אנורקסיה נרבוזה – גורמי סיכון ואפשרויות טיפול

מחבר/ת:צוות מרכז רימון
התמחות: טיפול בהפרעות אכילה

אנורקסיה נרבוזה היא מצב בריאותי נפשי חמור המשפיע על אנשים רבים, במיוחד נשים צעירות. זוהי סוג של הפרעת אכילה שבה, אדם מודאג מאוד לגבי משקלו וצורתו, והוא עלול להפסיק לאכול או לאכול מעט מאוד כתוצאה מכך. מצב זה יכול להוביל לבעיות בריאות חמורות ואפילו למוות אם לא מטפלים בה כראוי.

הגדרה וקריטריונים לאבחון לאנורקסיה נרבוזה עפ”י ה DSM

  • אנורקסיה נרבוזה היא מצב, בו אדם מפחד מאוד לעלות במשקל ומתחיל לאכול מעט מאוד מזון.
  • אנשים הסובלים מאנורקסיה, עשויים בנוסף להשתתף באימוני ככושר וספורט בצורה קיצונית.
  • לעיתים נעשה שימוש בדרכים אחרות לצורך ירידה במשקל, כגון הקאות מכוונות או נטילת חומרים משלשלים ללא צורך, מלבד לאובדן משקל.
  • לעיתים קרובות יש להם דימוי גוף מעוות, כלומר הם רואים את עצמם כגדולים/שמנים ממה שהם באמת.
  • חשוב לציין שמצב זה עלול להיות מסוכן מאוד ולגרום לפגיעה בריאותית חמורה ואף למוות.
  • חשוב לדבר עם רופא או מטפל, אם אתה מכיר מישהו שסובל מתסמינים המתוארים.

הדבר הראשון שצריך להבין על אנורקסיה הוא, מה היא? וכיצד הרופאים יודעים האם מישהו סובל ממנה. 

אנורקסיה מוגדרת כהפרעה חמורה בדרך האכילה של אדם, המלווה בחשש עז לעלות במשקל או להשמין, גם כאשר הוא נמצא בתת משקל. כדי להיות מאובחן עם אנורקסיה, אדם צריך לעמוד בקריטריונים מסוימים, כמו משקל גוף נמוך, דימוי גוף מעוות ופחד עז מעלייה במשקל.

שכיחות ודמוגרפיה

אנורקסיה אינה מצב נדיר, היא פוגעת במיליוני אנשים ברחבי העולם, והיא שכיחה ביותר בקרב נערות ונשים צעירות, אך היא יכולה להשפיע גם על בנים, גברים ונשים מבוגרות. הסיבה המדויקת לאנורקסיה אינה ידועה, אך ככל הנראה מדובר בשילוב של גורמים כגון גנטיים, סביבתיים ופסיכולוגיים. כמה גורמי סיכון שעלולים להגביר את הסיכוי לפתח אנורקסיה כוללים היסטוריה משפחתית של הפרעות אכילה, פרפקציוניזם, דימוי עצמי נמוך וארועי חיים טראומטיים.

כאשר לאדם יש אנורקסיה, הוא עלול לחוות תסמינים פיזיים ופסיכולוגיים. כמה מהתסמינים הפיזיים כוללים ירידה במשקל, עייפות ואנמיה. תסמינים פסיכולוגיים עשויים לכלול דיכאון, חרדה ואובססיה למשקל וצורה.

אפשרויות טיפול באנורקסיה, כולל פסיכותרפיה ותרופות

החדשות הטובות הן שיש דרכים לעזור לאנשים עם אנורקסיה. הטיפול כולל בדרך כלל שילוב של פסיכותרפיה ותרופות. טיפול פסיכותרפי, המכונה גם טיפול בדיבור, יכולה לעזור לאדם להבין ולשנות את מחשבותיו והתנהגויותיו הקשורות לאוכל ומשקל. תרופות כגון תרופות נוגדות דיכאון עשויות להירשם גם כדי לעזור עם הסימפטומים של דיכאון וחרדה.

המשפחה

חשוב לזכור שמשפחה וחברים ממלאים תפקיד מכריע בהחלמה של אדם עם אנורקסיה. הם יכולים לספק תמיכה, הבנה ועידוד במהלך הטיפול. סביבה משפחתית בריאה ותומכת היא חלק חשוב בתהליך ההחלמה.

הרפואה

לבסוף, אנורקסיה היא מצב מורכב, וחוקרים עדיין מנסים להבין אותו טוב יותר. המחקרים האחרונים התמקדו בתפקידה של כימיה וגנטיקה של המוח בהתפתחות האנורקסיה, ומדענים חוקרים גם אפשרויות טיפול חדשות וחדשניות.

לסיכום, אנורקסיה נרבוזה היא מצב בריאותי נפשי חמור המשפיע על אנשים רבים, במיוחד נשים צעירות. זוהי סוג של הפרעת אכילה שבה אדם מודאג מאוד לגבי משקלו וצורתו, והם עלולים להפסיק לאכול או לאכול מעט מאוד כתוצאה מכך. עם אבחון, טיפול ותמיכה נכונים, אנשים עם אנורקסיה יכולים להחלים ולנהל חיים בריאים ומספקים.

מקומה של המשפחה וטיפולים באנורקסיה

טיפולי פסיכותרפיה

טיפול CBT באנורקסיה

סוג אחד של פסיכותרפיה שהוכח כיעיל בטיפול באנורקסיה נקרא טיפול CBT (טיפול קוגניטיבי התנהגותי). סוג זה של טיפול עוזר לאדם להבין ולשנות את מחשבותיו והתנהגויותיו הקשורות לאוכל ומשקל. מטפל יעבוד עם האדם כדי לזהות ולאתגר מחשבות ואמונות שליליות, וללמוד דרכים חדשות ובריאות יותר לחשיבה והתנהגות.

