בעיות פסיכולוגיות בקרב חולים סיעודיים

מחבר/ת:צוות מרכז רימון
התמחות: הגיל השלישי / קשישים

לרוב, כאשר דנים בחולים סיעודיים, מתייחסים לצד הפיזי של הטיפול בהם, כיוון שהם סובלים מיכולות תפקוד נמוכות, וזקוקים לעזרה של מטפלת סיעודית צמודה. אמנם הקשיים בתפקודם של חולים סיעודיים נובעים מבעיות פיזיולוגיות, אך הקשיים הנפשיים הכרוכים במצבו של החולה הסיעודי הן לא פחות משמעותיים, ויש להתייחס אליהם ברצינות הראויה.

אובדן יכולות

הירידה ביכולת התפקוד יוצרת תסכול מתמשך, ופוגעת בהערכתו העצמית של החולה הסיעודי. אדם שבעבר תפקד במלוא אונו, ונאלץ כעת להיעזר באחרים לביצוע פעולות פשוטות ויומיומיות, נדרש לאמץ הסתכלות שונה על החיים, ומהלך זה אינו קל לאף אדם בשום גיל, ובוודאי לא לקשיש סיעודי. כתוצאה מכך, כל פעולה הופכת לתזכורת ליכולות שהיו בעבר, ואינם עוד, ואנשים שנהנו מחיים פעילים ועצמאיים סובלים מירידה דרסטית בערך העצמי שלהם.

תלות

החולה הסיעודי תלוי כמעט לחלוטין בצוות המטפל. מצב של תלות כה גדולה עלול להיות קשה מנשוא עבור חלק גדול מהחולים הסיעודיים. בחברה המקדשת את האינדיבידואל, את החופש ואת העצמאות, מצב של תלות מוחלטת מעורר רגשות קשים כמו בושה, טינה, כעס, וחוסר אונים. הופעתם של רגשות אלו היא טבעית, אך יש לעזור לחולה להתעמת ולהתמודד עימם בדרך שתחזק אותו, שכן אם לא יטופלו, התופעה רק תלך ותחמיר.


דיכאון

המרחק בין התסכול, חוסר האונים והתלות המוחלטת באחרים, לבין דיכאון וייאוש הוא קטן, קטן מאוד אפילו, ותפקידם של בני המשפחה והצוות המטפל לעקוב אחר מצב רוחו ומצבו הנפשי של החולה הסיעודי בשומת לב מתמדת. יש לטפל בכל שינוי ובכל התמודדות נפשית שעולים, על מנת שלא יתפתחו תופעות כמו דיכאון קליני ויאוש. ייעוץ פסיכולוגי יכול לעזור לחולים סיעודיים לא ליפול לתהומות, וכמו כן, לעזור להם לחזור ולאמץ גישה חיובית יותר לחיים.

טיפול פסיכולוגי במטופלים סיעודיים

הטיפול הפסיכולוגי בבעיות רגשיות אצל חולים סיעודיים צריך להיות קשוב וזהיר. שימוש בתרופות פסיכיאטריות חייב להיות תחת פיקוח והשגחה של פסיכיאטר גריאטרי, ויש לשים לב להשפעות ותופעות לוואי מהן החולים עלולים לסבול. ייעוץ, תמיכה וליווי פסיכולוגיים יכולים לעזור בחלק ניכר מן המקרים, ובשעת הצורך ניתן לשלב טיפול פסיכולוגי עם טיפול תרופתי. כך או אחרת, הדבר החשוב ביותר הוא להיות קשובים לחולה, ולאפשר לו לחיות בכבוד הראוי, על אף תלותו הפיזית במטפלים.


לסיכום

מצבו של החולה הסיעודי מורכב, וההשלכות הפסיכולוגיות של התלות ואובדן היכולות עלולות להיות קשות. טיפול הולם בחולים סיעודיים מצריך יכולות הכלה ואמפתיה גבוהות, ולעתים קרובות, הצוות המטפל אינו ערוך או מסוגל לספק לחולה את כל התמיכה לה הוא זקוק. משום כך, חשוב להיות ערני לגבי מצבו של החולה, ולהעניק לו את התמיכה הנפשית המתאימה, שתאפשר לו לחיות בכבוד ולשמור על בריאותו הנפשית. חשוב שבני המשפחה ישמרו על קשר רציף עם החולה, ובמידת הצורך, טיפול פסיכולוגי תומך יעזור לחולה ולמשפחה להתמודד.

המומחים של רימון ב

עוד מאמרים בנושא

קבלת עזרה בגיל זקנה בקרב קשישים - מתי ואל מי לפנות?
תהליך ההזדקנות מציב בפני האדם אתגרים רבים. ההתמודדות עם שינויים, אבדנים, פרידות, ירידה בתחומי תפקוד שונים, יחד עם הצורך המתגבר בקבלת עזרה מהסביבה, משפיע מאד...

צריכים עזרה באיתור מומחה מתאים? השאירו פרטים

    כניסה למערכת