מה חשוב לדעת לפני אבחון וטיפול בהפרעת קשב וריכוז ADHD

מחבר/ת:צוות מרכז רימון
התמחות: הדרכת הורים

לפני שאתם מתחילים טיפול בהפרעת קשב וריכוז, אתם חייבים לקרוא את זה.
רבים מאיתנו נתקלים בקשיים של ילדים בבית ובבית הספר. פעמים רבות הורים ואנשי חינוך יקשרו קשיים אלה להפרעת קשב וריכוז, כי אכן זוהי ההפרעה הנפוצה והמוכרת יותר. עם זאת, צריך לשים לב ולהיות עירניים משום שדיכאון בקרב ילדים ומתבגרים עלול להגיע "בתחפושת" של הפרעת קשב ולהדמות לה מאוד.

על דיכאון אצל ילדים ומתבגרים

דיכאון היא אחת הבעיות הרגשיות הקשות ולא לחינם מכונה "הסרטן של הנפש" . דיכאון היא בעיה נפוצה מאד, בין 5-25 אחוזים מקרב האוכלוסיה הכללית יסבלו מדכאון לאורך חייהם. אחת הסיבות המרכזיות שנושא זה חייב להיות בתודעתם של הורים לילד עם הפרעת קשב וריכוז היא, שהטיפול התרופתי בהפרעת קשב וריכוז עלול להחמיר או להביא לפריצת דיכאון בקרב ילדים.
אז איך נדע מתי מדובר בהפרעת קשב ומתי מדובר בדיכאון? כיצד מאבחנים דיכאון? וגם, מה ניתן לעשות כדי להמנע מהתפתחות דיכאון אצל ילדים?

טיפול בריטלין, קונצרטה ודומיו, הוא טיפול שיכול להיות יעיל מאד לטיפול בהפרעת קשב וריכוז אך מסוכן מאד לילדים שנמצאים בקבוצת סיכון לפיתוח דיכאון.

חשוב להבין שדרכי הטיפול והסיוע לילד הסובל מהפרעת קשב וריכוז שונות מאוד מדרכי הסיוע והטיפול בילד הסובל מדיכאון. הענקת טיפול המתאים להפרעת קשב וריכוז לילד הסובל מדיכאון ב"תחפושת", מסור ואינטנסיבי ככל שיהיה, סביר להניח שלא יוביל להקלה הרצוייה ואף לעיתים יוביל להתדרדרות במצב. מכך מובן כי על מנת להעניק את הסיוע המתאים ביותר לילד, חשוב מאוד לזהות מה עובר עליו, ולאבחן- האם מדובר בהפרעת קשב וריכוז או האם מדובר בדיכאון.
על מנת לעזור לכם ההורים להבחין בין המצבים ולהבין את ילדיכם, במאמר זה ננסה לעשות סדר- מה מאפיין כל אחד מן המצבים, למה מומלץ לשים לב, אילו סימנים מדאיגים, וכמובן – מה ניתן לעשות כדי לעזור לילד.

הפרעת קשב וריכוז – כיצד מתבצע אבחון קשב וריכוז ADHD:

הפרעת קשב וריכוז למעשה יכולה להופיע באחת משלוש צורות אופייניות:
הפרעה של חוסר ריכוז וקשב
הפרעה של היפר-אקטיביות (פעלתנות יתר)
הפרעה של חוסר ריכוז וקשב משולבת עם היפר-אקטיביות
הסוג השלישי, כאמור, הפרעה משולבת של קשב ריכוז והיפראקטיביות, הינו הנפוץ ביותר. הפרעת קשב וריכוז היא נפוצה וכמעט כל אחד מאיתנו מכיר ילד הסובל ממנה.
ידוע כי 4-12% מן הילדים סובלים מסוג מסויים של הפרעת קשב וריכוז. כשחושבים על כך, המשמעות היא שבממוצע, בכיתה של 40 תלמידים, כ-4 תלמידים יסבלו מהפרעת קשב וריכוז (עם או בלי היפר-אקטיביות). כעת, לאחר שהבנו מה שכיחותה של התופעה, נרצה להבין כיצד היא נראית, כשלב ראשון שיאפשר לנו לעשות את ההבחנה בין הפרעת קשב וריכוז ובין דיכאון אצל הילד.

