זוגיות ומיניות בימי קורונה

מחבר/ת:צוות מרכז רימון
התמחות: זוגות

זוגיות ומיניות בימי קורונה פגיעים יותר בעקבות השהייה בבידוד שעשויה להעלות את רמות המתח בין בני הזוג החיים בבית. מגפת הקורונה והשהייה בבידוד עשויים להעלות את רמות המתח בין בני הזוג ולפגוע באיכות חייהם ובשגרה הזוגית.

מגיפת הקורונה גורמת לעליה ברמת החרדה והמתח בקרב כלל האוכלוסיה וגם בקרב בני זוג ובוודאי שבין בני זוג שחיים יחדיו באותו הבית. למתח ולחרדה השפעה על מערכת היחסים הזוגית וכמובן שגם על חיי המין. היאוש והבדידות שרבים חווים עלולים להוביל בין השאר גם לצריכה מוגברת של סמים ואלכוהול ואף להתמכרויות ולקבלת החלטות פזיזה.

עלייה ברמות המתח והחרדה, גם ללא קשר למגיפת הקורונה, עלולה להוביל להתנהגויות פזיזות, חוסר תשומת לב ושחיקה ובעקבות כך להשפיע על היחסים הזוגיים, לעורר מריבות ומתחים בין בני הזוג וכן לפגוע ביחסי המין בין בני הזוג.

 

איך מגיפת הקורונה משפיעה על חיי המין

דבר נוסף שחרדה מוגברת עלולה לגרום לו הוא ירידה בתשוקה המינית. ישנם אנשים שכאשר הם חשים לחץ או חרדה, יאבדו את התאבון או לחלופין יאכלו המון, כך ישנם גם מי שרמת החשק המיני שלהם יכולה להתגבר מאוד או להעלם לגמרי במצבים של חרדה.

העובדה שהורים רבים נמצאים בבית עם הילדים כל הזמן לא תורמת להפחתה ברמות המתח בין בני הזוג.

 

טיפוח חיי מין, זוגיות ומיניות בימי קורונה גם בתקופת הבידוד

אם אתם חיים עם פרטנר זוגי קבוע, מומלץ לנסות לשמור על ההרגלים שהיו לכם בזמן שגרה, גם אם זה דורש השקעת זמן בחיבור הרגשי ושיטות שונות להרגע. חשוב להקדיש תשומת לב ולפנות מקום לחיבור מיני גם בימים כאלה. פעולה ראשונה וחשובה שיכולה לעזור היא צמצום הצפייה בחדשות ושימוש ברשתות החברתיות שם יש חשיפה תמידית לתרחישים מפחידים ומלחיצים שלא תורמים להפחתת המתח.

תקופה זו, שבה מבלים זמן רב יחד, יכולה להוות הזדמנות מצוינת להכיר מחדש את הפרטנר ולגוון את חיי המין שלכם.
אפשר לדבר ולחלוק פנטזיות מיניות או לנסות ולשלב את כל החושים בחוויה על ידי שימוש בריחות וטעמים חדשים.
דבר נוסף שניתן לעשות ועשוי לתרום לחיי הזוגיות ולהוות חוויה מסוג חדש עבורכם הוא הגדרת פרק זמן ברור, מראש, שבו אתם מחליטים יחדיו, שאתם נהנים מקרבה בינכם ואף מיחסי מין, אך לא עד כדי חווית אורגזמה. במהלך ימים אלו, אתם יכולים לחקור את הגוף אחד של השני/ה, לעשות מסאג' וכל מה שעולה על רוחכם, אך מבלי להגיע לסיפוק מיני מלא ולפורקן. בפרק זמן זה נבנית ציפייה רבה והחושים שלכם יהיו יותר עירניים גם לתחושות נוספות מהסביבה.

 

ירידה ופגיעה בחיי המין בבידוד

בתקופה הנוכחית אנשים רבים יחוו ירידה משמעותית בחשק ליחסי מין ובחיי המין בכלל, אם כתוצאה מחרדה או דיכאון, בידוד, חוסר פרטיות או ירידה בבטחון עקב חוסר פעילות גופנית ואכילה לא בריאה. סקס מספק הרבה יותר מאשר מהנאה מינית בלבד, יחסי מין הם גם מקור לבטחון, קרבה, מגע.

להסתדר ללא יחסי מין כנראה שתצליחו, אך ללא מגע אנושי תתקשו מאד לשרוד ולהרגיש טוב.

