אספרגר נשים- אוטיזם בתפקוד גבוה בקרב נשים

מחבר/ת:אלעד דהן
התמחות: אספרגר / אוטיזם בתפקוד גבוה

עד לאחרונה נאמד היחס המגדרי לאוטיזם כארבעה בנים לכל ילדה. עם זאת, רופאים מקבלים יותר ויותר הפניות להערכות אבחון של נערות ונשים, ומחקר שנערך לאחרונה קבע יחס של שניים לאחד (Rutherford, McKenzie and Johnston 2016). מדוע לא איבחנו בעבר את השכיחות האמיתית של אוטיזם ואספרגר (אוטיזם בתפקוד גבוה) בקרב בנות ונשים? התשובה היא שנערות ונשים הצליחו לעתים קרובות להסוות את האוטיזם שלהן.

אחד המאפיינים המרכזיים של אוטיזם הוא גירעון בתקשורת חברתית ובאינטראקציה חברתית (האיגוד הפסיכיאטרי האמריקאי 2013). ההיבטים החברתיים והאישיים של החיים הם אתגר, אז איך אדם שיש לו אוטיזם מסתגל לאתגרים אלה? הניסיון הקליני מצביע על כך שיש שלוש התאמות אפשריות: המופנם, המוחצן “האינטנסיבי” והמוחצן “המוסווה”.

* תסמינים שונים של אספרגר עשויים להעיד גם על בעיות אחרות (כגון חרדה, דיכאון, הפרעות קשב וריכוז ADHD, בעיות התנהגות ועוד) ולכן חשוב לפנות לאיש מקצוע מומחה בתחום האבחון והטיפול באוטיזם על מנת לערוך אבחנה ואבחנה המבדלת.

דרכי הסתגלות של נשים עם אספרגר (אוטיזם בתפקוד גבוה) לקשיים בתקשורת

המופנם

ההסתגלות הקלה ביותר לזיהוי היא של האדם שניתן לתאר אותו כמופנם. הילד (והמבוגר שלאחר מכן) ממזער או נמנע מעורבות חברתית באופן פעיל, מתוך הכרה בכך שהאינטראקציה החברתית היא מורכבת, בלתי סבירה ומלחיצה. לכן הסתגלות בולטת זו היא לבחור (במידת האפשר) להיות לבד כדי להשיג דברים תוך לא בהכרח להרגיש בודד.

אך אנו מזהים יותר ויותר אנשים הסובלים מאוטיזם שהם מוחצנים ובעלי מוטיבציה רבה להתרועע. עבור אנשים אלה, ישנם שני התאמות פוטנציאליות המקלות על מעורבות חברתית.

המוחצן “החודרני”

הראשון מתוך שני ההתאמות הוא לחפש באופן פעיל חוויות חברתיות, למרות שאדם עם אוטיזם לא יוכל לקרוא את כל האותות החברתיים המעודנים המסדירים וממתנים את עוצמת המעורבות החברתית. בשל תפיסה נפשית לקויה, אנשים הסובלים מאוטיזם מתקשים לעיתים קרובות לקרוא את התקשורת הלא מילולית המשמשת באינטראקציה חברתית. ההתנהגות החברתית שלהם נתפסת אז כחודרנית, אינטנסיבית ומעצבנת. מטאפורה לתיאור הסתגלות זו לאוטיזם היא של נהג שאינו רואה את אותות התנועה (תקשורת לא מילולית) או מקפיד על קוד התעבורה (מוסכמות חברתיות). הם אינם מסוגלים לקרוא במדויק מצבים חברתיים ולכן פועלים בצורה לא הולמת. אמנם יש מוטיבציה ניכרת לאינטראקציה חברתית וליצירת חברים, אך חוויות אלו עלולות להסתיים בטרם עת על ידי השותף לסיטואציה. התוצאה היא שהאדם ירגיש מאוכזב מכך שהשיחות, החברויות והקשרים הם קצרי מועד, והפופולריות החברתית נשארת חמקמקה. סוגיה נוספת היא שברגע שהושגה ידידות, האדם יכול להפוך לרכושני, ולעשות אידיאליזציה לחברו החדש בעוצמה אדירה. כאשר החברות או מערכת היחסים מסתיימת, יכולה להיות תחושת ייאוש עז ותחושות של נטישה, בגידה, ואי הבנה.

המוחצן “המסווה”

ההסתגלות השנייה לאדם מוחצן הסובל מאוטיזם היא לזהות את קשייו בקריאת תקשורת לא מילולית וביצירת חברים ושמירה עליהם. עם תובנה זו, הם רוכשים יכולות חברתיות ובינאישיות מצליחות על ידי התבוננות נמרצת בעמיתים ובאנשים באופן כללי, ניתוח התנהגותם החברתית ופירוש והקפדה על כללים ומוסכמות חברתיות, ובכך מסווים ביעילות את הקשיים החברתיים שלהם. האדם יוצר “מסכה” חברתית.

