מהם טיקים אצל ילדים? ומה ההבדל בין טיקים לתסמונת טורט?

טיקים הם תנועות או השמעת קולות חוזרות ולא רצוניות, אשר קשה מאד לעצור אותן ובדרכ' ניתן לדכא או לעצור אותם לזמן קצר בלבד על ידי מאמץ מכוון. הטיקים יכולים להיות מגוונים מאוד מבחינת חומרתם ומבחינת אופן הביטוי שלהם. טיקים אצל ילדים צעירים היא תופעה נפוצה יותר מאשר אצל מבוגרים. תסמונת טורט מאובחנת כאשר ישנם טיקים תנועתיים וקוליים למשך יותר משנה.

שכיחות של טיקים אצל ילדים ושל תסמונת טורט

אחד מכל חמישה ילדים יסבול מהופעת טיקים לתקופה מסוימת בחייו, כאשר בחלק מהמקרים לא תהיה אבחנה של הפרעת טיקים כלל, מכיוון שהחומרה או משך הזמן שהטיקים הופיעו אינם עונים לקריטריונים של אבחנת הפרעת טיק אצל ילדים. תסמונת טורט היא הפרעת הטיקים החמורה ביותר וקיימת אצל פחות מאחוז אחד מהילדים. הפרעות טיקים קיימות אצל בנים פי 3 יותר מאשר אצל בנות. במרבית המקרים הטיקים אצל ילדים מתחילים להופיע בין גיל 4 לגיל 6, עוצמתם תגבר עד לשיא בגיל 10-12 ולאחר מכן במהלך גיל ההתבגרות הם צפויים להתמתן. בסופו של דבר רוב הפרעות הטיקים נעלמות, אולם במקרים חמורים הן נשארות וממשיכות גם בגיל הבגרות ואף בבגרות.

סוגים של טיקים אצל ילדים

קיימים שלושה סוגים של הפרעות טיקים אצל ילדים: הפרעת טיקים זמנית - ילדים הסובלים מטיק תנועתי ו/או קולי למשך פחות משנה. הפרעת טיקים כרונית - ילדים הסובלים מטיק תנועתי או קולי (לא שניהם יחד) למשך יותר משנה. תסמונת טורט - ילדים הסובלים מטיקים תנועתיים וקוליים למשך יותר משנה. הגורמים להפרעת טיקים לא ידועים, אך במקרים רבים הם חוזרים במשפחה ולכן רופאים מניחים שיש לכך סיבות גנטיות. לעיתים לאחר זיהום סטרפטוקוקלי אצל ילדים יש הופעה או החמרה של טיקים קיימים, אולם הקשר בין השניים עדין לא ברור לחלוטין.

כיצד נראית הפרעת טיקים אצל ילדים

תחילה ננסה להבין כיצד זה עובד ומה מרגיש הילד עם הטיקים. לפני התרחשות של טיק הילד ירגיש דחף לבצע אותו, בדומה לתחושה המופיעה לפני עיטוש או גירוד. הילד ירגיש מתח גובר באזור הספציפי בגוף בו מתרחש הטיק ולאחר ביצוע הטיק מורגשת הקלה מיידית. קשה מאוד לשלוט בטיקים בעיקר בתקופות של מתח נפשי, התרגשות או תשישות. בדרך כלל הטיקים לא מופיעים במהלך השינה אצל ילדים ועוצמתם תפחת גם כאשר הילד מתרכז במשהו אחר. אצל ילדים עם הפרעת טיקים, קיימות לעיתים קרובות גם בעיות נוספות במקביל כמו ADHD (הפרעת קשב וריכוז), OCD (הפרעה אובססיבית - קומפולסיבית), חרדות, קשיי למידה ועוד, המושפעים כנראה מאותם אזורים במוח. ההפרעות הללו בדרך כלל משפיעות על ההתפתחות התקינה של הילד יותר מאשר הטיקים עצמם. כאשר קיימת הפרעת טיקים אצל מתבגרים או מבוגרים היא יכולה להיות מלווה גם בדיכאון, הפרעה דו-קוטבית או שימוש בסמים ואלכוהול בעקבות המתח הנפשי המתלווה אליה.

