מה זה דיכאון? צלילה לעומק – מדריך מקיף 2023

מחבר/ת:צוות מרכז רימון
התמחות: טיפול בדיכאון

מה זה דיכאון?

דיכאון, המכונה לעתים קרובות הפרעת דיכאון מז’ורית, הוא יותר מסתם הרגשה של דכדוך או “דיכי”. זו תחושה עמוקה של ייאוש וחוסר תקווה שמשפיעה על כל פן בחייו של האדם. אבל מה זה בדיוק? בואו נפתור את התעלומה הזו.


מה זה דיכאון? צלילה לעומק - מדריך מקיף
מה זה דיכאון? צלילה לעומק – מדריך מקיף

מבוא

האם ידעתם שדכאון מכונה לעתים קרובות “ההצטננות” של בריאות הנפש? זו מציאות מדהימה, עם מיליונים ברחבי העולם שנאבקים להחלץ מציפורניו הלוכדות של הדכאון. זו לא לגמרי הגזמה לאור השכיחות של דיכאון והשפעותיו העמוקות על איכות החיים של האדם. מהשפעה על שגרת היומיום ועד למערכות יחסים מתוחות, הזרועות שלו התפשטו למרחקים.

אבל הנה השורה החשובה: דכאון ניתן לטיפול. המטרה הראשית של טיפול בדיכאון, במהלך אפיזודות דיכאון חריפות אינו רק כדי להקל על הסימפטומים, אלא כדי לשחזר ולשקם את יכולתו של האדם לתפקד, ליהנות מהחיים ולמנוע הישנות פוטנציאלית. נשמע מבטיח, נכון?


מהו דיכאון?

אז מה זה דיכאון ולמה זה מרגיש כמו ענן אפל שמרחף מעל כל חייו של האדם המתמודד עימו? בבסיסו, דכאון הוא הפרעת מצב רוח המאופיינת בתחושות מתמשכות של עצב, אובדן עניין בפעילויות וחוסר מוטיבציה. זה כמו להיות תקוע בלופ בלתי נגמר של שליליות, שבו אפילו המשימות הקטנות ביותר מרגישות כמו לטפס על הר האוורסט.

הבנת הדכאון היא הצעד הראשון לקראת התמודדות והחלמה. ידע הוא כוח, אחרי הכל!


שאלות נפוצות על הפרעת דיכאון מז’ורי

 1. מה הגורם העיקרי לדכאון?

  • דיכאון יכול להיגרם משילוב של גורמים גנטיים, ביולוגיים, סביבתיים ופסיכולוגיים.

 2. כיצד מאבחנים דיכאון?

  • אבחון דיכאון נעשה על ידי איש מקצוע בתחום בריאות הנפש שמבצע הערכה יסודית, הכוללת בדיקה גופנית, בדיקות מעבדה והערכה פסיכולוגית, כל בדיקות אלו חיוניות לאבחון נכון.

 3. האם דיכאון הוא סימן לחולשה?

  • בהחלט לא! זה מצב רפואי, לא סימן לחולשה אישית או פגם באופי.

 4. האם ניתן לרפא דכאון?

  • למרות שאין “תרופה” לכשעצמה, אנשים רבים עם דכאון מגיעים להחלמה מלאה עם הטיפול המתאים.

 5. האם יש תרופות טבעיות לדיכאון?

  • חלק מהאנשים מוצאים הקלה עם תרופות טבעיות, אך חיוני להתייעץ עם ספק שירותי בריאות הנפש לפני תחילת טיפול כלשהו.

 6. כמה שכיח דיכאון בקרב מתבגרים?

  • דכאון נפוץ יותר ויותר בקרב מתבגרים, כאשר כ-20% חווים אפיזודה דיכאונית לפני הגעה לבגרות.


סיכום

על פני יריעת החיים כולם, דכאון עשוי להיראות כמו כתם גדול ומתמשך. אבל, עם הידע, התמיכה והטיפול הנכונים, זהו כתם שניתן לשטוף. זכרו, זה בסדר לבקש עזרה. אחרי הכל, אפילו ללוחמים החזקים ביותר יש את המטפלים והרופאים שלהם, בלעדיהם הם אינם יוצאים לשדה הקרב.


 

2. תפקידו של טיפול תרופתי בדיכאון

גלו את העולם של תרופות לדיכאון ואת תפקידן המרכזי בטיפול בדיכאון. צללו לעומק המחלקות השונות של תרופות נגד דיכאון והתפתחותן לאורך הזמן.

שמעתם פעם את האמרה “יש כדור בשביל זה?” ובכן, כשזה מגיע לדכאון, יש בזה יותר אמת ממה שאתם עשויים לחשוב. טיפול תרופתי, או שימוש בתרופות לטיפול במחלות, שינו את כללי המשחק במאבק נגד דיכאון. אבל איך זה בדיוק עובד? בואו נצלול פנימה.


מדוע טיפול תרופתי חיוני בטיפול בדיכאון?

דיכאון הוא לא רק תחושת עצב חולפת. הוא יותר כמו חושך עמוק ומתמשך שיכול להאפיל על חייו של אדם. עבור רבים, הטיפול התרופתי פועל כמגדלור של תקווה, ומאיר דרך החשכה את הנתיב יציאה החוצה ממנו. על ידי התמקדות בחוסר האיזון הכימי של המוח, תרופות נגד דיכאון, יכולות להקל על הסימפטומים ולהחזיר את תחושת הנורמליות.


מעכבי ספיגה חוזרת סלקטיביים של סרוטונין  (SSRI): הלוחמים הקדמיים

כשמדובר בטיפול בדיכאון מג’ורי, תרופות ממשפחת ה SSRIs הם לרוב קו ההגנה הראשון. כבר בסביבות שנות ה 2000 נמצא  כי חוסר בסרוטונין במערכת העצבים המרכזית קשור באופן ישיר לדיכאון (וגם לחרדה). חוסר בסרוטונין מתבטא במרווח הבין סינפטי במערכת העצבים המרכזית (זוהי ההשקה בין שני תאי עצב דרכה נעשית התקשורת בין התאים באמצעות אותם נוירוטרנסימטורים). תרופות אלו מעלות את רמות הסרוטונין במוח, נוירוטרנסמיטר (מעביר עצבי) המקושר למצב רוח, שינה ותיאבון. חשבו על סרוטונין ככימיקל ה”הרגשה-הטובה” של המוח. על ידי הגברת הרמות שלו, SSRIs יכולים לעזור לפזר את ערפל הדכאון.


