצה מהחרדה והמתח, שלרוב מתלווים לתקופות חוסר ודאות. בפוסט זה, נדון ביתרונות של בילוי בטבע לניהול מתחים, לחץ וחרדה ונציע אפשרויות, כיצד לניתן שלב פעילויות הקשורות לטבע בשגרת היום יום  שיוכלו לסייע בטיפול העצמי שלנו.
למאמר המלא – 
הכוח המרפא של הטבע בזמנים של לחץ ומתח >

 

המאמר החמישי – ניווט בצריכת חדשות ומעורבות פוליטית בזמני לחץ

בתקופות של חוסר יציבות פוליטית ומדינית, צריכת מידע ומעורבות היא חיונית. עם זאת, חשיפה מתמדת לעדכוני חדשות, דיונים במדיה החברתית ודיונים פוליטיים, עלולים להחמיר את הלחץ ולהשפיע לרעה על הרווחה הנפשית שלכם. יצירת איזון בין צריכת מידע וחדשות ושמירה על בריאות הנפש, היא חיונית בתקופות סוערות. בפוסט זה, נחקור אסטרטגיות לניהול צריכת חדשות ומעורבות, תוך מתן עדיפות לטיפול עצמי וטיפוח רווחה רגשית והגברת תחושת החוסן הנפשי.
למאמר המלא: ניווט בצריכת חדשות ומעורבות פוליטית בזמני לחץ >

 

המומחים של רימון ב

טיפול קוגניטיבי התנהגותי / טיפול CBT

עוד מאמרים בנושא

חרדת נטישה / חרדת פרידה היא בעיה הנפוצה בילדים ומבוגרים כאחד. מדריף מקיף להפרעת חרדת פרידה ועצות מועילות להבנתה ולהתמודדות עם חרדת נטישה, מאת מומחים בתחום (2023)
חרדת נטישה / חרדת פרידה היא בעיה הנפוצה בילדים ומבוגרים כאחד. מאמר זה בוחן את הבעיה ומספק עצות מועילות להבנתה ולהתמודדות עם חרדת נטישה, מאת מומחים בתחום (2023).
שימוש ביצירתיות: אמנות וביטוי עצמי לניהול לחץ וחרדה   למאמר באנגלית – Channeling Stress and anxiety into Art and Self-Expression >   תיעול מתח פוליטי...
כוחה של קהילה   למאמר באנגלית – The Power of Community: Building Support Networks for Coping with Political Stress > כוחה של הקהילה: בניית רשתות...
אבחון וטיפול בהתקפי פאניקה והפרעת פאניקה (Panic disorder) . מרכז רימון - מומחים בהתאמת פסיכותרפיסטים ופסיכולוגים מומלצים בפריסה ארצית
התקפי פאניקה והפרעת פאניקה התקף פאניקה מאופיין בהרגשה פתאומית של פחד עוצמתי שמעורר תגובות גופניות קשות, כאשר למעשה אין כל סכנה ממשית או סיבה ברורה...
מהי בעצם הפרעת פאניקה? חרדה ופאניקה זה אותו הדבר? האם התקף פאניקה והפרעת פאניקה זה אותו הדבר? איך מזהים ואיך מטפלים בהפרעת פאניקה? מרכז רימון - מומחים בהתאמת פסיכותרפיסטים ופסיכולוגים מומלצים
פאניקה מהי בעצם הפרעת פאניקה? חרדה ו PANIC זה אותו הדבר? האם התקף והפרעת פאניקה זה אותו הדבר? איך מזהים ואיך מטפלים בבעיה? התקף פאניקה...
צפו בראיון של אלעד דהן, עו”ס קליני, פסיכותרפיסט ומנהל מרכז רימון עם דליק ווליניץ ברדיו תל אביב 102FM.ראיון, אלעד נותן הסבר בנוגע לסיבות לחרדה מליצנים,...

מהו פחד מליצנים?

צפו בראיון של אלעד דהן, עו”ס קליני, פסיכותרפיסט ומנהל מרכז רימון עם דליק ווליניץ ברדיו תל אביב 102FM.ראיון, אלעד נותן הסבר בנוגע לסיבות לחרדה מליצנים,

להמשך קריאה

צריכים עזרה באיתור מומחה מתאים? השאירו פרטים

  כניסה למערכת