אספרגר וזוגיות – להתחתן עם אספרגר

מחבר/ת:הנהלת מרכז רימון
התמחות: אוטיזם / ASD/ PDD

אספרגר וזוגיות – מבוגרים הסובלים מתסמונת אספרגר מתקשים ברכישת כישורי חברתיים הכרחיים למערכות יחסים בשל המאפיינים המגדירים את התסמונת, התנסויות עם עמיתים במהלך הילדות והציפיות של בן זוגם. עם זאת, חלק מהמבוגרים הסובלים מתסמונת אספרגר אכן משיגים מערכות יחסים ארוכות טווח. מאמר זה בוחן את הגורמים המעכבים את כישורי היחסים בכל שלב של רצף הקשר, את המאפיינים של תסמונת אספרגר שיכולים להיות אטרקטיביים עבור בן זוג ואסטרטגיות לשיפור כישורי הקשר.

אספרגר וזוגיות

ילדים הסובלים מתסמונת אספרגר מתקשים לפתח מערכות יחסים של עמיתים והם מתעכבים בהתפתחות לדעת מה יכול להיות שמישהו חושב או מרגיש. לאנשים כאלה יש גם יכולת מוגבלת באופן בולט לנהל שיחה הדדית או לתקשר רגשות, ויש להם אינטרסים מיוחדים שיכולים להיות יוצאי דופן מבחינת העוצמה או המיקוד. הם יכולים להיות בעלי רגישות קיצונית לחוויות חושיות מסוימות. כל המאפיינים הללו ישפיעו על כישורי הקשר לאורך כל הילדות ובסופו של דבר יכולתו של מבוגר להשיג מערכת יחסים מוצלחת לאורך זמן.

בעוד שמבוגר עם אוטיזם קלאסי עשוי להיראות מסתפק באורח חיים ‘נזירי’ בודד, לרוב זה לא המקרה של מבוגרים הסובלים מתסמונת אספרגר. הניסיון הקליני זיהה כי רוב המתבגרים והצעירים הסובלים מתסמונת אספרגר ירצו בן זוג, וכי למי שכן משיג מערכת יחסים יש בעיות בשמירה על הקשר. עם זאת, יש מעט מאוד מחקר בוחן היבט זה של תסמונת אספרגר, ומעט מאוד אסטרטגיות מוכחות להקל על מערכות יחסים מוצלחות. פרק זה יפרט את הקשיים ברכישת כישורי מערכות יחסים שחווים אנשים הסובלים מתסמונת אספרגר, בהתבסס על המאפיינים המגדירים את התסמונת, ניסיון קליני, אוטוביוגרפיות ותיאורי שותפים.

תסמינים שונים של אספרגר עשויים להעיד גם על בעיות אחרות (כגון חרדה, דיכאון, הפרעות קשב וריכוז ADHD, בעיות התנהגות ועוד) ולכן חשוב לפנות לאיש מקצוע מומחה בתחום האבחון והטיפול באוטיזם על מנת לערוך אבחנה ואבחנה המבדלת.

גורמים המעכבים את כישורי הזוגיות והקשר

מגיל צעיר, אנשים עם תסמונת אספרגר נוטים פחות לזהות ולהבין מחשבות, אמונות, רצונות וכוונות של אנשים אחרים על מנת להבין את התנהגותם. הם מתעכבים בהתפתחות ביכולות תורת המוח (Baron-Cohen 1995). הדבר ישפיע לרעה על התפתחות כישורי הקשר החשובים של אמפתיה, אמון, והיכולת לתקן רגשות של מישהו ולחלוק מחשבות ואחריות (Attwood 2004). לילדים אופייניים יש יכולת טבעית להגיע לתורת הנפש המתאימה לגיל ותרגלו כישורי מערכת יחסים עם בני משפחה וחברים במשך שנים רבות לפני שהם מיישמים אותם כדי להשיג מערכת יחסים מוצלחת עם בן זוג.

על מנת להשיג מערכת יחסים מוצלחת, אדם גם צריך להבין ולכבד את עצמו (לוסון 2005). הבנה עצמית והשתקפות עצמית יכולים להיות קשים במיוחד עבור אנשים הסובלים מתסמונת אספרגר (Frith and Happe 1999). הכבוד העצמי יושפע לרעה על ידי דחייה, לעג ועינוי מצד עמיתים (אטווד 2006). מתבגרים עם תסמונת אספרגר הם גם אמינים ופגיעים לקבל מידע מוטעה על מערכות יחסים על ידי בני נוער אחרים. זה יכול לכלול מקרים של הטעיה ו’הגדרה ‘שיכולים לגרום לאדם הסובל מתסמונת אספרגר להיות מואשם בהתנהגות חברתית או מינית לא הולמת.

רופאים מזהים שאנשים עם תסמונת אספרגר מתקשים להבין ולהביע רגשות והם נוטים לפתח הפרעת חרדה, דיכאון או קושי בניהול כעס (Attwood 2003a). למאפיינים אלה תהיה כמובן השפעה מזיקה על היכולת לפתח חברויות לאורך כל הילדות ומערכות יחסים כמבוגר. אחד המאפיינים של תסמונת אספרגר יכול להיות חוסר בשלות רגשית וחברתית שיכולה להשפיע על העדפת הגיל של האדם לחברים. זה יכול להדאיג במיוחד כאשר מתבגר הסובל מתסמונת אספרגר מעדיף את ילדתם של ילדים צעירים בהרבה. המוטיבציה של מערכת היחסים של האדם הסובל מתסמונת אספרגר יכולה להתפרש כמי שאינה יותר אפלטונית.

