פוביה מכלבים (פחד מכלבים)

מחבר/ת:צוות מרכז רימון
התמחות: טיפול בחרדה

מהי פוביה ומהי פוביה מכלבים?

פוביות הן בין הפרעות החרדה הנפוצות ביותר, בעיקר אצל ילדים.
טיפול קלאסי אינו יעיל לטיפול בחרדות אצל ילדים ומבוגרים מסוג זה.
פוביה היא פחד משמעותי המפריע בחיי היומיום.
על פי הקריטריונים לאיבחון פוביות של איגוד הפסיכיאטרים האמריקאי, יש לאבחן פוביה מכלבים על פי הקריטריונים מסוימים.

קריטריונים לאבחון פוביה

ילד או מבוגר שסובל מפוביה יגיב בפחד משמעותי ומתמשך.
חשיפה לגירוי הפובי (הגירוי מעורר הפחד) תוביל לתגובת חרדה, חשיפה לגירוי הפובי תעורר אי נוחות משמעותית, הפוביה אצל הילד תוביל לפגיעה בתפקוד.
קיומה של הפוביה נמשך 6 חודשים ויותר ויש לוודא כי אינה נובעת ממקור רפואי או אחר.
לצורך איבחון פוביה בקרב ילדים צעירים, אין צורך בהכרה של הילד את ההגזמה או חוסר ההגיון שבתגובתו.

השכיחות של פוביות אצל ילדים היא כ 5%-7% באוכלוסיה הכללית ובקרב מבוגרים אף יותר.

סימנים שונים של פוביה

  1. סימפטומים של חרדה
  2. סימפטומים סומטיים (כאבי בטן, כאבי ראש וכו’)
  3. תחושת חוסר סיפוק מהחיים
  4. ולפגיעה בתפקוד החברתי, בתפקוד האקדמי ובתפקוד הכללי בכלל.
    נמצא במחקרים כי ללא טיפול, עלולה פוביה להמשך ולגרום לסבל לאורך תקופה הארוכה מעשרים שנה וכן כי מבוגרים עם פוביות צורכים שירותים רפואיים בשיעור גבוה באופן ניכר.
    לאור האמור לעיל, ישנה חשיבות מאד גדולה לטיפול בפוביות וחרדות אצל ילדים וגם בקרב מבוגרים, מוקדם ככל האפשר.
מרכז רימון מומחים בטיפול בפוביה מכלבים - פחד מכלבים - מהו? איך מאבחנים? ואיך מטפלים. מומחי מרכז רימון מסבירים
מרכז רימון מומחים בטיפול בפוביה מכלבים – פחד מכלבים – מהו? איך מאבחנים? ואיך מטפלים. מומחי מרכז רימון מסבירים

כיצד מתפתחת פוביה באופן כללי ופוביה מכלבים בפרט ?

למידה קלאסית – גירוי מפחיד שמתחבר, לרוב במקרה, לגירוי ניטרלי והופך את הגירוי הניטרלי למפחיד. למשל, כאשר ילד ננשך ע”י כלב (גירוי שלילי שמתחבר עכשיו לכלב, שבעבר היה אובייקט ניטרלי). אותו הילד שחווה את הנשיכה כטראומטית עלול לפתח פוביה מכלבים שעלולה להמשך גם בבגרותו, בתלות בדרכי ההתמודדות שלו עם הפחד (נרחיב על כך בהמשך).

למידה חברתית- צפיה בתגובות חרדה של ילדים או מבוגרים אחרים ולמידה דרך שמיעה או קריאה על מצבים “מסוכנים” או במילים אחרות “דוגמא אישית”, כאשר אדם משמעותי בחיינו, בעיקר בילדותינו, מגיב בפחד או חרדה לגירוי מסוים, אנו, בתור ילדים, לומדים כי מדובר בגירוי מסוכן ובאופן כמעט אוטומטי, אנו לומדים לפחד ממנו גם ובמצבים קיצוניים אך לפחד פוביה מאותו הגירוי. כך למשל, הורה שנרתע מכלבים, ומגיב בהתרחקות מהם ואפילו במתח כאשר הוא נמצא ליד כלב, מעביר מסר גם אם הוא מועבר בצורה לא מילולית, כי הכלב הוא יצור מסוכן ויש להתרחק ממנו.

