דיסתימיה – חשיפת האמתות הנסתרות 2023

מחבר/ת:צוות מרכז רימון
התמחות: טיפול בדיכאון

דיסתימיה ודיכאון כרוני מה זה? האם זה אותו דבר?

דיסתימיה, הידועה גם כהפרעת דיכאון כרוני, היא מצב רוח ירוד שנמשך לפחות שנתיים. בניגוד להפרעת דיכאון קליני / דיכאון מג’ורי, שיכולה לבוא וללכת, דיסתמיה היא קבועה. לעיתים קרובות מזלזלים במצב נסתר ולא מובן זה בשל נוכחותו השקטה.

אפשר לטפל בדיסתימיה - התקשרו אלינו למידע לגבי אבחון דיסתימיה וטיפול בדיכאון כרוני
אפשר לטפל בדיסתימיה – התקשרו אלינו למידע לגבי אבחון דיסתימיה וטיפול בדיכאון כרוני

דיכאון כרוני עלול לפגוע קשות בתפקוד ובאיכות חייו של מישהו. למרות השפעתו המתמשכת וארוכת הטווח, הוא נותר בלתי גלוי או מאובחן בצורה שגויה, מכיוון שאנשים עלולים שלא להבין את הסימפטומים שלהם או לחשוב עליהם כ”רגילים” או “נורמלים”.

שרה הוא דוגמה מצוינת למאבק הסמוי הזה. היא החזיקה “פסאדה” של חיים מושלמים – עם הצלחה רבה בעבודה וחיי חברה תוססים – אבל מתחתיה היה עצב מתמשך שפגע בה בהדרגה. רק כאשר שרה פנתה לעזרה היא הצליחה להבין את המשמעות של הדיסתמיה בחייה?

על ידי אבחון נכון של דיסתימיה, אנו יכולים לספק סיוע וטיפול טובים יותר. חשיפת האמיתות הנסתרות הללו יכולה להביא תקווה לאנשים כמו שרה, שסבלו תוך שתיקה משך זמן רב מדי. בואו נצא יחד למסע הזה כדי לשפוך אור על המצב הלא מובן הזה ולפתוח את הדלת לאמפתיה וריפוי.

דיסתמיה מה זה?

דכאון דיסתימיה מה זה בעצם? דיכאון דיסתמיה הוא צורה פחות מוכרת של דיכאון שנמשך בשקט ומשפיע על מיליוני אנשים ברחבי העולם. הבנת המצב הנפשי המורכב הזה היא חייונית לשם אבחון וטיפול נכונים.

דיסתימיה תסמינים

דיסתמיה, הידועה גם בשם הפרעת דיכאון כרוני או הפרעת דיכאון מתמשכת (PDD), היא צורה כרונית של דיכאון שאורבת לעתים קרובות בצל המודעות של אנשי מקצוע מתחום בריאות הנפש. בניגוד להפרעת דיכאון מג’ורי, שיכולה להתבטא באפיזודות חמורות, התסמינים של דיסתימיה קלים יותר אך מתמשכים יותר, התסמינים של דיכאון כרוני, נמשכים לפחות שנתיים בקרב מבוגרים ומשך שנה אחת בקרב ילדים ובני נוער. מאבק ארוך טווח זה יכול להשפיע עמוקות על חייו של אדם, להשפיע על רווחתו הרגשית, מערכות היחסים בחייו, הקריירה או הלימודים ואיכות החיים הכללית שלו.

 

דיסתמיה תסמינים ואי הבנות

הסימפטומים של דיסתימיה או דיכאון כרוני הם רב-גוניים ויכולים לכלול תחושות מתמשכות של עצב או ריקנות, עייפות, דימוי עצמי נמוך, קשיי ריכוז, שינויים בתיאבון או במשקל וחוסר עניין בפעילויות שנהניתם ממנהה בעבר. תסמינים אלו, למרות שהם פחות חזקים מאלו של דיכאון מג’ורי, הם עקביים ובלתי פוסקים, מה שמוביל למצב ממושך של אומללות.

לרוע המזל, לעתים קרובות החברה לא מבינה את דיסתמיה, ומתייגת את הסובלים ממנה כ”שליליים” או “רגישים מדי”. תפיסה שגויה זו יוצרת סטיגמה מזיקה סביב בעיות בריאות הנפש, ומבודדת עוד יותר את אלו שכבר נאבקים.

נקודת מבט אישית: הסיפור של אמה – דיכאון כרוני תסמינים והשפעתם

כדי להבין באמת את המציאות של חיים עם דיסתמיה, קראו את הסיפור של אמה. אמה, שגדלה במשפחה אוהבת, מצאה את עצמה בתחושה קודרת ומנותקת באופן בלתי מוסבר כשהתבגרה. איש מקצוע בתחום בריאות הנפש אבחן אותה עם דיכאון כרוני באמצע שנות ה-20 לחייה ושפך אור על הסיבה הבסיסית לעצבות המתמשכת שלה.

המסע של אמה לא היה קל. הביצועים שלה בעבודה נפגעו כאשר היא נאבקה במאבק התמידי מול מחשבות ורגשות שליליים. מערכות היחסים נעשו מתוחות כאשר חברים ובני משפחה נאבקו להבין את מצבה. סיפורה הוא תזכורת נוקבת לחשיבות ההכרה וההבנה של דיסתמיה כמונח קליני וחוויה חיה, של הסובל ממנה.

החשיבות של מודעות וחמלה

העלאת המודעות לגבי דיסתמיה או בשמו דיכאון כרוני או דיכאון מתמשך, היא יותר ממאמץ חינוכי; זוהי קריאה לאמפתיה, תמיכה וטיפול עבור אלה הסובלים בשקט צורה זו של דיכאון מתמשך. על ידי הכרה במאבקם של אנשים כמו אמה, החברה יכולה לפעול למען עולם מכיל ורחום יותר.

אנשי מקצוע בתחום בריאות הנפש ממלאים תפקיד מכריע באבחון דיכאון כרוני/דיסתמיה וטיפול בדיסטמיה, אך תמיכה בקהילה חיונית לא פחות. עידוד לשיחות פתוחות על תחום בריאות הנפש, מתן משאבים וטיפוח סביבה לא שיפוטית יכולים לעשות הבדל משמעותי בחייהם של הנפגעים.

מסקנה: לקראת עתיד בהיר יותר

דיסתימיה היא מצב בריאות נפשי מורכב ולעתים קרובות אינו מובן כהלכה. על ידי חשיפת האמיתות הנסתרות של הפרעה זו, אנו יכולים לפעול לקראת עתיד שבו בריאות הנפש נלקחת ברצינות ומי שסובל ממנה נתקל בהבנה ובאכפתיות.

