התפרצויות זעם אצל ילדים

התפרצויות זעם אצל ילדים ורגעי השתוללות הם דבר שכיח ביותר ורוב הילדים חווים אותם. לפעמים זו הדרך שלהם להביע תסכול או כעס, למשל כאשר מבקשים מהם לעשות משהו שהם לא רוצים. אולם כאשר ההתנהגות הזו חוזרת על עצמה או שהילד לא מצליח לשלוט בכעסים שלו, חלק ניכר מהזמן, יכול להיות שמדובר במצב שדורש התייחסות אחרת.
כיצד ניתן לדעת האם התפרצויות הזעם וההשתוללות של ילדינו היא מעבר להתנהגות הנורמלית? מה מביא אותם למצב הזה? ומה אפשר לעשות על מנת לעזור להם להשיג שליטה בכעס?

סימנים לכך שקיימת בעיית שליטה בכעסים אצל ילדים

קיימים כמה סימנים המעידים שהתפרצויות הזעם הן מעבר למצב הנורמלי

אם התקפי הזעם וההשתוללות נמשכים מעבר לגיל המצופה, כלומר אחרי גיל 7 או 8.
אם ההתנהגות הזו מסכנת את הילד או ילדים אחרים מסביב.
כאשר התקפי הזעם גורמים לבעיות בבית הספר ותלונות מצד המורים.
כאשר ההתנהגות הזו פוגעת ביכולת של הילד להסתדר עם חבריו או מרחיקה אותו מפעילויות חברתיות.
אם ההשתוללות וההתנגדות להורים מפריעה לחיי המשפחה והבית.
כאשר הילד מרגיש שהוא לא מסוגל לשלוט בכעסים שלו והוא מתוסכל מכך.

להבין מניין מגיעות התפרצויות זעם אצל ילדים

בעיות שליטה בכעסים אצל ילדים הן בדרך כלל סימן למצוקה והצעד הראשון בדרך לפתרון הוא להבין מה גורם להתנהגות הזו.

יכולות להיות סיבות שונות להתפרצויות זעם אצל ילדים

הפרעות קשב וריכוז

ילדים המתמודדים עם הפרעות קשב וריכוז ובמיוחד עם התנהגות איפולסיבית והיפראקטיביות מתקשים יותר מילדים אחרים, לשלוט בהתנהגות שלהם. קשה להם מאוד לבצע הוראות והם נוטים לקפוץ בין פעילות אחת לאחרת, מה שמוביל לויכוחים, השתוללות ומאבקי כח.

חרדות אצל ילדים

ילדים הנראים לנו כועסים ומרדנים הרבה פעמים למעשה מתמודדים עם חרדה לא מאובחנת. חוסר היכולת להתמודד עם לחצים או פחדים שונים גורמת למצוקה שיכולה להתבטא בהתפרצויות כעס וזעם.

הזנחה או טראומה

ילדים רבים שמשתוללים בבית הספר ומתנהגים בצורה אלימה ומאיימת עושים זאת מכיוון שהם אינם מרגישים בטוחים בבית או בסביבה המשפחתית.

קשיים לימודיים

כאשר ההתפרצויות מופיעות בדרך כלל בבית הספר או בזמן הכנת שיעורי בית, יתכן שהסיבה לכך היא הפרעות למידה שטרם אובחנו. כאשר הילד מתקשה בנושא מסוים הוא ינסה ליצור הסחות דעת או יהיה מתוסכל וישתולל במקום לבקש עזרה.

בעיות בויסות חושי ובעיבוד מידע חושי

ישנם ילדים המתקשים לעבד את המידע החושי מהסביבה. כאשר הילד רגיש מאוד לגירויים כמו אור, רעש או בגד מגרד למשל אלה גורמים לו לחוסר נוחות, חרדה או הסחות דעת. רגישות יתר כזו יכולה לגרום להתפרצויות הנראות לנו כאילו הגיעו משום מקום, ללא סיבה נראית לעין.

אוטיזם והפרעות תקשורת

ילדים על הרצף האוטיסטי זקוקים, הרבה פעמים, לשגרה קבועה וכל שינוי קטן מהמוכר להם, עלול לגרום להשתוללות ולהתפרצויות זעם. כאשר לילד ישנה גם רגישות יתר לגירויים, ההתפרצויות הללו עלולות להמשך עד שהילד יהיה מותש. ילדים על הרצף האוטיסטי בדרך כלל יתקשו לבקש את מה שהם זקוקים לו ולא יצליחו להביע את מה שהם מרגישים במילים ולכן התפרצויות כעס אצלם, אופייניות יותר.

כיצד ניתן לעזור לילד הסובל מקושי בשליטה בכעסים?

