התמכרות אצל ילדים

מחבר/ת:מרכז לטיפול בהתמכרויות
התמחות: טיפול בהתמכרויות

מחקר שהתפרסם באפריל 2019 ונערך באוניברסיטת קליפורניה בסן דייגו מצא שחשיפה לניקוטין בגילאים צעירים עלולה להגביר את הסיכון להתמכרויות בגיל מבוגר יותר. במאמר תמצאו הסבר על המנגנונים הקשורים להתמכרות אצל ילדים, סימנים לזיהוי התמכרות אצל ילדים וכמובן – כיצד תוכלו לעזור לילדכם, אם אתם חוששים שהוא מכור.

מה עשוי להגביר התמכרות אצל ילדים?

עישון בזמן הריון או ליד ילדים צעירים הוא מסוכן, זה ברור לכולנו, שעישון פסיבי עלול לגרום לבעיות רפואיות ופסיכולוגיות אצל התינוק בינקות ולאורך חייו. החוקרים שערכו את המחקר על עכברים טוענים כי המנגנונים הביוכימים שנבדקו בניסוי דומים לאלו שקיימים במח האנושי. החוקרים חשפו עכברים שרק נולדו (בשלב בו עדיין ניזונים מחלב) לניקוטין ובדקו כיצד השתנו מעגלים ביוכימיים במוח. החשיפה לניקוטין גרמה לתאים מסוימים במוחם של העכברים לעבור שינויים שבגיל מאוחר יותר הציגו רגישות גבוהה יותר לניקוטין, לעומת תאים שלא נחשפו. רגישות גבוה לניקוטין עלולה להגביר את הסיכון לנטייה להתמכרות.

אז איך זה קורה – מה בעצם גורם להתמכרות אצל ילדים?

החשיפה המוקדמת
לניקוטין גורמת להתפתחות מוגברת של קולטנים עצביים, שבגלל המבנה הכימי שלהם,
יכולים להיות מעורבים גם במעגלים עצביים אחרים כמו מעגלים הקשורים לקולטנים עצביים
של דופאמין. דופאמין הוא נוירוטרנסמיטור בעל תפקיד חשוב במערכת התגמול,
זוהי מערכת שמטרתה ליצור תחושה של עונג בתגובה לגירויים מסוימים. למערכת זו
השפעה מהותית על ההתנהגות של כל היצורים החיים, כולל בני אדם, שכן היא מגדילה את
הסיכוי לחזרה על ההתנהגות שזכתה לתגמול. בכל התמכרות, בין אם היא לחומרים
או התמכרות התנהגותית מערבת את מערכת התגמול ולכן למעשה נוצרת התמכרות.

זו הסיבה שהחשיפה לניקוטין שמביאה לעליה במספר הקולטנים העצביים, מעלה משמעותית את הסיכוי שבגיל מבוגר יותר, אותו ילד שנחשף לניקוטין יהיה מועד יותר לשימוש בניקוטין ולהתנהגויות וחומרים ממכרים אחרים.

מה החידוש פה בעצם?

אמנם זה ידוע, שעישון בזמן הריון ולאחר הלידה גורם לבעיות התנהגות אצל ילדים ונטיה לשימוש בסמים. החידוש במחקר זה הוא הבנה מעמיקה יותר של התהליך הכימי שמתרחש בתאים אשר גורם לרגישות הגבוהה שלהם לניקוטין, בשלב מאוחר יותר, בהמשך החיים וחשוב מזה הוא כי חשיפת המנגנון תוכל לאפשר המשך מחקר שיבדוק האם התהליך הפיך וכיצד ניתן לטפל בו. כלומר יתכן שתוצאות מחקר זה יתרמו לגילוי טיפול יעיל בהתמכרויות.
החוקרים מתכננים בהמשך לבדוק האם להשפעה של חומרים אחרים כמו אלכוהול או מריחואנה יש השפעה דומה. החוקרים מקווים שזה צעד נוסף בדרך להבנה, האם תופעה זו היא הפיכה והאם ניתן לתקן את הנזק בשלב בו המוח עדיין גמיש לשינויים כמו למשל בגיל ההתבגרות.

מרכז רימון מומחים בטיפול בהתמכרות אצל ילדים

מהי התמכרות ואיך נזהה התמכרות אצל ילדים?