בואו נשאף לזהות את הפנים האנושיות מאחורי המונחים הקליניים, לראות את האדם בקהילות שלנו ולתמוך בהם במסעם. ביחד, נוכל לבנות עולם חומל יותר שבו רווחה נפשית היא בראש סדר העדיפויות והצללים של דיסתמיה מוחלפים בתקווה, אמפתיה ועתיד מזהיר יותר.

 

אבחון דיסתימיה

 

מבוא – דיסתימיה אבחון

דיסתמיה, או הפרעת דיכאון כרוני/הפרעת דיכאון מתמשכת (PDD), היא צורה כרונית של דיכאון המאופיינת במצב רוח עקבי וירוד הנמשך לפחות שנתיים במבוגרים ושנה אחת בילדים ובני נוער. הבנה ואבחון של מצב זה חיוניים לטיפול ותמיכה יעילים. חלק זה של המאמר יחקור את המורכבות של אבחון עצמי של דיסתימיה, את הקריטריונים המפורטים במדריך האבחון והסטטיסטי של הפרעות נפשיות (דיסתמיה DSM), ואת תהליך האבחון המקצועי.

דיסתימיה אבחון עצמי

בעידן שבו מידע זמין, אנשים רבים פונים לאינטרנט ולמשאבי עזרה עצמית כדי להבין את הסימפטומים שלהם. בעוד שמודעות עצמית היא חיונית, דיסתימיה אבחון עצמי יכול להיות כרוך באתגרים כגון:

 1. פרשנות שגויה של סימפטומים: תסמיני דיסתימיה, כגון עצב, עייפות ודימוי עצמי נמוך, עלולים להתבלבל עם תנודות רגשיות רגילות או מצבים בריאותיים נפשיים אחרים.
 2. חוסר תובנה מקצועית: אנשי מקצוע בתחום בריאות הנפש מאומנים לזהות ניואנסים עדינים בסימפטומים ובהתנהגות שעלולים להתעלם מהם באבחון עצמי.
 3. פוטנציאל הזנחת טיפול: אבחון עצמי ללא התייעצות מקצועית עלול להוביל להזנחה וטיפול נאותים, למניעת החמרת המצב.

בעוד שמודעות עצמית ומחקר מקדים יכולים להיות בעלי ערך, הם לא צריכים להחליף הערכה ואבחון מקצועיים.

קריטריוני ה – DSM דיסתימיה

המדריך האבחוני והסטטיסטי להפרעות נפשיות (DSM) הוא כלי קריטי המשמש אנשי מקצוע בתחום בריאות הנפש לאבחון מצבי בריאות נפשיים שונים, כולל דיסתמיה.
הקריטריונים לאבחון דיסתימיה ב-DSM הם ספציפיים וכוללים:

 1. מצב רוח מדוכא כרוני: מצב רוח מדוכא חייב להיות נוכח במשך יותר ימים מאשר ימים בהם לא נוכח, במשך שנתיים לפחות (שנה לילדים ובני נוער).
 2. נוכחות של תסמינים נוספים: לפחות שניים מהבאים חייבים להיות נוכחים: שינויים בתיאבון, הפרעות שינה, עייפות, דימוי עצמי נמוך, ריכוז ירוד או תחושות של חוסר תקווה.
 3. היעדר הפרעת דיכאון מג’ורי: במהלך תקופה של שנתיים, בטוח לא היתה אפיזודה של דיכאון מז’ורי.
 4. הכללה של הפרעות אחרות: לא ניתן להסביר טוב יותר את התסמינים על ידי הפרעה נפשית אחרת או מצב רפואי אחר.
 5. מצוקה או פגיעה משמעותית: התסמינים חייבים לגרום למצוקה או פגיעה משמעותית בתחומי תפקוד חברתיים, תעסוקתיים או חיוניים אחרים.

קריטריונים אלה נשקלים בקפידה על ידי אנשי מקצוע בתחום בריאות הנפש כדי להבטיח אבחנה מדויקת.

אבחון מקצועי של דיסתימיה

דיכאון דיסתימיה אבחון – תהליך האבחון של דיכאון כרוני הוא רב-גוני וכולל מספר שלבים מרכזיים:

 1. הערכה ראשונית: איש מקצוע בתחום בריאות הנפש יערוך ראיון יסודי כדי להבין את הסימפטומים של המטופל, ההיסטוריה הרפואית, ההיסטוריה המשפחתית והרווחה הכללית של המטופל.
 2. יישום קריטריוני DSM: איש המקצוע יישם את קריטריוני ה-DSM לדיסתמיה, תוך הערכה קפדנית של נוכחות ומשך התסמינים.
 3. בדיקה גופנית: לפעמים, ניתן לבצע בדיקה גופנית כדי לשלול כל מצב רפואי בסיסי שיכול לתרום לתסמינים.
 4. הערכה פסיכולוגית: הערכה זו עשויה לכלול שאלונים סטנדרטיים או מבחנים פסיכולוגיים כדי לקבל הבנה מעמיקה יותר של מצבו הנפשי של המטופל.
 5. ניטור מתמשך: אבחון עשוי לדרוש ניטור והערכה מתמשכים כדי להבטיח דיוק, שכן האופי הכרוני של דיכאון דיסתימיה גורם לכך שהתסמינים עשויים להשתנות לאורך זמן.

מסקנה: החשיבות של אבחון דיסתימיה מקצועי 

דיסתמיה היא מצב בריאותי נפשי מורכב הדורש שיקול דעת מדוקדק ומומחיות מקצועית לאבחון מדויק. בעוד שאבחון עצמי של דיסתימיה עשוי לספק תובנה ראשונית, הוא אינו יכול להחליף את ההבנה וההערכה הקפדנית שמספקים אנשי מקצוע בתחום בריאות הנפש.

קריטריוני DSM לדיסתמיה מציעים מסגרת סטנדרטית לאבחון, הבטחת עקביות ודיוק בכל שיטות האבחון בבריאות הנפש. קריטריונים אלה מתייחסים לא רק לנוכחות הסימפטומים אלא גם למשך הזמן, השפעתם והקשר שלהם להפרעות פוטנציאליות אחרות.

תהליך אבחון דיסתימיה הוא מקיף, הכולל הערכות ראשוניות, יישום קריטריוני DSM, בדיקות גופניות, הערכות פסיכולוגיות וניטור שוטף. גישה רב-גונית זו מבטיחה שהאבחון יהיה מדויק ויוביל לטיפול ותמיכה מתאימים.

