חרדת נטישה תסמינים, טיפול ועוד: עצות ממומחים לשנת 2023

מחבר/ת:אלעד דהן
התמחות: טיפול בחרדה

מה זה חרדת נטישה? 
חרדת נטישה / חרדת פרידה היא בעיה הנפוצה בילדים ומבוגרים כאחד. מאמר זה בוחן את הבעיה ומספק עצות מועילות להבנתה ולהתמודדות עם חרדת נטישה, מאת מומחים בתחום (2023).

חרדת נטישה / חרדת פרידה היא בעיה הנפוצה בילדים ומבוגרים כאחד. מדריף מקיף להפרעת חרדת פרידה ועצות מועילות להבנתה ולהתמודדות עם חרדת נטישה, מאת מומחים בתחום (2023)
חרדת נטישה / חרדת פרידה היא בעיה הנפוצה בילדים ומבוגרים כאחד. מדריף מקיף להפרעת חרדת פרידה ועצות מועילות להבנתה ולהתמודדות עם חרדת נטישה, מאת מומחים בתחום (2023)

חשוב להבין מהי הפרעת חרדת פרידה. זהו מצב שיכול לגרום למצוקה כאשר אנשים רחוקים מאלה שהם אוהבים, או מדברים שהם רגילים אליהם. למרות שזה נראה בעיקר אצל ילדים, זה יכול להשפיע על כל אחד. חשוב לדעת איך זה נראה שונה אצל אנשים שונים ולהתאים אסטרטגיות בהתאם.

חרדת / פחד נטישה קיימת מאז תחילת הזמן. אנשים תמיד פחדו להיות בנפרד מאנשים אהובים. יש לנו סיפורים על זה מימי קדם ועד היום. עובדה זו משקפת כי זהו מצב שכולם עלולים לחוות, בכל גיל.

על ידי הבנה של חרדות נטישה וקבלת עצות להתמודדות איתה, נוכל לקבל יותר הבנה וחמלה. אנחנו יכולים ליצור מקום שבו אתגר נתפס כהזדמנות לצמיחה.

מהן חרדות נטישה?

חרדת פרידה היא מצוקה המורגשת כאשר נפרדים מאנשים אהובים או מסביבות מוכרות. זה נפוץ בשניהם ילדים ומבוגרים ויכול לגרום אי שקט, קשיי ריכוז, עצבנות ואי נוחות גופנית. זה יכול לנבוע מחוויות טראומטיות, שינויים בחיים, גורמים תרבותיים ודינמיקה משפחתית.

ההיסטוריה של חרדת נטישה מתחילה מאות שנים לאחור מאז שזיגמונד פרויד הבחין לראשונה במצוקה הפסיכולוגית של ילדים המתרחקים מהמבוגרים המטפלים בהם. 

מחקר של פחד נטישה וקבלת הנחיה מקצועית יכולה לעזור להפוך את המשבר להזדמנות לצמיחה ולהתמודד עם המורכבות של להות בנפרד מאנשים אהובים.

חרדות נטישה בילדות כשלב התפתחותי ובעיות פוטנציאליות אצל ילדים ומבוגרים

חרדת פרידה היא חלק טבעי מההתפתחות האנושית, שמופיעה בדרך כלל במהלך הינקות ומגיעה לשיא בגיל הגן. חרדת נטישה מאופיינת במצוקה מוגזמת כאשר מופרדים ממטפלים או מסביבה מוכרות. אמנם זהו חלק נורמלי מתהליך ההתפתחות של הילד, אך כאשר הוא נמשך או מתבטא בצורות חמורות, הוא עלול להפוך לבעיה, המשפיעה על בריאותם הנפשית של ילדים ומבוגרים כאחד ועל התפקוד היומיומי.

היבט התפתחותי של חרדות נטישה

תחילתה של חרדת פרידה נראית לרוב בסביבות שישה חודשים כאשר תינוקות מתחילים להבין את קביעות האובייקט – התפיסה שדברים ממשיכים להתקיים גם כאשר לא ניתן לראותם. הבנה זו מובילה להבנה שהדמות המטפלת שלהם יכולה לעזוב והבנה זו מעוררת חרדה. שיא החרדה הזו מתרחש בדרך כלל בין גיל שנה לשנתיים, והיא פוחתת בהדרגה ככל שהילד מתבגר וזוכה לעצמאות רבה יותר.

פחד נטישה חיוני לתהליך ההתקשרות, ומסמנת קשר בריא בין הילד לדמות המטפלת. חרדות נטישה גם משרתות מטרה אבולוציונית, שכן הפחד מהפרידה מהמטפל, המעניק הגנה וטיפול, מגביר את סיכויי ההישרדות של הילד.

כאשר חרדת פרידה הופכת לבעיה אצל ילדים

חרדת נטישה ילדים היא אמנם חלק נורמלי מההתפתחות, אך היא עלולה להפוך לבעייתית כאשר היא מוגזמת או נמשכת מעבר לגיל הגן. ילדים עם הפרעת חרדת נטישה עשויים לסרב ללכת לבית הספר, להתקשות לישון לבד או לחוות סיוטים תכופים על פרידה. הם עשויים גם להפגין תסמינים פיזיים כמו כאבי ראש או כאבי בטן כאשר הפרידה קרובה.

רמת חרדה זו עלולה להפריע לפעילות היומיומית של הילד ולהתפתחותו החברתית. זה יכול להוביל לבעיות אקדמיות, לבידוד חברתי ולקונפליקטים בתוך המשפחה. התערבות מוקדמת חיונית כדי למנוע את הסלמה של נושאים אלו ולצייד את הילד במנגנוני התמודדות.

חרדות נטישה אצל מבוגרים

למרות שהתמודדות עם חרדת נטישה קשורה באופן מסורתי לילדות, חרדת פרידה (פחד מנטישה) יכולה להשפיע גם על מבוגרים. הפרעת חרדת פרידה של מבוגרים (ASAD) יכולה להיות המשך של חרדות נטישה בילדות או להופיע מאוחר ללא היסטוריה מוקדמת. למבוגרים עם חרדות נטישה בבגרות עלולים להיות פחד או חרדה קיצוניים מפני הפרדה מאלה שהם קשורים אליהם. חרדת פרידה יכולה להתבטא בדרכים שונות, כגון חוסר רצון לעזוב את ביתם, מצוקה מוגזמת כאשר צפויה פרידה, או אפילו תסמינים פיזיים דומים לאלה המופיעים בילדים.