מהם המאפיינים מרכזיים של הפרעת קשב וריכוז אצל ילדים ומתבגרים?

היפר-אקטיביות-

פעלתנות יתר שמתבטאת בתזזיתיות מתמדת. קושי לשבת בשקט, חוסר מנוחה. ילדים אלו מתקשים מאוד לשבת ברוגע, בפרט בסביבה שהינה רגועה. פעמים רבות נראה אותם זזים, ומתפתלים בכסא בחוסר סבלנות.

התנהגות פזיזה ואימפולסיבית-

למעשה אימפולסיביות. כך למשל נטייה לפעול עם מעט ואף ללא מחשבה קודמת על השלכות הפעולה; קושי בהמתנה לתורם (לדבר, לשחק) ונטייה להפר חוקים חברתיים; נטייה להתפרץ לדברי אחרים תוך כדי דיבור יתר.

קשיים בקשב-

קשיים אלו מתבטאים במגוון דרכים. למשל, נטייה להיות מוסחים בקלות, גם מגירויים בסביבה אליהם אנשים אחרים לא שמים לב כלל; בנוסף, נטייה לאיבוד ריכוז בקלות ולאחר זמן קצר,- דוגמה לכך היא יכולת לעבוד ללא שגיאות לזמן מוגבל שלאחריו העבודה מתאפיינית בפזיזות, אי ירידה לפרטים ושגיאות; מעבר מתמיד בין מטלות עם קושי להתמקד בביצוע מטלה אחת. אם אתם הורים לילד כזה, אתם ודאי אתם מכירים את הנטייה הזו גם במעבר מתמיד בין משחקים. למשל, קשיים בארגון וסדר; כמו כן, קושי במילוי אחר הוראות והקשבה לאורך זמן.
מובן, שריבוי התסמינים הללו לא פעם מוביל לירידה בתפקוד הלימודי ולירידה בהישגים .

מאפיינים של דיכאון בקרב ילדים ומתבגרים

אך, שימו לב! כעת הזמן לציין שרבים מהמאפיינים שתיארנו, מופיעים גם בקרב ילדים ומתבגרים הסובלים מדיכאון. כלומר- הם עלולים להצביע על קושי אחר לחלוטין ממנו סובל הילד. ועל כך אנו אומרים חשוֹב בטרם תטפל!
כעת ננסה להבין איך נראה דיכאון ומהם מאפייניו:
דיכאון אצל ילדים ומתבגרים

דיכאון אצל ילדים ומתבגרים נראה אחרת ואינו דומה לדיכאון בקרב מבוגרים, התמונה הקלינית מטעה מאד ומכיוון שאינה דומה להתנהגות הנצפית בקרב מבוגרים עלולה לגרום לבלבול וטעות באבחון.

אצל מבוגרים, דיכאון מתבטא בירידה במצב הרוח, אובדן הנאה ועניין בפעילויות שונות, תחושות חוסר תקווה, אשמה וירידה באנרגיה. בניגוד למבוגרים, אצל ילדים ומתבגרים דיכאון יכול להתבטא גם באופנים שונים.
ישנם ילדים ומתבגרים אשר יפגינו אף הם אובדן הנאה, הערכה עצמית נמוכה, נסיגה חברתית ותחושות חוסר תקווה ואשמה, עם זאת, פעמים רבות דיכאון אצל ילדים ומתבגרים יכול להופיע ב"תחפושת" ולהדמות מאוד להפרעת קשב וריכוז עם היפר-אקטיביות.

תסמינים אופייניים של דיכאון אצל ילדים ומתבגרים הם:

תחושות כעס ומרדנות (נטייה למצבי רוח נרגנים)- יכולתם של ילדים להבחין בין רגשותיהם הינה מוגבלת מזו של מבוגרים. פעמים רבות ילדים עצובים מתבלבלים בין כעס לעצב ומבטאים את העצב באמצעות כעס. אצל מתבגרים ישנו סיכון מוגבר לפספס את הדיכאון, שכן הורים רבים נוטים לייחס את תגובות המרד, העויינות והכעס לגיל ההתבגרות ולא לקושי רגשי הנובע מתחושות דיכאוניות.

הפרעות בשינה- עודף או מחסור בשינה.