בעולם שבו רווחה נפשית מוכרת יותר ויותר כחיונית לבריאות הכללית, הבנת המורכבות של מצבים כמו דיסתמיה היא חיונית. בין אם מדובר באדם המבקש להבין את רגשותיו או באיש מקצוע הפועל לאבחון וטיפול, המסע לעבר בריאות הנפש מתחיל בהכרה בחשיבות האבחון המדויק ובתפקיד המומחיות המקצועית.

הבה נמשיך לשאוף לחברה שבה בריאות הנפש אינה חבויה בצללים אלא מובאת לאור באמצעות הבנה, חמלה וטיפול מקצועי. הדרך לעתיד מזהיר יותר עבור אלה הנאבקים בדיסתמיה מתחילה בזיהוי המצב למה שהוא וחיפוש העזרה והתמיכה שיכולים להוביל לריפוי ותקווה.

 

אפשר לטפל בדיסתימיה - התקשרו אלינו למידע לגבי אבחון דיסתימיה וטיפול בדיכאון כרוני
אפשר לטפל בדיסתימיה – התקשרו אלינו למידע לגבי אבחון דיסתימיה וטיפול בדיכאון כרוני

 

דכדוך מתמשך, דיסתמיה, זה לא סתם דיכי

מבוא – דיסתימיה וחרדה

בתחום הבריאות הנפשית, דכדוך מתמשך ותחושות עצב הם לרוב יותר מאשר רגשות חולפים. הם יכולים להיות תסמינים של הפרעות בסיסיות כמו דיסתמיה, צורה כרונית של דיכאון והן עשויים להיות שזורות גם בהפרעות חרדה. חיבור זה מתעמק בטבעה של הקדרות המתמשכת, במאפייניה של דיסתמיה ובקשר המורכב בין דיסתימיה וחרדה.

דכדוך מתמשך: יותר מסתם עצב

הביטוי “דכדוך מתמשך” מתייחס למצב מתמשך של עצב, חוסר תקווה או מלנכוליה שנמשך לאורך זמן. שלא כמו תחושות זמניות של עצב (דיכי) שעלולות לנבוע מאירועים ספציפיים, דכדוך מתמשך הוא מצב כרוני ולעתים קרובות לא מוסבר. מצב זה יכול להשפיע על כל היבט בחייו של אדם, ממערכות יחסים וביצועים עבודה ועד הבריאות הגופנית.

מצב זה עשוי להצביע על הפרעות בסיסיות בבריאות הנפש, כגון דיסתמיה, ודורש הערכה וטיפול מקצועיים. זה לא רק שלב בחיים או תקופה חולפת או תכונת אישיות; מדובר בדאגה רצינית לבריאות הנפש שעלולה להוביל למצוקה ולפגיעה משמעותית.

דיסתימיה: מבט מקרוב

דיסתמיה, הידועה גם בשם הפרעת דיכאון כרוני/הפרעת דיכאון מתמשכת (PDD), מאופיינת במצב רוח ירוד קבוע הנמשך לפחות שנתיים במבוגרים ושנה אחת בילדים ובני נוער. התסמינים כוללים

 1. תחושות כרוניות של עצב או ריקנות: מצב רוח מדוכא שנמשך יותר ימים מאשר לא.
 2. אנרגיה נמוכה ועייפות: עייפות מתמדת וחוסר אנרגיה.
 3. שינויים בתיאבון ודפוסי שינה: עלייה או ירידה בתיאבון ובשינה.
 4. קושי להתרכז: מתקשים להתמקד במשימות או לקבל החלטות.
 5. הערכה עצמית נמוכה: תחושה מתמשכת של חוסר התאמה או חוסר ערך.

האופי הכרוני של דיסתמיה הופך אותה למאתגרת במיוחד לאבחון ולטיפול. לעתים קרובות דיכאון כרוני, מתקיים במקביל להפרעות אחרות בבריאות הנפש כגון חרדה, מה שמוסיף למורכבות המצב.

דיסתימיה וחרדה: מערכת יחסים מורכבת

דיסתמיה והפרעות חרדה מתרחשות לעתים קרובות יחד ויוצרות משחק גומלין מורכב שעלול להחמיר את שני המצבים. כך דיסתימיה וחרדה מחוברים זה לזה:

 1. התרחשות משותפת: אנשים רבים עם דיסתמיה סובלים גם מהפרעות חרדה, כגון הפרעת חרדה כללית (GAD) או הפרעת חרדה חברתית. דכדוך מתמשך של דיסתמיה יכולה לעורר חרדה ולהיפך.
 2. תסמינים משותפים: הן דיסתמיה והן הפרעות חרדה עשויות לכלול תסמינים כמו עייפות, קשיי ריכוז והפרעות שינה. חפיפה זו יכולה להפוך את האבחון והטיפול למאתגרים יותר.
 3. השפעה על הטיפול: דיסתמיה וחרדה עשויים לדרוש גישת טיפול רב-גונית, לרבות טיפול, תרופות ושינויים באורח החיים. הטיפול חייב להתייחס לשני המצבים כדי להיות יעיל.
 4. השפעה על חיי היומיום: השילוב של דכדוך מתמשך/דיסתימיה וחרדה עלול להשפיע קשות על התפקוד היומיומי ולהוביל לקשיים במערכות יחסים, בעבודה וברווחה הכללית.

טיפול ותמיכה במצב משולב של דיסתימיה וחרדה

ההתייחסות לקשר המורכב בין דכדוך מתמשך וחרדה דורש גישה מקיפה:

 1. אבחון מקצועי: איש מקצוע בתחום בריאות הנפש יכול לאבחן במדויק את המצבים הבסיסיים ולהבדיל בין דיסתמיה והפרעות חרדה.
 2. תכניות טיפול אישיות: הטיפול חייב להיות מותאם לתסמינים הייחודיים של הפרט ועשוי לכלול טיפול (כגון טיפול קוגניטיבי-התנהגותי), טיפול תרופתי או שילוב של שניהם.
 3. מערכות תמיכה: משפחה, חברים וקבוצות תמיכה יכולים למלא תפקיד חיוני בהחלמה, מתן עידוד והבנה.
 4. אסטרטגיות טיפול עצמי: שינויים באורח החיים, שיטות תשומת לב וטכניקות טיפול עצמי יכולים להשלים טיפול מקצועי ולתמוך ברווחה הכללית.

מסקנה: הבנה וחמלה

דכדוך מתמשך/דיסתימיה וחרדה הם בעיות בריאות נפשיות מורכבות ורב-גוניות הדורשות הבנה מדוקדקת, חמלה וטיפול מקצועי. האופי הכרוני של מצבים אלו ויחסי הגומלין המורכבים ביניהם מדגישים את חשיבות ההכרה בבריאות הנפש כחוויה בעלת ניואנסים ואינדיבידואליים.