פחד מנטישה יכול להשפיע באופן משמעותי על חייו של אדם מבוגר, להשפיע על מערכות היחסים, ביצועי העבודה והבריאות הנפשית הכללית שלהם. חשוב להכיר בכך ש-ASAD אינו רק גרסה מוגברת של פחד נטישה רגיל, אלא מצב בריאותי נפשי חמור הדורש התערבות מקצועית.

לסיכום

חרדות פרידה הן חלק נורמלי מהתפתחות האדם, המשקף התקשרות בריאה בין ילד לדמות המטפלת שלו. עם זאת, היא עלולה להציב אתגרים משמעותיים כאשר היא הופכת מוגזמת או נמשכת בילדות או בבגרות מאוחרת יותר. זיהוי הסימנים של חרדות נטישה בעייתית או מוגזמת ופנייה להתערבות מוקדמת יכולים לעזור למתן את השפעתה ולשפר את איכות החיים הן עבור ילדים והן בקרב מבוגרים החווים אותה. כמו בכל נושא בריאות הנפש, הבנה, אמפתיה ותמיכה מבני משפחה, חברים ואנשי מקצוע הם קריטיים בניהול חרדת נטישה.

גורמים לחרדות נטישה

חרדת נטישה – סיבות וגורמים בסיסיים

פחד נטישה וא מצב פסיכולוגי המתעורר כאשר אדם חווה מצוקה או פחד קיצוניים כאשר הוא נפרד מאדם או מקום אליו הוא קשור רגשית. ניתן לסווג את הסיבות לחרדת נטישה למספר גורמים:

 1. בעיות התקשרות: התקשרות לא בטוחה במהלך הילדות, המאופיינת בטיפול לא עקבי או חוויות טראומטיות, יכולה לתרום לחרדת פרידה בשלב מאוחר יותר בחיים.
 2. אירועים טראומטיים: חווית אירוע טראומטי, כמו אובדן של אדם אהוב או פרידה פתאומית מאדם משמעותי, יכולה לעורר תסמינים של חרדת פרידה.
 3. מעברי חיים: שינויים גדולים בחיים, כמו תחילת הלימודים, מעבר למקום חדש או שינויים בדמויות מטפלות, עלולים לשבש את השגרה המוכרת ולהוביל לחרדת פרידה.
 4. נטייה גנטית: כמה מחקרים מצביעים על מרכיב גנטי לחרדת פרידה, מה שמצביע על כך שאנשים מסוימים עשויים להיות רגישים יותר לפתח את המצב בגלל המבנה הגנטי שלהם.
 5. גורמים סביבתיים: הסביבה של אדם, כגון הורות מגוננת יתר על המידה או מעורבות הורים מוגזמת, עשויה לתרום להתפתחות של חרדת נטישה.

תיאורית ההתקשרות:

תיאוריית ההתקשרות היא תאוריה בפסיכולוגיה התפתחותית שמסבירה את משמעות הקשרים המוקדמים בין תינוקות לבין מטפליהם. התיאוריה נוצרה על ידי ג’ון בולבי, פסיכולוג בריטי, בשנות ה-50 וה-60 של המאה ה-20.

בולבי טען שתינוקות נולדים עם צורך מולד לקשר עם אחרים. הקשר הזה הוא חיוני להתפתחות הרגשית, הקוגניטיבית והחברתית של התינוק. כאשר התינוק נמצא בקשר בטוח עם מטפלו, הוא מרגיש מאובטח, אהוב ומוגן. זה מאפשר לו לחקור את הסביבה שלו, ללמוד ולהתפתח.

בולבי זיהה ארבעה סגנונות התקשרות עיקריים:

 • התקשרות בטוחה: תינוקות עם התקשרות בטוחה מרגישים בנוח לחקור את הסביבה שלהם כשהם יודעים שהמטפל שלהם זמין עבורם אם הם צריכים אותו. הם חוזרים למטפל שלהם לאחר שהם סיימו לחקור, ומחפשים את נחמת ונוכחותו.
 • התקשרות נמנעת: תינוקות עם התקשרות נמנעת נמנעים מקשר עם המטפל שלהם. הם עשויים להיראות אדישים או אפילו נרתעים מהמטפל שלהם. תינוקות אלו עשויים להתפתח סגנון התקשרות זה אם המטפל שלהם אינו זמין או מתעלם מהם.
 • התקשרות חרדה/אמביוולנטית: תינוקות עם התקשרות חרדה/אמביוולנטית תלויים מאוד במטפל שלהם. הם עשויים לחפש את תשומת ליבו של המטפל שלהם באופן אינטנסיבי, אך הם גם עלולים להיעלב או לכעוס עליו בקלות. תינוקות אלו עשויים להתפתח סגנון התקשרות זה אם המטפל שלהם אינו עקבי או לא אמין.
 • התקשרות לא מאורגנת: תינוקות עם התקשרות לא מאורגנת אינם מציגים דפוס התקשרות ברור. הם עשויים להיות אדישים או אגרסיביים כלפי המטפל שלהם, או שהם עשויים לא ליצור קשר כלל. תינוקות אלו עשויים להתפתח סגנון התקשרות זה אם המטפל שלהם אינו מסוגל לספק להם תשומת לב או נחמה.

תיאוריית ההתקשרות משפיעה על תחומים רבים בפסיכולוגיה, כולל טיפול רגשי לילדים, טיפול זוגי וטיפול משפחתי. התיאוריה עוזרת לנו להבין את הקשר בין הקשרים המוקדמים שלנו למערכות היחסים שלנו בבגרות.

חשוב לציין שהגורמים לחרדת נטישה יכולים להשתנות מאדם לאדם, ושילוב של גורמים אלו עשוי לתרום למצב. הבנת הסיבות הבסיסיות יכולה לעזור בפיתוח אסטרטגיות יעילות לניהול וטיפול בחרדות נטישה.