 

 

התמכרות היא
הפרעה בה לאדם יש צורך בלתי נשלט להשתמש בחומר מסוים או לבצע התנהגות מסוימת. לא
רק צריכה של חומרים נחשבת התמכרות, בשנים האחרונות אנו נחשפים, בעיקר בקרב ילדים,
גם להתמכרויות התנהגותיות כגון התמכרות למשחקי מחשב, התמכרות לשימוש באינטרנט,
לקניות, לאוכל ועוד.

 

 

ישנם ילדים שנמצאים בסיכון מוגבר להתפתחות של התמכרות כמו למשל ילדים עם ADHD. גם ילדים המתמודדים עם קשיים חברתיים או דיכאון נמצאים בסיכון גבוה יותר לפתח התמכרות.

 

 

מהם סימני האזהרה לזיהוי התמכרות אצל ילדים ?

 

 

 • כאשר התנהגות הבעייתית מתרחשת במקום תפקודים אחרים או פוגעת בהם, למשל כאשר הילד מעדיף לשחק במחשב במקום ללכת לישון או מפספס ארוחות בשביל לא לעצור את השימוש במחשב או בטלויזיה.
 • המנעות או נסיגה חברתית היא סימן חשוב שיש להיות עירניים אליו.
 • גם ירידה בציונים או בכלל בתפקוד בבית הספר, בין אם מדובר בבעיות לימודיות או בעיות התנהגות, הסתגרות, עצבנות, ריבים עם ילדים אחרים ועוד.
 • שינויים במצב הרוח – התקפי כעס או בכי כאשר אינו עוסק בהתנהגות הבעייתית ולחילופין רוגע ושלווה כאשר הוא כן עוסק בה.
 • כעס ותסכול כשאינו יכול לעסוק בהתנהגות הבעייתית.
 • עיסוק מוגזם בגורם ההתמכרות כגון מסך מחשב או טלויזיה.
 • שימוש בכספים בצורה מוגזמת או ללא רשות, בין אם זה בכדי לקנות פונקציות במשחק או לרכוש משחק חדש או על מנת לקנות חומרים ממכרים כאלו ואחרים.
 • הגיינה לקויה – התמכרות גוזלת זמן רב ולעיתים קרובות גם גורמת לחוסר אכפתיות מדברים שאינם קשורים לנושא ההתמכרות ולכן לעיתים נראה הזנחה עצמית או ירידה ברמת ההגיינה של הילד או של סביבתו.
 • פגיעה פיזית – ישנן התמכרויות שעלולות להוביל לפגיעה פיזית בגוף, למשל צפיה ממושכת במסכים עלולה לגרום לאודם ויובש בעיניים, בעיות שרירים ומפרקים באצבעות או בצוואר, תלונות על כאבי ראש הן גם סימן שיש לשים לב אליו.
 • אובדן עניין בדברים אחרים, בין אם זה בחברים או בפעילות חברתית אחרת ובין אם זה בפעילויות פנאי שהילד עסק בהן קודם לכן.
 • תוקפנות ואגרסיביות עלולות להיות סימן להתמכרות גם כן, כמו גם ריבים תכופים עם חברים או בני משפחה.

מעוניינים להתייעץ עם מומחה בטיפול בהתמכרויות?

מלאו את הטופס ונחזור אליכם בהקדם

מעוניינים להתייעץ עם מומחה בתחום הטיפול בהתמכרויות?
השאירו פרטים בטופס ומומחה מהמרכז לטיפול בהתמכרויות יחזור אליכם בהקדם

  מה עושים אם הילד שלי מכור?

   

   

  בדרך כלל הפתרון להתמכרות של בני נוער וילדים הוא לא הימנעות טוטאלית מהבעיה, במיוחד כשלא מדובר בצריכה של חומרים אלא שימוש בטלפון, גיימינג וכדומה.
  חשוב לא להתעלם או להבליג על הבעיה כי היא עלולה רק להחמיר.

   

   

  חשוב לשמור על שיח פתוח עם הילד בנושא, לגרום לו להבין שאתם לא כועסים, אלא דואגים לו. הסבירו כי אתם חוששים שהוא עוסק בפעילות בצורה מוגזמת, שפוגעת בו ולכן תאפשרו לו לעסוק בה, אך הפעם, במסגרת גבולות שאתם תקבעו.

