מהו דיכאון אחרי לידה וכיצד מטפלים בו?

תינוק נולד. אירוע כל כך משמעותי ועדיין… נשים וגברים רבים מרגישים שהם מתקשים לשמוח ולהנות מהמצב החדש. אחת מתוך 10 יולדות סובלת מדיכאון אחרי לידה והוא עשוי לפגוע באופן משמעותי בהתנהלותה של האישה: דיכאון לאחר לידה, שיכול להופיע גם תקופה ארוכה אחריה (עד שנה), מלווה באיבוד עניין בסביבה וגם בילד עצמו ומצריך לרוב פנייה לאיש מקצוע כדי להתגבר על כך. ההתמודדות עם הדיכאון מאתגרת מאד עבור האישה וגם עבור בן/ת זוגה ומשפחתה הקרובה והיא יכולה להתבצע בדרכים שונות: טיפול תרופתי, טיפול פסיכולוגי וכיוצא באלה.

התסמינים של דיכאון אחרי לידה והסיבות להופעתו

הסיבות לדיכאון לאחר לידה יכולות להיות רבות. בדרך כלל זהו שילוב של מספר גורמים: גורמים ביולוגיים כמו תנודות הורמונאליות האופייניות לתקופה שלאחר הלידה, מחסור בשעות שינה, חרדות והיסטוריה של הפרעות דיכאון. גם גורמים חברתיים יכולים להוביל לכך, כמו סביבה קרובה מלחיצה, היעדר תמיכה מצדו של בן הזוג, היעדר מסגרת ותמיכה מהחברה ועוד.
גורמים אישיותיים הם סיבה נוספת לדיכאון לאחר הלידה, והם יכולים להיות, בין היתר, רמות חרדה גבוהות מהרגיל, הערכה עצמית נמוכה וגם נטייה לפרפקציוניזם. התסמינים לדיכאון קלים מאד לזיהוי. בעיות שינה, עייפות, קשיי ריכוז, שינויים בתיאבון הבאים לידי ביטוי בעלייה או בירידה חדה במשקל, מצב רוח ירוד, אובדן הנאה או עניין בפעילויות יומיומיות שונות וגם מחשבות טורדניות במצבים מסוימים.

טיפול בדיכאון לאחר לידה - מה אפשר לעשות?

מומלץ מאד לנשים הסובלות מדיכאון לאחר לידה להקפיד על תזונה נכונה. ארוחת בוקר בתחילתו של כל יום היא בגדר חובה. כדאי לשלב בתפריט היומי פירות וירקות, חלבונים ודגנים וגם לשתות מים. מומלץ לשלב גם פעילות גופנית כשעה בכל יום, כמו הליכה בשכונה או הליכה על חוף הים, וניתן גם להשתתף בחוגי ספורט המיועדים לנשים לאחר לידה. מי שיוצאת להליכה בשעות הבוקר המוקדמות יכולה לקחת אתה את התינוק בעגלה ולנצל זאת לזמן איכות משותף, אך יש מי שימליצו על ניתוק של האם מהתינוק לפרקי זמן קצובים, שבהם היולדת מאפשרת לעצמה להתאוורר, והתינוק מבלה זמן איכות עם האב או עם הסבים והסבתות.

חשוב מאד לשתף אחרים. לדבר עם בן הזוג, עם בני המשפחה או עם חברים קרובים. לחפש קבוצת תמיכה שתוכל לעזור בתקופה הלא פשוטה הזו. שיחה עם אימהות טריות או עם אימהות מנוסות אחרות יכולה לעזור מאד. ישנם כיום גם לא מעט פורומים ברשת וקבוצות בפייסבוק המהוות כשלעצמן מעין קבוצות תמיכה. במקרים מסוימים כדאי לפנות לבעלי מקצוע ולשלב גם טיפול תרופתי שיוכל לסייע בעניין. במקביל, מומלץ להיות בחברת אנשים כמה שיותר ולהשתדל לא להיות לבד.
לאחר חופשת לידה, ובעיקר לאחר תקופה של דיכאון, חוזרת האם הטרייה למקום העבודה ונדרשת להתמודד עם היומיום ועם הפעולות השונות שביצעה בעבר באופן טבעי. המציאות שלה השתנתה מקצה לקצה, והחזרה לשגרה אינה פשוטה עבורה. יחד עם זאת, היציאה מהבית, המפגש עם אנשים אחרים, לרבות החברים לעבודה, יכול לשפר את מצב הרוח ולחשוף אותה לסביבה חדשה תומכת שתוכל לעמוד לרשותה (אימהות אחרות) וגם להוות פסק זמן מהאימהות
במידה ונתקלת בקושי לחזור לתפקוד, שמת לב כי מצב הרוח שלך לא משתפר, מרגישה עדיין חלשה ללא סיבה גופנית או סובלת ממחשבות פסימיות ולא רצויות שמפריעות לך ביומיום, כדאי שתתייעצי עם איש מקצוע מומחה בטיפול בדיכאון אחרי לידה.

טיפול בדיכאון אחרי לידה במרכז רימון

טיפול בדיכאון לאחר לידה, עשוי להיות קריטי ולמנוע נזקים נפשיים ורגשיים הן עבור היולדת, הן עבור בני המשפחה האחרים והן עבור התינוק. חשוב מאד שהאבחון והטיפול יעשו מוקדם ככל הניתן. אבחון וטיפול מוקדמים חשובים על מנת לטפל בצורה היעילה והמהירה ביותר בבעיה. עם זאת, אסור להתפשר על איכות המטפל וחשוב שתבחרו מטפל מומחה בתחום, בעל ניסיון והכשרות רלוונטיות וכמובן בעל המלצות. במרכז רימון, תוכל להעזר במנוע החיפוש החכם שלנו למטפלים ופסיכולוגים מומלצים, על מנת לחפש פסיכולוג מומלץ ומומחה בטיפול בדיכאון אחרי לידה. בנוסף - פיתחנו עבורכם כלי שיעזור לכם לבחור מטפל בעל הכשרה מתאימה וניסיון - תו האיכות של מרכז רימון. תו האיכות שלנו למטפלים מבטיח לכם כי המטפל או הפסיכולוג הינם בעלי הכשרה פורמאלית ממוסד אקדמי מוכר, בעלי ניסיון בתחומם ובעלי המלצות.
אל תשארו לבד! פני עכשיו להתייעצות עם מומחה בטיפול בדיכאון אחרי לידה

התקשר עכשיו: 079-5800085

תגיות: דיכאון אחרי לידה /הריון ולידה