יתר על כן, פנייה לעזרה מקצועית מאת אנש מקצוע מומחים לבריאות הנפש היא חיונית בטיפול בבעה ובגורמים השורשיים שלה ומתן התערבויות מתאימות לאנשים החווים חרדת פרידה.

תיאור מקרה: הילה, ילדה בת 10, מתמודדת עם פחד מנטישה מאז שהוריה התגרשו. השינוי הפתאומי במבנה המשפחה שלה והמעברים התכופים בין בתי הוריה הביאו למצוקה עזה בכל פעם שנאלצה לעזוב הורה אחד כדי להיות עם השני. המטפלת של הילה עבדה איתה בשיתוף פעולה הדוק כדי להתמודד עם החרדות שלה ובכדי לסייע לה לפתח מנגנוני התמודדות כדי להתמודד טוב יותר עם האתגרים שעמדו מולה. באמצעות טיפול פסיכותרפי ותמיכה, הילה למדה בהדרגה לנהל את חרדת הפרידה שלה והחזירה לעצמה תחושת ביטחון ויציבות בחייה.

גורמים פסיכולוגיים

גורמיםתיאור
סגנון התקשרותסגנונות התקשרות לא בטוחים עלולים לגרום לחרדת פרידה.
טראומה קודמתטראומה מהעבר יכולה גם להגביר את הפחד מפני פרידה.
תכונות אישיותנוירוטיות יכולה להיות מקור לחרדת פרידה.
הפרעת חרדהקיום של הפרעות חרדה נוספות יכולות להחמיר את תחושות החרדה בעת פרידה.

החוויה של כל אדם עם חרדת פרידה שונה. הכרת הגורמים הפסיכולוגיים הפועלים יכולה לעזור לאנשים ולאנשי מקצוע להציע את התמיכה והאסטרטגיות הנכונות.

אם אתה או מישהו שאתה מכיר מתמודד עם חרדת פרידה, חפש עזרה מקצועית. אתם לא צריכים לעבור את זה לבד. קבלו סיוע והתחיל לחיות חיים בריאים ומאושרים יותר. אל תתנו לפחד למנוע מכם ליהנות מקשרים אנושיים!

גורמים סביבתיים

בוא נבדוק כמה גורמים סביבתיים שיכולים להשפיע על חרדת פרידה. הנה טבלה עם תיאורים:

גורמיםתיאור
חינוךכיצד הדרך בה גידלו אותנו יכולה להשפיע על הסיכון שלנו לסבול מחרדת נטישה? תמיכה רגשית לא מספקת וסגנונות הורות מסוימים עשויים להגביר את הסיכוי לכך.
אירועים טראומטייםחוויות קשות, כמו התעללות או אובדן, יכולות להוביל להתפתחות חרדת נטישה. אירועים אלו פוגעים בתחושת הביטחון של אנשים וגורמים להם לתחושות חרדה כשהם רחוקים מהמשפחה או אנשים קרובים.
סביבה ביתיתאווירה משפחתית יכולה להשפיע על הסבירות להתפתחות חרדת נטישה. תנאים לא יציבים, מעבר דירה או חיי משפחה כאוטיים יכולים להחמיר את המצב.
סגנון התקשרותגם סגנון ההתקשרות חשוב. אנשים עם סגנונות התקשרות לא בטוחים עלולים להתקשות יותר כאשר הם נפרדים מהמטפל שלהם או מיקיריהם.

עלינו לבחון פרטים נוספים על גורמים סביבתיים אלה. הכרות מעמיקה יותר עם הגורמים, יכולה לעזור לנו ללמוד יותר על הגורמים וההשפעות של חרדת פרידה.

חשוב להתמודד עם גורמים אלה ולקבל עזרה פסיכולוגית במידת הצורך. המודעות להשפעתם מאפשרת לאנשים לנקוט בצעדים חיוביים כדי לנהל את מצבם. אל תיתנו לפחד לעצור אתכם – קבלו עזרה עוד היום!

חרדת נטישה תסמינים קליניים 

אינדיקציות וביטויים של חרדת פרידה:

פחד מנטישה יכול להיות חוויה מעיקה ומטרידה הן לילדים והן למבוגרים. היכולת לזהות את הסימנים והתסמינים של מצב זה חיונית במתן התמיכה וההתערבות הדרושים.

להלן שישה אינדיקטורים בולטים – חרדת נטישה תסמינים:

 1. חרדה מתמשכת: אנשים עם חרדת פרידה מראים לעתים קרובות דאגה ופחד מוגזמים כאשר הם מתמודדים עם פרידה מאדם או סביבה מסוימים. חרדה זו יכולה להופיע לפני או במהלך הפרידה ואף עשויה להימשך תקופה ממושכת לאחר מכן.
 2. מצוקה בזמן פרידה: מאפיין בולט של חרדת פרידה הוא המצוקה העזה שחווים כאשר אנשים מופרדים מדמויות ההתקשרות שלהם או מאזורי הנוחות שלהם. מצוקה זו יכולה להתבטא באמצעות בכי, התנהגויות היצמדות (לאנשים אחרים לצורך הרגעה) או אפילו תסמינים גופניים כגון כאבי ראש או כאבי בטן.
 3. התנגדות לפרידה: אחד הסימנים העיקריים של חרדת פרידה הוא תגובת התנגדות חזקה להתרחקות מהאדם או המיקום הקשורים לתחושת ביטחון. אנשים/ילדים הסובלים מחרדת פרידה עשויים להתנגד: ללכת ללמוד בבית הספר, ללכת לאירועים חברתיים או לעסוק בפעילויות שידרשו פרידה מדמויות ההתקשרות שלהם.
 4. חרדת לילה: אנשים עם חרדת פרידה נאבקים לעתים קרובות עם פרידה בשעת לילה. קשיי הירדמות, התעוררות תכופה, סיוטים או אפילו סירוב עיקש ללכת לישון יכולים כולם להיות ביטויים של החרדה הנגרמת כתוצאה מהפרידה.
 5. תלונות גופניות סומטיות: חרדת פרידה יכולה לקבל ביטוי גם באמצעות תלונות סומטיות (גופניות) שונות. אנשים עשויים להתלונן על כאבי ראש, כאבי בטן, בחילות או עייפות, במיוחד כאשר הם מתמודדים עם מצבים הקשורים לפרידה.
 6. פחד מפגיעה או אובדן: מאפיין נפוץ של חרדת נטישה הוא הפחד המתמשך מפגיעה באדם, מושא ההתקשרות או אובדן של אותו האדם, שיתרחשו לאדם ממנו הם נפרדים או פגיעה שתפגע בעצמם. דפוסי חשיבה אופייניים במהלך פרידות מאופיינים בדימיון של תרחישים של המצבים הגרועים ביותר או מצבים קטסטרופיים.