   

   

  ברור שההתחלה צפויה להיות מאד קשה, בכל זאת, אנחנו מדברים על תהליך של גמילה, אך החדשות הטובות הן שככל שעושים זאת מוקדם יותר כך הסיכוי להצליח טוב יותר ומשך הגמילה קצר יותר.
  חשוב להציב גבולות ברורים ולוודא שהילד מודע להם ומקבל אותם.
  במיוחד עם ילדים צעירים, וודאו שאתם לא מעבירים לילד תחושה שהוא לא מוצלח או כישלון כי הוא עלול להפנים את התחושה הזו ולשאת אותה הלאה להמשך חייו.
  הדרך הטובה ביותר היא לעודד את הילד לדבוק בפעילויות מגוונות כך הוא יחווה סיפוק ממקורות נוספים.

   

   

  בקרב ילדים בוגרים יותר נפוצות גם תופעות של עישון או צריכת אלכוהול. הדרך הטובה ביותר למנוע מילדכם לעשן הוא לוודא שלא יתחיל בכלל. חשוב גם כאן לדבר בפתיחות על הנזקים הנגרמים מעישון ושתיית אלכוהול ועל הסיכונים הטמונים בכך. בדרך כלל נערים מחילים לעשן כתוצאה מלחץ חברתי ואם הילד בעל בטחון עצמי מספק וקשר טוב עם הוריו, זה עשוי להיות גורם שימנע ממנו להגרר אחר חבריו.

   

   

  אם גיליתם שילדכם כבר מעשן נסו לדבר איתו ולבדוק מה המניע שלו לעשות זאת, אולי מדובר בדרך לחיפוש תשומת לב.

   

   

  באופן כללי עם התמכרויות והתנהגות מזיקה רצוי לשמש דוגמה אישית לילד, לא לאיים או להציב אולטימטומים, אלא לייצר שיח פתוח ולהוות אוזן קשבת. כך הילד במקום לפנות להתנהגות מזיקה יתרגל לדבר על התחושות שלו ולתעל אותם לפעילות שאינה מזיקה או הרסנית.

   

   

  ומה עושים אם זה לא מספיק? איך בכל זאת מטפלים בהתמכרות?

   

   

  אתם מרגישים שההתנהגות
  של הילד שלכם מפריעה מדי? מסוכנת מדי? אל תהססו לפנות לאיש מקצוע מומחה בטיפול
  רגשי בילדים להתייעצות.

   

   

  טיפול רגשי לילדים, בליווי הדרכת הורים, עשוי להיות פתרון מאד יעיל לטיפול בהתמכרויות בקרב ילדים.

   

   

  חשוב לפנות לאיש
  המקצוע הנכון והמתאים, מומחה בעל ניסיון בטיפול בילדים ובטיפול בהתמכרויות.

   

   

  כאשר אתם דואגים
  למשפחה שלכם, אל תתפשרו על הטיפול והמטפל שתאפשרו להם.

   

   

  מוזמנים לקרוא את המאמר – כיצד לבחור פסיכולוג מתאים לטיפול.

   

   

  טיפול בהתמכרויות אצל ילדים במרכז רימון

   

   

  אנחנו מבינים את הקושי למצוא מטפל מתאים. מאד קשה לדעת מי המטפל הכי מתאים, מה ההכשרות שנדרשות, איזה ניסיון רלוונטי ואיזה פחות. אבל אתם לא רוצים להתפשר עבור הילדים שלכם. זו הסיבה שיצרנו עבורכם את מנוע החיפוש החכם למטפלים ופסיכולוגים מומלצים – מנוע חיפוש שיעזור לכם למצוא את המטפל המתאים ביותר עבורכם.

   

   

  כלי נוסף שיצרנו
  במטרה לעזור לכם הוא תו האיכות של מרכז רימון – סימן זה לצד שמו של מטפל, מבטיח
  לכם שמדובר במטפל בעל ניסיון רלוונטי לתחומו, בעל הכשרה מתאימה ממוסד אקדמי מוכר
  ובעל המלצות מאנשי מקצוע בכירים בתחומו.

   

   

  פנו אלינו עכשיו, נשמח לעזור לכם למצוא את המטפל המתאים.

   

   

  השתמשו במנוע החיפוש החכם שלנו למטפלים ופסיכולוגים מומלצים
  לאיתור מומחה מומלץ לטיפול בהתמכרות אצל ילדים באזור המגורים.