קושי בריכוז- אשר עלול להוביל לירידה בתפקוד הלימודי ובהישגים הלימודיים.
עצבנות ואי שקט או לחלופין האטה משמעותית בדיבור ובתנועות גוף.

תלונות גופניות על כאבים ומחושים- יכולתם של ילדים לתאר במילים את קשייהם ואת תחושותיהם שונה משל מבוגרים. יכולת זו מתפתחת עם הזמן ולכן, ילדים צעירים אשר נוטים לדיכאון פעמים רבות מתלוננים על כאבים פיזיים שונים בגוף, שלהם אין ממצאים רפואיים.

שינויים בתיאבון- עודף או העדר תיאבון.

חוסר יכולת להנות ואובדן הנאה בפעילויות שבעבר היו מהנות.

הערכה עצמית נמוכה.

נסיגה חברתית.

תחושות חוסר תקווה או אשמה.

מחשבות על מוות או מחשבות אובדניות.

הזיות שמיעתיות- ילדים הסובלים מדיכאון לעיתים מדווחים על כך ששומעים קולות המדברים אליהם בחוסר הערכה, בזילזול ואף השפלה.

שימוש בחומרים ממכרים כגון סמים ואלכוהול- בעיקר בקרב מתבגרים.

הפרעות התנהגות- בעיקר בקרב מתבגרים.

עוד על דיכאון בקרב ילדים ומתבגרים

שכיחות מקרי הדיכאון בקרב ילדים היא כ-2%, כשלרב ילדים סובלים יותר מדיכאון לעומת ילדות.
עם זאת, בגיל ההתבגרות שכיחות מקרי הדיכאון היא כ-5% כשלרב מתבגרות סובלות יותר מן ההפרעה לעומת מתבגרים.

כפי שתיארנו עד כה, במקרים רבים קשה לאבחן דיכאון אצל ילדים ומתבגרים. בנוסף, ידוע כי ילדים רבים סובלים מכפילות של ההפרעות (אשר נקראת קומורבידיות בשפה המקצועית), ובה מופיע דיכאון לצד הפרעת קשב וריכוז.
במקרים כאלה ישנה חשיבות רבה לזיהוי הקושי המרכזי אצל הילד, על מנת להתאים את הטיפול המתאים ביותר.

משום שדיכאון והפרעת קשב וריכוז הינן שתי תופעות שונות, אשר נזקקות לאופן טיפול שונה, חשוב לערוך אבחנה מבדלת בינהם- מתי הילד סובל מדיכאון ומתי מהפרעת קשב וריכוז. לשם כך, יש לשים לב לסימנים שתוארו ולהעזר בחוות דעת של איש מקצוע.

אלו סימנים שצריכים לעורר דאגה אצלכם ההורים

אילו תסמינים הדומים להפרעת קשב מעלים חשד לדיכאון
כשהילד מפגין במקביל מספר תסמינים מאלו שתוארו מעלה, ובמשך פרק זמן ממושך של מספר חודשים.

כאשר ילד שלא סבל בגיל צעיר יותר מהפרעת קשב וריכוז מציג תסמינים של הפרעת קשב וריכוז שאינם חולפים לאורך מספר חודשים, ואף מובילים לירידה בתפקוד לימודי.
כשהילד מתלונן על כאבים גופניים כגון: כאבי בטן, כאבי ראש והרטבה, ובדיקות רפואיות לא מעלות ממצאים.

כאשר ניכר אי שקט, רגזנות, חוסר שיתוף פעולה, והתנגדות באינטראקציות עם המשפחה ועם דמויות סמכות נוספות (למשל מורה).

כיצד הורה יכול לעזור לילד שלו במידה והוא חושד כי הוא סובל מדיכאון

כהורים, במידה וזיהינו כי הילד שלנו סובל ממצוקה רגשית, ואנו חושדים שמדובר בדיכאון, נשאל את עצמנו "מה אוכל לעשות כדי לעזור לילד שלי, כשאני רואה שהוא במצוקה??".

ראשית, מומלץ לפנות להתייעצות עם איש מקצוע על מנת לערוך הערכה מקצועית אשר תוכל לקבוע האם מדובר בדיכאון או בקשיים אחרים. בין אם המצב חמור ובין אם לאו, איש מקצוע המומחה בתחום יוכל להמליץ על הפתרון המתאים והיעיל לבעיה.

