אספרגר בקרב נשים ובנות – חוויות נפוצות

מחבר/ת:הנהלת מרכז רימון
התמחות: אוטיזם / ASD/ PDD

נשים עם פרופילים של אספרגר נוטות פחות לאבחן את הסיכויים לאבחון מוטעה ממספר סיבות. בנוסף, אנשי מקצוע רבים הוכשרו לזהות קל יותר ביטוי של ספקטרום אספרגר/אוטיזם אצל גברים מאשר אצל נשים. בעוד אנשי מקצוע וסנגורים רבים עובדים קשה על מנת לשנות מציאות זו, עדיין יש דרך ארוכה לעבור מבחינת הבנה אוניברסלית והכרה במתנות ובאתגרים הייחודיים של נשים אספרגר. בעוד שמאפייני הליבה של פרופיל אספרגר אינם שונים בין המינים, בנות ונשים עשויות להפגין תגובות חיצוניות שונות לפרופיל. בעוד שכל נערה ונשים עם פרופיל אספרגר ייחודיות, רבות חולקות חוויות מסוימות.

* תסמינים שונים של אספרגר עשויים להעיד גם על בעיות אחרות (כגון חרדה, דיכאון, הפרעות קשב וריכוז ADHD, בעיות התנהגות ועוד) ולכן חשוב לפנות לאיש מקצוע מומחה בתחום האבחון והטיפול באוטיזם על מנת לערוך אבחנה ואבחנה המבדלת.

כנערה צעירה, היא עשויה לדעת שהיא שונה ומבחינה בכך שהאינטרסים שלה חורגים מאלו של בני גילה. היא עשויה להעדיף שיש לה רק חבר אחד או שניים, או לשחק בבדידות, להעריך ולהתמקד באינטרסים ספציפיים.
היא עשויה להפגין סלידה ממה שהוא פופולרי, מה נשי או מה אופנתי. רגישה למרקמים, אולי תעדיף ללבוש בגדים נוחים ומעשיים. היא עשויה להיראות תמימה או לא בוגרת, מכיוון שהיא לא מסונכרנת עם המגמות או עם הנורמות החברתיות.
היא עשויה להתאמץ מאוד כדי “להסוות” את הבלבול החברתי ו/או החרדה שלה באמצעות חיקוי אסטרטגי, על ידי בריחה אל הטבע או הפנטזיה, או על ידי הישארות בפריפריה של הפעילות החברתית.
היא עשויה להראות צדדים שונים של אישיותה במסגרות שונות. “ילדה הסובלת מתסמונת אספרגר עלולה לסבול מבלבול חברתי בדממה ובבידוד בכיתה או במגרש המשחקים, אך היא עשויה להיות דמות אחרת בבית, ה’מסכה ‘מוסרת.” (טוני אטווד). בבית, היא עשויה להיות נוטה יותר לשחרר את רגשותיה המופקרים באמצעות התמוטטות.
היא עשויה להיות מותשת מהעבודה של פענוח כללים חברתיים או מחיקוי הסובבים אותה כדי להסתיר את ההבדלים בינהם.

אספרגר בקרב נשים - עם העליה במספר הנשים / בנות המאובחנות עם אספרגר / אוטיזם / SCD , העלינו מאמר המתאר את החוויות של נשים, ילדות וצעירות עם ASD . מרכז רימון - התאמת מומחים באבחון וטיפול באספרגר, אוטיזם, ASD, PDD
אספרגר בקרב נשים – עם העליה במספר הנשים / בנות המאובחנות עם אספרגר / אוטיזם / SCD , העלינו מאמר המתאר את החוויות של נשים, ילדות וצעירות עם ASD .
מרכז רימון – התאמת מומחים באבחון וטיפול באספרגר, אוטיזם, ASD, PDD

היא עלולה להיות חרדה במסגרות שבהן היא מתבקשת להופיע במצבים חברתיים. זה יכול להוביל לאילמות, לברוח או להתמקד בשגרות ובטקסים.
תחומי עניין ספציפיים
לעתים קרובות, לנשים עם פרופילים של אספרגר, כמו לגברים במגוון עצבים, יש תחומי עניין מיוחדים; עם זאת, אינטרסים מיוחדים אלה יכולים לעקוב אחר ערכות נושאים שונות. מבחינה היסטורית, נשים היו פחות מגברים להתעניין בתחבורה, מחשבים או אסטרונומיה, וסביר יותר שהתלהבותם של ספרות, אמנות, בעלי חיים, אקטיביזם סביבתי ונושאים אחרים עם נושאים יחסיים. עם זאת, בכל הנוגע לאינטרסים מיוחדים, הכל חל על שני המינים. אין גבולות למגוון ולעומק האינטרסים או המומחיות של נשים וגברים כאחד עם פרופילי אספרגר. כמו תמיד, האינטרסים האלה הולכים ומתפתחים עם הזמן.