אספרגר וזוגיות - איך זה להתחתן עם אדם עם אספרגר? כל התשובות מאת מומחי מרכז רימון
אספרגר וזוגיות – איך זה להתחתן עם אדם עם אספרגר? כל התשובות מאת מומחי מרכז רימון – מומחים באבחון וטיפול באוטיזם בתפקוד גבוה ואספרגר

רגש שמבלבל אנשים עם תסמונת אספרגר הוא אהבה. ילדים ומבוגרים טיפוסיים נהנים מביטויי חיבה תכופים, יודעים כיצד להביע חיבה לתקשר רגשות הערצה הדדיים ומתי לתקן את רגשותיו של מישהו על ידי ביטויי חיבה. ילד או מבוגר הסובל מתסמונת אספרגר אינו רשאי לחפש את אותו עומק ותדירות של הבעות אהבה באמצעות פעולות חיבה, או להבין כי ביטוי של חיבה צפוי במצב מסוים ויהנה מהאדם האחר. הם יכולים להיות מבולבלים מדוע אנשים אחרים נראים “אובססיביים” להביע אהבה זה לזה. מישהו הסובל מתסמונת אספרגר עשוי למעשה לתפוס את ביטויי החיבה כחוויות סלידה, וחיבוק כחיבוק לא נוח שמגביל את התנועה, והם יכולים להתבלבל או להיפגע מדי כאשר מצפים מהם להפגין וליהנות מביטויי חיבה צנועים יחסית. בדרך כלל יש לנו ‘אוצר מילים’ רחב של ביטויי חיבה, אך למי שיש תסמונת אספרגר יש אוצר מילים מוגבל יותר ובעיות בעוצמת הביטוי. אחד הלקוחות הבוגרים שלי עם תסמונת אספרגר אמר, ‘אנו מרגישים ומפגינים חיבה אך לא לעתים קרובות מספיק ובעוצמה לא נכונה’.

עוד אחד ממאפייני האבחון של תסמונת אספרגר הוא פיתוח עניין מיוחד יוצא דופן מבחינת המיקוד או העוצמה. בגיל ההתבגרות ובשנים הבוגרות המיקוד יכול להיות אדם, שיכול להתפרש כ”עיסוק “טיפוסי של בני נוער, אך העוצמה וחלק מההתנהגויות הנלוות לכך עלולות להוביל להאשמות בגניבה או הטרדה.

נטייה לפתח אינטרס מיוחד יכולה להיות בעלת השפעות אחרות על פיתוח ידע על מערכות יחסים. לאינטרסים מיוחדים יש תפקידים רבים לאנשים הסובלים מתסמונת אספרגר, ואחד מהם הוא רכישת ידע להבנת היבטים מביכים של חוויותיהם (אטווד 2003 ב). בני נוער הלוקים בתסמונת אספרגר להוטים להבין ולחוות את העולם החברתי והיחסי של בני גילם, כולל מערכות יחסים וחוויות מיניות, אך יכולות להיות בעיות בנוגע למקור המידע על מערכות יחסים. למתבגר הסובל מתסמונת אספרגר יש בדרך כלל כמה חברים, אם בכלל, שאיתם הוא יכול לדון ולהתעדכן בנושאי מערכות יחסים כגון רגשות רומנטיים או מיניים וקודי ההתנהגות המינית. לצערי, מקור המידע על מערכות יחסים למתבגרים הסובלים מתסמונת אספרגר יכול להיות פורנוגרפיה של גברים ו’אופרות סבון ‘של נשים. האדם הסובל מתסמונת אספרגר יכול להניח שהפעולות בחומר פורנוגרפי מספקות תסריט של מה לומר או לעשות בתאריך שיכול להוביל להאשמה בעבירת מין. ההאשמות נוטות להתייחסות להתנהגות בלתי הולמת מינית ולא להתנהגות פוגעת מינית או אלימה מינית (ריי, מארקס ובריי גרטסון 2004). נשים מתבגרות הסובלות מתסמונת אספרגר עשויות להשתמש בתוכניות טלוויזיה ובסרטים כחומר מקור כדי ללמוד על מערכות יחסים, ולא מצליחות להכיר בכך שהפעולות והנושאים אינם תיאור מדויק של האופן שבו ניתן להשיג ולתחזק מערכת יחסים בחיים האמיתיים.

הניסיון הקליני מצביע על כך שבנות העשרה שהודרו בעבר חברתית וחסרות פופולריות עם תסמונת אספרגר, החמיאו כתשומת לבם של נערים בגיל ההתבגרות לאחר השינויים הגופניים המתרחשים בגיל ההתבגרות. בשל הנאיביות שלה, הילדה המתבגרת עלולה שלא להכיר בכך שהעניין הוא מיני ואינו דרך לילד פשוט ליהנות מאישיותה, מחברתה או משיחתה. מכיוון שלבתם אין חברות לתת עצות בנושא היכרויות והקודים החברתיים והמיניים, ההורים עלולים להיות מודאגים מהפגיעות שלה כלפי הפקרות, חוויות מיניות ואונס תאריכים.