פרק זה מתמקד בהתאמה השלישית לאוטיזם – הסוואה – שהוכר לראשונה כהסתגלות לאוטיזם על ידי בנות ונשים, אך כיום אנו מזהים שהן מתרחשות גם אצל גברים (Lai et al. 2017). כדי להבין את תהליך ההסוואה, חשוב להבין תחילה כיצד ההתפתחות החברתית והיכולות של בנות ונשים הסובלות מאוטיזם עשויות להיות שונות מבנים וגברים הסובלים מאוטיזם.

אספרגר נשים- אוטיזם בתפקוד גבוה בקרב נשים
אספרגר נשים- אוטיזם בתפקוד גבוה בקרב נשים

הפרופיל ההתפתחותי של בנות ונשים עם אוטיזם / אספרגר

ילדות מוקדמת

ניסיון קליני ודיווחי הורים מצביעים על כך שלנערות הסובלות מאוטיזם יש מוטיבציה חברתית ומעורבות רבה יותר מנערים בני גילן. עם זאת, מאפיין של ילדה הסובלת מאוטיזם כשהיא משחקת עם בני גילה היא נטייה להיות דומיננטית ושולטת יתר על המידה או להיגרר אחר בנות אחרות בעלות אישיות חזקה שאומרות לה מה לעשות (אורמונד ואחרים 2018). הורים מדווחים לעתים קרובות על הבעת חיבה מוגזמת וחסרת הבחנה או על אי נוחות בהעת חיבה, אפילו עם בני משפחה. ההורים מתארים גם התמוטטות רגשית קיצונית במצבים מסוימים, כגון הצורך להתמודד עם שינוי ציפיות או כתגובה לחוויות חושיות ספציפיות (למשל, להיות בקניון הומה אדם). הייאוש והתסיסה עזים, ולעתים קרובות ההורים אינם מסוגלים להסיח את דעתו או לנחם את הילד.

בנות הסובלות מאוטיזם / אספרגר (אוטיזם בתפקוד גבוה) עשויות לפענח ולנתח חוויות חברתיות על ידי הפעלה מחדש של אירועים חברתיים במשחק בובות. כל בובה מייצגת אדם והשחזור עוזר להבהיר את האותות, המוסכמות והתסריט החברתי. לבנות בעלות אוטיזם יכולה להיות יכולת יוצאת דופן לעסוק במשחק דמיוני בודד, ביצירת עולמות דמיוניים ובעלות חברים דמיוניים, מה שמספק הזדמנות ליצור ולתרגל תסריטים חברתיים. מורה הילדה והוריו עשויים להבחין בכך שהיא ממעטת לתקשר עם חברות, אותן היא תופסת כמתנהגת בצורה בלתי מובנת ועוקבת אחר כללים חברתיים בלתי מוסברים. כשהיא עוסקת במשחק חברתי דמיוני, אין ביקורת או דחייה.

לעומת זאת, חלק מהבנות מתבוננות בלהט בבנות אחרות משחקות ומתרועעות ועשויות להעתיק או “לשכפל” את עצמן אחרי בנות אחרות, “מלוות” את המחוות והמשפטים שלהן כדי להשיג את היכולות החברתיות הדרושות בעת משחק עם עמיתים (Ormond et al. 2018). הילד עשוי לחקות מחוות, הבעות פנים וביטויים, המשוחזרים ומתאמנים כשהיא לבד. הורים עשויים להבחין בכך שהיא נלהבת יותר בעת חיקוי ומעורבות עם בני גילה מאשר במעורבות עם בני משפחה.

שנות לימוד מוקדמות

לילדות הסובלות מאוטיזם / אספרגר (אוטיזם בתפקוד גבוה) הסתגלות בשנות הלימודים המוקדמות יכולה להיות העדפה למשחק עם בנים, שכן הם נתפסים כמעורבים במשחק פשוט והגיוני יותר. היא עשויה להיות ידועה בתור טומבוי, ומעדיפה להיראות אנדרוגינית ולהנות מספורט ואינטראקציות פיזיות, ולא שיחה. היא עשויה להעדיף חברויות בודדות וקרובות, מאפיין שעשוי להימשך כל חייה.

לחלופין, היא עשויה לנסות להיכלל עם עמיתותיה על ידי פיתוח עניין בלהביע נשיות ע״י לבוש ובתיאום צבעים ולהיות בקיאה בנושאי השיחה של חברותיה, כגון סרטים פופולריים, תוכניות טלוויזיה ומשחקי מחשב.

אם היא תידחה למעשה על ידי חברותיה, היא עלולה לפתח עניין בקריאת ספרות, לפעמים ברמה שקדמה לגילה הכרונולוגי. בדיה יכולה לעתים קרובות לספק תובנה לגבי מחשבותיהם ורגשותיהם של אנשים, מה שיכול להעניק לילד הבנה טובה יותר של חבריו. אם במקרה היא נהנית מספרי הארי פוטר , היא עשויה להעריך את מחשבותיה ורגשותיה של הרמיוני, שבעצמה מבטאת מאפיינים רבים הקשורים לבנות הסובלות מאוטיזם; למשל, כל החברים שלה בהוגוורטס הם גברים.