אבחנה וטיפול בהפרעת טיקים אצל ילדים

אבחון מוקדם של הפרעת טיקים אצל ילדים יכולה לסייע בעיקר להורים להבין שהטיקים של ילדם אינם רצוניים ונקיטת עונשים עלולה רק להחמיר את המצב. כמו כן, אבחון וטיפול מוקדם יסייעו לילד להתמודד טוב יותר עם הטיקים, לפני שהבעיה תסתבך והילד יחל לסבול גם מבעיות חברתיות או הקנטות או בעיות רגשיות אחרות שעלולות להתפתח בעקבות הפרעת טיקים לא מאובחנת ולא מטופלת.

הטיפול בהפרעת טיקים אצל ילדים מתחלק לשלושה מישורים:

חיזוקים חיוביים ותמיכה - כאשר הטיקים מתונים יחסית, תמיכה וחיזוקים רגשיים הם דרך התמודדות טובה. מומלץ להמנע כמה שניתן מהפניית תשומת לב לטיקים עד שהם ייעלמו. במקרים כאלה אפשר להמנע מטיפול נוסף אם בני המשפחה, המורים והחברים מבינים את משמעות המצב ומצליחים להתעלם ולא לאפשר לילד להרגיש חריג או שהוא לא בסדר. טיפול קוגנטיבי התנהגותי CBT בטיקים אצל ילדים - בדרך כלל יהיה יעיל בעזרה לילדים גדולים יחסית להתנהל עם הטיקים, תוך לימוד טכניקות התנהגותיות שונות שיכולות להפחית את עוצמתם וכן לימוד של מיומנויות קוגנטיביות וחברתיות שיוכלו לסייע לילד להתמודד טוב יותר עם המצב ועם תגובות החברה. טיפול תרופתי בטיקים - מומלץ רק כאשר הטיקים קבועים ומפריעים לחיי היומיום של הילד או פוגעים בהערכה העצמית שלו או במצבו הרגשי. ישנן תרופות שמפחיתות את עוצמת הטיקים, תרופות אלה יכולות להיות יעילות ולסייע גם בבעיות כמו הפרעת קשב וריכוז ADHD וחרדה. כאשר להפרעת הטיקים מתלווה גם הפרעה אובססיבית כפייתית OCD או דיכאון, ניתן להעזר בתרופות נגד דיכאון לטיפול גם בטיקים.
חשוב לדעת : הפרעת טיקים אצל ילדים אינה מאד נדירה ואין צורך להתבייש או להסתיר את הבעיה. אבחון וטיפול מוקדמים יכולים לסייע לילד, להוריו ולסביבתו להתמודד טוב יותר עם הבעיה וכך להמנע מהפיכת המצב לכרוני או מהיווצרות של בעיות רגשיות נלוות. התקשרו אלינו עכשיו, נשמח לעזור.

טיפול בטיקים אצל ילדים במרכז רימון

פניה לטיפול פסיכולוגי אינה עניין פשוט, פעמים רבות, ישנו קושי למצוא מטפל מתאים, לדעת מי בכלל יכול לעזור ומי מומחה בסוג הבעיה שאתם מתמודדים עימה. אנו כאן בכדי לעזור לכם למצוא את המטפל המתאים והטוב ביותר עבורכם קרוב לביתכם. במרכז רימון, מגוון מטפלים ופסיכולוגים מומלצים, המומחים במגוון בעיות וסוגי טיפול. לחצו כאן על מנת לעבור למנוע חיפוש חכם למציאת מטפלים. פיתחנו כלים שיעזרו לכם לבחור את המטפל המתאים ביותר עבורכם – תו האיכות של מרכז רימון. מטפלים עם תו האיכות, הם מטפלים שעמדו בסטנדרט המקצועי המחמיר שלנו ועברו בדיקות וראיונות בכדי לבחון את התאמתם ומקצועיותם. תו האיכות של מרכז רימון מעיד על : הכשרות מקצועיות שנלמדו במוסדות מוכרים, ניסיון בתחום בו עוסקים ועל קבלת המלצות מאנשי מקצוע בכירים בתחומם.

השתמשו במנוע החיפוש החכם שלנו למטפלים ופסיכולוגים מומלצים

לאיתור מומחה מומלץ בטיפול בטיקים אצל ילדים באזור מגוריכם.

התקשר עכשיו: 079-5800085

תגיות: טיפול בהפרעה אובססיבית קומפולסיבית / טיפול בOCD /טיפול פסיכולוגי לילדים /טיפול קוגניטיבי התנהגותי CBT ילדים ונוער