קשיים בכל שלב של מערכות יחסים זוגיות – להתחתן עם אספרגר – האם זה אפשרי?

יש רצף יחסים מהיותי היכרות לשותף. אנשים הסובלים מתסמונת אספרגר יכולים להתקשות בכל שלב ברצף. המעגל החברתי של מבוגרים הסובלים מתסמונת אספרגר יכול להיות קטן להפליא, במיוחד אם האדם מובטל ונוטה להישאר בבית כדי להימנע ממצבים חברתיים. יתכנו מעט מכרים. כדי להתקדם מהיכרות לחבר, על האדם הסובל מתסמונת אספרגר להיות בעל כישורים מתאימים לגיל בהיבטים הפרגמטיים של השפה, אמנות השיחה. מבוגרים הסובלים מתסמונת אספרגר מתקשים לעיתים קרובות ליזום, לתחזק ולסיים שיחה, ומראים חוסר הדדיות או איזון שיחה ונטייה להיות פדנטית עם פרטים מוגזמים ומייגעים (Attwood 2006). אנו מזהים גם בעיות באמפתיה, כישורי פתרון קונפליקטים מוגבלים, נטייה לביקורת ולעתים רחוקות להחמיא, ונטייה לגלות עניין מועט בחוויות וברגשות של חברם. מבוגרים הסובלים מתסמונת אספרגר עשויים לדבר רבות על העניין המיוחד שלהם, אך לא להיות בקיאים בצ’אט חברתי, באמנות ההקשבה הקשובה והאמפטית, או בזיהוי מה שעשוי לעניין את האדם האחר.

כדי להתקדם לאורך רצף היחסים מחבר לחבר או חברה, מתבגר או מבוגר עם תסמונת אספרגר צריך להבין את אומנות הפלירטוט והרומנטיקה, לקרוא במדויק את אותות המשיכה ההדדית ולהבין את משחק ההיכרויות. יכולות אלה אינן אינטואיטיביות לאנשים הסובלים מתסמונת אספרגר. לעתים קרובות שואלים אותי בני נוער וצעירים הסובלים מתסמונת אספרגר, ‘כיצד אוכל להשיג חברה/חבר?’ זוהי שאלה לא פשוטה לענות עליה. מבוגרים הסובלים מתסמונת אספרגר רוצים לעתים קרובות להיות חברים ומאהבים אך אין להם מושג כיצד לעשות זאת (ג’ייקובס 2006). אחד הקשיים של אנשים עם תסמונת אספרגר יכול להיות לפרש נכון את כוונותיו של מישהו. מעשה חסד או חמלה יכול להיתפס על ידי האדם הסובל מתסמונת אספרגר כאות לרמת עניין עמוקה יותר או אישית יותר מכפי שנועד. נאלצתי להסביר לגברים הסובלים מתסמונת אספרגר שהחיוך והתייחסות האישית של אשת צוות תא המטוס הם סימנים של נימוס, לא אינדיקציה לרצון לקשר.

למרות הבעיות בכישורי היחסים שחווים אנשים רבים עם תסמונת אספרגר, חלק מהמבוגרים יכולים להתקדם לאורך רצף היחסים ומסוגלים לחוות יחסים אישיים אינטימיים, ואף להפוך לשותף לכל החיים. כדי להשיג מערכת יחסים כזו, שני בני הזוג היו מבחינים בתחילה באיכויות אטרקטיביות באדם השני. מהם המאפיינים שמישהו ימצא אטרקטיבי אצל מבוגר הסובל מתסמונת אספרגר?

תכונות אטרקטיביות של אדם הסובל מתסמונת אספרגר

לגברים עם תסמונת אספרגר יש תכונות רבות שיכולות להיות אטרקטיביות לשותף פוטנציאלי (אסטון 2003). כשאני מבצע ייעוץ לזוגיות עם אחד או שני השותפים בעלי המאפיינים או האבחנה של תסמונת אספרגר, אני שואל לעתים קרובות את השותף הטיפוסי, ‘מה היו המאפיינים שהפכו את בן/בת הזוג שלך לאטרקטיביים כשפגשת אותו לראשונה?’ נשים רבות מתארות את רשמיהם הראשונים מבן זוגם הסובל מתסמונת אספרגר כמישהו אדיב, קשוב וחסר בגרות חברתית או רגשית. ניתן להשתמש במונח ‘זר שקט ויפה’ כדי לתאר מישהו שנראה שקט יחסית ונראה טוב. מאפיינים פיזיים ותשומת לב יכולים להיות חשובים, במיוחד אם יש לאישה ספקות בנוגע להערכה העצמית שלה ולאטרקטיביות הפיזית שלה.