אפשרות טובה אחת לפתרון המחסור בעונג מיני הוא אוננות, שכעת תוכלו להקדיש לה יותר זמן ותשומת לב. פתרון המחסור במגע אנושי מורכב יותר, בעיקר אם אין לכם כרגע פרטנר מיני. דרך אחרת בה תוכלו לענות על הצורך האנושי הבסיסי בחום ומגע, פשוט על ידי חיבוק אנשים קרובים אליכם במידה וזה מתאפשר בתקופה זו.

אם אתם לבדכם ואין לכם אפשרות לחיבוק ומגע עם אנשים קרובים, תוכלו לדמיין חיבוק….

כן, כן, לדמיין חיבוק – מסתבר שגם דימיון של חיבוק של אדם עשוי להפעיל אזורים במוח שפעילים בזמן חיבוק אמיתי, אפילו אם התחושה לא טובה כמו במציאות.

 

מגפת הקורונה משנה גם את הרגלי צריכת הפרונוגרפיה

מגפת הקורונה משפיעה על היבטים רבים בחיינו הזוגיים וביניהם גם על חיי המין.

אחד התחומים שבהם ניכרת השפעה רבה הוא הפורנוגרפיה – שם נצפים שינויים לא רק בסוג וכמות התוכן שמיוצר, אלא גם בכמות ואופי התוכן שאנשים מחפשים באתרים המרכזיים בתחום.
אחד האתרים הגדולים בתחום דיווח על עליה עקבית בתנועה מאז תחילת חודש מרץ, אז החלו ההוראות על צמצום הפעילות מחוץ לבית. התופעה הזאת מתרחשת בגלל שאנשים נמצאים בבית וכעת יש להם הרבה יותר זמן פנוי, אך אולי סיבה נוספת היא כי סקס משמש כדרך להתמודדות עם הפחד והמתח העקביים שאנו חווים ועוזר להסיח את הדעת מהמצב.

 

חוקרים מצאו בעבר, שכאשר בני אדם ניצבים מול איום קיומי, ניתן לראות עליה בחשק ובהתנהגות המינית כמנגנון התמודדות, מה שמתבטא גם בעליה בצריכת תוכן פורנוגרפי ברשת.

כאמור ישנה עליה לא רק בכמות התוכן הנצרכת, אלא גם באופי הסרטונים הפופולריים בחיפוש. אותו אתר פורנו גדול מדווח על מעל 9 מיליון חיפושים בנושא וירוס הקורונה. זה קורה מכיוון שיש צורך תמידי בגיוון והפיכת המציאות סביבנו לחלק מהפנטזיה. תופעה דומה נצפית גם בתקופות חגים, אז החיפושים משקפים את האירועים המתאימים לחגים.

סיבה נוספת לשינויים באופי התוכן הפורנוגרפי שאנשים מחפשים יכולה להיות ארוטוזציה של פחד. ידוע שאדם שחווה רגשות עוצמתיים יכול לסווג אותם בטעות כמשיכה מינית. למצב של פחד ודריכות ישנו פוטנציאל להגביר את העוררות המינית ואת המשיכה המינית. כך, כאשר היום אנשים צורכים חדשות בכמות גדולה מהרגיל ונשארים במצב של דריכות גבוהה לאורך זמן ממושך ואז במקרה גם רואים בטלויזיה למשל דמות אטרקטיבית לובשת מסכה, זה יכול להוות את הבסיס לפנטזיות מיניות וחיפוש תוכן פורנוגרפי שקשור לתמונות וגירויים אלו.

 

עצות לזוגות כיצד לעבור את התקופה בשלום

יש אנשים שעבורם להיות סגור עם בן הזוג במשך שבועות בבית נשמע כמו גן עדן ואילו עבור אחרים מצב זה עלול לעורר קשיים רבים. השינוי הפתאומי והמשמעותי באורח החיים יכול להציף תחושות לא נעימות של חרדה וחוסר אונים, וחוסר היכולת להתאוורר או לקחת הפסקה מהמצב מקשה אף יותר.