סטִיגמָה
בעוד שאנשים רבים נאבקו רבות על מנת להבטיח שוויון בין המינים המקובל, בנים ובנות עדיין מתקשרים באופן שונה בדרך כלל בתרבות המודרנית שלנו. במקומות רבים, עדיין מצפים מנשים להעניק ערך רב יותר למערכות יחסים מאשר למיומנויות קשות. כתוצאה מכך, נקבות אספרגר עלולות לחוש סטיגמטיות בדרכים שונות מזכרים. מחקר אחד של סיימון ברון-כהן וסאלי ווילרייט מצא כי “נשים נוטות יותר ליהנות מחברויות תומכות, תומכות ואמפתיות, לאהוב ולהתעניין באנשים; ליהנות מאינטראקציה עם אחרים לשמה; ולתת חשיבות לחברות ”1. הפער בין ציפיות חברתיות לאינטרסים אישיים יכול להיות גדול יותר אצל נשים עם פרופילים של אספרגר מאשר אצל גברים עם פרופילים של אספרגר מכיוון שציפיות חברתיות לזהות חברתית חזקה באופן מסורתי יכולות להיות גבוהות יותר אצל נשים.

נשים עשויות להתקשות גם ביצירת חברויות מכיוון שמערכות יחסים בין נשים מבוססות לעתים קרובות על חילופי רגשות וחברתיים ניואנסיים, בעוד שחברויות גברים היו היסטוריות יותר מבוססות פעילות. היסטוריה של בריונות. עם זאת, האופן שבו בריונות יכולה להתבטא במאפיינים שונים המבוססים על מין. לא משנה כמה עדין או גלוי, הדרה ובריונות עלולות לגרום לטראומה עמוקה ולהשפיע על הביטחון העצמי ותחושת הביטחון של יחידי המטרה. נקבות עשויות להתקשות גם ביצירת חברויות מכיוון שמערכות יחסים בין נשים מבוססות לעתים קרובות על חילופי רגשות וחברתיים ניואנסיים, בעוד שחברויות גברים היו היסטוריות יותר מבוססות פעילות. היסטוריה של בריונות. עם זאת, האופן שבו בריונות יכולה להתבטא במאפיינים שונים המבוססים על מין. לא משנה כמה עדין או גלוי, הדרה ובריונות עלולות לגרום לטראומה עמוקה ולהשפיע על הביטחון העצמי ותחושת הביטחון של יחידי המטרה.

נשים ובנות עשויות להתקשות גם ביצירת חברויות מכיוון שמערכות יחסים בין נשים מבוססות לעתים קרובות על חילופי רגשות וחברתיים ניואנסיים, בעוד שחברויות גברים היו היסטוריות יותר מבוססות פעילות. היסטוריה של בריונות. עם זאת, האופן שבו בריונות יכולה להתבטא במאפיינים שונים המבוססים על מין. לא משנה כמה עדין או גלוי, הדרה ובריונות עלולות לגרום לטראומה עמוקה ולהשפיע על הביטחון העצמי ותחושת הביטחון של יחידי המטרה. סביר להניח שנקבות בספקטרום אספרגר/אוטיזם חוו היסטוריה של בריונות. עם זאת, האופן שבו בריונות יכולה להתבטא במאפיינים שונים המבוססים על מין. לא משנה כמה עדין או גלוי, הדרה ובריונות עלולות לגרום לטראומה עמוקה ולהשפיע על הביטחון העצמי ותחושת הביטחון של יחידי המטרה. סביר להניח שנקבות בספקטרום אספרגר/אוטיזם חוו היסטוריה של בריונות. עם זאת, האופן שבו בריונות יכולה להתבטא במאפיינים שונים המבוססים על מין. לא משנה כמה עדין או גלוי, הדרה ובריונות עלולות לגרום לטראומה עמוקה ולהשפיע על הביטחון העצמי ותחושת הביטחון של יחידי המטרה.

בעיות אחרות הקשורות לבריאות הנפש
נשים עם פרופילים של אספרגר יכולות לחוות הפרעות במצב הרוח המשותפות ולעתים קרובות להפנים רגשות של תסכול וכישלון. החל מההתבגרות, יש להם שיעורי דיכאון וחרדה גבוהים – 34 ו -36 אחוזים בהתאמה. כמה מחקרים מצאו גם חפיפה משכנעת בין אוטיזם והפרעות אכילה כגון אנורקסיה, אם כי המחקרים קטנים מכדי להעריך כמה נשים יש לשניהם.