הילדה עשויה גם לגלות עניין רב יותר בחברה עם חיות מחמד ובעלי חיים ולא עם עמיתים. בעלי חיים מקבלים אותך כמו שאת, לא מתגרים ולועגים לך, רוצים לשחק איתך ותמיד שמחים לראות אותך באמת.

היא אולי לא רוצה שהבלבול החברתי שלה יוכר על ידי המורה וחבריה, ולכן היא מתנהגת בצורה טובה מאוד בכיתה כדי להישאר לבד. היא גם יודעת שאם היא תהיה בשקט, אף אחד לא יבחין בה. היא למעשה מדכאת את האוטיזם שלה. אולם, כאשר היא חוזרת הביתה, היא הופכת לדמות שונה מאוד – טרנספורמציה של ד”ר ג’קיל ומר הייד. היא כבר לא ביישנית, וייתכן שהיא תנודתית רגשית, תובענית וכועסת. הורים חווים לעתים קרובות התנהגות שלעולם לא תתבטא בבית הספר.

אספרגר בקרב נשים - בשנים האחרונות, קטן היחס בין בנים לבנות באבחון אוטיזם משמעותית. כיצד אספרגר נראה בקרב נשים, נערות וילדות? מומחי מרכז רימון עונים על כל השאלות
אספרגר בקרב נשים – בשנים האחרונות, קטן היחס בין בנים לבנות באבחון אוטיזם משמעותית. כיצד אספרגר נראה בקרב נשים, נערות וילדות? מומחי מרכז רימון עונים על כל השאלות

שנות תיכון

אופי החברות הנשית משתנה במהלך שנות הלימודים, והנערה המתבגרת עם אוטיזם / תסמונת אספרגר (אוטיזם בתפקוד גבוה) אולי לא מבינה את “החוקים” החברתיים המולדים של נערות מתבגרות טיפוסיות, כך שכאשר היא מייצרת עמיתות לעתים קרובות (בולדווין וקוסטלי 2016 ). היא עשויה להתקשות להבין ולהגיב לתקשורת הדקה והלא -מילולית של נערות טיפוסיות, כגון גלגול עיניים, מבטים משותפים וציחקוקים (דין, הארווד וקסרי 2017).

נערות המתבגרות בעלות אוטיזם הן חברות נאמנות, אדיבות ומועילות במיוחד. לעתים רחוקות הן עוסקות ברכילות ואינן מרושעות. איכויות מרתקות אלה עשויות להיות מוכרות על ידי נערה טיפוסית, וידידות עשויה להתפתח ביניהן. המתבגרת הטיפוסית יכולה אז לספק הדרכה חברתית ותמריץ ותחושת ביטחון, במיוחד מהקנטות, בריונות, דחייה והשפלה מצד עמיתות.

אם יש לה קבוצת חברים קטנה, היא עלולה להיות רגישה מדי לקונפליקט בין חבריה. היא עשויה לקחת על עצמה את תפקיד שוחר השלום ולהיות להוטה לשקם את ההרמוניה הרגשית. אם היא שייכת לקבוצת חברים גדולה יותר, יתכן והיא תתקשה להתמודד עם יותר מדי דעות, אגו ופלגים בתוך הקבוצה (Vine, Foggo, ובסטר 2017).

היא עשויה שלא להזדהות או ליהנות מאינטרסים של עמיתותיה בגיל העשרה, כגון אופנה, איפור, בנים ודייטים. ייתכן שהיא פחות מסוגלת להזדהות עם מבנה הנשיות של עמיתיה. לאחר מכן היא עשויה להטיל ספק בזהות המגדרית שלה (Kanfiszer, דייויס וקולינס 2017). בכך שהיא לא נהנית מאותם תחומי עניין, סביר להניח שהיא תנודה, תרגיש בודדה, תהיה מודעת ורגישה להערות גנאי כמו “אתה מוזר”, שישפיעו על תחושת העצמי המתפתחת שלה.

לעומת זאת, היא תוכל להפוך למומחית באופנת נוער ולדעת כל מה שיש לדעת על הנערים הפופולריים. היא עשויה להיות מודעת לתסריטים החברתיים של חבריה ויודעת מה לומר. עם זאת, אם בשנות לימודיה הראשונות היא צפתה וחיקתה את עמיתיה אך עדיין נדחתה, היא עשויה להחליט לעבור שינוי פרדיגמה בפרסונה שלה, ולבזות את הנשיות ואת המוסכמות החברתיות והמגדריות. היא עשויה להזדהות עם קבוצות שוליות, להתריס בכוונה עם מוסכמות חברתיות ולפעול בהתנהגות מסוכנת.