לכל אחד מאתנו יש את הדרכים שלו לנקות את הראש, להתאוורר כאשר העצבים עולים, להרגע. במצב הנוכחי כאשר מרבית הפעולות הללו אינן אפשריות, אנו ניצבים בפני אתגר רציני, גם בכל הקשור למערכות יחסים זוגיות, אשר ביומיום כנראה היו ממשיכות להתנהל בצורה רגילה לגמרי ולא היו צצות בעיות מיוחדות.
זוגיות ומיניות בימי קורונה פגיעות יותר ביחס לשגרת החיים שהיינו רגילים אליה, אך יש דברים שניתן לעשות על מנת לשמר את היחסים ואף להפיק את המירב מהתקופה הזו.

 

על מנת לשמור על זוגיות ומיניות בימי קורונה ואף להפיק מהמצב את המירב יש כמה דברים שחשוב להקפיד עליהם:

 

לקבל את המצב החדש כמציאות הנוכחית

חשוב להבין שגם אם בסופו של דבר נחזור לחיים שהכרנו, כעת ישנו מצב חדש והוא המציאות, הוא "הנורמלי", וצריך להתרגל לשגרה חדשה. המשמעות של זה בכל הנוגע לזוגיות, בדומה להיבטים אחרים, היא שעלינו להתאים את הציפיות שלנו מעצמנו ומבן הזוג. מומלץ שתתאמו ביניכם מה תפקידו של כל אחד מבני הזוג במציאות הנוכחית, תתאמו את התפקידים בנוגע לילדים ושמירה על השגרה שלהם ותנסו לסכם כיצד יתנהלו החיים שלכם כעת, ביומיום החדש הזה שנכפה עלינו.

 

שגרה וסדר יום קבוע מראש יכולים להשרות תחושת יציבות וודאות שמאוד חסרות כרגע

השגרה חסרה לכולם, כולנו מנסים להסתגל להוראות השעה החדשות שיוצאות מדי שבוע. שגרה יכולה לעזור לכולנו להרגיש יותר טוב ולהפחית מתחים, גם כאשר מדובר בחיי הזוגיות שלנו. לדוגמא, בני זוג שעובדים שניהם מהבית, יכולים לתאם ביניהם שעות שבהן כל אחד עוסק בפעילות שונה, שעות שבהן מבשלים, עושים משהו ביחד, שעות שבהם כל אחד אחראי על הילדים וכולי. באופן כללי תחושה של יציבות ונורמליות מורידה את סף העצבים והחרדה, מה שיכול להועיל גם לשיפור התקשורת הזוגית.

עצה זו מובילה באופן ישיר ומיידי לעצה הבאה שלנו…

 

הקפידו לפנות זמן לעצמכם

כל אחד זקוק לזמן עם עצמו מעבר לזמן במקלחת. השתדלו לעשות לפעמים דברים בנפרד ובשקט, למשל לקרוא ספר, לדבר בטלפון, לנמנם, להתאמן. אפשר לתאם את הזמנים הללו וכך לנסות ליצור מרחב אישי שקט לכל אחד מבני הזוג, גם אם שוהים באותו הבית.

 

דברו על הקשיים שלכם

זה טבעי ונורמלי שיצוצו קשיים ובטח עכשיו בשגרה המלחיצה והמשתנה. חשוב לדבר עליהם ולא להתעלם. אם מדובר בעיקר בתחושות חרדה ודאגה בקשר למצב – נסו להיות שם אחד בשביל השני. בן זוג או בת הזוג יכולים לשמש כגורם תמיכה וכאוזן קשבת גם במצבים כאלה, כאשר ברור שכולם באותה הסירה. לפעמים פשוט צריך לפרוק. יכול מאוד לעזור, לחשוב יחד ולהזכר במשברים שעברתם יחד בעבר והתגברתם עליהם. דברו על המשבר ומה איפיין אותו ובעיקר מה עזר לכם להתגבר עליו. זה יזכיר לכם שיש לכם כוחות ושאתם יודעים להתמודד עם משברים ביחד ולחוד.

 

אל תאשימו

אם עולה קושי במסגרת הזוגית, נסו להעלות את הסוגיה מבלי להאשים אחד את השני, אלא נסו להשמיע את הצורך שלכם או הציפייה שלכם במקום להשמיע האשמות, שבעיקר מעוררות מחלוקות ומסלימות את המתיחות. נסו להשתמש בהצהרות בגוף ראשון: "אני מרגיש ש…, אני צריך…", במקום בניסוחים מאשימים כמו "אתה עושה… אתה לא…". משפטים כאלה נתפסים מההתחלה כהאשמה ויכולים לגרום למאזין להתגונן מלכתחילה ולאו דווקא לגרום לו להקשיב לטענות שלכם.