המסע לעבר רווחה נפשית מתחיל בהכרה בכך שדכדוך מתמשך אינו רק פגם אופי או מצב זמני אלא סימן למצבי בריאות נפשיים בסיסיים. על ידי הבנת המאפיינים של דיסתמיה והקשר בין דיסתימיה וחרדה, נוכל לגשת לטיפול באמפתיה ובמומחיות.

בעולם שבו בריאות הנפש מוכתרת לעתים קרובות ולא מובנת לא נכון, הבה נשאף לראות את הפנים האנושיות מאחורי המונחים הקליניים. הבה נכיר באומץ הנדרש כדי לחיות עם התנאים הללו ובכוח הטמון בחיפוש עזרה.

יחד נוכל לטפח חברה שבה בריאות הנפש אינה מאבק נסתר אלא אחריות משותפת, שבה חמלה, הבנה וטיפול מקצועי מאירים את הדרך לריפוי ותקווה.

 

דיסתימיה – איך חיים עם דכאון מתמשך?

דיסתמיה, צורה פחות מוכרת של דיכאון, הייתה אפופה בסודיות ובאי הבנה. למצב כרוני זה, שלעתים קרובות טועים בטעות כעצב או נקודת מבט שלילית וקודרת, יש השלכות עמוקות על מי שחיים איתו. חלק זה של המאמר נועד לפענח את האמיתות הנסתרות על דיסתמיה, ולשפוך אור על הסיבות, הסימפטומים ואפשרויות הטיפול שלה.

מה זה דיסתימיה?

דיסתימיה, או הפרעת דיכאון מתמשכת (PDD), היא סוג של דיכאון המאופיין במצב רוח ירוד עקבי הנמשך לפחות שנתיים במבוגרים ושנה אחת בילדים ובני נוער. בניגוד לדיכאון מז’ורי, הוא אולי לא גורם להפרעות חמורות בחיי היומיום, אבל הוא עדיין פוגע באיכות החיים.

אמיתות נסתרות

אחת האמיתות הנסתרות על דיסתמיה היא שהיא מתחילה לעתים קרובות בילדות או בגיל ההתבגרות. אנשים רבים סובלים ממנה במשך רוב חייהם מבלי לדעת שיש להם הפרעה נפשית. האופי הכרוני של דיסתמיה פירושו שהיא יכולה להימשך שנים אם לא מטפלים בה, ולשחוק בעדינות את רווחתו.

תסמינים

התסמינים של דיסתימיה חורגים מהעצב הרגיל וכוללים:

 • תחושות קבועות של חוסר תקווה: תחושת ייאוש מתמשכת שמקשה אפילו על משימות פשוטות.
 • חוסר מוטיבציה: קושי למצוא את האנרגיה או הרצון לעסוק בפעילויות שפעם נהנו ממנה.
 • קושי לחוות שמחה: יכולת מופחתת להרגיש עונג או אושר.
 • בעיות שינה: בעיות נפילה או הירדמות, מה שמוביל לעייפות.
 • בעיות ריכוז: נאבקים להתמקד במשימות או לקבל החלטות, מה שמוסיף לעומס של המצב.

חיים עם דיסתימיה

חיים לצד דיסתימיה או דיכאון כרוני, יכולים להיות מאתגרים, להשפיע על מערכות יחסים אישיות, סיכויי התקדמות והחזקת קריירה ובאיכות החיים הכללית. מצב הרוח הירוד יכול לגבות מחיר ולפגוע ביכולת של האדם להעריך פעילויות שבעבר נהנה מהן. עם זאת, עם הטיפול הנכון, אנשים יכולים להשתלט על חייהם ולמצוא שמחה בניצחונות קטנים.

חיים לצד דיסתימיה

אנשים עם דיסתמיה צריכים לדאוג לעצמם על ידי פעילות גופנית, פיתוח הרגלי אכילה בריאים ותרגול טכניקות הרפיה. אפשרויות הטיפול כוללות:

 • טיפול או ייעוץ: מפגשים עם אנשי מקצוע בתחום בריאות הנפש יכולים לעזור ליצור אסטרטגיות התמודדות ולחשוף את הסיבות הבסיסיות.
 • תרופות: ניתן לרשום תרופות נוגדות דיכאון כדי להקל על התסמינים.
 • שינויים באורח החיים: שילוב הרגלים בריאים ושגרת טיפול עצמי יכולים לתמוך ברווחה הכללית.

חיפוש עזרה

אם אתם חושדים שאתם או מישהו שאתם מכירים עלול לסבול מדיסתמיה, פנו לעזרה מקצועית. מומחה בתחום בריאות הנפש יכול לאבחן במדויק ולהדריך אתכם לעבר אסטרטגיות טיפול יעילות. אל תפחדו לבקש עזרה – זה דבר אמיץ לעשות כדי להחזיר את האושר ולהרגיש טוב יותר. אל תתנו לדיסתמיה למנוע מכם לחיות את חייכם בצורה מלאה.

מסקנה: חשיפת האמת

דיסתמיה היא יותר מאשר להיות “בדאוון” או להיות פסימי. זהו מצב בריאותי נפשי מורכב הדורש הבנה, חמלה וטיפול מקצועי. על ידי חשיפת האמיתות הנסתרות על דיכאון דיסתימיה, נוכל לטפח חברה שבה בריאות הנפש אינה מאבק נסתר אלא אחריות משותפת.

הבנת דיסתמיה מתחילה בזיהוי השפעתה העדינה אך העמוקה על חיי היומיום. זה ממשיך בחיפוש אחר עזרה מקצועית, אימוץ טיפול ותמיכה במי שחיים עם מצב זה.

הבה נשאף לשפוך אור על האמיתות הנסתרות של דיכאון דיסתימיה, להעצים אנשים להשתלט על חייהם ולמצוא שמחה בניצחונות הקטנים. ביחד, נוכל לבנות עולם שבו רווחה נפשית היא בראש סדר העדיפויות, והצללים של דיסתמיה מוחלפים בתקווה, אמפתיה ועתיד מזהיר יותר.

 

טיפול בדיסתימיה/טיפול בדיכאון כרוני

 

דיסתימיה טיפול

מבוא – דיסתמיה ודיכאון כרוני דרכי טיפול 

דיסתמיה, הידועה גם בשם הפרעת דיכאון כרוני/הפרעת דיכאון מתמשכת (PDD), היא צורה כרונית של דיכאון הנמשכת לפחות שנתיים במבוגרים ושנה אחת בילדים ובני נוער. הטיפול במצב זה הוא רב-גוני ויכול לכלול התערבויות רפואיות, תרופות טבעיות וטיפולים תרופתיים ספציפיים. חלק זה של המאמר יעמיק באפשרויות המגוונות לטיפול בדיסתימיה, לרבות תפקידו של ציפרלקס וטיפולים תרופתיים נוספים לדיסתמיה ויספק סקירה כללית של הטיפול בדיכאון כרוני.