טיפול משפחתי

סוג אחר של פסיכותרפיה שיכול להועיל לאנורקסיה נקרא טיפול משפחתי (FBT). טיפול מסוג זה מערב את משפחתו של האדם בתהליך הטיפול, והוא יעיל במיוחד עבור אנשים צעירים יותר עם אנורקסיה. FBT מתמקד בסיוע למשפחה לקחת אחריות על האכילה והמשקל של האדם, ולתמוך באדם בהחלמתו.

אישפוז (במקרה הצורך)

במקרים מסוימים, אשפוז עשוי להיות נחוץ עבור אנשים עם אנורקסיה הנמצאים בסכנה רפואית. זה נכון במיוחד עבור אנשים הסובלים מתת משקל חמור או שיש להם סיבוכים רפואיים אחרים. טיפול באשפוז יכול לעזור להבטיח שהאדם יקבל תזונה וטיפול רפואי נאותים, ושהוא מוגן מפני התנהגויות מזיקות כמו טיהור או פעילות גופנית מוגזמת.

ראוי לציין שההחלמה מאנורקסיה יכולה להיות תהליך ארוך ומאתגר, ולא נדיר שאנשים חווים כישלונות או הישנות. הדבר החשוב ביותר הוא להמשיך לעבוד לקראת החלמה בעזרת צוות של אנשי מקצוע, משפחה וחברים. עם התמיכה והטיפול הנכונים, אנשים עם אנורקסיה יכולים ללמוד לפתח מערכת יחסים בריאה יותר עם אוכל, ולהתגבר על האתגרים של מצב בריאות נפשי חמור זה.

איך למצוא מטפלים מומלצים בטיפול באנורקסיה

אנחנו מבינים את הקושי בבחירת מטפלת רגשית / פסיכותרפיסט מומלץ וזו הסיבה שבגללה הקמנו מלכתחילה את מרכז רימון.
לנו במרכז רימון – ישנה מטרה אחת ברורה – לעזור לכם למצוא את הפסיכותרפיסטים והפסיכולוגים המתאימים והמומלצים ביותר עבורכם ועבור הקרובים שלכם.
התמחינו בהתאמת פסיכולוגיות ופסיכותרפיסטים מאז שנת 2013.
אנו עובדים עם מגוון רחב של מטפלות רגשיות, פסיכותרפיסטים ופסיכולוגים מומלצים בכל הארץ, המומחים בטיפול במגוון הפרעות אכילה ובסוגי טיפול מגוונים.
חשוב לנו שבצוות שלנו יהיו אך ורק מטפלים ומטפלות בעלות הכשרה אקדמית, ניסיון בטיפול בהפרעות אכילה, התמחויות והמלצות רלוונטיות.
אנו עושים תהליך מיון קפדני בבחירת המטפלות עמן אנו עובדים ולכן יש לנו אחוזי הצלחה מאד גבוהים בהתאמת מטפלות רגשיות, פסיכותרפיסטים ופסיכולוגיות לטיפול באנורקסיה נרבוזה.

מעוניינים להתייעץ עם מטפל/ת המומחים בטיפול באנורקסיה, כחלק מתהליך הטיפול?
מנסים להגמל ואתם זקוקים לליווי רגשי?
הגעתם למקום הנכוןהמרכז לטיפול בהפרעות אכילה מבית מרכז רימון, עובד עם מטפלים מומחים, מנוסים ובעלי הכשרות אקדמיות מוכרות, המתמחים בטיפול רגשי / טיפול פסיכותרפי עם אנשים הסובלים מאנורקסיה נרבוזה.

צרו עימנו קשר להתייעצות ללא התחיבות

המומחים של רימון ב

טיפול קוגניטיבי התנהגותי / טיפול CBT

עוד מאמרים בנושא

המדריך המלא להפרעות אכילה
הפרעות אכילה – מה במאמר? סקירה כללית של הפרעות אכילה ושיעורי שכיחות באוכלוסייהסוגי הפרעות אכילה (אנורקסיה נרבוזה, בולימיה נרבוזה, הפרעת אכילה זלילה ועוד) וקריטריונים לאבחון...
תוכן עיניניים:גורמים לבולמיהקריטריונים לאבחון וכלי הערכה לבולימיהסיבוכים רפואיים ומחלות נלוות אפשרויות טיפול : טיפול פסיכולוגי, טיפול תרופתי ועודגורמים חברתיים ותרבותיים בטיפול בבולימיהמחקר עדכני וכיוונים עתידיים...
הפרעת אכילה - טיפול במרכז רימון
כאשר מדברים על הפרעות אכילה למעשה מדברים על מגוון רחב של בעיות הקשורות באכילה ובתזונה. שלושת ההפרעות הנפוצות והמוכרות הן אכילה כפייתית, בולימיה ואנורקסיה. הפרעות...
מרכז רימון מומחים בטיפול בהפרעות אכילה
מהן הפרעות אכילה? הפרעות אכילה הן קבוצה של מחלות נפשיות ופיזיות ממשיות. כלומר, מדובר בהפרעה רגשית או נפשית שיש לה השפעה ברורה גם על הבריאות...

צריכים עזרה באיתור מומחה מתאים? השאירו פרטים

    כניסה למערכת