כמו כן, פניה לאיש מקצוע מאפשרת הן להורה והן לילד או המתבגר גורם חיצוני נוסף המספק תמיכה ועזרה. בנוסף ישנם שאלונים מקצועיים ברשת שיכולים לעזור באבחון דיכאון, חשוב לפנות לאתרים מקצועיים בתחום.

כיצד הורים יכולים לסייע לילדיהם שסובלים מדיכאון

מחקרים אודות מניעת דיכאון ופיתוח חוסן נפשי מצאו מספר גורמים היכולים לסייע במניעת התפתחות דיכאון וחיזוק הערך העצמי.

בנוסף, כהורים, ישנן מספר דרכים בהן נוכל להקל על ילדנו:
חשוב מאד, לא להתעלם, להיות קשובים לתסמינים ועירניים ל"שפת הגוף" של הילד. זיהוי המצב הוא השלב הראשון והמשמעותי בדרך לשינוי.

הענקת תמיכה ואוזן קשבת באופן יציב ועקבי, גם במידה והילד או המתבגר דוחים אותה, מנסים להרחיק את מגיש העזרה וכו'.

גיוס תמיכה מגורם קרוב ומוערך על ידי הילד- מורה מחנך, מורה מקצועי, יועצת בית ספר, מדריך בתנועת נוער, מדריך בחוג.

התאמת ציפיות לגיל הילד והפחתת לחץ וביקורת כלפי הילד.
הפחתת תחושות אשמה על ידי עזרה בפירוש מחדש של סיטואציות שחווה הילד (חברתיות ומשפחתיות). נמצא שילדים שנוטים להאשים את עצמם במצבים שמבחינה אובייקטיבית אין להם אחריות כלפיהם, מועדים לפיתוח דיכאון. עזרה לילד לזהות מצבים אלה וחשיבה מחודשת וגמישה יותר על הסיטואציה יכולה להפחית מהנטיה ללקיחת אשמה.

הקניית אסטרטגיות של פתרון בעיות והמנעות מסגנון התמודדות פאסיבי עם קשיים. ישנן דרכים רבות דרכן ניתן ללמד ילד לפתור את בעיותיו. הצעד הראשון הוא כבר בגילאים מאד צעירים, על ההורים להיות מוכנים לשאת את התסכול של ילדם כאשר אינם מצליחים או מקבלים דבר מה שהם רוצים. בשלב השני נפנה את השאלה לילד: "נכון רצית ללכת לחבר אבל הוא לא יכול היום, מה אתה מציע שנעשה? איך אפשר להתמודד עם זה?" דרך זו עוזרת לילד לקחת אחריות (בניגוד לאשמה) ומפתחת את היכולת לחשיבה גמישה ומסתגלת וכן את היכולת לפתור בעיות. היכולת לחשוב בצורה יצירתית ולפתור בעיות מגבירה את תחושת המסוגלות ומשפרת את הערך העצמי.
חיזוק תפיסת העצמי של הילד על ידי עידוד, תמיכה, הכרה ביכולותיו והעצמת כשרונותיו.