האבולוציה של תרופות נוגדות דיכאון

מהימים הראשונים של תרופות ממשפחת ה MAOIs (מעכבי מונואמין אוקסידאז) ועד לעידן המודרני של SSRIs, עולם התרופות לדיכאון עבר דרך ארוכה. זהו מסע המסומן בתגליות פורצות דרך, ניסוי וטעייה, ומסע בלתי פוסק למציאת טיפולים טובים ויעילים יותר לדכאון.


מבט מקרוב על סוגים שונים של תרופות נגד דיכאון

 • מעכבי מונואמין אוקסידאז (MAOI): השומרים הישנים של עולם נוגדי הדכאון. למרות שהם יעילים, הם מגיעים עם הגבלות תזונתיות ותופעות לוואי אפשריות.

 • תרופות נוגדות דכאון טריציקליות (TCA): ברגע שהחלו להשתמש בטיפול תרופתי בדיכאון, משפחת תרופות אלו, תפסו את המושב האחורי בגלל תופעות הלוואי שלהם. אבל מצד שני, הם סללו את הדרך לתגליות עתידיות!

 • SSRIs: המופלאים המודרניים. תרופות נגד דיכאון עם פחות תופעות לוואי מקודמיהם, הם לרוב הבחירה הראשונה לטיפול בדכאון מז’ורי ודכאון פסיכוטי.

 • מעכבי ספיגה חוזרת של נוראפינפרין (NRI): אלה מכוונים לנוראפינפרין, נוירוטרנסמיטר נוסף במוח. כאשר המנגנון העקרוני דומה לזה של התרופות ממשפחת ה SSRIs. אלו תרופות שמעכבות ספיגה של החומר ובכך יוצרים מצב של העלאת כמותו במרווח הבינסינפטי ומפצים על החוסר בו.

 • תרופות נוגדות דיכאון אחרות: עולם הטיפול התרופתי הוא עצום, עם עוד הרבה שחקנים בתמהיל, כל אחד עם מנגנון הפעולה הייחודי שלו.

 • קטמין ומולקולות קשורות: “הילדים החדשים בבלוק”. תרופות אלו מביאות את הבשורה של הקלה מהירה בסימפטומים. קטמין נחשב סם פסיכואקטיבי ולכן טיפול בעזרת קטמין ותרופות דומות נחווה מסתורי ומיוחד ומעורר עניין בקרב הקהילה המקצועית והמטופלים.

 


שאלות נפוצות על טיפול תרופתי לדיכאון

 1. מדוע יש כל כך הרבה סוגים של תרופות נוגדות דיכאון?

  • דיכאון הוא מצב מורכב ו”גודל אחד” (one size) לא מתאים לכולם. תרופות שונות מכוונות לנוירוטרנסמיטורים ומסלולים שונים במוח. המדע בתחום אינו מפתוח דיו כדי להבין ולצפות איזו תרופה תתאים לאיזה סוג דיכאון ולאיזה אדם. לכן לאורך השנים נעשו ניסיונות לפתח מגוון תרופות ממשפחות שונות ומנגנוני פעולה שונים.

 2. האם יש תופעות לוואי לתרופות אלו?

  • כמו כל התרופות, גם לתרופות נגד דכאון יכולות להיות תופעות לוואי. עם זאת, רובם ניתנים לניהול ומתמעטים עם הזמן. התרופות ממשפחת ה SSRI נחשבות לתרופות “קו ראשון” לדיכאון מאחר והן יעילות ועם מעט תופעות לוואי באופן יחסי.

 3. כמה זמן לוקח לתרופות לדיכאון לעבוד?

  • בדרך כלל, זה יכול לקחת כמה שבועות כדי להבחין ביתרונות המלאים. סבלנות היא המפתח!

 4. האם אוכל לשתות אלכוהול בזמן הטיפול בתרופות נוגדות דכאון?

  • עדיף להימנע משתיית אלכוהול מכיוון שהוא יכול להפחית את יעילות התרופה ולהגביר את תופעות הלוואי.

 5. האם אני צריך לקחת תרופות לתמיד?

  • לא בהכרח. זו החלטה שתתקבל בין המטופל לבין המטפלים שלו.

 6. האם תרופות טבעיות יעילות נגד דיכאון?

  • כמה תרופות טבעיות יכולות להיות יעילות, אך חיוני להתייעץ עם רופא מומחה בדכאון לפני התחלת טיפול כלשהו.


סיכום

באוקיינוס ​​העצום של המידע בתחום בריאות הנפש, הטיפול התרופתי עומד כמגדלור, המנחה את אלה שאבדו במימי הים הסוערים לעבר חופים בטוחים יותר. עם שפע של אפשרויות זמינות, יש תקווה לכולם.

זכרו, זה בסדר לבקש עזרה. אחרי הכל, אפילו לספינות האדירות והמשוכללות ביותר יש את המצפן שלהן להראות את הכיוון.

(הערה: מאמר זה נועד למטרות של הנגשת מידע בלבד ואין לראות בו ייעוץ רפואי. התייעצו תמיד עם ספק שירותי בריאות לפני התחלת טיפול כלשהו).

אם אתם או מישהו שאתם מכירים מראה סימנים של דיכאון, חיוני לסייע לו לפנות להכוונה של איש מקצוע בהקדם ההאפשרי.

צרו איתנו קשר עכשיו להכוונה לאיש מקצוע המומחה בטיפול בדיכאון

 


3. פסיכותרפיה: הלב והנשמה של טיפול בדיכאון

העמיקו איתנו לעולם הטרנספורמטיבי של פסיכותרפיה (טיפול פסיכולוגי) ותפקידה המרכזי בטיפול בדיכאון. גלו מהן הגישות הטיפוליות השונות והשפעתן על הרווחה הנפשית.

שמעתם פעם את האמרה “יפה שתיקה לחכמים”? ובכן, כשמדובר בפסיכותרפיה לטיפול בדכאון, דיבור “לא יסולא בפז”. כאשר מתעמקים בעולם הפסיכותרפיה, אנו מוצאים אוצר של טכניקות, שכל אחת מהן מותאמת לעזור לאנשים לנווט במים הסוערים של דיכאון. בואו נצא למסע מאיר עיניים.