דיסתימיה טיפול בגישה הוליסטית

הטיפול בדיסתימיה מצריך גישה מקיפה ופרטנית. לרוב זה כרוך בשילוב של טיפול, תרופות, שינויים באורח החיים ותמיכה מאנשים אהובים. להלן סקירה כללית של אסטרטגיות עיקריות של הטיפול בדיכאון כרוני:

1. פסיכותרפיה – טיפול פסיכולוגי בדיסתימיה

טיפול פסיכולוגי המכונה גם פסיכותרפיה ובמיוחד טיפול CBT (טיפול קוגניטיבי התנהגותי), הוא לרוב הקו הראשון לטיפול בדיסתימיה. טיפול CBT עוזר לאנשים להבין את דפוסי החשיבה שלהם, לפתח אסטרטגיות התמודדות וללמוד דרכים חדשות לגשת לאתגרי החיים.

2. תרופות – דיסתמיה טיפול תרופתי

לטיפול בדיכאון כרוני, ניתן לרשום תרופות נוגדות דיכאון, כגון תרופות ממשפחת מעכבי ספיגה חוזרת של סרוטונין סלקטיביים (SSRI), כדי להקל על התסמינים. בחירת התרופה תלויה בסימפטומים הספציפיים של האדם, בהיסטוריה הרפואית ובהעדפותיו.

3. שינויים באורח החיים

הרגלים בריאים כמו פעילות גופנית סדירה, תזונה מאוזנת ושינה מספקת יכולים לתמוך ברווחה הכללית ולהשלים שיטות טיפול אחרות.

4. מערכות תמיכה

משפחה, חברים וקבוצות תמיכה ממלאים תפקיד חיוני בהחלמה, מספקים עידוד, הבנה ותחושת קהילה.

טיפול טבעי בדיסתימיה

טיפולים טבעיים לדיסתימיה מתמקדים בהתערבויות לא רפואיות התומכות ברווחה נפשית. אלה עשויים לכלול:

 • מיינדפולנס ומדיטציה: תרגול מיינדפולנס ומדיטציה יכול לעזור לאנשים להתחבר לרגע הנוכחי ולהפחית מתח.
 • תוספי צמחים: חלק מתוספי הצמחים, כגון סנט ג’ון וורט, נחקרו על השפעותיהם הפוטנציאליות נוגדות דיכאון. עם זאת, יש להשתמש בהם בזהירות ותחת הדרכה של ספק שירותי בריאות.
 • דיאטה ותזונה: אכילת תזונה מאוזנת ועשירה בחומרים מזינים יכולה לתמוך בבריאות הנפשית הכללית.
 • פעילות גופנית: פעילות גופנית סדירה משחררת אנדורפינים, מרימי מצב הרוח הטבעיים של הגוף.

טיפול בדיכאון כרוני

דיכאון כרוני, כולל דיסתמיה, דורש טיפול ארוך טווח וניטור מתמשך. האופי הכרוני של המצב אומר שאנשים עשויים להזדקק להמשיך בטיפול גם לאחר שיפור הסימפטומים כדי למנוע הישנות. הטיפול עשוי לכלול:

 • טיפול ארוך טווח: מפגשי טיפול מתמשכים למתן תמיכה מתמשכת וטיפול בבעיות הבסיסיות.
 • ניהול תרופות: ניטור והתאמה שוטפים של התרופות להבטחת יעילות מיטבית.
 • מניעת הישנות: פיתוח אסטרטגיות לזיהוי וניהול של טריגרים פוטנציאליים וסימנים מוקדמים להישנות.

טיפול תרופתי בדיסתימיה

טיפול תרופתי לדיסתימיה כולל בדרך כלל תרופות נוגדות דיכאון. תרופות אלו פועלות על ידי איזון כימיקלים במוח המשפיעים על מצב הרוח והרגשות. תרופות נפוצות כוללות:

 • מעכבי ספיגה חוזרת של סרוטונין סלקטיביים (SSRI): כגון פלואוקסטין (פרוזק) וסרטרלין (זולופט).
 • מעכבי ספיגה חוזרת של סרוטונין-נוראפינפרין (SNRIs): כגון venlafaxine (Efexor) ו-duloxetine (Cymbalta).
 • תרופות נוגדות דיכאון לא טיפוסיות: כגון בופרופיון (וולבוטרין).

בחירת הטיפול התרופתי המתאים לדיסתמיה ודיכאון מתמשך, תלויה בצרכים האישיים, וייתכן שיידרש ניסוי וטעייה כדי למצוא את התרופה היעילה ביותר.

טיפול בדיכאון כרוני

דיכאון כרוני, כולל דיסתמיה, דורש גישה מתמשכת ורב-מערכתית לטיפול.
טיפול כזה עשוי לכלול:

 • טיפול משולב: שילוב טיפול, תרופות, שינויים באורח החיים ומערכות תמיכה לגישה מקיפה.
 • תכניות טיפול מיוחדות: התאמת הטיפול לתסמינים הייחודיים של הפרט, ההיסטוריה והצרכים הייחודיים של הפרט.
 • תמיכה מתמשכת: מתן טיפול ותמיכה מתמשכים לניהול האופי הכרוני של המצב.

מסקנה: דרך לריפוי – טיפול בדיסתימיה

דיסתימיה היא צורה מורכבת וכרונית של דיכאון המצריכה גישה מגוונת ורב-מערכתית לטיפול. מהתערבויות רפואיות ותרופות טבעיות ועד לטיפולים תרופתיים ספציפיים, הדרך לריפוי היא אינדיבידואלית ולרוב ארוכת טווח.

תפקידו של ציפרלקס בטיפול בדיסתימיה אינו מבוסס היטב ומדגיש את החשיבות של הבנת השימוש המתאים בתרופות בטיפול נפשי.

המסע לריפוי מדיסתמיה הוא תוצאה של מאמץ משותף, המעורבים בו אנשי מקצוע בתחום בריאות הנפש, קרובים ומשפחה והפרט שחי עם המצב. על ידי אימוץ גישה הוליסטית המכירה בצרכים ובחוויות הייחודיות של כל אדם, נוכל לטפח דרך להחלמה בעלת חמלה, יעילה ומלאת תקווה.

