כיצד לעזור לילדים בהתמודדות עם החדשות ועם תכנים טרגיים?

מחבר/ת:צוות מרכז רימון
התמחות: ילדים ונוער

שוב במהדורת החדשות מדווחים על אירוע בטחוני ושוב הילדים מול המסכים ועשויים להחשף למידע שלא מתאים לגילם. זהו מצב די תדיר במדינתנו, לצערינו. מה ההשפעה של תכנים אלו וכיצד נעזור לילדים להתמודד איתם נכון וטוב יותר.
איך לדאוג לילדים לנוכח חדשות טרגיות או תכנים קשים?

ילדים באופן כללי רגישים יותר ממבוגרים, ישנן לכך כמה סיבות מרכזיות:
ילדים הם חסרי ניסיון חיים
ילדים תלויים בהורים שלהם
ילדים מתקשים לקלוט ולהכיל תמונת מצב מלאה ומורכבת
ובעיקר ילדים הם חסרי מיומנויות ויסות רגשי, מיומנויות הנרכשות בדרכ’ לאורך הילדות.
יש לעזור לילדים בכלל ולילדים הרגישים בפרט להשמר מפני עומס יתר חושי לנוכח סיפורי חדשות טרגיים.


כמה דברים שעשויים לעזור:

כאשר אתה יודע שילדך רגיש ועלול להגיב בעוצמה רגשית, היה מוכן. עזור לילד ולעצמך לזכור שאלו רגשות שבאים וכפי שבאו, הם יעברו, גם אם יקח לזה זמן רב יותר.
אל תאשים את עצמך ברגישות שלו: סביר להניח שהטמפרמנט (מזג) המולד שלו הפך אותו לרגיש וגורם לו לחוות דברים בצורה עמוקה יותר. הרגישות הזו יכולה להיות גם משהו טוב ואפילו לעזור בחיים בדברים מסוימים, גם אם בזמן שקורים אירועים קשים וטרגים במציאות זה מקשה על ילדך.
מומלץ להגביל את משך הצפיה בטלוויזיה / מקורות חדשות חזותיים (כמו אינטרנט): ילדים רגישים נוטים לקלוט יותר גירויים חזותיים ולהגיב להם בעוצמה רגשית ופיזיולוגית.
עזרו לילד להרגיע את החושים שלו: פעולות כמו האזנה למוסיקה שקטה, אמבטיה חמה, או להדליק נר ריחני, יכולים להרגיע ולעזור לווסת רגשות עוצמתיים.
למדו את ילדכם לבקש עזרה מכם, מקרוב משפחה או מחבר בזמנים קשים: עודדו אותו לעשות זאת, לדבר איתכם ולספר לכם כיצד הוא מרגיש, אפילו רק בשביל לדבר ולהסיח את דעתו. שיחה עם אדם אחר, שמעוניין להקשיב לך, גם על נושאים אחרים יכולה מאד להרגיע. אם ילדכם ילמד היום לווסת את רגשותיו באמצעות פניה לחבר או קרוב משפחה הוא ידע לעשות זאת גם כאשר יגדל. זוהי מיומנות חשובה שכדאי לעודד להשתמש בה.
להשתמש באמונות מרגיעות: במידה והמשפחה מאמינה באלוהים או בכל כח אחר, כדאי לעודד את הילד (במידה והוא מתחבר לזה) לתרגל תפילה או אפילו מדיטציה. זמנים קשים בהם ישנן חדשות רבות שמעוררות את החושים והרגשות בצורה עוצמתית הם זמן טוב לתרגל תפילה או כל סוג אחר של חיבור למשהו אחר, גדול יותר ממך. בחנויות הספרים ניתן למצוא ספרים שונים לתרגול מדיטציה עם ילדים.

להימנע אם צריך:

באופן כללי, לא מומלץ להמנע מרגשות, אך כאשר מדובר בילד רגיש במיוחד, ניתן לעודדו להמנע כאשר ישנם אירועים בחדשות שעלולים לגרום להצפה רגשית. לפעמים פשוט קשה מדי להרגיש כל כך הרבה בבת אחת. אפשר לעודדו להשתמש באמצעים שונים כמו הסחות דעת, לעשות משהו כיפי, לצפות בתוכנית מצחיקה, לשחק במחשב במשחק מרגיע, או כל דבר אחר. ניתן להשתמש בכל אמצעי, כל זמן שזה לא פוגע בילד ונעשה באופן זמני.