פסיכותרפיה משנה את חוקי המשחק בטיפול בדיכאון

דיכאון, בין אם זה דיכאון קל, דיכאון מז’ורי או דיכאון פסיכוטי, אינו רק חוסר איזון כימי במוח. זהו משחק מורכב של מחשבות, רגשות והתנהגויות. פסיכותרפיה מציעה מרחב בטוח לאנשים לחקור היבטים אלו, להגיע לתובנות ולפתח אסטרטגיות התמודדות. אפשר לחשוב על פסיכותרפיה כמו על GPS עבור הנפש, שמנחה אותך במבוך הרגשות, המחשבות, הזכרונות והתחושות הגופניות שלכם.


טעמים שונים של פסיכותרפיה: איזה מהם היא כוס התה שלך?

טיפול CBT (טיפול קוגניטיבי התנהגותי)

טיפול CBT הוא כמו האולר השוויצרי של פסיכותרפיה. זהו טיפול רב תכליתי, מעשי ומבוסס ראיות. בבסיסו, טיפול CBT מתמקד בזיהוי ואיתגור של דפוסי חשיבה שליליים, תוך החלפתם בחיוביים ויעילים יותר. אפשר לחשוב על זה כעל חוסר סדר נפשי. על מנת לסדר אותו, אתה זורק את המחשבות הישנות והלא מועילות ומחליף אותן במחשבות נוצצות וחדשות.

טיפול בין אישי (IPT / interpersonal psychotherapy)

IPT היא סוג של פסיכותרפיה המתמקדת בהקלה על תסמינים של דיכאון על ידי שיפור התפקוד הבין אישי. הטיפול הבין אישי מכוון לטפל בבעיות ומערכות יחסים עכשוויות המעוררות ומשמרות את הדכאון, במקום לבעיות ילדות או בעיות התפתחות. המטפלים בטיפול IPT פעילים, לא ניטראליים, תומכים ומלאי תקווה והם מציעים אפשרויות לשינוי.

הרגשת פעם שאתה לא מסתדר עם הקצב של העולם? IPT מתמקד בשיפור יחסים בין אישיים ותפקוד חברתי. הכל תלוי במציאת הקצב האישי שלך בריקוד החיים ובניית קשרים משמעותיים.

צלילה לעומק עם פסיכותרפיה פסיכודינמית

פסיכותרפיה פסיכודינמית משולה לרוב לסוג של “חפירה ארכיאולוגית”. במקום לחפור בחורבות עתיקות, בפסיכותרפיה פסיכודינמית, מתעמקים בגוף העצום והמורכב של נפש האדם. טיפול זה אינו זה דורש נכונות למסע אל מעמקי הנפש הלא מודעים, להתעמת ולהבין את שרידי העבר שעיצבו את מי שאנחנו היום.

בבסיסו, הטיפול הפסיכודינמי מושרש באמונה שההתנהגויות, הרגשות ודפוסי החשיבה הנוכחיים שלנו מושפעים במידה רבה מחוויות העבר שלנו, במיוחד אלו מילדותנו המוקדמות. חוויות אלו, במיוחד הקונפליקטים והטראומות הבלתי פתורות, נקברו עמוק בתוך החלק הלא מודע של הנפש שלנו, בדומה לחפצים החבויים מתחת לאדמה. עם הזמן, הם יכולים להשפיע על הפעולות והרגשות שלנו בדרכים שאולי לא ידענו.

תארו לעצמכם שיש לכם מפת אוצר, אבל במקום להוביל לזהב או תכשיטים, היא מנחה אתכם לפינות הנסתרות של תודעתכם. בעזרתו של מטפל מיומן, אנשים יוצאים למסע פנימי זה, תוך שימוש במפה כדי לנווט בשטח המורכב של עולמם הפנימי. הם עלולים לחשוף זיכרונות נשכחים, רגשות מודחקים ופצעים ישנים שיעלו ויתנשאו מעל לפני השטח.

אך מדוע חיוני לחשוף את ה”אוצרות” הקבורים הללו? אנשים יכולים להבין את עצמם טוב יותר על ידי הבאתם לאור ובחינתם מקרוב. הם יכולים להתחיל לראות את הקשרים בין העבר להווה שלהם, לזהות דפוסים שחוזרים על עצמם במהלך חייהם. המודעות החדשה הזו יכולה להיות מעצימה להפליא. מודעות זו מספקת בסיס שעליו אנשים יכולים להתחיל לרפא את פצעיהם, לצמוח ולבצע שינויים חיוביים בחייהם.

בעיקרו של דבר, פסיכותרפיה פסיכודינמית לא עסוקה רק בלהתקדם; זה ועניין של הבנה מאיפה הגעת. מדובר בחיבור הנקודות בין העבר וההווה שלך, בללמד אותך את הכלים והתובנות שאתה צריך כדי לבנות עתיד בהיר יותר ומספק יותר. אחרי הכל, כמו שנאמר, “מי שלא לומד היסטוריה נידון לחזור עליה”. בטיפול פסיכודינמי, הבנת ההיסטוריה האישית שלך היא המפתח להשתחרר מדפוסים ישנים ולהתוויית מסלול חדש לחייך.


טבלא השוואתית יכולה לעזור לספק סקירה מהירה והבנה לגבי איך שיטות פסיכותרפויטיות אלו שונות זו מזו בהיבטים מרכזיים. להלן טבלה המשווה בין טיפול קוגניטיבי התנהגותי (CBT), טיפול בין אישי (IPT), טיפול דיאלקטי התנהגותי (DBT) ופסיכותרפיה פסיכודינמית:

קריטריונים CBT IPT DBT פסיכותרפיה פסיכודינמית
מיקוד ראשוני דפוסים קוגניטיביים והתנהגותיים בעיות בין אישיות ותפקוד חברתי ויסות רגשי ומיינדפולנס תהליכים לא מודעים וחוויות חיים מוקדמות
רכיבי מפתח הבניה קוגניטיבית מחודשת, הפעלה התנהגותית, אימון במיומנויות אבל, קונפליקט בין תפקידים, מעברי תפקידים, חסכים בין אישיים ויסות רגשי, אפקטיביות בין אישית, סובלנות למצוקות, מיינדפולנס תובנה, העברה, העברה נגדית
משך הטיפול לטווח קצר (בדרך כלל 6-20 מפגשים) מוגבל בזמן (12-16 מפגשים) לטווח ארוך יותר, לעתים קרובות יותר משנה לטווח ארוך יותר, יכול להתארך למספר שנים
בסיס תיאורטי מודל קוגניטיבי תורת התקשרות ותפקוד חברתי דיאלקטיקה ומיינדפולנס תיאוריות פסיכואנליטיות
יתרונות מבוסס ראיות, מובנה, ממוקד מטרה ממוקד, מבוסס ראיות, משפר מיומנויות חברתיות מקיף, נותן מענה לקיצוניות רגשית עמוק, טרנספורמטיבי, מטפל בסיבות השורש
חסרונות לא מתיימר לטפל בסיבות השורשיות של הבעיה מוגבל בטיפול בבעיות רגשיות מורכבות יותר דורש התחייבות משמעותית בזמן זמן רב, פחות מובנה
אידיאלי עבור אנשים המחפשים הקלה מהירה בסימפטומים אנשים עם בעיות ביחסים התורמות לדיכאון אנשים עם קשיי ויסות רגשי חמורים אנשים המחפשים הבנה עמוקה יותר ושינוי לטווח ארוך
גמישות בתכנון טיפולים בינונית בינונית גָבוֹהַ גָבוֹהַ