בעולם שבו רווחה נפשית מוכרת יותר ויותר כחיונית לבריאות הכללית, הבנת המורכבות של מצבים כמו דיסתמיה היא חיונית. הבה נמשיך לשאוף לחברה שבה בריאות הנפש אינה חבויה בצללים אלא מובאת לאור באמצעות הבנה, חמלה וטיפול מקצועי. הדרך לעתיד מזהיר יותר עבור אלה הנאבקים בדיסתימיה מתחילה בזיהוי המצב למה שהוא וחיפוש העזרה והתמיכה שיכולים להוביל לריפוי ותקווה.

דיסתימיה וציפרלקס

ציפרלקס היא תרופה ממשפחת ה SSRI, המשמשת בדרך כלל לטיפול באיזון הכימי של הנוירוטרנסמיטור סרוטונין במערכת העצבים ומשמש לטיפול בהפרעות במצב הרוח כגון חרדה, דיכאון וגם לטיפול בדיכאון מתמשך.

דיסתימיה וציפרלקס (Cipralex): חקר לינגוויסטי וקליני

דיסתימיה, הידועה גם כהפרעת דיכאון כרוני, היא צורה כרונית של דיכאון שאלמרות שחומרתה פחותה מהפרעת דיכאון מז’ורית, היא יכולה להשפיע באופן משמעותי על איכות החיים של הפציינט. המינוח העברי לדיסתמיה, “דיכאון כרוני” משדר את משך המצב ואת הקרב הארוך והמתמשך עם המחלה.
באנגלית, המינוח “dysthymia” מגיע מהמילה היוונית שמשמעה “רוח רעה”.
המונח “דיסתימיה” נגזר מהמילים היווניות “DIS”, שמשמעותן “חולה” או “רע”, ו”תימוס” (“thymos”), שפירושה “רוח” או “מצב רוח”. לפיכך, זה בעצם מתורגם ל”מצב רוח רע” או “רוח חולה”. שני המינוחים מסכמים את האופן המתמשך והכולל בו המחלה מתנהלת.

בתחום הטיפולים לבעיות הנפש, ציפרלקס Cipralex, הידוע גם בשמו הגנרי אסציטלופרם, הוא תרופה מסוג מעכביי ספיגה בררניים של הנוירוטרנסמיטור, סרוטונין (SSRI). תרופה זו הייתה מרכזית בטיפול בהפרעות המצב הרוח השונות, וביניהן הדיסתמיה. אז מה הקשר בין דיסתימיה לציפרלקס, ואיך התרופה הזו מגשרת בין האיזון הרגשי לבין האיזון הנוירוכימי?

1. הנוף הנוירוכימי של הדיסתימיה

הסברנו כי דיסתימיה, כמו הפרעות דיכאון אחרות, נגרמת מאי-איזון כימי בנוירוטרנסמיטרים ובפרט הסרוטונין. הסרוטונין הוא הנוירוטרנסמיטר ה”טוב לנפש”, המשחק תפקיד קרדינלי בתהליכים פיזיולוגיים רבים כמו רגולציה של מצב הרוח, שינה ותיאבון. חוסר בסרוטונין או שימוש הלא יעיל בו במערכת העצבים המרכזית, יכול להוביל לתחושות של עצב, ייאוש וחוסר עניין בפעילויות היומיומיות – תסמינים המאפיינים דיסתימיה.

2. ציפרלקס (אסציטלופרם) Cipralex – אור של תקווה

ציפרלקס Cipralex פועל על ידי הפחתת הספיגה החוזרת של הסרוטונין במערכת העצבים המרכזית. בכך, הוא גורם להגברה של כמות הסרוטונין הזמינה במרווח הבין סינפטי, מה שמאפשר שיפור בהעברת המידע הנוירולוגי. תהליך זה, בתורו, יכול להקל על תסמיני הדיסתימיה ולהקל על חזרה לשגרה הרגילה.

3. הגוונים הלינגוויסטיים של הטיפול

כאשר אנו מדברים על ציפרלקס ועל יעילותו, חייבים לקחת בחשבון את הגוונים התרבותיים והלינגוויסטיים. בעברית, המינוח “תרופה” משדר תחושה של ריפוי. באנגלית, המינוח “treatment” מצביע על תהליך או שיטה לריפוי או שיפור מצב. שתי הגישות מדגישות את החשיבות של גישה הוליסטית, בה תרופה כמו ציפרלקס היא רק רכיב אחד בתוך תוכנית טיפולית מקיפה שכוללת גם פסיכותרפיה, שינוי באורח חיים והתערבויות אחרות.

סיכום – ציפרלקס ודיסתימיה

דיסתימיה, עם משך מחלה מתמשך ומורכב, דורשת התערבות שהיא גם יעילה וגם אמפתית. ציפרלקס, כתרופה מסוג SSRI, מציע אור של תקווה לרבים. אולם, להבין את המחלה ואת הטיפול בה לא אומר להכיר רק את הידע הקליני, אלא גם להעריך בצורה עמיקה את הגוונים הלינגוויסטיים והתרבותיים. 


שימו לב – לתרופות מסוימות עשויות להיות תופעות לוואי המשפיעות על מצב הרוח. התייעצו תמיד עם אנשי מקצוע משירותי בריאות הנפש כדי להבין את השימוש המתאים בתרופות כמו ציפרלקס למצבים כגון דיסתימיה.

מחקר והתקדמות אחרונים בתחום

מחקרים אחרונים והתקדמות בתחום הדיסטימיה הראו התקדמות יוצאת דופן. מדענים, חוקרים ואנשי מקצוע בתחום בריאות הנפש עשו צעדים משמעותיים בהבנת הסיבות, הסימפטומים והטיפולים האפשריים לצורה כרונית זו של דיכאון.

תוצאות מחקר

הטבלה שלהלן מסכמת כמה מממצאי המחקר המרכזיים הקשורים לדיסטימיה:

משתנים ממצאים
גורמים גנטיים זיהו גנים ספציפיים הקשורים לדיסתימיה
נתיבים עצביים גילו מעגלים מוחיים שהיו מעורבים בצורה משתנה
טיפול קוגניטיבי התנהגותי הוכח כטיפול יעיל בהקלה על סימפטומים של דיסתימיה

תוצאות אלו מציעות גישות חדשות לאבחון וניהול של דיסתימיה:

 • בדיקות גנטיות: התאמת תוכניות טיפול לפרופיל הגנטי של הפרט עשויה לשפר את יעילות ההתערבויות.
 • טכניקות הדמיה עצבית: הדמיה מתקדמת יכולה לסייע בזיהוי מוקדם והבנה של המסלולים העצביים המעורבים.
 • טיפול קוגניטיבי התנהגותי (CBT): CBT הוכח כאלטרנטיבה או תוספת מבטיחה לטיפולים המסורתיים. הוא מתמקד בשינוי דפוסי חשיבה שליליים ובמתן מנגנוני התמודדות לאנשים. ניטור קבוע חיוני כדי להבטיח יתרונות לטווח ארוך.