כל אחד יפתח פוביה אחרי חשיפה לאירוע מפחיד?

לא כל אחד יפתח פוביה או פחד וחרדה אחרי אירוע מפחיד, ישנם מספר משתנים המשפיעים על כך:
משאבים אישיותיים או סביבתיים (תמיכה חברתית למשל).
הבדלים אישיים (כגון נטיה מולדת).
חשיפה קודמת לאירועים מפחידים שכללו התמודדות חיובית, יכולים להוות זיכרון של התמודדות ולהביא להתרגלות לגורם מעורר הפחד.

מדוע פוביה מכלבים ופוביות באופן כללי לא עוברות מעצמן?

הסיבה המרכזית שפחד וחרדה משתמרים ולא חולפים מעצמם היא ההמנעות מהגירוי המפחיד שמשמר את דפוסי החשיבה שמביאים לתגובת הפחד ואת הדפוסים ההתנהגותיים של המנעות.
ובמילים פשוטות – כאשר אני נמנע מכלבים בעקבות פחד מהם, אני משמר את התפיסה שלי כי הכלב מסוכן לי וכי עלי להמשיך להתרחק ממנו. בכל פעם שאני נמנע או בורח מסביבת כלבים אני מחזק את אותה האמונה וממשיך ומחזק בכך את הפוביה שלי מכלבים.

פוביה מכלבים יכולה להתפתח בעקבות אירוע של נשיכה ע”י כלב, בעקבות צפיה בכלב שמתקיף או פוגע באדם אחר, בעקבות צפיה או שמיעה על כלב שתקף או פגע באדם אחר ואף בעקבות תגובות פחד של אדם אחר מנוכחותו של כלב.
אין הכרח שתגרם פגיעה משמעותית מהכלב על מנת לפתח פוביה ויתכן אף שילד יפתח חרדה מכלבים כאשר הכלב לא תקף איש בסביבתו אלא קפץ עליו משימחה, או ניסה להשיגו בריצה או הליכה אחריו.

רק אם הכלב ינשך אותי אני עלול לפתח פוביה מכלבים?

הגורם המרכזי שהופך את הכלב לגירוי מפחיד הוא פירוש האדם את המצב אליו היה עד. לכן, אין משמעות האם הכלב נשך או רק נבח על אדם כלשהו או על הילד עצמו, מספיק שהאדם פרש נביחה זו כמפחידה או מסוכנת בכדי לפתח פוביה מכלבים.
בנוסף, הפוביה יכולה להתחיל מכלב ספציפי שהיה קשור לאירוע מסויים שגרם להתפרצות הפוביה, אך עלולה להיות מוכללת לכלבים אחרים, בגדלים שונים ולמצבים שונים.
לדוג’ ילד שפחד מהכלב של השכנים, מכיוון שזה נבח עליו בחדר המדרגות, עלול לפחד לצאת לחדר המדרגות מחשש שהכלב יעבור שם או שהפוביה תוכלל והילד יחשוש ללכת לגינה הציבורית מחשש שיפגוש שם כל כלב אחר, או יגיב בחרדה למשמע כלב נובח.

תגובות אופייניות של ילדים ומבוגרים עם פוביה מכלבים

תגובת פחד וחרדה (רעד, דפיקות לב, קושי לנשום, כאבי בטן, כאבי ראש, סחרחורת, השתנה, תחושת פחד, בכי, צעקות, התנהגות מתנגדת ועוד).
המנעות ממצבים או אירועים הנתפסים כמאיימים, הצמדות להורה או למבוגר אחר, בקשת אישור ובדיקה כי אין כלבים באזור.
העזרות באחרים על מנת להגיע ממקום למקום.
צימצום טווחי הזמן שהילד או המבוגר מבלה במקומות או עובר בהם מחשש שיתקל בכלב.
המנעות מביקורים או הצמדות להורים בעת ביקור אצל שכנים או קרובי משפחה בעלי כלב ועוד.
במחקרים רבים נמצא כי, טיפול קוגניטיבי התנהגותי (CBT), יעיל ביותר לטיפול בחרדות ובפוביות.
טיפולים התנהגותיים קוגניטיבים כוללים: דה סנסטיזציה שיטטית, אימון מדורג וחיזוקים, דוגמא אישית, וטיפול קוגניטיבי התנהגותי קלאסי (CBT).