שאלות נפוצות על פסיכותרפיה לדיכאון

 1. האם פסיכותרפיה טובה יותר מתרופות לדיכאון?

  • לשניהם יש את היתרונות שלהם. בעוד שתרופות יכולות לטפל בחוסר איזון כימי, פסיכותרפיה מציעה כלים ותובנות לרווחה לטווח ארוך. לעתים קרובות, שילוב של שניהם הוא היעיל ביותר.

 2. כמה זמן לוקח לראות שיינוים חיוביים משמעותיים בפסיכותרפיה?

  • זה משתנה. חלק מהאנשים חווים הקלה ותחילתו של שינוי משמעותי, לאחר מספר פגישות, בעוד שאחרים עשויים להימשך זמן רב יותר. טיפול פסיכותרפי הוא מסע, לא ספרינט קצר טווח.

 3. האם טיפול פסיכולוגי אונליין יעיל כמו מפגשים אישיים?

  • מחקרים אחרונים מצביעים על כך שטיפול פסיכולוגי אונליין יכול להיות יעיל באותה מידה, כמו טיפול פסיכלוגי מסורתי, במיוחד בעידן הדיגיטלי שלנו. הנוחות במיטבה!

 4. האם אני יכול לעשות טיפול פסיכולוגי מבלי להתעמק בעבר שלי?

  • בהחלט! בעוד שטיפולים מסוימים מתמקדים בעבר, אחרים, כמו CBT, מכוונים יותר להווה.

 5. האם טיפול קבוצתי יעיל לדכאון?

  • עבור אנשים רבים, טיפול קבוצתי מספק תחושת קרבה, מפר את הבדידות ומעניק תחושה של הבנה וקבלת תוקף.

 6. איך אדע איזה סוג של פסיכותרפיה מתאים לי?

  • חיוני להתייעץ עם איש מקצוע בתחום בריאות הנפש. אנשי מקצוע בתחום, יכולים להדריך אותך לטיפול המתאים ביותר לצרכים שלך.


סיכום

בעולם הרחב של טיפולים בבריאות הנפש, פסיכותרפיה זוהרת בבהירות כמגדלור של תקווה. היא מציעה מרחב לשתקפות, צמיחה ושינוי. לכן, אם אתם מנווטים בים הסוער של דיכאון, זכרו: עם ההדרכה הנכונה, תמיד תוכלו למצוא את הדרך למים רגועים יותר.

אם אתם או מישהו שאתם מכירים מראה סימנים של דיכאון, חיוני לסייע לו לפנות להכוונה של איש מקצוע בהקדם ההאפשרי.

צרו איתנו קשר עכשיו להכוונה לאיש מקצוע המומחה בטיפול בדיכאון


 

4. שילוב תרופות, פסיכותרפיה וטיפולים סומטיים

מזמינים אתכם לצלול איתנו לעומק, לתוך עולם הטיפולים המשולבים בדיכאון ולגלות את המחקר החדשני שמעצב את עתיד ההתערבויות בבריאות הנפש.

שמעתם פעם את הפתגם, “טובים השניים מהאחד”? בתחום הטיפול בדיכאון מז’ורי ופסיכוטי, אין נכון מזה. שילוב גישות טיפוליות שונות מתגלה לעתים קרובות ככדור הקסם, במיוחד עבור אותן צורות עקשניות של דיכאון שקשה לעשות בהן שינוי.

כוחה של גישה משולבת

דמיינו שאתם מנסים לפתוח דלת עם מפתח בודד, רק כדי להבין שמדובר במנעול כפול. כך יכולות להרגיש צורות של דכאון עמיד. אבל מה אם היה לכם מפתח מאסטר? שילוב של תרופות, פסיכותרפיה וטיפולים סומטיים משמשים לעתים קרובות כמפתח ראשי זה ופותחים את הדלת לרווחה נפשית.

טיפול בדכאון בגישה הוליסטית, מכמה זוויות שונות, מבטיח שאף אבן לא תשאר במקומה. כאשר יוצאים למלחמה באויב גדול כמו דיכאון, כדאי לתקוף מכמה כיוונים במקביל.


 

5. מחקר נוכחי ואתגרים עתידיים: הדרך קדימה

עולם חקר הדכאון עצום כמו שהוא מרגש. בכל יום שעובר, מדענים ופסיכולוגים חושפים ממצאים חדשים, פורצים את הגבולות של מה שאנחנו יודעים ומאתגרים פרדיגמות קיימות.

חקר טיפולים יעילים לטיפול בדכאון

מהמחוזות המסורתיים של CBT ו-IPT ועד לנופים העתידניים של התערבויות מונעות בינה מלאכותית, החיפוש אחר הטיפול היעיל ביותר בדכאון הוא בלתי פוסק. מחקרים עדכניים אף חוקרים את תפקידה של מציאות מדומה בטיפול בדכאון. דמיינו את עצמכם נאבקים בשדים הפנימיים שלכם בעולם וירטואלי! העתיד בהחלט נשמע מסקרן.

התייחסות המחקר הנוכחי ונושאים למחקר עתידי

בעודנו עומדים על סף תגליות פורצות דרך, מספר שאלות עולות: איזה תפקיד ממלאת הגנטיקה בדכאון? האם נוכל לחזות דיכאון עוד לפני שהוא מכה? ואיך מתאימים את הטיפולים שיהיו ייחודיים כמו האנשים העומדים מולם?