 

שמרו על תקשורת עם העולם החיצון, כל אחד עם האנשים שחשובים לו

נסו לפעמים לנהל שיחות על נושאים אחרים שהם לא הקורונה או המשבר. חשוב לשמר מערכות יחסים נוספות בחיינו גם עם כרגע אי אפשר להפגש. בנוסף, קשרים נוספים מחוץ לקשר הזוגי, יכולים להוות מקום טוב לפרוק דברים שיושבים על הלב ויש צורך לעבד עם אנשים אחרים.

 

נצלו את עודף הזמן לטובה

בשגרה היומיומית לפעמים עוברים ימים שלמים ללא זמן איכות זוגי. נסו לנצל את הזמן לעשות דברים שבדרך כלל לא מתפנים אליהם, למשל:
לבשל ביחד ארוחה מושקעת
לנקות, לשפץ ולרענן את הבית
לעשות ביחד קורס אינטרנטי שמעניין את שניכם
לרענן את חיי המין (יש כמה עצות בחלק הקודם – להכיר מחדש, מסאז' וכולי…).
להתחיל לראות סדרה משותפת
לשחק ביחד – למשל טורניר שש – בש, פאזל ענק וכל משחק שמדבר אליכם

 

ואם בכל זאת אתם מרגישים שזה לא עובד?

זוהי תקופה שכולם זקוקים ליותר תמיכה ואהבה מהרגיל, נסו לנצל את ההזדמנות ולעשות מאמץ משותף שמערכת היחסים לא רק תשרוד את המשבר אלא אף תתחזק.
במידה ואתם מרגישים שאתם על סף פיצוץ ולא מצליחים להתמודד עם המצב, ישנם מטפלים רבים אשר עובדים היום בצורה וירטואלית, באמצעות שיחות וידאו בזום או בווטסאפ וישנן פלטפורמות שונות בהן אפשר להעזר, להתייעץ ולקבל סיוע אישי.

 

אל תחכו שהמשבר יעבור, כנראה שיקח לזה זמן ובכל מקרה עלינו להסתגל למציאות שונה שתשאר איתנו עוד ימים רבים קדימה.

 

 