החיים הבוגרים

הילדה המתבגרת אולי הסוותה ביעילות את האוטיזם / אספרגר (אוטיזם בתפקוד גבוה) שלה. ייתכן שהיא “עברה מתחת לרדאר” ולא נבחנה להערכת אבחון לאוטיזם. כל יום היא שיחקה בתפקיד של ילדה טיפוסית, עד כדי כך שצריך להעניק לה אוסקר על הופעתה. יש לה חברותיות שטחית יעילה, אך מתישה. יש לה גם חוסר זהות חברתית, חוץ מהיותה האדם שאחרים מצפים ממנה להיות.

קבלה חברתית והצלחה זו יושגו במחיר פסיכולוגי כלשהו. יכולה להיות חרדת ביצועים במצבים חברתיים, כאילו היא כל הזמן “על הבמה”. הלחץ שנוצר עלול להתפתח לחרדה או הפרעת אכילה.

היא אולי פופולרית ומצליחה חברתית, אך הדבר מושג אינטלקטואלית ולא אינטואיטיבית. כמו סינדרלה בכדור, היא יכולה לשמור על העמדת הפנים לזמן מה, אבל אז מתרוקנת לגמרי מאנרגיה נפשית וחייבת לחזור הביתה כדי להתאושש בבדידות. התשישות הנפשית הבלתי פוסקת מעיבוד מידע חברתי וציפיות חברתיות עלולה להוביל לדיכאון ואף לפגיעה עצמית.

ההשלכות יכולות להיות חוסר ידע של האני הפנימי והאמיתי שלה, עם כמה נשים בוגרות שאומרות, “אני לא יודע מי אני”. הדבר עלול להוביל לחוסר זהות עצמית, דימוי עצמי נמוך וניתוח עצמי ממושך. היא מכירה בכך שחברותיה ומערכות היחסים שלה מבוססים על הונאה, שם הציגה זהות “שקרית”. זה מגביר את תחושות הבדידות הפנימית העמוקה שלה. היא משתוקקת למצוא, ולהיות מסוגלת, להיות האני האותנטי שלה, אך מודעת לכך שכאשר האני האמיתי שלה יתגלה, היא עלולה להידחות ולבוז. בדרך זו, הסוואה של היבטים של אוטיזם, למרות שמצליחה במובנים מסוימים, יכולה לתרום להתפתחות הדיכאון הקליני.

השלבים בהסוואת אוטיזם

מחקרים וניסיון קליני מציעים מודל בן שלושה שלבים של תהליך ההסוואה של נשים עם אספרגר (אוטיזם בתפקוד גבוה) (Hull et al. 2017). בשלב הראשון, יש מוטיבציה להצליח חברתית ולפתח חברויות. השלב השני הוא רכישת היכולת להסוות בלבול חברתי, חוסר בשלות חברתית ועיכוב בחשיבה חברתית. זה מושג על ידי מיסוך ואסטרטגיות פיצוי. השלב השלישי הוא השלכות קצרות וארוכות טווח, כולל עיכוב הערכה אבחנתית, גישה לתמיכה והבנה מתאימות והפרעות מצב רוח והפסיכולוגיות שלאחר מכן.

כעת יש לנו שאלון לבחון האם אדם עוסק בהסוואה במצבים חברתיים (Hull et al. 2019). שאלון התכונות האוטיסטיות הסוואה (CAT-Q) פותח מתוך דיון בהיבטים של הסוואה עם מבוגרים הסובלים מאוטיזם המתאר את חוויותיהם. ניתוח גורמי חקר מציע שלושה גורמים עם השאלון, כלומר פיצוי, מיסוך והטמעה.

פיצוי

אסטרטגיה זו היא ללמוד ולחקות את שפת הגוף, הבעות פנים ותסריטים לשיחה. ניתן להשיג ידע זה בהתבוננות על עמיתים, אך גם על ידי קריאת ספרות או צפייה באופרות סבון וסרטים לרכישת תסריטים ודמויות שונות. הילדה עשויה להתעניין גם בלימודי פסיכולוגיה ועשויה לקרוא בשקיקה ספרים על שפת גוף וידידות.

אסטרטגיית פיצוי חלופית היא להעדיף את החברה של גברים, שהדינמיקה החברתית שלהם פשוטה יחסית. בנים וגברים עשויים להיות יותר אדיבים כלפי מישהו שהוא מגושם מבחינה חברתית, אך נהנה בבירור ונינוח בחברתם.

ניתן להשיג פיצוי גם על ידי פיתוח עניין וכישרון במדע או באמנות והפיכתו לסופר, אמן, מוזיקאי, זמר או רב לשוני. אקסצנטריות חברתיות מתקבלות ומתאימות בשל היותן מוערכות על ידי עמיתים שמזהים ומעריצים כישרון מסוים.