חיפוש התשובות לשאלות אלו, יכול להביא להתפתחויות משמעותיות בעולם הטיפול בדכאון, שמהווה אתגר לא קל למטפלים ולעולם בריאות הנפש בכלל.


שאלות נפוצות על גישות משולבות ומחקר עתידי

 1. מדוע לרוב מומלצת גישה משולבת לדיכאון חמור?

  • גישה משולבת מתייחסת לאופי הרב-גוני של דכאון, ומבטיחה אסטרטגיית טיפול מקיפה.

 2. האם ישנם סיכונים הקשורים לשילוב טיפולים?

  • למרות ששילוב טיפולים יכול להיות יעיל, חיוני לעשות זאת בהנחייתו של איש מקצוע בתחום בריאות הנפש כדי לנהל אינטראקציות פוטנציאליות בין סוגי הטיפולים השונים.

 3. מהו התחום המרגש ביותר בחקר דכאון כרגע?

  • טיפולים מותאמים אישית ותפקידה של הטכנולוגיה בטיפול זוכים לתשומת לב משמעותית בכיוון המחקרי כיום.

 4. עד כמה אנחנו קרובים לניבוי דכאון?

  • עם ההתקדמות בהבנת הגנטיקה, תפקידה ואופן פעולה והתפתחות שיטות להדמיית מוח, אנחנו מתקדמים בצעדים סבירים, אבל הדרך עוד ארוכה.

 5. האם ניתן לרפא דיכאון לצמיתות?

  • בעוד שאנשים רבים חווים הקלה בתסמינים, לעיתים קרובות מומלצת תחזוקה, שימור המצב וטיפול מתמשכים.

 6. כיצד אוכל להישאר מעודכן במחקר העדכני ביותר על דכאון?

  • מעקב אחר ארגוני בריאות נפש וכתבי עת נחשבים היא דרך מצוינת להישאר בעניינים. מוזמנים לעקוב בעמוד הפייסבוק, פרופיל גוגל והאינסטגרם. אנחנו מעלים לשם כתבות ומאמרים חדשים כל הזמן.


סיכום

בנוף ההולך ומתפתח של טיפול בדיכאון, דבר אחד נשאר קבוע: תקווה. בין אם זה באמצעות טיפולים משולבים או הבטחה למחקר עתידי, יש אור בקצה המנהרה לכל מי שנאבק בדיכאון. זכרו, השעה החשוכה ביותר היא ממש רגע לפני עלות השחר.


6. גישור בין בריאות גופנית ונפשית

הקשר המורכב

מחקרים אחרונים מדגישים את הקשר העמוק בין מצבי בריאות גופניים ורווחה נפשית. מחלות ספציפיות יכולות לעורר דכאון או להגביר את חומרתו. על ידי הכרה בקשר המורכב הזה, אנו שואפים להציע טיפול הוליסטי הכולל היבטים פיזיים ופסיכולוגיים, המבטיח גישה מקיפה לרווחה.

חקר המעמקים: הקשר של דיכאון עם בריאות גופנית ונפשית

דיכאון, הנחשב לעתים קרובות כירידה רגשית בלבד, הוא מצב רפואי עמוק עם השלכות רחבות מעבר לבריאות הנפש. מחלה מורכבת זו משתלבת בממדים פיזיים ופסיכולוגיים כאחד, ומשפיעה באופן משמעותי על הרווחה הכללית של האדם. באמצעות חקירה זו בחלק זה של המאמ, אנו שואפים להציע תובנה מקיפה לגבי הטבע הרב-גוני של הדכאון וההשלכות הרחבות יותר שלו.

הבנת דכאון: מעבר לפני השטח

כינוי הדיכאון כ”הצטננות” של הפסיכיאטריה עשוי להיות עדות לשכיחותו, אך אנלוגיה זו יכולה לפעמים להאפיל על השפעתו העמוקה. בבסיסו, דכאון הוא מצב מורכב שיכול להתקיים במקביל, או אפילו להחמיר על ידי, אבחנות פסיכיאטריות ופיזיות רבות אחרות.

מחלות גופניות ודיכאון: מערכת יחסים דו-צדדית

זוהו שני מנגנונים עיקריים המבססים קשר בין מחלה גופנית ודכאון:

השלכות פסיכולוגיות: מחלות קשות או כרוניות עלולות לשבש את חייו של אדם, ולהוביל לאי ודאות ולאתגרים שעלולים לזרז אפיזודות של דכאון, במיוחד אצל אלו שכבר סובלים מנטייה לדיכאון.

קשרים ספציפים: מצבים פיזיים מסוימים עשויים להיות בעלי קשר עמוק ומהותי יותר עם דכאון. שבץ מוחי והפרעות קרדיווסקולריות משמשות דוגמאות מובילות למחלות המציגות את הקשר העמוק הזה.

הבנת החפיפה: תסמינים סומטיים באור הזרקורים

תסמיני דכאון חופפים לעתים קרובות לצורות אחרות של מצוקה אנושית, מה שמציב אתגר ייחודי לאנשי מקצוע בתחום בריאות הנפש. חפיפות אלו מעוררות צורך חיוני להגדיר מחדש ולהבין את הגבולות המפרידים בין הפרעות פיזיות ונפשיות.

המורכבויות של דיכאון לאחר שבץ מוחי

דיכאון בעקבות אירוע מוחי (שבץ) אינו רק צירוף מקרים. מחקרים הדגישו כי המיקום הספציפי של נגע מוחי לאחר שבץ מוחי עלול להשפיע על הופעתן וחומרתן של הפרעות מצב הרוח. עם זאת, האופי המדויק והעקביות של מערכת יחסים זו הם עדיין נושאים למחקר פעיל.

בריאות הלב ושיווי משקל נפשי: איזון עדין

תסמיני דכאון בחולים המתאוששים מאוטם שריר הלב (MI) משקפים מפגש מרתק של בריאות גופנית ונפשית. תסמינים אלו יכולים להיות מנבאים של סיבוכים רפואיים פוטנציאליים לאחר MI, תוך שימת דגש על החשיבות של טיפול הוליסטי בחולים.

מצבים כרוניים: רשת של מורכבות

מספר מצבים כרוניים, המאופיינים בכאב או אי נוחות מתמשכים, מראים קשר חזק עם דיכאון. הנושא החוזר בין מחלות אלו הוא העמימות סביב הסיבות השורשיות שלהן, מה שמוביל לנקודות מבט מגוונות על מקורותיהן ולמשחקי גומלין עם דיכאון.