ציינתי שרבים מהשותפים של גברים ולפעמים נשים עם תסמונת אספרגר היו בקצה השני של הרצף החברתי והאמפתיה. הם מומחים אינטואיטיביים בתורת הנפש, כלומר הבנה והזדהות עם נקודת מבט של מישהו אחר. הם מחוננים באופן טבעי ביכולת להבין את העולם כפי שחווה אותו אדם עם תסמונת אספרגר, הרבה יותר מאדם בעל יכולות תורת המוח הממוצעות. הם מבינים, אוהדים ומספקים הדרכה לבן זוגם במצבים חברתיים. אכן, אלו הם המאפיינים שמבוגר הסובל מתסמונת אספרגר מכיר בכך שהוא זקוק לו וימצא רצוי אצל בן זוג. הם יחפשו באופן פעיל שותף בעל ידע חברתי אינטואיטיבי שיכול להיות מתורגמן חברתי, מטפח באופן טבעי, מסוגל מבחינה חברתית ואימהית. למרות זאת,

ניתן לשפר את האטרקטיביות של אדם הסובל מתסמונת אספרגר במערכת יחסים פרוספקטיבית על ידי יכולת אינטלקטואלית, סיכויי קריירה ומידת הקשב במהלך החיזור, אם כי האחריות עלולה להיתפס בעיני אחרים ככמעט אובססיבית. ההיסטוריה של האינטרסים המיוחדים נתפסת כאופיינית לגברים רבים ומתחילה מלבבת. השותף עשוי לחלוק חלק מההתלהבות מהעניין, למשל לימוד שפות זרות או טעימות יין. אפשר להעריץ את האדם שהוא מדבר את דעתו, גם אם ההערות עלולות להיתפס כפוגעות על ידי אחרים, בשל תחושת הצדק החברתי החזק שלו והאמונות המוסריות הברורות שלו. העובדה שאולי הוא לא ‘מאצ’ו’ או רוצה לבלות עם גברים אחרים באירועי ספורט או לשתות אלכוהול יכולה להיות מושכת גם כמה נשים. האדם הסובל מתסמונת אספרגר יכול להיות מפתח מאוחר מבחינת חוויות מערכות יחסים – אין ‘מטען’ של מערכת יחסים קודמת. שמתי לב גם שנשים רבות תיארו לי כיצד בן זוגן עם תסמונת אספרגר דומה לאביהן. הורים עם סימני תסמונת אספרגר עשויים לעזור לקבוע את בחירת בן הזוג כמבוגר.

מהם המאפיינים שגברים מוצאים כמושכים אצל אישה הסובלת מתסמונת אספרגר? התכונות יכולות להיות דומות למאפיינים שנשים מוצאות מושכות אצל גבר הסובל מתסמונת אספרגר, במיוחד במידת הקשב. חוסר הבשלות החברתית של האישה עשויה לפנות לאותם גברים בעלי תכונות טבעיות ואבהיות. יכולה להיות הערכה של האטרקטיביות הפיזית שלה והערצה מהכישרונות והיכולות שלה. לרוע המזל, נשים (ולפעמים גברים) הסובלות מתסמונת אספרגר אינן טובות במיוחד בשיפוט אופי או בזיהוי טורפי מערכות יחסים. לנשים הסובלות מתסמונת אספרגר יש לעתים קרובות הערכה עצמית נמוכה שיכולה להשפיע על בחירת בן הזוג שלהן במערכת יחסים. הם יכולים להיות קורבן להתעללויות שונות. כפי שהסבירה לי דבורה,

בעיות במערכות יחסים ארוכות טווח עם אדם עם אספרגר – להתחתן עם אספרגר

אוסקר ויילד הציע ש’נשים אוהבות גברים בגלל הפגמים שלהן ‘, אך פגמים שהיו אטרקטיביים בתחילה יכולים להפוך לבעיה במערכת יחסים ארוכת טווח. החיזור עשוי שלא לספק אינדיקציה לבעיות שעלולות להתפתח בהמשך הקשר. הנס אספרגר ציין כי ‘רבים מאלה שאנשים מתחתנים, מגלים מתיחות ובעיות בנישואיהם’ (אספרגר 1944). חלק מהשותפים הסבירו שהפרסונה האמיתית התגלתה רק לאחר שהתחתנו.

האופטימיות הראשונית לפיה בן הזוג הסובל מתסמונת אספרגר יהפוך למוטיבציה רבה יותר ויכולה להתרועע, לפתח אמפתיה והיכולת לענות על הצורך של בן הזוג בחיבה ובאינטימיות יכולה להתמוסס בהדרגה ליאוש מכך שיכולות אלו לא יושגו בקלות, אם את כל. הבעיה השכיחה ביותר של בן הזוג שאינו אספרגר תסמונת היא תחושת בדידות. האדם הסובל מתסמונת אספרגר יכול להסתפק בחברה שלו לפרקי זמן ארוכים. השיחות עשויות להיות מועטות ודעת האדם הסובל מתסמונת אספרגר היא ששיחה היא בעיקר להחלפת מידע מעשי. ייתכן שהם לא ישימו לב, יזכרו או ירצו לדבר על מידע בעל משמעות רגשית לבן זוגם.
במערכת יחסים מוצלחת יש ציפייה לביטויים קבועים של אהבה וחיבה. כריס, נשוי הסובל מתסמונת אספרגר, הסביר כי:

יש לי קושי עצום בביטוי החיבה המילולי של חיבה. זה לא רק מקרה של תחושת נבוך או מודעות עצמית עם זה. אני מבין שאולי זה קשה למישהו אחר להבין, אבל נדרש מאמץ רב של רצון לספר לאשתי מה אני מרגיש כלפיה. (Slater Walker ו- Slater Walker 2002, עמ ’89)

אשתו הוסיפה את הערותיה בדבר מילותיו ותנועותיו הבלתי -תכופות של בעלה המתקשרות רגשות של אהבה וחיבה:

כריס אמר לי פעם שהוא אוהב אותי. מאז גיליתי שאין זה הכרחי שהאדם עם AS יחזור על האינטימיות הקטנות האלה שהן לעתים קרובות חלק ממערכת יחסים; העובדה נאמרה פעם אחת, וזה מספיק. (Slater Walker ו- Slater Walker 2002, עמ ’99)

השותף לתסמונת שאינה אספרגר יכול לסבול מחוסר חיבה שיכול להוות גורם תורם לפיתוח דימוי עצמי נמוך ודיכאון. סקר שנערך בקרב נשים שיש להן בן זוג עם תסמונת אספרגר כלל את השאלה ‘האם בן זוגך אוהב אותך?’ ו -50 אחוז השיבו, ‘אני לא יודע’ (ג’ייקובס 2006). מה שלרוב חסר באופן בולט במערכת היחסים הם ביטויי אהבה יומיומיים לאדם האחר. עבור האדם הסובל מתסמונת אספרגר, חזרה תכופה זו של העובדות הברורות או הידועות היא לא הגיונית ומיותרת.

ברגעים של מצוקה אישית, כאשר אמפתיה ומילים ומחוות של חיבה היו צפויים כאמצעי לתיקון רגשי, בן הזוג הטיפוסי עשוי להישאר לבד כדי ‘להתגבר’. זה לא מעשה מגוחך. עבור בן הזוג הסובל מתסמונת אספרגר, מנגנון התיקון הרגשי היעיל ביותר הוא לרוב בדידות, והוא מניח שזהו מנגנון התיקון הרגשי היעיל ביותר עבור בן זוגו. השותף הלוקה בתסמונת אספרגר עשוי גם הוא לא יודע מה לעשות, או יכול לבחור לעשות כלום, בגלל חשש לעשות משהו שעלול להחמיר את המצב.

אספרגר ומיניות

בני ובנות זוג דיווחו על בעיות עם ידע מיני ואינטימיות. מבוגרים הסובלים מתסמונת אספרגר נוטים להיות בקצוות הידע המיני, בעלי מידע מועט להפליא על מיניות ומעט חוויות מיניות, או ידע רב מפורנוגרפיה או התעללות מינית. שותפים עם תסמונת אספרגר נוטים לא להיות מיומנים באופן טבעי ברומנטיקה, משחק מקדים ומגע חושני. רגישות חושית בכלל ורגישות המישוש בפרט יכולות להשפיע הן על כל יום והן על מערכות יחסים מיניות. רגישות עזה לריחות ספציפיים יכולה להשפיע על סובלנות הבשמים ובכך הקרבה לאנשים אחרים. בשל רגישות המישוש, מחוות של ביטחון או חיבה, למשל מגע על האמה או חיבוק, יכולות להיתפס כתחושה סוחפת, מגבילה ולא נעימה. בן הזוג הטיפוסי עשוי להתרעם על חוסר ההנאה הברור בתגובה למגע חיבה והימנעות מחוויות מישוש ברגעים חושניים או מיניים יותר אינטימיים. הסלידה ממגע נובעת מבעיות בתפיסה החושית ולא מחוסר מחויבות לקשר. התסריט המיני של האדם הסובל מתסמונת אספרגר יכול להיות מוגדר על ידי בן זוגו כנוקשה, חוזר על עצמו וחסר דמיון עם חוסר תשוקה מינית יחסית.

קיום יחסים עם אדם הסובל מתסמונת אספרגר יכול להשפיע על בריאותו הנפשית של בן הזוג. סקר של בריאותם הנפשית והפיזית של זוגות שבהם לבן הזוג הזוגי במערכת היחסים הייתה תסמונת אספרגר עולה כי למערכת היחסים יש השפעות בריאותיות שונות מאוד עבור כל אחד מבני הזוג (אסטון 2003). גברים הסובלים מתסמונת אספרגר הצהירו כי בריאותם הנפשית והפיזית השתפרה מאוד בשל היותם במערכת יחסים ארוכת טווח. הם היו פחות לחוצים מאשר כשהיו רווקים והקשר גרם לסיפוק אישי ניכר. זאת בניגוד לשותפים שלהם, שדיווחו כי בריאותם הנפשית הידרדרה עקב הקשר. הם תיארו תחושת הזנחה רגשית ותשישות גופנית ומדוכא. הם עשויים להתרעם על בן זוגם על היותם חסרי ביטוי רגשית ומרגישים לכודים ביחסים. התשישות הפיזית יכולה לנבוע מכך שהשותף הלוקה בתסמונת אספרגר לא חולק בעומס העבודה בבית למטלות בית או מטפל בילדים.

למבוגרים הסובלים מתסמונת אספרגר יכולות להיות בעיות ארגוניות, כך שבן זוגן צריך להיות ‘מזכיר מנהלים’, ולקחת אחריות על התקציב והתכנון. בחברה המערבית המודרנית נטינו להחליף את המילה בעל או אישה במילה שותף. נשים מצפות היום מבן זוגן לא רק לחלוק את האחריות אלא גם להיות החבר הכי טוב שלהן כדי לספק תמיכה רגשית וגם מעשית וכלכלית. שיתוף והיותו חבר טוב אינם תכונות המגיעות בקלות לאדם הסובל מתסמונת אספרגר. התשישות הפיזית יכולה לנבוע מכך שהשותף הלוקה בתסמונת אספרגר לא חולק בעומס העבודה בבית למטלות בית או מטפל בילדים.