טיפול יעיל לשליטה בכעסים אצל ילדים, תלוי מאד בסיבה להתפרצויות ולכן ביצוע הערכה מעמיקה על ידי איש מקצוע מומחה, היא קריטית וחשובה מאד.
למשל, כאשר מדובר בהתפרצויות זעם שהסיבה להן היא חרדה או הפרעת קשב וריכוז, טיפול תרופתי יכול להיות חלק מתוכנית הטיפול. כלומר, טיפול תרופתי עשוי להיות חלק מהפתרון. אמנם, טיפול תרופתי לא בהכרח יעזור לשנות התנהגות מרדנית ואגרסיבית אך הוא כן יכול להפחית את ההשפעות של בעיות כמו הפרעות קשב או חרדה הגורמות להתנהגות הזו ובנוסף לטיפול זה מומלץ יהיה לשלב טיפול בילד יחד עם הדרכת הורים.
טיפול רגשי לילדים בשילוב הדרכת הורים, בהם הילד וההורים עובדים יחד בניסיון לפתור את הבעיות הללו הוא בדרך כלל הפתרון המתאים ביותר.
תגובת ההורים או המורים להתפרצויות הזעם יכולה להשפיע מאוד על הסבירות שהן יחזרו. טיפול יעיל יערב את ההורים בתהליך ויבנה תכנית מפורטת להתמודדות שתכלול עידוד וחיזוק של התנהגות רצויה ובמקביל יש לתכנן את התוצאות והתגובות של ההורים להתנהגות הלא רצויה ולהקפיד להגיב אליה באופן עקבי ובאותו האופן. בדרך כלל ההתנהגות תשתפר כאשר התגובות מההורים יהיו רגועות והילד ידע לצפות אותן.

טיפים להורים כיצד להתמודד עם התפרצויות זעם אצל ילדים

ישנם כמה צעדים בסיסיים שאתם ההורים יכולים לבצע על מנת לעזור לילד להתגבר על הבעיה
אל תוותרו- אל תכנעו לדחף לתת לילד את רצונו מיד כדי למנוע את ההשתוללות, דבר כזה רק ילמד אותו שההתנהגות הזו עובדת ויעילה עבורו בכדי להשיג את מבוקשו.

הישארו רגועים ועקביים

אתם בעמדה טובה יותר ללמד ולחנך כאשר אתם רגועים ושולטים ברגשותיכם. תגובות כעוסות מצידכם יכולות רק להגביר את התנגדותו של הילד. כאשר אתם נשארים רגועים אתם למעשה מדגימים לילדכם את ההתנהגות שאתם מצפים לראות אצלו.

התעלמו מהתנהגות שלילית וחזקו התנהגות חיובית

גם תגובה שלילית היא מתן יחס, נסו להמנע מכך ובמקום זאת ציינו לחיוב ובצורה ספציפית כל התנהגות חיובית שאתם רוצים לחזק. הגדירו לעצמכם התנהגויות חיוביות שאתם רוצים לחזק. מומלץ לבחור התנהגויות שיהיו התנהגות מתחרה להתנהגות האלימה (למשל אם הילד נוטה לצרוח כשלא מקבל את מבוקשו, כדאי יהיה להגדיר התנהגות כמו התאפקות או המתנה בסבלנות). חפשו הזדמנויות לחזק התנהגות זו בצורה ברורה וישירה. תגובה עקבית- הילד צריך לדעת מה יהיו ההשלכות להתנהגות שלו, לחיוב ולשלילה. עליכם להראות לו שאתם מקפידים להגיב באותה הצורה כאשר הוא חוזר על אותה התנהגות.

חכו בסבלנות עד שהשתוללות תסתיים על מנת לשוחח

אתם לא רוצים לנסות לדבר עם הילד בהגיון כאשר הוא משתולל, במצב כזה הוא לא פנוי להקשיב. אתם רוצים לעודד אותו לדבר בצורה נינוחה כאשר הוא רגוע וגם אתם.

כלים שעוזרים להרגע

בנו עם הילד ביחד ערכת כלים להרגעה עצמית. למשל התמקדות בנשימה איטית ורגועה בדרך כלל יעילה מאוד מכיוון שהיא זמינה תמיד ובכל מקום. קיימות טכניקות נוספות שהילד יכול ללמוד להשתמש בהן בעצמו על מנת להרגע. חישבו יחד איתו על דברים שיכולים לעזור. מומלץ להציע דרכים שאתם מכירים ואפילו משתמשים בעצמכם כאשר מתוחים או כועסים כמו נשימות, לספור עד 10, הסחת הדעת, יציאה לסיבוב להרגע, שתיית מים, הקשבה למוסיקה ועוד.

לסיכום

התפרצויות זעם וכעס אצל ילדים הן תופעות די נפוצות. להתפרצויות זעם יכולות להיות מגוון סיבות. על מנת לטפל בצורה יעילה בקושי, מומלץ לאבחן בצורה מקצועית את הסיבות לבעיה. ישנם דרכים שבהם אתם ההורים יכולים לעזור, אך אם הן לא עזרו, פנו לאיש מקצוע וחשוב שהוא יהיה איש מקצוע מומחה בטיפול רגשי בילדים.

תרצו שנעזור לכם למצוא פסיכולוג מומלץ לטיפול בבעיות שליטה בכעסים?
פנו אלינו עכשיו ונשמח לעזור לכם ללא כל התחייבות לאתר פסיכולוג או פסיכולוגית ילדים שיוכלו לעזור לכם וחשוב יותר - לילדכם להתמודד עם התקפי הכעס.
התקשרו אלינו עכשיו.

התקשר עכשיו: 079-5800085

תגיות: בעיות התנהגות /הדרכת הורים /טיפול קוגניטיבי התנהגותי CBT ילדים ונוער /טיפול רגשי לילדים /שליטה בכעסים