פיברומיאלגיה: חידה בצומת של כאב ודיכאון

פיברומיאלגיה בולטת כמצב השוכנת במפגש של כאב פיזי ומצוקה רגשית. בעוד שהתסמינים של פיברו’ חופפים לאלה של דכאון, האופי המדויק של מערכת היחסים ביניהם והסיבות הבסיסיות נותרו נושאים למחקר מתמשך.

תסמונת עייפות כרונית: חידה שטרם נפתרה

המורכבות סביב תסמונת העייפות הכרונית (CFS) הפכה אותה למוקד לוויכוח. עייפות, על אף שהיא תסמין נפוץ באוכלוסיה הכללית, מתבטאת באופן ייחודי בחולי CFS, לעתים קרובות במקביל לתסמיני דכאון. פענוח המורכבויות של מערכת יחסים זו הוא חיוני להמצאת אסטרטגיות טיפול יעילות.

לסיום

דכאון, עם הקשרים העמוקים שלו לבריאות גופנית ונפשית, דורש גישה רב-ממדית לטיפול. על ידי הכרה בהשפעתה העמוקה והבנת האינטראקציות שלו עם מחלות אחרות, נוכל לסלול את הדרך לפתרונות טיפוליים מקיפים ואמפתיים יותר.


הקשר המורכב בין דיכאון ואי נוחות גופנית

לדיכאון, שלעתים קרובות נתפס, באופן שגוי כבעיה בתחום בריאות הנפש בלבד, יש השפעה מרחיקת לכת על אנשים הכוללת תחומים פסיכולוגיים ופיזיים כאחד. בחלק זה נעמיק בחקר הנושא וננסה לשפוך מעט אור על הקשר העמוק בין דכאון לביטויים הפיזיים שלו ולהאיר את היסודות המדעיים של קשר זה ואת ההשלכות העמוקות שלו על התערבויות טיפוליות.

ניתוח הביטויים הפיזיים של דיכאון

כאשר אנו מדברים על דכאון, הקשר המיידי הוא לעתים קרובות עם תחושות של עצב, ייאוש או חוסר תקווה. עם זאת, ההשלכות הפיזיות של דכאון על הגוף, משמעותית באותה מידה, אם לא יותר.

ספקטרום התסמינים הפיזיים

בזמן שהפרעות רגשיות נשארות בליבת הדיכאון, הסימפטומים הגופניים הנלווים אליו הם מגוונים ורחבים כאחד:

 • כאבי שרירים ושלד: כאבים כרוניים במפרקים, בגפיים ובאזורי הגב שכיחים. כאב זה יכול להיות מתיש, להשפיע על הניידות ועל איכות החיים הכללית.
 • הפרעות עיכול: מבחילות ועד תסמונת המעי הרגיז (IBS), דיכאון יכול להמיט הרס על מערכת העיכול.
 • אי-סדירות בשינה: דכאון עלול לגרום לנדודי שינה או היפר-סומניה ובכך לשבש את המקצבים הצירקדיים הטבעיים של הגוף. המקצבים הצירקדיים הם השעון הפנימי הטבעי של הגוף שלנו המווסת את מחזור השינה-ערות שלנו וחוזר על עצמו בערך כל 24 שעות. מחזורים אלו הם הסיבה שאנו מרגישים ערים במהלך היום וישנוניים בלילה והם מושפעים מאור וחושך בסביבתנו.
 • תנודות בתיאבון: דכאון יכול להתבטא בתיאבון מוגבר, המוביל לעלייה במשקל או ירידה בתיאבון וכתוצאה מכך ירידה במשקל.
 • עייפות: תחושות עייפות מתמשכות, גם לאחר מנוחה מספקת, יכולות להפוך לאתגר יומיומי.

באופן מדאיג, תסמינים גופניים אלה הופכים לעתים קרובות לסיבה העיקרית או היחידה שאנשים מחפשים ייעוץ רפואי. הסכנה טמונה באבחון שגוי או התעלמות אפשרית מהמצב הדיכאוני הבסיסי, שיתכן ומונח בבסיס התסמינים הפיזיולוגים הללו.

פענוח המשחק הנוירוכימי

השזירה של דכאון וכאב פיזי אינה רק סימפטומטית. ברמה הביוכימית, נוירוטרנסמיטורים ספציפיים ממלאים תפקידים כפולים בוויסות מצב הרוח ותפיסת הכאב.

הנוירוטרנסמיטורים הקריטיים

סרוטונין: המוליך העצבי, המכונה לעתים קרובות ‘הרגשה טובה’, תפקידו העיקרי של הסרוטונין הוא ויסות מצב הרוח. עם זאת, הוא ממלא גם תפקיד מרכזי בשינה, תיאבון ותפיסת (או חווית) כאב.

נוראפינפרין: מלבד תפקידו בתגובת הקשב והלחץ, הנוראפינפרין הוא חלק בלתי נפרד ממנגנוני ניהול הכאב של הגוף.

כאשר מתרחש חוסר איזון במוליכים עצביים (נוירוטרנסמיטורים) אלו, ההשפעות הנובעות מכך יכולות להתבטא בהפרעות מצב רוח כמו דיכאון, יחד עם רגישות מוגברת לכאב.

תרופות נוגדות דיכאון עם פעולה כפולה: קרן של תקווה

לאור האתגר הכפול שמציב דיכאון וכאב פיזי, התערבויות טיפוליות צריכות להיות רב-גוניות. תרופות נוגדות דיכאון בעלות פעולה כפולה, המעכבות ספיגה חוזרת של סרוטונין ונוראפינפרין, מציעות פתרון מבטיח. על ידי התמקדות במקביל במצב הרוח ובנתיבי הכאב, הן מספקות הקלה מקיפה.

חתירה לריפוי הוליסטי

הקלה סימפטומטית בלבד אינה צריכה להיות המטרה הסופית בטיפול בדיכאון. ההתמקדות צריכה להיות בהשגת מצב של רווחה הוליסטית, שבה הן הממדים הפסיכולוגיים והן הפיזיים מאוזנים בצורה הרמונית.

הסכנות של רמיסיה (החלמה) לא מלאה

החלמה חלקית יכולה להיות מלכודת מתעתעת. בעוד שמטופל עשוי להפגין רווחה רגשית משופרת, סימפטומים גופניים מתמשכים יכולים לשמש כפצצות זמן מתקתקות “ולהכין” את הבמה להישנות (חזרה) פוטנציאלית. לפיכך, אסטרטגיות טיפוליות צריכות להיות מקיפות ולהתמקד בכל ההיבטים של המצב הדיכאוני.