טיפול בפוביה מכלבים בקרב ילדים בגיל צעיר

ההוכחות לטיפולים אלה בחרדה אצל ילדים הינם מגיל 7. בקרב ילדים צעירים יותר, המחקר לגבי יעילות הטיפול בחרדה, מועט יותר. בקרב ילדים צעירים החרדה מאד מוחשית ולכן למרכיבים הקוגניטיבים בטיפול ישנה השפעה מועטה עליהם. ישנם 2 טיפולים ספציפים אשר נמצאו יעילים יותר לטיפול בחרדות ופוביות אצל ילדים בגיל הצעיר יותר: דוגמא אישית (ע”י ההורה או המטפל)- כאשר הילד צופה בדמות מבוגרת משמעותית שנחשפת לגירוי מעורר החרדה ומגיבה בצורה אדפטיבית ומתמודדת, תוך שהילד מקיים אינטראקציה עם המבוגר ועם הגירוי בהנחיה של המבוגר (המטפל).
סוג שני של טיפול פסיכולוגי שנמצא יעיל לילדים צעירים הוא אימון ושימוש בחיזוקים – גישה זו כוללת התקרבות מדורגת לגירוי הפובי, חיזוק הצלחות והתמודדויות קטנות, שימוש במשוב ומתן הוראות ישירות.
הטיפול בפוביה או פחד מכלבים יכלול תחילה הערכה של מידת הפחד, העוצמה, המשך ועוד משתנים רלוונטים. כמו כן יוערך מצבו הרפואי של הילד או המבוגר, יאספו פרטים לגבי התפתחותו ולגבי פחדים, חרדות או בעיות אחרות נילוות. בהמשך, ההורים או האדם עצמו יקבלו הסבר על מהלך הטיפול, יחליטו יחד עם המטפל על חיזוקים אפשריים, אותם יקבל עבור ביצוע משימות במהלך הטיפול, תוחלט מסגרת מתן החיזוקים ותבנה היררכית חשיפות (“סולם אומץ”).
היררכיה זו תכיל משימות בהן יהיה על הילד להחשף לגירוי הפובי. היררכית החשיפות נקבעת על פי פרטי המקרה והרקע לפיתוח הפוביה. בקביעת ההיררכיה יושם דגש על חשיפה לכלבים שונים, בגדלים שונים ובסיטואציות מגוונות, על מנת להגביר את הסיכוי להכללת הטיפול בחרדה ע”י הילד או המבוגר.
במרבית הטיפולים בפוביות אצל ילדים ומבוגרים ניתן להשיג הטבה משמעותית תוך מספר פגישות. בטיפול בפוביה הילד לומד להגיב בדרכים פחות חרדות ולהרגיש בטוח יותר בסביבה בה ישנם כלבים, בזכות ההתנסויות החדשות בטיפול.
בנוסף תוצאות טיפול בפוביות מראות כי ילדים עם חרדה מגיבים בפחות ניסיונות להמנע מגירויים מפחידים. לעיתים קרובות ניתן לראות כי ההתקדמות בטיפול וההתגברות על הפחדים מהווה חיזוק בפני עצמו ואף מעוררת התלהבות בילד לאור הצלחותיו, מה שיכול לתרום מאד לחיזוק הערך העצמי ותחושת המסוגלות האישית. את הטיפול יש להתאים בכל מקרה לילד ולהוריו. שיתוף הפעולה בין ההורים למטפל לרוב נושא תוצאות מצוינות שעל פי רוב משתמרות לאורך שנים לאחר הטיפול. לעיתים ישנו צורך בפגישות בודדות אחת לכמה זמן לשם חיזוק המיומנויות שנרכשו בטיפול.