אסטרטגיית פיצוי נוספת היא לפתח עניין בגיבורים בדיוניים ובגיבורי-על ולקיים חברויות המבוססות על תחומי עניין משותפים, כגון משחקי תפקידים וקומיקס, המספקים תפקידים מוגדרים ומוכרים והסוואה על ידי תחפושת.

מִסוּך

כוונת האדם היא ליצור פרסונה נוירוטיפיקלית על ידי חיקוי אחרים, יצירת מסכה חברתית ושינוי אישיותו (קוק, אוגדן ווינסטון 2018; האל ואח ‘2017). היא משחקת עם אישים. כדי להצליח, הסתגלות זו דורשת את היכולת לדכא חרדה, להירגע נינוחה ולפקח כל הזמן על הביצועים החברתיים, לאחר מכן לבחון את הביצוע או המסווה כשהם לבד. כמו כן, חשוב להראות מעוניינים באנשים אחרים וליצור קשר עין מתאים ומחוות והערות אמפטיות. כאשר האדם חובש את המסכה, חשוב לוודא שאחרים אינם תופסים את אי נוחותם או כיכולותיהם החברתיות הקולחות והמוצלחות הן מעשה.

כמה מבוגרים תיארו שכאשר הם מתלבשים לבית הספר או לעבודה, הבגדים שלהם הופכים לתלבושות שלהם כשהם עולים לבמה החברתית. בני משפחה יכירו בהתפתחות של מספר אישיות, לפעמים אפילו ידעו מי סיפק את הפרסונה או התסריט המקורי.

הַטמָעָה

הכוונה של הסתגלות זו היא להתמזג ולהיראות רגילה. המשמעות היא דיכוי היבטים של אוטיזם / אספרגר (אוטיזם בתפקוד גבוה), כך שאוטיזם אינו נראה לעין. זה דורש מהאדם להפוך לזיקית ולתקופה קצרה להיות “נרפא” מאוטיזם. זה עשוי לשפר את ההזדמנויות שלהם לפתח ולשמור על חברות, מערכות יחסים ותעסוקה.

אסטרטגיות להשגת הטמעה יכולות לכלול עיסוק בלימודים במשרה חלקית ותעסוקה כדי לצמצם את השפעות התשישות, ולהקים רשת חברתית של חברים ועמיתים שיש להם אוטיזם-כלומר אנשים שמקבלים ומעודדים אוטיזם של האדם.

אסטרטגיה נוספת היא להיות מאוד אמיץ ונחוש להתרועע, ובסופו של דבר לרכוש יכולות חברתיות שהיו חמקניות בעבר. אנו מכירים יותר ויותר כי אצל חלק מהמבוגרים הסובלים מאוטיזם, יש עיכוב בהשגת כישורים חברתיים, במקום היעדרות נצחית. החידה החברתית נפתרת לבסוף.

זה עוזר לאדם לקבל מדריך חברתי וחונך שיכול לספק משוב חיובי ולהסביר מוסכמות חברתיות, כמו גם את הרמזים שקובעים מה מישהו חושב ומרגיש. המורה החברתי עשוי להיות בן משפחה או חבר, פסיכולוג או מטפל, או מישהו שיש לו אוטיזם (קוק וגארנט 2018). בסופו של דבר, מאפייני האוטיזם יכולים להפוך לסאב-קליניים ואינם גורמים לפגיעה משמעותית מבחינה קלינית בתחומים חברתיים, תעסוקתיים או תחומים חשובים אחרים בתפקוד הנוכחי (American Psychiatric Association 2013).

ההשלכות של הסוואה / הסתרה של האספרגר (אוטיזם בתפקוד גבוה)

הסוואה עשויה להסתיר בהצלחה את מאפייני האוטיזם. עם זאת, ישנן השלכות. ראשית, על הרופאים לשנות מכשירי אבחון קיימים וליצור מכשירי אבחון חדשים המתוקננים על בנות ונשים עם אוטיזם; חשוב להכיר בכך שמי שעושה הסוואה לאוטיזם שלו עשוי להיות (ולעתים קרובות) פגיע להפרעות פסיכולוגיות שלאחר מכן.

כלי אבחון של אוטיזם / אספרגר

כלי האבחון העיקרי לאוטיזם הוא לוח התצפיות לאבחון אוטיזם, או ADOS. מכשיר זה זכה לביקורת לאחרונה במחקרים על כך שאינו סטנדרטי למספר מספיק של בנות ונשים הסובלות מאוטיזם, ואינו רגיש למאפיינים העדינים יותר אצל מי שמסוגל להסוות את האוטיזם שלו (Lai et al. 2011; Langmann ואח ‘2017). נערות ונשים עם אוטיזם מסוגלות לעתים קרובות להסוות את הקשיים החברתיים שלהן במהלך ההתבוננות הקצרה בהערכה אבחנתית. ההדרכה של הקלינאי בניהול כלי האבחון וגם מערכת הניקוד עצמה צריכה להשתפר כדי לזהות הסוואה כשהיא מתרחשת. הדבר רלוונטי במיוחד במקרים בהם יש לצפות שהאדם מפגין מחוות מורכבות טיפוסיות והבעות פנים.