חשוב לציין שהביטויים וחומרת חרדות הנטישה יכולים להשתנות מאדם לאדם. מומלץ להתייעץ עם איש מקצוע בתחום בריאות הנפש לצורך הערכה מקיפה והתערבות מותאמת.

כאשר מתעמקים בהבנת הדינמיקה הפסיכולוגית והסביבתית של חרדות נטישה של אדם או ילד מסוים, חיוני להכיר בנסיבות ובחוויות הייחודיות התורמות לחרדתו של של אותו האדם. התייחסות לדאגה זו ברגישות ובאמפתיה יכולה לסייע רבות בסיוע לאנשים ההתמודדים עם החרדה ולעזור להם להתמודד ולשגשג.

שכיחות הפרעת חרדת פרידה

עובדה מעניינת: מחקרים שונים שביצעו אומדני שכיחות לאורך החיים של הפרעת חרדת פרידה מצאו כי 4.1% מהילדים מפתחים וסובלים מחרדת פרידה ו-6.6% מהמבוגרים מתמודדים עם חרדת נטישה. עובדה מעניינת היא כי כשליש (36.1%) מהנחקרים דיווחו על חרדת פרידה שהחלה בילדות ונמשכה לאורך הבגרות, בעוד שרוב (77.5%) הנחקרים שסווגו כסובלים מחרדת נטישה, החלו לסבול ממנה במהלך בגרותם. עובדה זו מדגישה את ההשפעה המשמעותית שיש למצב זה על אנשים מקבוצות גיל שונות.

חרדת נטישה סימפטומים פיזיים

 • דפיקות לב מואצות – אם אתם מרגישים את הלב שלכם דופק בעוצמה או מרגשים דפיקות לב מהירות כשאתם חושב להיפרד ממישהו? זה יכול להיות בגלל תגובת הלחם או ברח (fight or flight) של הגוף, המופעלת על ידי חרדה.
 • קוצר נשימה – חרדת פרידה עלולה להוביל גם לתחושת של קוצר נשימה או קושי בשאיפת נשימות עמוקות. זוהי תחושה שעשויה להיות מעיקה ומלחיצה מאד.
 • אי נוחות בבטן – חרדת פרידה עלולה להוביל לכאבי בטן, בחילות או שלשולים עקב תגובת הלחץ של הגוף שמפריעה לתהליך העיכול הרגיל.
 • כאבי ראש או מיגרנות – לחץ ומתח בעקבות חרדת נטישה עלולים לגרום לכאבי ראש הנעים בין קלים לחמורים עם רגישות נוספת לאור ולקול.

חשוב לזכור שכל אחד חווה פחד מנטישה בצורה שונה. אם אתם, או מישהו שאתם מכירים, מתמודד עם בעיות אלה, חיפוש תמיכה וטיפול מאיש מקצוע בתחום בריאות הנפש הוא המפתח להתמודדות. זהו מעשה של אומץ לקראת צמיחה אישית וחוסן. אל תפספסו את האפשרות לחיים נטולי חרדה – עשו את הצעד הראשון לקראת ריפוי היום.

מהי תגובת הלחם או ברח (fight or flight)?

בוא נדמיין לרגע שאתה ארנב בטבע. אתה לועס בשמחה קצת דשא כשלפתע אתה מזהה שועל מרחוק. באותו רגע, הגוף שלך חייב לקבל החלטה מהירה: האם אתה נשאר ונילחם בשועל, או בורח הכי מהר שאתה יכול?

כאן נכנסת תגובת “הילחם או ברח”. תגובה זו היא כמו מערכת האזעקה האישית של הגוף שלך. כשאתה רואה את השועל, האזעקה מופעלת. הלב שלך מתחיל להמריץ ולהזרים דם לשרירים שלך. החושים שלך נעשים חדים יותר, אתה ערני יותר ואתה מוכן להגיב מיד. הגוף שלך מתכונן ל”קרב” – לעמוד על שלך מול השועל.

מצד שני, הגוף שלך עשוי להחליט כי לחימה היא לא האפשרות הטובה ביותר. השועל הזה נראה די גדול ומפחיד, אחרי הכל. אז במקום זאת, הגוף שלך מתכונן ל”טיסה” – לברוח כמה שיותר מהר. הרגליים שלך עשויות להתחיל לרעוד כשהשרירים שלך נמתחים ומתכוננים לרוץ. אתה עלול להתחיל לנשום מהר יותר, לשאוף יותר חמצן כדי לתדלק את הבריחה שלך.

בשני התרחישים, תגובת “הילחם או ברח” היא הדרך של הגוף שלך להתכונן להתמודדות עם סכנה. זהו מנגנון הישרדות שקיים במח מאז שחר ההיסטוריה האנושית (ואף לפני כן. זהו מנגנון שקיים כמעט בכל בעלי החיים) ועוזר לנו להגיב במהירות כאשר אנו מתמודדים עם איומים וסכנה.

תסמינים התנהגותיים

סימן התנהגותי אחד הוא הִתחַמְקוּת או המנעות. אנשים עם חרדת נטישה עשויים להתחמק ולהמנע ממצבים שמביאים ועלולים לעורר את הפחד שלהם מבדידות, לדוגמא, הם מתעכבים כאשר הם צריכים לעזוב אירוע חברתי או כאשר הם צריכים או רוצים ללכת לישון. זוהי הימנעות ממצב של פרידה. יתר על כן, חרדת פרידה עלולה להוביל לתסמינים גופניים כגון כאבי ראש, כאבי בטן ואפילו בחילות. תגובות גופניות אלו הן לרוב תוצאה ישירה של הסבל הרגשי הכרוך בחרדה מפני הפרידה. 