הערכה מקיפה: הדרך קדימה

כדי להבטיח טיפול יעיל, כלי ההערכה בהם נעשה שימוש, צריכים להיות מקיפים ועירניים לניואנסים כאחד. כלי אבחון כמו ה-Quick Inventory of Depressive Symptomatology (QIDS) הם יקרי ערך. הם מספקים תמונה הוליסטית של מצבו של המטופל, ומבטיחים ששיטות הטיפול יותאמו לצרכים האישיים.

לסיום

משחק הגומלין המורכב בין דיכאון לתסמינים גופניים מחייב שינוי פרדיגמה בגישות הטיפול. הכרה בקשר המורכב הזה ואימוץ גישה טיפולית הוליסטית יכולים לסלול את הדרך להתערבויות יעילות יותר ולהבטיח שאנשים המתמודדים עם דיכאון יוכלו לקבל ולחיות את חייהם בשלמותם.


7. FAQ’s – שאלות נפוצות על דיכאון והטיפול בו

דכאון, המכונה לעתים קרובות ‘הרוצח השקט’, הכאיב, בילבל, הביך רבים שעמדו מולי אובדי עצות. אין זה פלא שלאינספור אנשים יש שאלות בנושא. בואו נצלול לכמה מהשאלות הנפוצות ביותר על סמך חיפושים פופולריים.

1. מהם 5 הגורמים העיקריים לדיכאון?

דיכאון יכול להיות משחק מורכב של גורמים שונים. ארבעת הסיבות העיקריות כוללות:

 • הבדלים ביולוגיים: שינויים במבנה הפיזי של המוח או בתפקוד המוליכים העצביים הרלוונטים (הנוירוטרנסמיטורים) יכולים לתרום.

 • חוסר איזון הורמונלי: שינויים בהורמונים, אולי עקב בעיות בבלוטת התריס, גיל המעבר או מצבים אחרים, עלולים לעורר דכאון.

 • תכונות תורשתיות: דכאון שכיח יותר אצל אנשים שגם בני משפחתם סובלים מהמצב.

 • אירועים טראומטיים או מלחיצים: אירועים כמו מוות של אדם אהוב, בעיות כלכליות או מתח גבוה יכולים להוביל להתפרצות של דכאון.

 • טראומה בגיל הרך: אירועים כמו התעללות או הזנחה במהלך הילדות יכולים להשאיר השפעות מתמשכות על תפקוד המוח הקשורות לפחד, חרדה ומתח. אלו לעיתים קרובות בקורלוציה להתפרצות דיכאון.

2. מהם 3 התסמינים הבולטים ביותר של דכאון?

שלושת התסמינים הבולטים ביותר כוללים:

 • עצב מתמשך או חוסר תקווה

 • אובדן עניין בפעילויות שגרמה להנאה בעבר

 • שינויים בתיאבון או במשקל

3. מה בדיוק קורה בדיכאון?

דכאון משפיע על הנוירוטרנסמיטורים במערכת העצבים המרכזית ובעיקר במוח, מה שמוביל לחוסר איזון במערכת העצבים ובמח בעיקר. מצב זה יכול לגרום לשינויים במצב הרוח, בהתנהגות ובבריאות הגופנית. דיכאון אינו רק מצב נפשי; יש לו ביטויים פיזיולוגיים מוחשיים.


 

7. סיכום: המסע להבנת הדיכאון

דיכאון, בין אם דכאון מז’ורי או דיכאון פסיכוטי, הוא מצב מורכב המשפיע על חייהם של אינספור אנשים ברחבי העולם. טבעו המורכב והשפעתו העמוקה על חיי היומיום מדגישים את חשיבות ההבנה וההתייחסות אליו. בעודנו במהלך מסע בין ההיבטים השונים של הדיכאון, מהסיבות לו ועד לטיפולים בו, דבר אחד מתברר כמרכזי: הצורך במחקר ופיתוח מתמשך בתחום זה הם בעלי חשיבות עליונה. ככל שאנו יודעים יותר, כך אנו כשירים יותר, לעזור לאלו המתמודדים עם המצב המאתגר הזה. כמו שנאמר, “ידע הוא כוח”. בתחום הדיכאון, ידע זה יכול להיות מגדלור של תקווה עבור רבים.

מאמר עדכני על תיאוריית הסרוטונין ודיכאון

לאחרונה, 2022, התפרסם מאמר מהפכני בכתב העת nature  בתוך: molecular psychiatry 

המאמר עוסק בבדיקה וסקיה של מחקרים הבודקים את תיאוריית הסרוטונין. הממצאים לא חושפים ראיות עקביות התומכות ברעיון שדכאון נגרם כתוצאה מירידה בפעילות או בריכוזי הסרוטונין. ראיות מסוימות אף הצביעו על כך ששימוש ארוך טווח בתרופות נוגדות דכאון עשוי להפחית את ריכוזי הסרוטונין.

להלן תקציר המאמר:

שם המאמר: The serotonin theory of depression: a systematic umbrella review of the evidence

ובשמו העברי:

תיאוריית הסרוטונין של דיכאון: סקירה שיטתית ורחבה של העדויות

מחברים: ג’ואנה מונקרייף, רות א. קופר, טום סטוקמן, סימון אמנדולה, מייקל פ. הנגרטנר ומארק א. הורוביץ

כתב עת: פסיכיאטריה מולקולרית (2022)

תקציר:

מחקר זה נועד להעריך את השערת הסרוטונין ארוכת השנים של דכאון, מה שמצביע על כך שדיכאון קשור לירידה ברמות או בפעילות הסרוטונין. צוות המחקר ערך סקירה מקיפה, תוך בחינת תחומים הכוללים ריכוזי סרוטונין בנוזלי גוף, קישור לקולטן סרוטונין 5-HT1A, רמות סרוטונין טרנספורטר (SERT), מחקרי דלדול טריפטופן ואסוציאציות של גנים SERT. הם ניתחו 17 מחקרים בסך הכל, שכללו סקירות שיטתיות, מטא-אנליזות וניתוחים אחרים של מערכי נתונים. הממצאים לא חושפים ראיות עקביות התומכות ברעיון שדיכאון נגרם כתוצאה מירידה בפעילות או בריכוזי הסרוטונין. ראיות מסוימות אף הצביעו על כך ששימוש ארוך טווח בתרופות נוגדות דכאון עשוי להפחית את ריכוזי הסרוטונין.