כמו כן, אנו זקוקים למכשירי מיון שנועדו במיוחד לזהות אוטיזם אצל נערות ובני נוער כדי להצביע על הערכה אבחנתית רשמית. פיתחנו את שאלון מצבי הספקטרום האוטיסטי, או Q-ASC (Ormond et al. 2018) כדי להבדיל בין פרופילי האוטיזם של הבנות והבנים. מחקרים שנעשו בשאלון זה מצביעים על כך שלנקבות הסובלות מאוטיזם, בהשוואה לבני גילם, יש ציונים שונים בתחומים:

  • זהות מגדרית (סוגיה נוספת לילדים בני חמש עד שתים עשרה)
  • רגישות חושית
  • מיסוך חברתי
  • דִמיוֹן
  • חיקוי
  • כישרון במוסיקה ושפות
  • ניתן להשתמש ב- Q-ASC גם במהלך הערכה אבחנתית כדי לחקור עם הורי הילד את המאפיינים של אוטיזם הקשורים בהסוואה שאינם כלולים כיום בבדיקות סטנדרטיות.

Q-ASC שונה לאחרונה ככלי סינון של נשים בוגרות (Brown et al 2010). עותק של שאלון ומערכת הניקוד מצורף כנספח למסמך זה.

השפעות פסיכולוגיות של הסוואה

הסוואה יכולה לעכב את האבחנה של אוטיזם, לעורר הערות כגון: “אתה חברתי מכדי שיהיה לך אוטיזם”. זה גם יעכב את ההבנה העצמית והקבלה העצמית (Bargiela, Steward, and Mandy 2016). עיכוב באישור האבחנה יעכב את הגישה לרשתות ולשירותי תמיכה מתאימים למי שיש לו אוטיזם.

מחקר נוסף אישר כי הסוואה קשורה לתוצאות בריאות נפשיות ירודות יותר ואינה קשורה לרווחה (Hull et al. 2019). הסוואה עשויה לתרום לרמות חרדה גבוהות ולהתפתחות דיכאון קליני. כאשר מאובחנים הפרעת מצב רוח, יהיה צורך לשנות טיפולים פסיכולוגיים כגון טיפול התנהגותי קוגניטיבי כך שיתאימו למאפייני האוטיזם (אטווד וגארנט 2016; גאוס 2018; סקארפה, וויליאמס, ווייט ואטווד 2013).

פסיכותרפיה צריכה להתמקד בהשלכות השליליות של הסוואה, לעודד קבלה עצמית ולהקל על דרכים להסביר את מאפייני האוטיזם בפני חברים ועמיתים כך שאחרים יוכלו להכיל ולהעריך מאפיינים אלה.

טיפול ואבחון אספרגר ואוטיזם בתפקוד גבוה במרכז רימון

כאשר אתם פונים למומחה לאבחון או טיפול באספרגר, אתם רוצים לדעת שהגעתם לאיש מקצוע מתאים.
חשוב לכם שהוא יהיה בעל ניסיון, הכשרה מלאה ומוכרת בתחום והמלצות.
אנחנו במרכז רימון מבינים את הצורך שלכם לגמרי ולכן, למעשה הקמנו את המרכז. חשוב לנו שאתם תגיעו לאנשי מקצוע מומחים בתחומם.
כל אנשי המקצוע, הפסיכולוגים, הפסיכאטרים והפסיכותרפיסטים עימם אנו עובדים, הם אנשי מקצוע בעלי תעוה מוכרת בתחום הטיפול הרגשי / פסיכולוגי או האבחון.

התקשרו אלינו עכשיו להתאמת איש מקצוע מומחה בתחום האוטיזם / ASD / אספרגר (אוטיזם בתפקוד גבוה)

הערה לסיום בנוגע לאבחון אוטיזם ואספרגר (אוטיזם בתפקוד גבוה):

בשנת 2012 התפרסם ה DSM-5 (גרסתו ה 5 של מדריך האבחון הפסכיאטרי האמריקאי).
בגרסה זו נערכו שינויים משמעותיים באבחון אוטיזם, ASD, אספרגר, PDD וכולי.
להלן סיכום השינויים:

Autism Spectrum Disorder \ ASD
•זהו שם חדש שמאחד את 4 האבחנות השונות שהופיעו בגרסה הקודמת של ה-DSM-IV-TR תחת:
Pervasive Developmental Disorders )PDD) :
Autistic Disorder
Asperger’s Disorder
Childhood Disintegrative Disorder
Pervasive Developmental Disorder Not Otherwise Specified
•הפרעה על הספקטרום האוטיסטי ASD זהו שם חדש המשקף את הקונצנזוס המדעי שארבעת האבחנות הנפרדות הקודמות הן למעשה מצב אחד עם רמות שונות של חומרת הסימפטומים בשני תחומים עיקריים:
1. חסר בתקשורת ובאינטראקציה חברתית
2. חזרתיות מוגבלת בהתנהגויות, בתחומי עניין ובפעילויות restricted repetitive behaviors, interests, and activities
בהעדר מרכיב 2 הנ”ל של חזרתיות, האבחנה תהיה Social Communication Disorder SCD.
•המטרה של שינוי זה לפי הצהרת ה-APA: “כדי לסייע לאבחנה יותר מדויקת ועקבית של ילדים עם אוטיזם”.
ובכל זאת, סימפטומים של אוטיזם – במיוחד אלה שהיו קשורים בעבר לאספרגר – עדיין מאובחנים באופן תדיר כהפרעת קשב וריכוז ( ADHD ), הפרעות במצב הרוח, הפרעה אובססיבית כפייתית (OCD) ובעיות קשורות אחרות – המובילים לטיפול לקוי ואתגרים לכל החיים. אם אתה מזהה את עצמך או אדם אהוב בתיאורים הבאים של הפרעה בספקטרום האוטיסטי / תסמונת אספרגר? קבע פגישה עם רופא כדי לדון בבדיקת הערכה לאוטיזם.

מקורות ביבליוגרפים:

האגודה הפסיכיאטרית האמריקאית (2013) ניתוח סטטיסטי ידני של הפרעות נפשיות, 5 th Edition. וושינגטון הבירה: האיגוד הפסיכיאטרי האמריקאי.

אטווד וגארנט (2016) חקר דיכאון והכאת הבלוז: מדריך לעזרה עצמית CBT להבנת דיכאון והתמודדות עם תסמונת אספרגר . לונדון: מוציאי ג’סיקה קינגסלי.

בולדווין, ס ‘וקוסטלי, ד’ (2016) “החוויות והצרכים של נשים בוגרות עם הפרעה בספקטרום האוטיסטי בתפקוד גבוה.” אוטיזם 20 (4), 483-495.

Bargiela, S., Steward, R. and Mandy, W. (2016) “חוויותיהן של נשים המאובחנות מאוחר עם מצבי ספקטרום האוטיזם: חקירה של הפנוטיפ האוטיסטי הנשי .” כתב העת לאוטיזם והפרעות התפתחותיות 46, 3281-3294

בראון, CM, Attwood, T., Garnett, M. & Stokes, MA, (2020). האם אני אוטיסט? התועלת של GQ-ASC כהערכה של אוטיזם בנשים בוגרות. אוטיזם בבגרות 2, 216-226

קוק, א ‘, אוגדן, ג’יי ווינסטון, נ’ (2018) “מניעי ידידות, אתגרים ותפקיד המיסוך לנערות עם אוטיזם במסגרות בית ספר מנוגדות”. כתב העת האירופי לחינוך לצרכים מיוחדים 33, 302-315.

קוק, ב ‘וגארט, מ’ (2018) נשים ספקטרום: הליכה לקצב האוטיזם. לונדון: מוציאי ג’סיקה קינגסלי.

Dean, M., Harwood, R., and Kasari, C. (2017) “אמנות ההסוואה: הבדלים בין המינים בהתנהגויות חברתיות של בנות ובנים עם הפרעה באוטיזם.” אוטיזם 21 (6), 678-689.

Gaus, VL (2018) טיפול קוגניטיבי-התנהגותי למבוגרים עם הפרעת ספקטרום האוטיזם: מהדורה שנייה . ניו יורק: הוצאת גילפורד.

Hull, L., Petrides, K., Allison, C., Smith P., Baron-Cohen, S., Lai, M., and Mandy, W. (2017) ‘Putting on My Best Normal’: הסוואה חברתית במבוגרים עם תנאי ספקטרום האוטיזם. ‘ כתב העת לאוטיזם והפרעות התפתחותיות 47 (8), 2519-2534

Hull, L., Mandy, W., Chuan Lai, M., Baron_Cohen S., Allison, C., Smith, P. ו- Petrides, K. (2019) פיתוח ואימות שאלון התכונות האוטיסטיות הסוואה (CAT-Q ). כתב העת לאוטיזם והפרעות התפתחותיות 49, 819-833.

קנפיסצר, ל ‘, דייויס, פ’ וקולינס, ס ‘(2017) “הייתי כל כך שונה: החוויות של נשים שאובחנו כסובלות מהפרעת ספקטרום אוטיזם בבגרות ביחס למגדר ויחסים חברתיים”. אוטיזם 21 (6), 661-669.

Lai, MC., Lombardo, MV, Pasco, G., Ruigrok, ANV, et al. (2011) “השוואה התנהגותית של מבוגרים ונקבות עם תפקודי תפקוד גבוה של אוטיזם.” PLoS ONE 6 (6).