בנוסף, אנשים עם חרדת פרידה עשויים להפגין התנהגויות רגרסיביות כמו הרטבת לילה או מציצת אגודל. התנהגויות אלו הן בכדי לחפש הרגעה ונחמה באמצעות הרגלי ילדות האופייניים לתקופות של נפרדות מהאובייקט / ההורה המטפל.

חשוב לזכור שהחוויה של כל אדם של חרדת נטישה היא ייחודית לו. חלק מהאנשים מראים סימנים גלויים, אך אחרים עשויים להפנים את מצוקתם או להפגין סימנים שונים. כדי לעזור לאנשים להתמודד עם חרדת פרידה, חיוני לתת להם תמיכה והבנה.

תקשורת פתוחה ומקום בטוח בו יוכלו להביע דאגות ופחדים הם המפתח. ניתן ללמוד לגלות אמפתיה וללמוד טכניקות להתמודדות עם חרדת פרידה. דרכים אלו יכולות לעזור להפחית את הקושי הרגשי האינטנסיבי הקשור למצב זה. תנו לנו להושיט יד של חמלה ולוודא שאף אחד לא יהיה לבד במצוקתו.

אבחנה על פי ה-DSM-5 של חרדת פרידה / חרדת נטישה

הקריטריונים ב DSM-5 (ספר האבחנות הפסיכאטריות האמריקאי) להפרעת חרדת פרידה, חלים על ילדים ומבוגרים כאחד:

חרדת נטישה / חרדת פרידה:

פחד או חרדה בלתי הולמם מבחינה התפתחותית וחרדה מופרזת הנוגעים להיפרדות מאלו שאליהם הפרט קשור, כפי שמשתקף בלפחות שלושה מהקריטריונים הבאים:

 • מצוקה מוגזמת חוזרת ונשנית כאשר צופים או חווים פרידה מהבית או מדמויות התקשרות מרכזיות.
 • דאגה מתמשכת ומוגזמת לגבי אובדן דמויות התקשרות מרכזיות או לגבי פגיעה אפשרית בהם, כגון מחלה, פציעה, אסונות או מוות.
 • דאגה מתמשכת ומוגזמת לגבי חווית אירוע בלתי צפוי (למשל ללכת לאיבוד, להיחטף, לעבור תאונה, לחלות) הגורמת להיפרדות מדמות התקשרות מרכזית.
 • חוסר רצון או סירוב מתמשך לצאת החוצה, מחוץ לבית, לבית הספר, לעבודה או למקום אחר בגלל פחד מפרידה.
 • פחד מתמשך ומוגזם וחוסר רצון להיות לבד או ללא דמויות התקשרות מרכזיות בבית או במסגרות אחרות.
 • חוסר רצון מתמשך או סירוב לישון מחוץ לבית או ללכת לישון מבלי להיות ליד דמות התקשרות.
 • סיוטים חוזרים ונשנים הכוללים את נושא הפרידה.
 • תלונות חוזרות על תסמינים גופניים (כגון כאבי ראש, כאבי בטן, בחילות, הקאות) כאשר מתרחשת או צפויה פרידה מדמויות התקשרות מרכזיות.
 • הפחד, החרדה או ההימנעות הם מתמשכים ונמשכים לפחות 4 שבועות אצל ילדים ומתבגרים ובדרך כלל 6 חודשים או יותר אצל מבוגרים.
 • ההפרעה גורמת למצוקה או פגיעה משמעותית מבחינה קלינית בתחומי תפקוד חברתיים, אקדמיים (תעסוקתיים) או חשובים אחרים.
 • ההפרעה אינה מוסברת טוב יותר על ידי הפרעה נפשית אחרת, כגון סירוב לעזוב את הבית בגלל התנגדות מוגזמת לשינוי בהפרעת הספקטרום האוטיסטי; דלוזיות או הזיות של פרידה בהפרעות פסיכוטיות; סירוב לצאת החוצה ללא בן לוויה מהימן באגורפוביה; דאגות לגבי בריאות לקויה או נזק אחר שפוקד אחרים משמעותיים בהפרעת חרדה כללית; או חששות לגבי מחלה בהפרעת חרדת מחלה.

נא להתייעץ עם איש מקצוע בתחום בריאות הנפש להבנה ואבחון מקיף המבוסס על קריטריונים אלה.

טיפים חרדת נטישה טיפול

טיפים לטיפול בחרדת נטישה:

 1. קבעו שגרה עקבית: יצירת לוח זמנים יומי צפוי יכולה לעזור להשריית תחושת יציבות וביטחון ולהפחית את חרדת הפרידה.
 2. חשיפה הדרגתית לפרידה: הגדלה הדרגתית של משך הזמן שאתם מבלים הרחק מהאדם שסובל מהחרדה יכולה לעזור לבנות את הביטחון העצמי והסובלנות שלו להיפרדות ופרידה.
 3. צור סביבה בטוחה ומנחמת: ודאו שהסביבה שבה הוא נשאר בטוחה, נוחה ומוכרת. זה יכול לכלול את הצעצועים האהובים עליהם (אם מדובר בילד), השמיכות או פריטים אחרים שהם מוצאים כמנחמים ומרגיעים.
 4. תרגלו חיזוקים חיוביים: תגמול על התנהגויות חיוביות, כגון שמירה על שלווה ורוגע במהלך פרידות, יכול לעזור לחזק את יכולתו להתמודד עם חרדה.
 5. פנו לעזרה מקצועית בעת הצורך: אם חרדת הפרידה של יקירכם היא חמורה ומפריעה באופן משמעותי לחיי היום-יום שלו, עשוי להיות מועיל להתייעץ עם איש מקצוע בתחום בריאות הנפש לקבלת הכוונה ותמיכה.

חשוב לזכור שכל אדם הוא ייחודי, ומה שעובד עבור אדם אחד לא בהכרח יעבוד עבור אחר. התאימו את הטיפים האלה כדי שיתאימו לצרכים הספציפיים של יקירכם והתייעצו עם אנשי מקצוע לקבלת ייעוץ מותאם אישית.

מחקר רלוונטי שנערך על ידי איגוד הפסיכולוגים האמריקאי מצא ששמירה על גבולות ושגרה עקביים יכולה להקל באופן משמעותי על חרדת פרידה אצל אנשים בכל הגילאים (Smith et al., 2021).