נשים מצפות היום מבן זוגן לא רק לחלוק את האחריות אלא גם להיות החבר הכי טוב שלהן כדי לספק תמיכה רגשית וגם מעשית וכלכלית. שיתוף והיותו חבר טוב אינם תכונות המגיעות בקלות לאדם הסובל מתסמונת אספרגר. נשים מצפות היום מבן זוגן לא רק לחלוק את האחריות אלא גם להיות החבר הכי טוב שלהן כדי לספק תמיכה רגשית וגם מעשית וכלכלית. שיתוף והיותו חבר טוב אינם תכונות המגיעות בקלות לאדם הסובל מתסמונת אספרגר.

אסטרטגיות לשיפור כישורי מערכות יחסים

אנשים הסובלים מתסמונת אספרגר ידרשו הדרכה בכישורי מערכות יחסים בכל נקודה על רצף הקשרים וכנראה לאורך כל חייהם. ילדים יזדקקו להדרכה של פתולוג דיבור באמנות השיחה, ואסטרטגיות לשיפור כישורי החברות לאורך כל שנות הלימודים ממורה או פסיכולוג. פיתוח כישורי חברות חייב להיות בראש סדר העדיפויות של שירותי חינוך התומכים בילד הלוקה בתסמונת אספרגר, שכן בגרות ויכולת רבה יותר בכישורי חברות ישפרו את ההערכה העצמית, יקטינו מקרים של הקנטות או בריונות, יניחו את היסודות לכישורי מערכות יחסים מבוגרים ו לעודד יכולות עבודת צוות לתעסוקה מוצלחת (אטווד 2006). מתבגרים יזדקקו למידע מדויק על משיכה, משחק ההיכרויות ומיניות. מידע זה אמנם זמין בקלות עבור בני נוער טיפוסיים, לעתים קרובות מחברים, הורים, תוכניות כיתתיות וניסיון הדרגתי, אך מידע וניסיון זה אינם זמינים באותה מידה עבור נער הסובל מתסמונת אספרגר. היעדר הדרכת עמיתים, דיון קבוצתי ותרגול יעכב את התפתחות כישורי הקשר. למרבה המזל, כעת יש לנו תוכניות בנושא מערכות יחסים ומיניות המיועדות במיוחד למתבגרים הסובלים מתסמונת אספרגר (Henault 2005), ייעוץ של בני נוער אחרים עם תסמונת אספרגר (ג’קסון 2002), וכמה ארגוני תכנון משפחות, במיוחד באוסטרליה, מפתחים חומר משאבים ומומחיות. בהוראת כישורי מערכות יחסים למתבגרים ולצעירים עם תסמונת אספרגר. ההשכלה נעה בין שיפור הידע בנושאי נימוסי היכרויות וחוש הלבוש ועד לדרכים לזהות ולהימנע מטורפים מיניים. אסטרטגיה בעלת ערך היא לגרום לחבר או קרוב משפחה בעלי תפיסה חברתית להיפגש עם תאריך פוטנציאלי כדי לקבוע אם האדם נראה בעל אופי טוב לפני שהוא מפתח מערכת יחסים.

צעירים יצטרכו עידוד ליצירת מכרים וחברים. זה יכול לכלול הצטרפות לתחביב או לקבוצת אינטרסים שמזוהה עם עניין מיוחד כגון השתתפות בכנס מסע בין כוכבים או ד”ר וו, או יישום כישרון, כגון יכולת טבעית עם בעלי חיים והצטרפות לקבוצה להגנת בעלי חיים. יכולות להיות הזדמנויות להכיר חברים בפעילויות קהילתיות כמו מקהלה מקומית, השתתפות בשיעור או חידוש מכרים ותיקים. זה יכול להיות חכם להימנע מניסיון לפגוש אנשים בפאבים ובמועדונים בשל הסיכון לפגוש טורף מערכות יחסים, גישה לאלכוהול וסמים והקושי המעשי בניסיון לנהל שיחה בסביבה רועשת וצפופה.

קבוצות תמיכה בתסמונת אספרגר המקומית להורים הקימו קבוצות תמיכה למבוגרים צעירים עם תסמונת אספרגר. זה יכול לספק הזדמנות למישהו לפנות לקבוצה ולספק דיון והכוונה במערכות יחסים. הקבוצה יכולה גם להוות הזדמנות להתפתחות מערכות יחסים בין חברי הקבוצה. מערכת היחסים שהתפתחה בין ג’רי למרי, שני מבוגרים הסובלים מתסמונת אספרגר, שנפגשו בקבוצת תמיכה בלוס אנג’לס, היו נושאים של סרט וספר (ניופורט 2007). כמה מבוגרים הסובלים מתסמונת אספרגר השתמשו באינטרנט ובסוכנויות היכרויות כדי לפגוש אנשים, אך שיטת הכנה זו יכולה לשמש גם טורפי מערכות יחסים ומבוגר הסובל מתסמונת אספרגר צריך להיות מודע לסיכוני מערכות יחסים באמצעות אסטרטגיה זו.