  מעוניינים להתייעץ עם מומחה בתחום הטיפול בהתמכרויות?
  השאירו פרטים בטופס ומומחה מהמרכז לטיפול בהתמכרויות יחזור אליכם בהקדם

   המומחים של רימון ב

   טיפול בהתמכרויות

   עוד מאמרים בנושא

   התמכרות למסכים בקרב ילדים מתבגרים וצעירים
   התמכרות למסכים – מה במאמר? מאמר זה פורט את ההשפעה של התמכרות למסכים על בריאותם הנפשית של ילדים, בני נוער וצעירים. המאמר בוחן מחקרים עדכניים,...
   מדריך מקיף למתעניינים בעולם הפסיכותרפיה. סוגים, טכניקות, יתרונות וחסרונות. גלה כיצד פסיכותרפיה יכולה לעזור לך - מצא מטפלים מומלצים
   במדריך זה תוכלו למצוא מידע מקיף לגבי פסיכותרפיה, יתרונותיה וחסרונותיה וגם – כיצד למצוא פסיכותרפיסטים מומלצים. הגדרה היסטוריה של פסיכותרפיה סוגים שונים של פסיכותרפיה טכניקות...
   מהי התמכרות למין? איך מזהים ומהו הטיפול המומלץ בהתמכרות לסקס. המרכז לטיפול בהתמכרויות
   מה במאמר? במאמר זה נעסוק בהתמכרות למין, וננסה להפיג את העמימות הרבה סביב הגדרתה. נגדיר מהי התמכרות לסקס, כיצד ניתן לזהות אותה אצלנו או אצל...
   מהי התמכרות לפורנו? איך מזהים ומהו הטיפול המומלץ בהתמכרות לפורנוגרפיה. מטפלים מומלצים - המרכז לטיפול בהתמכרויות, מבית מרכז רימון
   מה במאמר? מהי התמכורת לפורנו מהם הסימנים הבולטים גורמים השפעות התמכרות לפורונוגרפיה טיפול בהתמכרות לפורנו מומחים בטיפול בהתמכרות לפורנו התמכרות לפורנו התמכרות לפורנו, כמו כל...
   מהי גמילה מסמים ומדוע מתרחשת תסמונת גמילה, היכן ניתן לעשות גמילה מסמים ומהו השלב החשוב לגמילה מוצלחת. המרכז לטיפול בהתמכרות לסמים מבית מרכז רימון
   במאמר נסביר מהי גמילה מסמים ומדוע מתרחשת תסמונת גמילה, היכן ניתן לעשות גמילה מסמים בהשגחה רפואית ונסביר גם כמה זמן לוקחת הגמילה, מה קורה לאחר...
   מהי התמכרות לסמים, איך נוצרת התמכרות, איך מזהים התמכרויות ומהו הטיפול המומלץ בהתמכרות לסמים. מומחי המרכז לטיפול בהתמכרויות מבית מרכז רימון מסבירים.
   במאמר נדבר על מהי התמכרות לסמים, סוגי התמכרויות נפוצים, איך נוצרת התמכרות, איך מזהים התמכרויות ומהו הטיפול המומלץ בהתמכרות לסמים. וכמובן נמליץ על מטפלים ופסיכולוגים...
   התמכרות למסכים בקרב ילדים מתבגרים וצעירים

   התמכרות למסכים

   התמכרות למסכים – מה במאמר? מאמר זה פורט את ההשפעה של התמכרות למסכים על בריאותם הנפשית של ילדים, בני נוער וצעירים. המאמר בוחן מחקרים עדכניים,

   להמשך קריאה
   מהי גמילה מסמים ומדוע מתרחשת תסמונת גמילה, היכן ניתן לעשות גמילה מסמים ומהו השלב החשוב לגמילה מוצלחת. המרכז לטיפול בהתמכרות לסמים מבית מרכז רימון

   גמילה מסמים

   במאמר נסביר מהי גמילה מסמים ומדוע מתרחשת תסמונת גמילה, היכן ניתן לעשות גמילה מסמים בהשגחה רפואית ונסביר גם כמה זמן לוקחת הגמילה, מה קורה לאחר

   להמשך קריאה
   מהי התמכרות לסמים, איך נוצרת התמכרות, איך מזהים התמכרויות ומהו הטיפול המומלץ בהתמכרות לסמים. מומחי המרכז לטיפול בהתמכרויות מבית מרכז רימון מסבירים.

   התמכרות לסמים

   במאמר נדבר על מהי התמכרות לסמים, סוגי התמכרויות נפוצים, איך נוצרת התמכרות, איך מזהים התמכרויות ומהו הטיפול המומלץ בהתמכרות לסמים. וכמובן נמליץ על מטפלים ופסיכולוגים

   להמשך קריאה

   צריכים עזרה באיתור מומחה מתאים? השאירו פרטים

    כניסה למערכת