חשיפה הדרגתית והקהייה הדרגתית

חשיפה הדרגתית והקהייה שיטתית של הרגישות לחרדה היא שיטה להתמודדות עם חרדת פרידה. אלו כלים טיפוליים בהם נעשה שימוש בטיפול התנהגותי בחרדות. מהלך זה כרוך בחשיפה לטריגר החרדה לאט ובהדרגה, מה שמאפשר לבנות הסתגלות לתחושת החרדה. להלן גישה של 4 שלבים כדי להשתמש ביעילות בטכניקה זו:

 1. גלו את הטריגר: זהו איזה מצב או אובייקט גורם לחרדת הפרידה שלכם. זה יכול להיות כל דבר, החל מלהיות לבד בבית ועד להיפרד מאדם אהוב.
 2. מתחילים בקטן: ברגע שאתם מבינים מה הטריגר שלכם, התחלו בכך שתחשפו את עצמכם אליו במידות קטנות. אם להיות לבד בבית זה הוא הטריגר, התחלו עם מספר דקות בלבד והגדלו בהדרגה את משך הזמן.
 3. שמרו על שלווה ותרגלו אסטרטגיות התמודדות: במהלך החשיפה, הישארו רגועים והשתמשו בטכניקות הרפיה כגון נשימות עמוקות ומיינדפולנס. טכניקות אלה יכולות לעזור לנהל את תחושות החרדה.
 4. חזרה: חזרו על שלבים שתיים ושלוש עד שתרגיש בנוח עם רמת החשיפה. לאחר ניהול והתמודדות עם רמה אחת, עלו לשלב הבא עד שתרגישו הקהייה ברגישות לטריגר שקבעתם כמטרה.

זכרו שחשיפה הדרגתית והקהיית רגישות שיטתית מצריכה סבלנות ומאמץ עקבי. יכול מאד להועיל לקבל תמיכה ממטפל או פסיכולוג שמתמחה בטיפול בחרדות.

עשו את הצעד הראשון כדי לנהל את החרדות שלכם היום. השינוי לא מתרחש בן לילה, אבל עם מחויבות ומסירות, אתם יכולים להתגבר על החרדות שלכם ולקבל חיים מספקים יותר מבלי לפחד להחמיץ בגלל חרדת הנטישה.

יצירת סביבה בטוחה ונוחה

להתמודדות עם חרדת פרידה, סביבה בטוחה ונוחה היא חובה. הנה 3 טיפים כיצד לעשות את זה:

 1. קבעו מרחב עבורכם בו תוכלו להירגע. כללו את החפצים האהובים עליכם בקרבת מקום.
 2. קבעו שגרה. ערכו לוחות זמנים וטקסים שנותנים לכם תחושת שליטה. שמירה על עקביות בפעילויות מספקת יציבות.
 3. למדו טכניקות הרגעה. נסו מגוון שיטות כגון שיטות הרגעה כמו נשימות עמוקות ומדיטציה. אלה יכולים לעזור להפחית מתח ולהביא שלווה.

במידה ומדובר בילד שסובל מחרדת פרידה, עזרו לו להתמודד בעזרת שלושת שלבים אלו. עזרו לו לקבוע את המרחב הרגוע, קבעו עבורו שגרה ולמדו אותו דרכי הרגעה.

בנוסף, ניתן להוסיף אלמנטים מרגיעים לסביבה. חשבו על אורות רכים או ריחות מרגיעים. התאימו את החלל על סמך הצרכים התחושתיים והסגנון האישי שלכם.

לדוגמה, קראו לנערה הצעירה הזו אמילי. הייתה לה בעיה עם חרדת פרידה. הוריה עשו לה מעין מקלט בחדר קטן. הם קישטו אותו בצבעים האהובים עליה ומילאו אותו בכריות ושמיכות נעימות. בנוסף, הם ניגנו מוזיקה מרגיעה. המרחב הזה אפשר לאמילי להרגיש בטוחה ומנוחה בכל פעם שהיא לבד.

כדי לנהל חרדת פרידה, חיוני ליצור סביבה בטוחה ונוחה. מתן מרחב ייעודי, בניית שגרה ועידוד להשתמש בטכניקות הרפיה יכולים לעזור להקל על החרדה שלכם או של ילדכם ולהגביר את הרווחה הרגשית. זכרו שלכל אדם יש צרכים שונים, אז התאימו את הסביבה בהתאם.

שמירה על שגרה עקבית

לטיפול בחרדת פרידה, עקביות היא חיונית! שגרה צפויה יכולה לתת לאנשים (וכמובן שלילדים) תחושת ביטחון, לדעת למה לצפות.

כדי לסייע בכך, יש לנו טיפ של מקצוענים: השתמשו בעזרים ויזואליים! לוחות שנה ולוחות זמנים יכולים לעזור לאנשים לדמיין טוב יותר את הפעילויות היומיומיות שלהם ולתכנן מראש ובכך למזער את החרדה.

לכן, הקפידו על ארוחות, שעות שינה ושעות ערות קבועות. שלבו פעילות גופנית יומיומית או זמן משחק או פנאי כחלק מהשגרה. צרו מבנה יום/שבוע על ידי הקצאת זמנים ספציפיים לפעילויות ומשימות.

טכניקות חיזוק חיוביות

טכניקות חיזוק חיוביות יכולות באמת לעזור בניהול חרדת פרידה. התמקדו בתגמול וחיזוק התנהגויות רצויות כדי לעזור ליקיריכם להתגבר על הפחדים שלהם כאשר הם נאלצים להיות בנפרד מכם.

 • הציעו פינוקים ותגמולים כאשר יקירכם רגוע בזמן שהוא רחוק מכם.
 • צרו שגרה עקבית לתחושת ביטחון.
 • בתחילו בזמני תרגול קצרים של היפרדות והגדלו בהדרגה את משך הזמן.
 • לילדים צעירים – תנו להם צעצועים אינטראקטיביים או פאזלים שיוכלו להעסיק אותם.
 • שבחו מילולית והפגינו חיבה כדי לעודד התנהגות חיובית, השתדלות והתמודדות.
 • שקלו לקבל עזרה מקצועית עבור אסטרטגיות נוספות, המותאמות בצורה אישיות יותר לצרכים שלכם.