מערכת היחסים שהתפתחה בין ג’רי למרי, שני מבוגרים הסובלים מתסמונת אספרגר, שנפגשו בקבוצת תמיכה בלוס אנג’לס, היו נושאים של סרט וספר (ניופורט 2007). חלק מהמבוגרים הסובלים מתסמונת אספרגר השתמשו באינטרנט ובסוכנויות היכרויות כדי לפגוש אנשים, אך שיטת הכנה זו יכולה לשמש גם טורפי מערכות יחסים ומבוגר הסובל מתסמונת אספרגר צריך להיות מודע לסיכוני מערכות יחסים באמצעות אסטרטגיה זו. מערכת היחסים שהתפתחה בין ג’רי למרי, שני מבוגרים הסובלים מתסמונת אספרגר, שנפגשו בקבוצת תמיכה בלוס אנג’לס, היו נושאים של סרט וספר (ניופורט 2007). חלק מהמבוגרים הסובלים מתסמונת אספרגר השתמשו באינטרנט ובסוכנויות היכרויות כדי לפגוש אנשים, אך שיטת הכנה זו יכולה לשמש גם טורפי מערכות יחסים ומבוגר הסובל מתסמונת אספרגר צריך להיות מודע לסיכוני מערכות יחסים באמצעות אסטרטגיה זו.

מחפשת טיפים ועצות מעשיות לנשים שנמצאות במערכת יחסים עם בן זוג עם אספרגר או אוטיזם בתפקוד גבוה? הכנסי למאמר בקישור.

האם כל האנשים הסובלים מ- ASD מחפשים בן זוג?

ציינתי שמבוגרים שהיו להם סימנים ברורים של אוטיזם בילדות המוקדמת (כלומר עיכוב שפה, קשיי למידה והימנעות ממצבים חברתיים) ואשר בילדות מאוחרת יותר התקדמו לתיאור של אוטיזם בתפקוד גבוה, לרוב הם פחות בעלי מוטיבציה לחפש מערכת יחסים ארוכת טווח. סביר יותר שהם יסתפקו בבדידות ופרישות ובעלי מכרים ולא חברים. תחושת זהות עצמית וערך אישי מושגת על ידי קריירה מצליחה ועצמאות. טמפל גרנדין היא דוגמה ידועה (גרנדין 1995). כמה מבוגרים הסובלים מתסמונת אספרגר החליטו גם הם לא לחפש מערכת יחסים אינטימית עם מישהו מסיבות הגיוניות כאשר בוחנים את המאפיינים של תסמונת אספרגר. ג’ניפר הסבירה את הרציונל שלה: ‘אני יכול להתמודד עם שיתוף בית עם מישהו שיכול לגעת באוסף המטוסים הדוגמני שלי?’ ו’מטוסים מדוגמניים אינם מחליטים שהם רוצים להיבנות על ידי מישהו אחר שהוא אטרקטיבי יותר או פחות נזקק ‘(McIlwee Myers 2006, עמ’ 109, 112). חייה אכן כוללים רגעים של סיפוק אישי עז. היא מצהירה ש’אני יכול להבטיח לך שלהיות מאוהב ובעלי אינטרסים מיוחדים היא אותה תחושה ‘(עמ’ 112). אי קיום יחסים יכול להיות בחירה חיובית עבור חלק מהמבוגרים הסובלים מתסמונת אספרגר שנהנים לעסוק בתחומי העניין המיוחדים שלהם, כגון צילומי טבע פראי או קריירה בטכנולוגיית מידע. הם מסתפקים שלא להיסחף מהאמונה התרבותית שנישואים או מערכת יחסים ארוכת טווח הם הדרך היחידה להשיג אושר.

קטע מהקדמה של טוני אטווד לספר חדש מצוין ומומלץ: “מדריך השותפים לתסמונת אספרגר” מאת סוזן ג’יי מורנו, מרסי וילר וקילה פרקינסון, 2012, ג’סיקה קינגסלי מוציאים לאור, לונדון.

טיפול ואבחון אספרגר ואוטיזם בתפקוד גבוה במרכז רימון

כאשר אתם פונים למומחה לאבחון או טיפול באספרגר, אתם רוצים לדעת שהגעתם לאיש מקצוע מתאים.
חשוב לכם שהוא יהיה בעל ניסיון, הכשרה מלאה ומוכרת בתחום והמלצות.
אנחנו במרכז רימון מבינים את הצורך שלכם לגמרי ולכן, למעשה הקמנו את המרכז. חשוב לנו שאתם תגיעו לאנשי מקצוע מומחים בתחומם.
כל אנשי המקצוע, הפסיכולוגים, הפסיכאטרים והפסיכותרפיסטים עימם אנו עובדים, הם אנשי מקצוע בעלי תעוה מוכרת בתחום הטיפול הרגשי / פסיכולוגי או האבחון.