להתמקד בחיובי:

בכל אירוע לא נעים ניתן למצוא דברים טובים. הכוונה היא, שבמידה ואין ברירה והילד נחשף לאירוע לא נעים, כדאי לעזור לו לשים לב כי ישנם גם דברים טובים באירוע. למשל בכל אירוע קשה במדינתנו, אנו תמיד מגלים מחדש כי ישנה גם המון איכפתיות, הרבה אנשים טובים שמתגייסים ורוצים לעזור. זוהי טכניקה שיכולה להיות לעזר רב, גם בימים רגועים יותר.
והכי חשוב- לתקף ולעודד חמלה עצמית: חשוב מאד שאתם כהורים תכירו בכך שאלו זמנים קשים עבור ילדכם. באופן כללי זה קשה להיות ילד רגיש ובעיקר בזמנים כאלו. הכירו בקושי של ילדכם, תנו לו תוקף, עזרו לו לקבל את עצמו כילד רגיש שחווה את הדברים בצורה עמוקה, עזרו לו להתיידד עם עצמו ועם הרגישות שלו, שילמד לקבל את עצמו ולהיות טוב לעצמו, ללא רגשות אשם או כעס על עצמו על זה שהוא כזה.

במידה והטיפים שבמאמר אינם מספקים, ניתן לפנות לעזרה מקצועית, הדרכת הורים או טיפול רגשי (פסיכולוגי) לילדים. טיפול רגשי לילדים יכול לסייע לילד ללמוד דרכי הרגעה וויסות וכן לעזור להורים וללמדם כלים יעילים להתמודדות עם מצבים שונים.
בתקווה לזמנים רגועים ושקטים…

המומחים של רימון ב

הדרכת הורים

עוד מאמרים בנושא

התקפי זעם אצל ילדים בני 9 - כיצד להבין את התופעה
התקפי זעם אצל ילדים בני 9 ילדים בני 9 שחווים התקפי זעם, זהו מצב שיכול להיות עניין מורכב להתמודדות עבור ההורים. חשוב שהורים יבינו מהם התקפי זעם אצל ילדים בני 9, על מנת לדעת להתמודד עימם בצורה אפקטיבית יותר. התקפי זעם אצל ילדים בני 9 - כיצד להבין את התופעה
טנטרום והתקפי זעם אצל ילדים בני 8
טנטרום והתקפי זעם אצל ילדים בני 8 ילדים בני 8 יכולים להיות מכשול לא קטן כשזה מגיע להתקפי זעם. חשוב שהורים יבינו מהם התקפי זעם באופן כללי והתקפי זעם אצל ילדים בני 8 בפרט, על מנת להתמודד עימם טוב יותר. בגיל 8 ילדים מתחילים להיות עצמאיים יותר ומודעים לעצמם. התקפי זעם עשויים לנבוע מתסכול עקב מכשולים ומגבלות שלדעתם אינם הוגנים. הורים חייבים להכיר ברגשות אלה, תוך הצבת גבולות. כיצד להבין התקפי זעם אצל ילדים בני 8
טנטרום - מה הפירוש וכיצד להתמודד עם התקפי טנטרום
מרגישים שאתם מבינים מה זה טנטרום? מה הם התקפי זעם? הורים חייבים לדעת זאת! במאמר סקרנו מה זה התקפי זעם, למה הם קורים ואיך לעזור לילד בהתקף טנטרום. כל ילד הוא ייחודי, ולכן פתרונות גנרים, רגילים אינם מתאימים כאן, אבל הורים יכולים לנסות להציב גבולות, לשמור על שגרה קבועה ולהשתמש במיומנויות תקשורת יעילות. טיפול בהתקפי זעם? אין טיפול קל. טיפולים כמו התערבויות התנהגותיות ו-טיפול CBT נמצאו כיעילים לטיפול בהתקפיי טנטרום. גם התאמת סביבת הבית וקבלת הכוונה ממומחים יכולים לעזור. הטבע של כל ילד עם התקפי זעם שונה. חלקם זקוקים ליותר תמיכה מאחרים, חלקם צריכים זמן להרגע. כהורים, חיוני להמשיך ללמוד ולהתאים את הגישות לצרכים הרגשיים של ילדינו.
כיצד מגפת הקורונה משפיע על הבריאות הנפשית של ילדכם?
סיכום ראיון עם אלעד דהן, עו”ס קליני, פסיכוטרפיסט, מדריך, בהפנינג המחאה בפייסבוק של “עמותת כולנו משפחה” – #הורים_אובדים שהתקיים ביום ראשון 7/2/21.המראיין: נדב סגל אלעד,...
אילמות סלקטיבית (סלקטיב מוטיזם) - מה הסיבות? מה הסימנים? ומה דרכי הטיפול המומלצות? מומחי מרכז רימון עונים
מה זה אילמות סלקטיבית? אילמות סלקטיבית (סלקטיב מוטיזם) היא תופעה בה ילד אשר אין לו בעיות אורגניות הפוגעות ביכולתו לדבר והוא מצליח לדבר בבית או...
כיצד ילדים מבינים את המוות? ההבנה של המוות תלויה בגיל ובשלבי התפתחות השונים, לילדים ישנה הבנה שונה של סופיות המוות. הגישה לדיון ולשיחה על המוות...

צריכים עזרה באיתור מומחה מתאים? השאירו פרטים

    כניסה למערכת