בנוסף יכול לעזור, לתת לאדם או לילד המתמודד עם חרדת פרידה אביזר עם הריח שלכם כמו חולצה או שמיכה, כדי לנחם אותם בהיעדרכם. עקביות וסבלנות הם המפתח בהתמודדות וטיפול בחרדת נטישה. זה עשוי לקחת זמן למצוא את הגישה הנכונה שמתאימה להם/לכם. השתמשו בטכניקות אלו במסירות ואהבה, זה יכול לחזק את הקשר בינכם. התחלו עכשיו ותנו להם את הנוחות שהם צריכים. אל תתנו להם להיעצר על ידי פחד. נקטו פעולה היום והשתמשו באסטרטגיות המוכחות הללו – הם יהיו אסירי תודה!

ייעוץ ואסטרטגיות להתמודדות וטיפול בחרדת פרידה

טיפים ממומחים להבנה וניהול של חרדת פרידה

חרדת פרידה יכולה להיות חוויה מאתגרת עבור מבוגרים וילדים כאחד. כשמדובר בהתמודדות עם נושא זה, מומחים ממליצים על מגוון אסטרטגיות ועצות. הנה כמה המלצות:

 • קבע שגרה עקבית. מתן שגרה צפויה יכולה לעזור לאנשים להתמודד עם החרדה הקשורה לפרידה. זה כרוך בקביעת זמנים קבועים לפעילויות, ארוחות ושעת שינה, יצירת תחושת יציבות.
 • חשיפה הדרגתית לפרידה. חשיפה הדרגתית של אנשים לתקופות קצרות של פרידה יכולה לעזור להם לפתח מנגנוני התמודדות ולבנות ביטחון עצמי. התחלה עם פרידות קצרות והגדלה הדרגתית של משך הזמן יכולה להקל על החרדה לאורך זמן.
 • חיזוק חיובי. עידוד ושבח של אנשים על התמודדות מוצלחת עם פרידה יכולים לחזק את יכולתם להתמודד עם חרדה. תגמול המאמצים שלהם בהצהרות חיוביות ובתגמולים קטנים יכול לעזור לבנות חוסן.
 • ביטחון ותקשורת. שמירה על תקשורת פתוחה וברורה חשובה בהתמודדות עם חרדת פרידה. מתן אפשרות לאנשים להביע את רגשותיהם ודאגותיהם יכולה לעזור להקל על החרדה. מתן ביטחון שהם יהיו בטוחים ושהאנשים היקרים להם יחזרו, יכול לספק רגיעה ונחמה.
 • חפשו תמיכה מקצועית במידת הצורך. במקרים חמורים יותר של חרדת פרידה, ייתכן שיהיה צורך לפנות לעזרה מקצועית. אנשי מקצוע בתחום בריאות הנפש יכולים לספק הדרכה, תמיכה ואפשרויות טיפול ספציפיות המותאמות לצרכיו של הפרט.

חשוב לזכור שכל אדם הוא ייחודי, ומה שעובד עבור אדם אחד לא יכול לעבוד עבור אחר. לכן, חיוני להיות סבלני ומסתגל במציאת האסטרטגיות המתאימות ביותר לצרכיו של הפרט.

על ידי שימוש בעצות מקצועיות אלו, אנשים יכולים להבין ולנהל טוב יותר את חרדת הפרידה שלהם או של יקיריהם, מה שיכול להוביל לחוויה חיובית ושלווה יותר עבור כל המעורבים.

טיפול פסיכולוגי מקצועי: כי לפעמים צריך איש מקצוע כדי להתמודד עם הבלגן בראש שלך.

אפשרויות טיפול מקצועיות

טיפול קוגניטיבי התנהגותי (טיפול CBT) עוסק בזיהוי ושינוי של חשיבה שלילית והתנהגויות הקשורות לחרדת פרידה. CBT מסייע לאנשים לאתגר ולבחון מחדש רעיונות שליליים וליצור מנגנוני התמודדות בריאים ויעילים יותר.

טיפול במשחק משתמש במשחק כדי לעזור לילדים להבין ולנהל חרדות. בטיפול במשחק נעשה שימוש טיפולי  בצעצועים ופעילויות מגוונות, המאפשרות לילד להביע את רגשותיו ולעבד את קשייו.

טיפול בחשיפה כרוך בחשיפה הדרגתית למצבים שגורמים להם ללחץ, כדי שיוכלו ללמוד להתמודד איתם ועם תחושת הלחץ.טיפול בחשיפה מציג בהדרגה את הדברים שהם חוששים מהם ועוזר להם ללמוד לנהל את החרדה שלהם.

טיפ מועיל להתמודדות עם חרדת פרידה הוא לקבוע שגרות וטקסים לפני שעוזבים אדם אהוב. מנהגים רגילים אלה יכולים לספק נחמה ובטחון ולהוריד את רמות החרדה.

משאבים וכלים תומכים

סיוע לאנשים המתמודדים עם חרדת פרידה יכול להעשות בעזרת מספר משאבים וכלים. הנה כמה משאבים מועילים שכדאי לשקול לנצל אותם:

מַשׁאָבתיאור
מפגשי טיפולייעוץ מאיש מקצוע יכול לטפל בכל גורם שורשי אפשרי ולהקנות מיומנויות התמודדות.
חוברות עבודה של חרדהחוברות עבודה שתוכננו במיוחד מספקות תרגילים שעוזרות להבין ולנהל חרדת פרידה, בעיקר עבור ילדים. מבוגרים יכולים להעזר בספרי עזרה עצמית להתמודדות עם חרדות.
אפליקציות מיינדפולנסאפליקציות אלה מציעות מדיטציות מודרכות וטכניקות הרפיה להפחתת תסמיני החרדה.

חשוב גם לציין מקורות תמיכה נוספים. אלה יכולים לכלול קבוצות תמיכה, פורומים מקוונים וספרי עזרה עצמית המותאמים לחרדת פרידה. על ידי שילוב משאבים אלו, ניתן להגיע לגישה שלמה ומוצלחת לניהול חרדות פרידה.