המומחים של רימון ב

הדרכת הורים
ד״ר משלין חורי (PhD)
ד״ר משלין חורי (PhD)
טיפול קוגניטיבי התנהגותי / טיפול CBT, טיפול קצר מועד, פסיכותרפיה
עברית, אנגלית, ערבית
חן אבגנים
תו איכות מטפלים מרכז רימון
חן אבגנים
עברית
נועה גאיסטוט
נועה גאיסטוט
טיפול במתבגרים (רגשי / פסיכולוגי), טיפול פסיכולוגי / טיפול רגשי, טיפול קצר מועד
עברית, אנגלית
ילנה קוסטיאנובסקי
תו איכות מטפלים מרכז רימון
ילנה קוסטיאנובסקי
הדרכת הורים, טיפול זוגי / ייעוץ זוגי, טיפול רגשי לילדים
עברית, רוסית
קטיה עבדייבה
קטיה עבדייבה
טיפול פסיכולוגי / טיפול רגשי, פסיכותרפיה, פסיכותרפיה לגיל השלישי
גבעת שמואל, קריית אונו
עברית, רוסית
טל שרת-יהודה
טל שרת-יהודה
טיפול פסיכולוגי / טיפול רגשי, טיפול קוגניטיבי התנהגותי / טיפול CBT, פסיכותרפיה
עברית
Tovi Peled
Tovi Peled
עברית
רוית צור כהן
רוית צור כהן
טיפול פסיכולוגי / טיפול רגשי
פרדס חנה כרכור
עברית
רוית צור כהן
רוית צור כהן
עברית
רוית צור כהן
רוית צור כהן
עברית
הדס יקותיאלי, מומחית בטיפול רגשי , טיפול קוגניטיבי התנהגותי ופסיכותרפיה במרכז רימון תל אביב
הדס יקותיאלי
טיפול פסיכולוגי / טיפול רגשי, טיפול קוגניטיבי התנהגותי / טיפול CBT, פסיכותרפיה
חולון, תל אביב
עברית, אנגלית
עינת בקאי, מומחית בטיפול רגשי במתבגרים וילדים, הדרכת הורים וטיפול בהבעה ויצירה, מרכז רימון עמק חפר - חדרה
עינת בקאי
טיפול בהבעה ויצירה, טיפול במתבגרים (רגשי / פסיכולוגי), טיפול רגשי לילדים
חדרה, עמק חפר
עברית, אנגלית
יובל מסורי
יובל מסורי
עברית
דוד מעוז ישראל, פסיכולוג רפואי מומחה. מומחה בטיפול פסיכולוגי, טיפול זוגי וטיפול קוגניטיבי התנהגותי CBT בתל אביב. מרכז רימון
דוד מעוז ישראל
טיפול במתבגרים (רגשי / פסיכולוגי), טיפול זוגי / ייעוץ זוגי, טיפול פסיכולוגי / טיפול רגשי, טיפול קוגניטיבי התנהגותי / טיפול CBT
תל אביב
עברית
הילה זיו
הילה זיו
הדרכת הורים, טיפול זוגי / ייעוץ זוגי, טיפול משפחתי / ייעוץ משפחתי
פרדס חנה כרכור
עברית
איליה ורביצקי - מומחה בטיפול רגשי ובטיפול קצר מועד במתבגרים ומבוגרים במרכז רימון חיפה
איליה ורביצקי
טיפול במתבגרים (רגשי / פסיכולוגי), טיפול פסיכולוגי / טיפול רגשי, טיפול קצר מועד
חיפה, טיפול פסיכולוגי אונליין, קריות
עברית, רוסית
קארן פריאל, מומחית בפסיכותרפיה וליווי משפחות בבריאות הנפש, מרכז רימון תל אביב
קארן פריאל
פסיכותרפיה
תל אביב
עברית, אנגלית
טלי צ'רקניסקי - מומחית בטיפול רגשי במבוגרים וקשישי (זקנים) וכן בטיפול / ייעוץ מיני - מרכז רימון רמת גן גבעתיים
תו איכות מטפלים מרכז רימון
טלי צרקינסקי
טיפול זוגי / ייעוץ זוגי, פסיכותרפיה, פסיכותרפיה לגיל השלישי
גבעתיים
עברית
נטע ספיר, מומחית בפסיכותרפיה בגיל השלישי טיפול פסיכולוגי בקשישים). מרכז רימון הוד השרון
תו איכות מטפלים מרכז רימון
נטע ספיר
פסיכותרפיה
הוד השרון
עברית
ענבר קונטס, מומחית בטיפול רגשי ובטיפול קוגניטיבי התנהגותי CBT במרכז רימון בת ל אביב
ענבר קונטס
טיפול פסיכולוגי / טיפול רגשי, טיפול קוגניטיבי התנהגותי / טיפול CBT, טיפול קצר מועד
רמת גן, תל אביב
עברית, אנגלית

עוד מאמרים בנושא

מרכז רימון מומחים בטיפול בהתמכרות אצל ילדים

התמכרות אצל ילדים

מחקר שהתפרסם באפריל 2019 ונערך באוניברסיטת קליפורניה בסן דייגו מצא שחשיפה לניקוטין בגילאים צעירים עלולה להגביר את הסיכון להתמכרויות בגיל מבוגר יותר. במאמר תמצאו הסבר

להמשך קריאה

צריכים עזרה באיתור מומחה מתאים? השאירו פרטים

    כניסה למערכת