אנשי מקצוע בתחום הבריאות צריכים לשקול את הממצאים הללו בתרגול שלהם, מכיוון שהם מציעים דרכים חדשניות לגשת להפרעה מורכבת זו.

הבדלים בין דיכאון לדיסתימיה

הבנת ההבחנות בין דיכאון מז’ורי לבין דיסתמיה חיונית לאבחון וטיפול מדויקים. הטבלה שלהלן מדגישה כמה מההבדלים העיקריים:

היבט דיכאון דיסתימיה
משך עשוי להימשך שבועות או חודשים חייב להימשך לפחות שנתיים במבוגרים
חומרה לעתים קרובות תסמינים חמורים יותר תסמינים קלים יותר אך כרוניים
טיפול עשוי להגיב לטיפול קצר מועד לעתים קרובות דורש טיפול מתמשך ארוך טווח
השפעה על חיי היומיום עלול לגרום להפרעה משמעותית עלול לא לשבש קשות את חיי היומיום אך פוגע באיכות החיים

סיכום – דיסתימיה היא לא דיכאון מג’ורי

חשפנו אמיתות נסתרות על דיסתמיה, וגילינו שזו יותר מהפרעת דיכאון מג’ורי, אלא הפרעת דיכאון מתמשכת; זה קרב ארוך טווח עם המוח של האדם. התסמינים יכולים להשפיע על כל היבט של החיים, החל מיחסים אישיים ועד להצלחה מקצועית.

זיהוי והתערבות מוקדמים הם בעלי חשיבות עליונה. הכרת הסימנים בזמן מובילה לניהול טוב יותר ושיפור איכות החיים. העלאת המודעות ושבירת הסטיגמה חיונית גם כדי להבטיח שרשתות תמיכה קיימות עבור אלה הנאבקים בדיסטימיה.

טיפול עצמי חיוני לניהול מצב זה. פעילות גופנית, תזונה מאוזנת, שינה מספקת וטכניקות הרפיה יכולים כולם לתרום לרווחה. יצירת קשרים בריאים וחיפוש תמיכה חברתית יכולים לספק עזרה רגשית בזמנים קשים.

לבסוף, טיפול בדיסתימיה באמפתיה ובהבנה היא אחריות חברתית. חינוך עצמנו והקפדה על המילים והמעשים שלנו יכולים ליצור סביבה תורמת לריפוי. על ידי התייחסות לדיסטימיה ברצינות ואימוץ המחקר וההתקדמות העדכניים ביותר, נוכל לשנות חיים ולטפח חברה רחומה ומושכלת יותר.

המסע לעבר הבנה וטיפול בדיסתימיה נמשך. בעזרת מחקר מתמשך, שיתוף פעולה ואמפתיה, נוכל לשפוך אור על המאבק הסמוי הזה ולספק תקווה וריפוי לאלו שנפגעו. הדרך קדימה מוארת על ידי מדע, חמלה ומחויבות משותפת לשיפור בריאות הנפש לכולם.

 

משאבים ומידע נוסף

לאלו המחפשים עזרה נוספת והבנה של דיסתימיה, משאבים ומידע נוסף זמינים. להלן סקירה כללית של המשאבים:

עמותת אנוש – העמותה הישראלית לבריאות הנפש – בשירות חדש – שיחות ייעוץ קצרות: R U OK?

סהר – סיוע והקשבה ברשת 

עוצמה – עמותת משפחות לקידום בריאות הנפש

קו תמיכה טלפוני של עמותת עזר מציון האגף לבריאות הנפש

ער”ן – עזרה ראשונה נפשית אנונימית

שק”ל – רשימת עמותות וארגונים לסיוע במצבי דיכאון

חשוב לזכור שהניסיון של כל אחד עם דיכאון מתמשך הוא ייחודי. שילוב של עזרה מקצועית עם משאבים אלו יעזור לרווחה נפשית טובה יותר.

עובדה מעניינת: NIMH קובע כי כ-1.5% מהמבוגרים בארה”ב חווים דיסתמיה מדי שנה.

 

FAQ’s דיסתימיה שאלות נפוצות

1. מהי דיסתימיה?

דיסתמיה, הידועה גם בשם הפרעת דיכאון כרוני או הפרעת דיכאון מתמשכת (PDD), היא צורה כרונית של דיכאון הנמשכת לאורך תקופה ארוכה. בניגוד לדיכאון מג’ורי, שבו התסמינים עשויים להיות חזקים יותר אך קצרים יותר, דיסתימיה מאופיינת בתסמינים קלים יותר הנמשכים לפחות שנתיים במבוגרים ושנה אחת בילדים ובני נוער. האופי המתמשך של הפרעה זו יכול להשפיע באופן משמעותי על איכות החיים של הפרט.

2. במה שונה דיסתימיה מדיכאון מג’ורי?

דיסתימיה ודיכאון מז’ורי הם שתי סוגים של הפרעות במצב הרוח – דיכאון, אך הם שונים בעוצמתם, משך הזמן ולעיתים בגישת הטיפול. דיכאון מז’ורי כרוך לעתים קרובות בתסמינים עזים שעלולים להימשך שבועות או חודשים, בעוד שבדיכאון כרוני ניכר מצב רוח ירוד מתמשך שנמשך שנים. האופי הכרוני של דיסתמיה מוביל לרוב להתעלמות או לאבחון שגוי שלה, למרות שהיא יכולה להשפיע באופן משמעותי על חיי היומיום והרווחה הכללית.

3. מהם התסמינים השכיחים של דיסתימיה?

תסמיני דיכאון כרוני דומים לדיכאון מז’ורי אך נוטים להיות קלים יותר ומתמשכים לאורך זמן רב יותר. תסמינים נפוצים של דיסתימיה כוללים:

 • עצב מתמשך או מצב רוח ירוד
 • אובדן עניין או הנאה בפעילויות
 • שינויים בתיאבון או במשקל
 • קשיי שינה
 • עייפות או אנרגיה נמוכה
 • דימוי עצמי ירוד
 • קשיי ריכוז
 • תחושות של חוסר תקווה

חשוב להכיר בכך שתסמינים אלה יכולים להשתנות בין אנשים, ויש צורך באבחון מקצועי כדי לקבוע את המצב הספציפי.

4. כיצד מאבחנים דיסתימיה?