המומחים של רימון ב

זוגות
יעל בן אליעזר - טיפול בטראומה - מרכז רימון רמת ישי
תו איכות מטפלים מרכז רימון
יעל בן אליעזר
טיפול רגשי לילדים
קרית טבעון
עברית
איה דודאי מומחית בטיפול רגשי בילדים וטיפול קוגנטיבי התנהגותי cbt מרכז רימון ירושלים
איה דודאי
הדרכת הורים, טיפול בהבעה ויצירה, טיפול קוגניטיבי התנהגותי / טיפול CBT
ירושלים
עברית
נועה ישי מומחית בטיפול רגשי, טיפול זוגי וטיפול משפחתי, מרכז רימון רחובות נס ציונה
נועה ישי
טיפול זוגי / ייעוץ זוגי, טיפול משפחתי / ייעוץ משפחתי, טיפול פסיכולוגי / טיפול רגשי
עברית
מאיה ליפשס-ניב
מאיה ליפשס-ניב
הדרכת הורים, טיפול דיאדי, טיפול רגשי לילדים
חדרה, פרדס חנה כרכור
עברית
ד"ר משלין חורי, מומחית בטיפול רגשי, פסיכותרפיה ובטיפול קוגניטיבי התנהגותי CBT במרכז רימון נהריה וגליל עליו
תו איכות מטפלים מרכז רימון
ד״ר משלין חורי (PhD)
טיפול קוגניטיבי התנהגותי / טיפול CBT, טיפול קצר מועד, פסיכותרפיה
נהריה
עברית, אנגלית, ערבית
חן אבגנים
תו איכות מטפלים מרכז רימון
חן אבגנים
הדרכה מקצועית לאנשי מקצוע, הדרכת הורים, טיפול קבוצתי, ריפוי בעיסוק
עברית
נועה גאיסטוט
נועה גאיסטוט
טיפול במתבגרים (רגשי / פסיכולוגי), טיפול פסיכולוגי / טיפול רגשי, טיפול קצר מועד
עברית, אנגלית
ילנה קוסטיאנובסקי
תו איכות מטפלים מרכז רימון
ילנה קוסטיאנובסקי
הדרכת הורים, טיפול זוגי / ייעוץ זוגי, טיפול רגשי לילדים
עברית, רוסית
קטיה עבדייבה, מומחית בטיפול רגשי, פסיכותרפיה וטיפול רגשי בגיל השלישי (קשישים), מרכז רימון קריית אונו, גבעת שמואל
קטיה עבדייבה
טיפול פסיכולוגי / טיפול רגשי, פסיכותרפיה, פסיכותרפיה לגיל השלישי
גבעת שמואל, קריית אונו
עברית, רוסית
טל שרת-יהודה
טל שרת-יהודה
טיפול פסיכולוגי / טיפול רגשי, טיפול קוגניטיבי התנהגותי / טיפול CBT, פסיכותרפיה
עברית
רוית צור כהן
רוית צור כהן
טיפול פסיכולוגי / טיפול רגשי
פרדס חנה כרכור
עברית
הדס יקותיאלי, מומחית בטיפול רגשי , טיפול קוגניטיבי התנהגותי ופסיכותרפיה במרכז רימון תל אביב
הדס יקותיאלי
טיפול פסיכולוגי / טיפול רגשי, טיפול קוגניטיבי התנהגותי / טיפול CBT, פסיכותרפיה
חולון, תל אביב
עברית, אנגלית
עינת בקאי, מומחית בטיפול רגשי במתבגרים וילדים, הדרכת הורים וטיפול בהבעה ויצירה, מרכז רימון עמק חפר - חדרה
עינת בקאי
טיפול בהבעה ויצירה, טיפול במתבגרים (רגשי / פסיכולוגי), טיפול רגשי לילדים
חדרה, עמק חפר
עברית, אנגלית
יובל מסורי
יובל מסורי
פסיכותרפיה
נתניה
עברית, אנגלית
דוד מעוז ישראל, פסיכולוג רפואי מומחה. מומחה בטיפול פסיכולוגי, טיפול זוגי וטיפול קוגניטיבי התנהגותי CBT בתל אביב. מרכז רימון
דוד מעוז ישראל
טיפול במתבגרים (רגשי / פסיכולוגי), טיפול זוגי / ייעוץ זוגי, טיפול פסיכולוגי / טיפול רגשי, טיפול קוגניטיבי התנהגותי / טיפול CBT
תל אביב
עברית
הילה זיו
הילה זיו
הדרכת הורים, טיפול זוגי / ייעוץ זוגי, טיפול משפחתי / ייעוץ משפחתי
פרדס חנה כרכור
עברית
איליה ורביצקי - מומחה בטיפול רגשי ובטיפול קצר מועד במתבגרים ומבוגרים במרכז רימון חיפה
איליה ורביצקי
טיפול במתבגרים (רגשי / פסיכולוגי), טיפול פסיכולוגי / טיפול רגשי, טיפול קצר מועד
חיפה, טיפול פסיכולוגי אונליין, קריות
עברית, רוסית
קארן פריאל, מומחית בפסיכותרפיה וליווי משפחות בבריאות הנפש, מרכז רימון תל אביב
קארן פריאל
פסיכותרפיה
תל אביב
עברית, אנגלית
טלי צ'רקניסקי - מומחית בטיפול רגשי במבוגרים וקשישי (זקנים) וכן בטיפול / ייעוץ מיני - מרכז רימון רמת גן גבעתיים
תו איכות מטפלים מרכז רימון
טלי צרקינסקי
טיפול זוגי / ייעוץ זוגי, פסיכותרפיה, פסיכותרפיה לגיל השלישי
גבעתיים
עברית
נטע ספיר, מומחית בפסיכותרפיה בגיל השלישי טיפול פסיכולוגי בקשישים). מרכז רימון הוד השרון
תו איכות מטפלים מרכז רימון
נטע ספיר
פסיכותרפיה
הוד השרון
עברית

עוד מאמרים בנושא

טיפול משפחתי וזוגי בכל הארץ - מרכז רימון מומחים בפריסה ארצית

פסיכולוג משפחתי וזוגי

מה זה פסיכולוג משפחתי פסיכולוג משפחתי הוא איש מקצוע מתחום הטיפול, כלומר בעל תואר שני טיפולי באחד מהמקצועות המוכרים (פסיכולוגיה, עבודה סוציאלית, טיפול בהבעה ויצירה

להמשך קריאה

צריכים עזרה באיתור מומחה מתאים? השאירו פרטים

    כניסה למערכת