סיכום

חיוני להבין שחרדת נטישה מצריכה גישה רב-מערכתית. הכירו את הגורמים השונים, השתמשו באסטרטגיות התמודדות ופנו לעזרה במידת הצורך.

ביסוס שגרה הוא נושא חשוב. לוח זמנים עקבי נותן תחושת ביטחון. פעילויות מרגיעות וטכניקות הרגעה עצמת יכולות לעזור להפחית חרדה.

הגדול בהדרגה את זמן השהייה הרחק מאנשים אהובים. מהלך זה בונה חוסן ועוזר לאימון והסתגלות למצבים בהם צרך להיות לבד.

טיפוח סביבה המאפשרת עצמאות. זהו מהלך בונה ביטחון ופועל כחיץ נגד מצוקה.

שלבו שיטות מיינדפולנס. נשימה עמוקה וטכניקות הרגעה שעוזרות להישאר נוכחים ברגע ולהפחית מחשבות מעוררות חרדה.

FAQ’s – שאלות נפוצות חרדת נטישה

1. מהי חרדת נטישה וכיצד היא משפיעה על אנשים?

חרדת נטישה היא מצב פסיכולוגי המאופיין בפחד או במצוקה מוגזמת כאשר אנשים מופרדים מאדם או מקום המספקים להם ביטחון. חרדה זו יכולה להשפיע על ילדים ומבוגרים כאחד ולגרום לבעיות רגשיות והתנהגותיות.

2. מהם התסמינים השכיחים של חרדת פרידה?

תסמינים נפוצים של חרדת פרידה כוללים דאגה מתמשכת בפרידה מאנשים אהובים, קושי לישון לבד, תלונות פיזיות כמו כאבי ראש או כאבי בטן וסירוב ללכת לבית הספר או לעבודה.

3. כיצד ניתן להתמודד עם חרדת פרידה?

התמודדות עם חרדת נטישה כרוכה בשילוב של טיפול, חינוך ותמיכה. טיפול קוגניטיבי התנהגותי וטכניקות הרפיה יכולות לעזור לאנשים להתמודד עם הפחדים שלהם, בעוד שחשיפה הדרגתית לפרידות יכולה לגרום להם להקהיית הרגישות לחרדה לאורך זמן.

4. האם ישנן אסטרטגיות לעזרה עצמית שיכולות להקל על פחד נטישה?

כן, ישנן אסטרטגיות לעזרה עצמית שיכולות להועיל. אלו כוללות ביסוס שגרה קבועה, תרגול תרגילי הרפיה, שמירה על תקשורת פתוחה עם אנשים אהובים וחשיפה הדרגתית לפרידות בצורה מבוקרת.

5. מתי עלי לפנות לעזרה מקצועית לטיפול בחרדת פרידה?

אם חרדת הפרידה מפריעה משמעותית לתפקוד היומיומי, למערכות היחסים או לרווחה הכללית, מומלץ לפנות לעזרה מקצועית. איש מקצוע בתחום בריאות הנפש יכול לספק הדרכה ומגוון אפשרויות טיפול מתאימות.

6. האם ישנם אמצעים למניעת התפתחות הפרעת חרדת פרידה?

למרות שלא תמיד ניתן למנוע התפתחות של הפרעת חרדת פרידה, ישנם צעדים שניתן לנקוט כדי למזער את השפעתה. צעדים אלו כוללים טיפוח התקשרויות בטוחות, קידום חוסן באמצעות תמיכה חברתית וחשיפה הדרגתית של ילדים לפרידות מגיל צעיר, תוך ביסוס יחסים בטוחים ומרגיעים עם הדמויות המבוגרות בחייהם.

המומחים של רימון ב

טיפול קוגניטיבי התנהגותי / טיפול CBT

עוד מאמרים בנושא

לכבוש את הפחד: התמודדות עם פוביה וטיפול בפוביות
מהי פוביה ספיציפית ומה הטיפול בפוביות   לפני שנצלול למתווה המקיף של המאמר שלנו על פוביות, חשוב להבין מהי פוביה ספיציפית במהותה. פוביות הן יותר...
ההתמודדות עם חרדה חברתית דורשת שילוב של טכניקות עזרה עצמית, תמיכה מקצועית ושינויים באורח החייםההתמודדות עם חרדה חברתית דורשת שילוב של טכניקות עזרה עצמית, תמיכה מקצועית ושינויים באורח החיים
חרדה חברתית – האם זהו פחד מאנשים? ההתמודדות עם חרדה חברתית דורשת שילוב של טכניקות עזרה עצמית, תמיכה מקצועית ושינויים באורח החיים. על ידי יישום...
התקפי חרדה תסמינים גופניים ואחרים: מדריך מקיףהתקפי חרדה תסמינים גופניים ואחרים: מדריך מקיף
התקפי חרדה תסמינים גופניים ואחרים: מדריך מקיף    תסמינים גופניים וסימנים נוספים של התקפי חרדה, הם אלו שמביאים בדרכ’ אנשים לפנות לעזרה מקצועית. מהי חרדה?...
חרדה- איך מתמודדים עם חרדה שלא עוברת?
חרדה: איך מתמודדים עם חרדה שלא עוברת? מבוא: מהי חרדה – הבנת החוויה הפנימית חרדה היא חוויה מורכבת, רבת פנים, המשפיעה על אינספור אנשים ברחבי...
הפרעת פאניקה, מאופיינת בהתקפי פאניקה חוזרים, ובמקרים מסוימים, אגורפוביה.
מפאניקה לרגיעה: הסודות לניהול חרדה   הפרעת פאניקה: במהלך ניווט דרך מבוך הפחד ואי הוודאות הפרעת פאניקה, עומדת כאתגר משמעותי בבריאות הנפש, המאופיינת בהתקפי פאניקה...
המדריך המלא להבנת המנגנון מאחורי התקף פאניקה
להתמודד עם התקף פאניקה: פענוח המנגנון של התקפי פאניקה התקפי פאניקה הם תחושות פתאומיות ועזות של פחד או אי נוחות שיכולות להכות לכאורה משום מקום....

צריכים עזרה באיתור מומחה מתאים? השאירו פרטים

  כניסה למערכת