אבחון דיסתימיה דורש הערכה מקיפה על ידי איש מקצוע בתחום בריאות הנפש. הערכה זו כוללת ראיון מפורט כדי להבין את ההיסטוריה הרפואית של המטופל, הסימפטומים הנוכחיים ומשך הזמן. הקריטריונים לאבחון דיכאון כרוני כוללים נוכחות של תסמיני דיכאון במשך שנתיים לפחות במבוגרים ושנה אחת במתבגרים. האבחנה עשויה להיות כרוכה גם בשלילת מצבים נפשיים אחרים שעלולים להציג תסמינים דומים.

5. מה גורם לדיסטמיה?

הסיבה המדויקת לדיכאון כרוני נותרה לא ידועה, אך מאמינים כי היא נובעת ממשחק גומלין מורכב של גורמים גנטיים, ביולוגיים, סביבתיים ופסיכולוגיים. כמה גורמים תורמים פוטנציאליים כוללים:

 • נטייה גנטית
 • כימיה ומבנה המוח
 • טראומה בילדות או מתח כרוני
 • מצבי בריאות נפשיים המתרחשים במקביל.

הבנת הסיבות הבסיסיות יכולה להיות מורכבת, ולעיתים קרובות שילוב של גורמים מוביל לדיסתמיה.

6. כיצד מטפלים בדיסטמיה?

הטיפול בדיכאון מתמשך הוא רב-גוני ומותאם לצרכיו הספציפיים של הפרט. גישות טיפול נפוצות כוללות:

 • פסיכותרפיה: טיפול קוגניטיבי התנהגותי (טיפול CBT) וטיפול בין אישי (IPT) משמשים בדרך כלל כדי לעזור לאנשים להבין את דפוסי החשיבה שלהם ולפתח אסטרטגיות התמודדות.
 • תרופות: תרופות נוגדות דיכאון, כגון מעכבי ספיגה חוזרת של סרוטונין סלקטיביים (SSRI), עשויות להירשם כדי להקל על הסימפטומים.
 • שינויים באורח החיים: עידוד הרגלים בריאים כמו פעילות גופנית סדירה, תזונה מאוזנת ושינה מספקת יכולים לתמוך ברווחה הכללית.
 • מערכות תמיכה: שיתוף פעולה עם בני משפחה, חברים וקבוצות תמיכה יכול לספק עידוד ותחושת קהילה.

המסע הטיפולי בדיסתמיה מצריך לעתים קרובות טיפול וניטור מתמשכים, שכן האופי הכרוני של המצב עשוי לחייב תמיכה ארוכת טווח.

סיכום

הבנתה של דיסתימיה חיונית עבור אלו עם המצב, יקיריהם וספקי שירותי בריאות. צורה כרונית זו של דיכאון, על אף שהיא קלה יותר מדיכאון מז’ורי, יכולה להיות בעלת השפעה עמוקה על חיי היומיום. אבחון מוקדם, טיפול מקיף ותמיכה מתמשכת יכולים לשפר את איכות החיים והרווחה. על ידי מניעת סטיגמה והכרה בה כמצב בריאותי נפשי חמור, נוכל לטפח אמפתיה, מודעות וטיפול יעיל באלו שנפגעו.

המומחים של רימון ב

פסיכותרפיה

עוד מאמרים בנושא

מה זה דיכאון? צלילה לעומק - מדריך מקיף
דיכאון, המכונה לעתים קרובות הפרעת דיכאון מז'ורית, הוא יותר מסתם הרגשה של דכדוך או "דיכי". זו תחושה עמוקה של ייאוש וחוסר תקווה שמשפיעה על כל פן בחייו של האדם. אבל מה זה בדיוק? במאמר זה נספק סקירה רחבה ומעמיקה אודות דיכאון ודרכי הטיפול בו.
מה זה דיכאון? צלילה לעומק - מדריך מקיף
דיכאון, המכונה לעתים קרובות הפרעת דיכאון מז'ורית, הוא יותר מסתם הרגשה של דכדוך או "דיכי". זו תחושה עמוקה של ייאוש וחוסר תקווה שמשפיעה על כל פן בחייו של האדם. אבל מה זה בדיוק? במאמר זה נספק סקירה רחבה ומעמיקה אודות דיכאון ודרכי הטיפול בו.
דיכאון תסמינים - חשיפת הסימנים לדיכאון, הגלויים והנסתרים 2023
דיכאון הוא אחד האתגרים המורכבים ביותר בעולם בתחום בריאות הנפש. השכיחות שלו מדאיגה, משפיעה ונוגעת בחייהם של מיליונים. אבל מה זה בעצם דיכאון? וכיצד נוכל לזהות סימנים לדיכאון ולטפל בסימפטומים הרב-גוניים שלו?
אפשר לטפל בדיסתימיה - התקשרו אלינו למידע לגבי אבחון דיסתימיה וטיפול בדיכאון כרוני
סקירה כללית של דיכאון מז'ורי דיכאון מג ורי, או דיכאון קליני, הוא מצב פסיכאטרי מורכב. דיכאון מז'ורי גורם למיליוני אנשים בעולם להרגיש עצובים, חסרי תקווה ולאבד עניין בפעילויות יומיומיות. התסמינים יכולים להיות מגוונים, אך לרוב כוללים שינויים בתיאבון ובשינה, קושי להתמקד, עייפות ואפילו מחשבות על פגיעה עצמית. הסיבות לדיכאון מג ורי הן מורכבות. ייתכן שדיכאון מזורי, נובע מחוסר איזון של כימיקלים במוח או שאירועי חיים טראומטיים כמו התעללות, הזנחה או אובדן יכולים לעורר זאת גם כן. דיכאון מג ורי אינו מבטא רק הרגשה ירודה או מצב רוח רע. זהו מצב כרוני הדורש עזרה רפואית. לעתים קרובות נעשה שימוש בתרופות, פסיכותרפיה או שילוב של שניהם.
מרכז רימון - פסיכותרפיסטים ופסיכולוגים מומלצים לטיפול בדכאון קליני
דיכאון מוגדר כהפרעה במצב הרוח. חלק מהאנשים הסובלים מדיכאון מתארים תחושות של עצב, אובדן, ריקנות, הערכה עצמית נמוכה, ייאוש או כעס המפריעים להם בפעילויות היומיות....
מרכז רימון מומחים בטיפול בדיכאון אצל ילדים ומתבגרים
דיכאון בקרב ילדים ומתבגרים הוא בעיה פסיכולוגית חמורה שעלולה לפגוע קשות בתפקוד ובהתפתחות, בטווח קצר ובטווח ארוך, לכן ישנה חשיבות מכרעת לאבחון פסיכולוגי מקצועי מוקדם...

צריכים עזרה באיתור מומחה מתאים? השאירו פרטים

  כניסה למערכת