טיפול בפחד מכלבים במרכז רימון

כפי שכבר הבנתם, גם כאשר מדובר בפחד שכיח או פוביה כביכול נפוצה כמו פוביה מכלבים, הטיפול בה מצריך הבנה מעמיקה של הנושא, של נפש האדם ושל דרכי הטיפול היעילות ביותר.
כאשר מחפשים פסיכולוג מומלץ לטיפול בפוביה מכלבים או כל פוביה אחרת, חשוב שתדעו שאתם מגיעים לאיש מקצוע מומחה ומנוסה.
בפניה למרכז רימון, אתם יכולים להיות רגועים ובטוחים שאנו נדאג כי אתם תגיעו למטפל מומחה שעמד בסטנדרט המקצועי המחמיר שלנו ויותר מכך – פיתחנו מנגנון שמאפשר לנו לסמן עבורכם את המומחים המתאימים ביותר. מטפל שקיבל את תו האיכות שלנו הוא מטפל שסיים תואר שני לפחות במוסד אקדמי מוכר תואר טיפולי, מטפל בעל ניסיון בתחום התמחותו וכן שהוא קיבל המלצות מאנשי מקצוע בכירים בתחומו.
פנו אלינו עכשיו ללא כל מחויבות להתאמת מומחה באזור מגוריכם. נשמח לעמוד לרשותכם.
צוות מרכז רימון

המומחים של רימון ב

טיפול קוגניטיבי התנהגותי CBT לילדים ונוער

עוד מאמרים בנושא

הסמקה מוגזמת - הפתרון היעיל להסמקת יתר
גלו את הגורמים וטכניקות טיפול יעילות להסמקה מוגזמת. למדו על הסמקת יתר להחזרת השליטה לחייכם. לחצו כדי ללמוד עוד!
איך להתגבר על ביישנות והמנעות חברתית אצל מבוגרים
איך להתגבר על ביישנות יתר ובעיות חברתיות אצל מבוגרים לצאת מהצל: איך להתגבר על ביישנות ולהגביר את הביטחון שלכם ביישנות יתר יכולה להוות מכשול בחייהם...
לכבוש את הפחד: התמודדות עם פוביה וטיפול בפוביות
מהי פוביה ספיציפית ומה הטיפול בפוביות   לפני שנצלול למתווה המקיף של המאמר שלנו על פוביות, חשוב להבין מהי פוביה ספיציפית במהותה. פוביות הן יותר...
ההתמודדות עם חרדה חברתית דורשת שילוב של טכניקות עזרה עצמית, תמיכה מקצועית ושינויים באורח החייםההתמודדות עם חרדה חברתית דורשת שילוב של טכניקות עזרה עצמית, תמיכה מקצועית ושינויים באורח החיים
חרדה חברתית – האם זהו פחד מאנשים? ההתמודדות עם חרדה חברתית דורשת שילוב של טכניקות עזרה עצמית, תמיכה מקצועית ושינויים באורח החיים. על ידי יישום...
התקפי חרדה תסמינים גופניים ואחרים: מדריך מקיףהתקפי חרדה תסמינים גופניים ואחרים: מדריך מקיף
התקפי חרדה תסמינים גופניים ואחרים: מדריך מקיף    תסמינים גופניים וסימנים נוספים של התקפי חרדה, הם אלו שמביאים בדרכ’ אנשים לפנות לעזרה מקצועית. מהי חרדה?...
חרדה- איך מתמודדים עם חרדה שלא עוברת?
חרדה: איך מתמודדים עם חרדה שלא עוברת? מבוא: מהי חרדה – הבנת החוויה הפנימית חרדה היא חוויה מורכבת, רבת פנים, המשפיעה על אינספור אנשים ברחבי...

צריכים עזרה באיתור מומחה מתאים? השאירו פרטים

    כניסה למערכת