נקודות מרכזיות:

תיאוריית הסרוטונין של דיכאון, המצביעה על כך שדיכאון נובע מהפרעות ברמות הסרוטונין, משפיעה כבר עשרות שנים. תיאוריה זו הייתה הבסיס למרשם של תרופות נוגדות דכאון סלקטיביות לספיגה חוזרת של סרוטונין (SSRI).

למרות השפעתה, לא הייתה סקירה מקיפה המסנתזת את הראיות התומכות בתיאוריה זו.

הסקירה זיהתה שישה תחומי מחקר עיקריים כדי לקבוע אם ראיות תומכות בתפקיד של סרוטונין בדכאון. אזורים אלו בחנו רמות סרוטונין, קולטני סרוטונין, טרנספורטרים של סרוטונין, השפעות דלדול טריפטופן, גן טרנספורטר סרוטונין והאינטראקציה בין הגן SERT ללחץ.

התוצאות מהמחקרים העדכניים והאיכותיים ביותר לא תמכו בתיאוריית הסרוטונין. בפרט, שני המחקרים הגדולים ביותר על הגן SERT לא חשפו עדות לקשר בין הגן לדכאון.

כמה עדויות חלשות ממחקרים מסוימים אכן הצביעו על קשר אפשרי בין פעילות מוגברת של סרוטונין ודכאון. עם זאת, המהימנות של מחקרים אלו מוטלת בספק, וייתכן שהם הושפעו משימוש קודם בתרופות נוגדות דיכאון.

הסקירה מצאה גם ששימוש ארוך טווח בתרופות נוגדות דיכאון עשוי להוביל להפחתה בריכוזי הסרוטונין.

הממצאים מאתגרים את האמונה הרווחת שדיכאון נגרם מחוסר איזון סרוטונין. עשויות להיות לכך השלכות על האופן שבו הדיכאון מובן על ידי הציבור הרחב וכיצד מטפלים בו.

סיכום:

המחקר הנרחב המבוסס על השערת הסרוטונין לא הראה סופית שלדיכאון יש בסיס ביוכימי הקשור לסרוטונין. תיאוריית הסרוטונין של דיכאון, אפוא, חסרה תמיכה אמפירית. מחקר עתידי עשוי להפיק תועלת מחקירת דרכים אחרות כדי להבין את הטבע המורכב של דיכאון.

לקריאת המאמר המלא:

 

The serotonin theory of depression a systematic umbrella review of the evidence

אם אתם או מישהו שאתם מכירים מראה סימנים של דיכאון, חיוני לסייע לו לפנות להכוונה של איש מקצוע בהקדם ההאפשרי.

צרו איתנו קשר עכשיו להכוונה לאיש מקצוע המומחה בטיפול בדיכאון

המומחים של רימון ב

טיפול פסיכולוגי / טיפול רגשי (למבוגרים מעל 18)

עוד מאמרים בנושא

מה זה דיכאון? צלילה לעומק - מדריך מקיף
דיכאון, המכונה לעתים קרובות הפרעת דיכאון מז'ורית, הוא יותר מסתם הרגשה של דכדוך או "דיכי". זו תחושה עמוקה של ייאוש וחוסר תקווה שמשפיעה על כל פן בחייו של האדם. אבל מה זה בדיוק? במאמר זה נספק סקירה רחבה ומעמיקה אודות דיכאון ודרכי הטיפול בו.
דיכאון תסמינים - חשיפת הסימנים לדיכאון, הגלויים והנסתרים 2023
דיכאון הוא אחד האתגרים המורכבים ביותר בעולם בתחום בריאות הנפש. השכיחות שלו מדאיגה, משפיעה ונוגעת בחייהם של מיליונים. אבל מה זה בעצם דיכאון? וכיצד נוכל לזהות סימנים לדיכאון ולטפל בסימפטומים הרב-גוניים שלו?
אפשר לטפל בדיסתימיה - התקשרו אלינו למידע לגבי אבחון דיסתימיה וטיפול בדיכאון כרוני
סקירה כללית של דיכאון מז'ורי דיכאון מג ורי, או דיכאון קליני, הוא מצב פסיכאטרי מורכב. דיכאון מז'ורי גורם למיליוני אנשים בעולם להרגיש עצובים, חסרי תקווה ולאבד עניין בפעילויות יומיומיות. התסמינים יכולים להיות מגוונים, אך לרוב כוללים שינויים בתיאבון ובשינה, קושי להתמקד, עייפות ואפילו מחשבות על פגיעה עצמית. הסיבות לדיכאון מג ורי הן מורכבות. ייתכן שדיכאון מזורי, נובע מחוסר איזון של כימיקלים במוח או שאירועי חיים טראומטיים כמו התעללות, הזנחה או אובדן יכולים לעורר זאת גם כן. דיכאון מג ורי אינו מבטא רק הרגשה ירודה או מצב רוח רע. זהו מצב כרוני הדורש עזרה רפואית. לעתים קרובות נעשה שימוש בתרופות, פסיכותרפיה או שילוב של שניהם.
אפשר לטפל בדיסתימיה - התקשרו אלינו למידע לגבי אבחון דיסתימיה וטיפול בדיכאון כרוני
דיסתימיה ודיכאון כרוני מה זה? האם זה אותו דבר? דיסתימיה, הידועה גם כהפרעת דיכאון כרוני, היא מצב רוח ירוד שנמשך לפחות שנתיים. בניגוד להפרעת דיכאון...
מרכז רימון - פסיכותרפיסטים ופסיכולוגים מומלצים לטיפול בדכאון קליני
דיכאון מוגדר כהפרעה במצב הרוח. חלק מהאנשים הסובלים מדיכאון מתארים תחושות של עצב, אובדן, ריקנות, הערכה עצמית נמוכה, ייאוש או כעס המפריעים להם בפעילויות היומיות....
מרכז רימון מומחים בטיפול בדיכאון אצל ילדים ומתבגרים
דיכאון בקרב ילדים ומתבגרים הוא בעיה פסיכולוגית חמורה שעלולה לפגוע קשות בתפקוד ובהתפתחות, בטווח קצר ובטווח ארוך, לכן ישנה חשיבות מכרעת לאבחון פסיכולוגי מקצועי מוקדם...

צריכים עזרה באיתור מומחה מתאים? השאירו פרטים

  כניסה למערכת