Lai, M., Lai, MC., Lombardo, MV, Ruigrok, ANV, et al. (2017) “כימות וחקירת הסוואה בקרב גברים ונשים עם אוטיזם”. אוטיזם 21 (6), 690-702.

Langmann, A., Becker, J., Poustka, L., Becker, K., and Kamp-Becker, I. (2017) “תועלת אבחנתית של לוח התצפיות האבחנתי באוטיזם במדגם קליני של מתבגרים ומבוגרים.” מחקר בהפרעות ספקטרום האוטיזם 34, 34-43.

אורמונד ס ‘, בראונלו ג’, גארנט, מ ‘רינישקה, א’ ואטווד, ט ‘(2018) “סימפטומטולוגיה של אוטיזם פרופיל: חקירה של סולם הדוחות ההורי Q-ASC ללכידת הבדלים בין המינים באוטיזם.” כתב העת לאוטיזם והפרעות התפתחותיות 48 (2), 389-403.

Rutherford, M., McKenzie, K. and Johnson, T. (2016) ” יחס מגדר במדגם אוכלוסייה קלינית, גיל האבחנה ומשך ההערכה בקרב ילדים ומבוגרים עם הפרעה בספקטרום האוטיסטי.” אוטיזם 20 (5), 628-634.

Rynkiewicz, A., Schuller, B., Marchi, E., Piana, S., et al . (2016) “חקירה של ‘אפקט ההסוואה הנשי’ באוטיזם באמצעות ADOS-2 ממוחשב ובדיקת הבדלים בין מין/מגדר.” מוח אוטיזם מולקולרי , קוגניציה והתנהגות 7 : 10.

סקארפה, א ‘, וויליאמס ווייט, ס’ ואטווד, ט ‘(2013) CBT לילדים ומתבגרים עם הפרעות ספקטרום של אוטיזם בתפקוד גבוה. ניו יורק: הוצאת גילפורד.

Vine Foggo, RS ו- Webster, AA (2017) “הבנת החוויות החברתיות של נשים מתבגרות על הספקטרום האוטיסטי.” מחקר בהפרעות ספקטרום האוטיזם 35, 74-85.

המומחים של רימון ב

טיפול באוטיזם ואבחון אוטיזם

עוד מאמרים בנושא

אספרגר בקרב נשים - עם העליה במספר הנשים / בנות המאובחנות עם אספרגר / אוטיזם / SCD , העלינו מאמר המתאר את החוויות של נשים, ילדות וצעירות עם ASD . מרכז רימון - התאמת מומחים באבחון וטיפול באספרגר, אוטיזם, ASD, PDD
בשל מספר סיבות, נשים עם תסמונת אספרגר (אוטיזם בתפקוד גבוה) הינן בעלות סיכוי פחות לאבחון תסמונת האספרגר נכון וסיכוי רב יותר לאבחון מוטעה. בשל מספר...
אספרגר וזוגיות - טיפים ועצות לנשים שנמצאות במערכת יחסים עם אדם עם אספרגר או אוטיזם בתפקוד גבוה.
אספרגר (אוטיזם בתפקוד גבוה) ואהבה – עבור רוב הזוגות, למצוא איזון בין הצרכים והציפיות שלהם לבין הצרכים והציפיות של בן הזוג זה אתגר. בזוגיות שבה...
אספרגר וזוגיות - איך זה להתחתן עם אדם עם אספרגר? כל התשובות מאת מומחי מרכז רימון
אספרגר וזוגיות – מבוגרים הסובלים מתסמונת אספרגר מתקשים ברכישת כישורי חברתיים הכרחיים למערכות יחסים בשל המאפיינים המגדירים את התסמונת, התנסויות עם עמיתים במהלך הילדות והציפיות...
אספרגר / אוטיזם בתפקוד גבוה - כיצד מאבחנים? מלאו שאלון לאבחון עצמי של אספרגר ואוטיזם. מרכז רימון - מומחים בהתאמת אנשי מקצוע באבחון וטיפול
יכול להיות שיש לי אוטיזם? איך נראית הפרעה בספקטרום האוטיזם אצל מבוגרים? איך אדע אם אני עם תסמונת אספרגר? ואולי אוטיזם בתפקוד גבוה? נסו את...
אספרגר / תסמונת אספרגר - מה זה אספרגר? מה הסיבות והגורמים? כיצד מאבחנים אספרגר? תשובות לכל השאלות ועוד מאת מומחי מרכז רימון - התאמת מומחים באבחון וטיפול באוטיזם ASD
אספרגר, המכונה בעגה המקצועית, תסמונת אספרגר (אוטיזם בתפקוד גבוה), הינה הפרעת תקשורת אוטיזם (הפרעה על הקשת האוטיסטית). אוטיזם היא הפרעה התפתחותית. אנשים, ילדים ובני נוער...

צריכים עזרה באיתור מומחה מתאים? השאירו פרטים

    כניסה למערכת