התקשרו אלינו עכשיו להתאמת איש מקצוע מומחה בתחום האוטיזם / ASD

הערה לסיום בנוגע לאבחון אוטיזם ואספרגר:

בשנת 2012 התפרסם ה DSM-5 (גרסתו ה 5 של מדריך האבחון הפסכיאטרי האמריקאי).
בגרסה זו נערכו שינויים משמעותיים באבחון אוטיזם, ASD, אספרגר, PDD וכולי.
להלן סיכום השינויים:

Autism Spectrum Disorder \ ASD
•זהו שם חדש שמאחד את 4 האבחנות השונות שהופיעו בגרסה הקודמת של ה-DSM-IV-TR תחת:
Pervasive Developmental Disorders )PDD) :
Autistic Disorder
Asperger’s Disorder
Childhood Disintegrative Disorder
Pervasive Developmental Disorder Not Otherwise Specified
•הפרעה על הספקטרום האוטיסטי ASD זהו שם חדש המשקף את הקונצנזוס המדעי שארבעת האבחנות הנפרדות הקודמות הן למעשה מצב אחד עם רמות שונות של חומרת הסימפטומים בשני תחומים עיקריים:
1. חסר בתקשורת ובאינטראקציה חברתית
2. חזרתיות מוגבלת בהתנהגויות, בתחומי עניין ובפעילויות restricted repetitive behaviors, interests, and activities
בהעדר מרכיב 2 הנ”ל של חזרתיות, האבחנה תהיה Social Communication Disorder SCD.
•המטרה של שינוי זה לפי הצהרת ה-APA: “כדי לסייע לאבחנה יותר מדויקת ועקבית של ילדים עם אוטיזם”.
ובכל זאת, סימפטומים של אוטיזם – במיוחד אלה שהיו קשורים בעבר לאספרגר – עדיין מאובחנים באופן תדיר כהפרעת קשב וריכוז ( ADHD ), הפרעות במצב הרוח, הפרעה אובססיבית כפייתית (OCD) ובעיות קשורות אחרות – המובילים לטיפול לקוי ואתגרים לכל החיים. אם אתה מזהה את עצמך או אדם אהוב בתיאורים הבאים של הפרעה בספקטרום האוטיסטי / תסמונת אספרגר? קבע פגישה עם רופא כדי לדון בבדיקת הערכה לאוטיזם.

המומחים של רימון ב

אוטיזם / ASD/ PDD

עוד מאמרים בנושא

מה גורם להתקפי חרדה בהריון? מהם התסמינים? והשפעות על העובר? מה יכול לעזור? וכיצד למצוא מטפלים מומחים בתחום? תשובות לכל השאלות מאת מומחי מרכז רימון
התקפי חרדה בהריון תקופת ההריון היא תקופה מרגשת. בקרוב תהפכי לאמא לתינוק מקסים וזעיר. את עשוייה לצפות לחוות רכבת הרים רגשית במהלך ההריון או שרגשות...
טוקופוביה - מה זה? למה זה קורה? איך מתמודדים ומה הטיפול הכי יעיל. במאמר נדון בפחד מהריון דרך הצגת מקרה ודיון. כולל המלצות על מטפלות/ים מומחים
טוקופוביה – מבוא טוקופוביה היא פחד פתולוגי מהריון ועלולה להוביל להימנעות מלידה. ניתן לסווג פוביה זו כראשונית או משנית. טוקופוביה ראשונית מתוארת כפחד קיצוני של...
השלכות רגשיות ונפשיות של לידה שקטה - מומחי מרכז רימון מסבירים
מהי לידה שקטה? לידה שקטה ההיא אחת החוויות הקשות ביותר עבור נשים במהלך תקופת הפוריות. זהו נושא טראומטי ועצוב מאד ואין דרך נוחה או טובה...
השלכות רגשיות ונפשיות של לידה שקטה - מומחי מרכז רימון מסבירים
מהי לידה שקטה? לידה שקטה ההיא אחת החוויות הטראומטיות ביותר עבור נשים במהלך תקופת הפוריות. זהו נושא מצער וטרגי ואין דרך מוצלחת לפתוח מאמר בנושא...
SMD - ויסות חושי - מה זה? מה המשמעות של SMD? מהו תהליך העיבוד החושי ומה הקטגוריות המרכזיות? וכן מה הקשר בין ויסות חושי ואוטיזם, מאת חן איבגנים, מרפאה בעיסוק בעלת מומחיות בנושא הויסות החושי, אבחון וטיפול
ויסות חושי – מה זה? מה המשמעות של SMD? מהו תהליך העיבוד החושי ומה הקטגוריות המרכזיות? מה במאמר?מה זה SMDתהליך העיבוד החושיתהליך הויסות החושי SMDויסות...
התמכרות לאלכוהול - מהם השלבים בדרך לגמילה ומהו הטיפול המומלץ באלכוהוליזם? מומחי מרכז רימון מסבירים
התמכרות לאלכוהול מה זה אלכוהוליזם ומהי התמכרות לאלכוהול? מהם הסימנים לאלכוהוליזם? מהם השלבים בדרך לגמילה ומהו הטיפול המומלץ באלכוהוליזם? מה במאמר?אלכוהוליזםסימנים ותסמינים של התמכרות לאלכוהולהתפתחות...
התמכרות לאלכוהול - מהם השלבים בדרך לגמילה ומהו הטיפול המומלץ באלכוהוליזם? מומחי מרכז רימון מסבירים

התמכרות לאלכוהול / אלכוהוליזם

התמכרות לאלכוהול מה זה אלכוהוליזם ומהי התמכרות לאלכוהול? מהם הסימנים לאלכוהוליזם? מהם השלבים בדרך לגמילה ומהו הטיפול המומלץ באלכוהוליזם? מה במאמר?אלכוהוליזםסימנים ותסמינים של התמכרות לאלכוהולהתפתחות

להמשך קריאה

צריכים עזרה באיתור מומחה מתאים? השאירו פרטים

    כניסה למערכת