נשים הלוקות ב- ASD מפתחות לעתים קרובות “מנגנוני התמודדות” שיכולים לכסות על הקשיים המהותיים שהם חווים. הם עשויים לחקות את בני גילם, להתבונן מהצד, להשתמש בשכלם כדי להבין את הדרכים הטובות ביותר להישאר ללא גילוי, והם ילמדו, יתאמנו וילמדו גישות מתאימות למצבים חברתיים. נשמע די קל, אבל למעשה אסטרטגיות אלה דורשות עבודה רבה ויכולות לגרום לא פעם לתשישות, נסיגה, חרדה, אילמות סלקטיבית ודיכאון. – ד”ר שאנה ניקולס

בעוד שהתרחשות משותפת יכולה להשפיע על התמונה, חלק מהנשים מאובחנות בצורה לא נכונה עם הפרעות אישיות: הפרעת אישיות גבולית, הפרעת אישיות נמנעת, הפרעת אישיות סכיזואידית, למשל. חשוב להכיר בכך שאבחנות אלו לעיתים עלולות לטשטש את נקודות החוזק והמאבקים של נשים שיש להן פרופילים של אספרגר.

חששות בטיחותיים
נשים עם פרופילים של אספרגר עלולות להיות בסיכון לקורבן בגלל הנאיביות החברתית הקשורה ל- ASD. מחקר אחד שנערך על ילדים עם מוגבלות התפתחותית מצא כי שיעורי ההתעללות המינית גבוהים פי 1.7 מאלו שבאוכלוסייה הכללית. כדי לחקור נושא זה בפירוט רב יותר, אנו ממליצים על ספרה של ליאן הולידיי ווילי, כישורי בטיחות .

מִינִיוּת
נקבות עם פרופילים של אספרגר עשויות לתפוס את המיניות שלהן בדרכים מגוונות. בשל הטאבו הרבים סביב הדיון במיניות בקרב נשים, לנשים עם פרופילים של אספרגר יש לעיתים רחוקות פורומים לשיחה מפורשת בנושא זה. רגישויות חושיות יכולות להיות מאתגרות במיוחד עבור נשים עם פרופילים של אספרגר. נשים עם אבחון ספקטרום האוטיזם מונחות לעתים קרובות תרופות עם תופעות לוואי המובילות לעוררות מינית מופחתת. זה עשוי להוביל לכך שנשים יותר של אספרגר יתפסו את עצמן כא -מיניות.

אִמָהוּת
למרות האתגרים שלהן, נשים רבות עם פרופילים של אספרגר מצליחות מאוד בהורות. אישה אחת עם הבדל בספקטרום האוטיסטי הצהירה כי יש לה זיכרונות חיים יותר של ילדותה מאשר בני גילה, וכתוצאה מכך היא מצליחה להתייחס טוב יותר לילדה. עם זאת, נשים עם פרופילים של אספרגר עלולות להיאבק במשימות התפקוד הרבות הנדרשות מההורה. בנוסף, נשים עם פרופילים של אספרגר עלולות להיות מאתגרות במיוחד כאשר ילדיהן הופכים למתבגרים, שהאינטראקציות החברתיות שלהם הופכות למוקדים העיקריים בחייהם. הורים בספקטרום האוטיזם עשויים להרגיש שהם נאבקים ביחס להורים של ילדים אחרים ובהקמת אינטראקציות חברתיות עבור ילדיהם. הם עשויים גם לחוש שהורות עם מוגבלות היא סטיגמטית ביותר.

טיפול ואבחון אספרגר ואוטיזם בתפקוד גבוה במרכז רימון

כאשר אתם פונים למומחה לאבחון או טיפול באספרגר, אתם רוצים לדעת שהגעתם לאיש מקצוע מתאים.
חשוב לכם שהוא יהיה בעל ניסיון, הכשרה מלאה ומוכרת בתחום והמלצות.
אנחנו במרכז רימון מבינים את הצורך שלכם לגמרי ולכן, למעשה הקמנו את המרכז. חשוב לנו שאתם תגיעו לאנשי מקצוע מומחים בתחומם.
כל אנשי המקצוע, הפסיכולוגים, הפסיכאטרים והפסיכותרפיסטים עימם אנו עובדים, הם אנשי מקצוע בעלי תעוה מוכרת בתחום הטיפול הרגשי / פסיכולוגי או האבחון.

התקשרו אלינו עכשיו להתאמת איש מקצוע מומחה בתחום האוטיזם / ASD

הערה לסיום בנוגע לאבחון אוטיזם ואספרגר:

בשנת 2012 התפרסם ה DSM-5 (גרסתו ה 5 של מדריך האבחון הפסכיאטרי האמריקאי).
בגרסה זו נערכו שינויים משמעותיים באבחון אוטיזם, ASD, אספרגר, PDD וכולי.
להלן סיכום השינויים:

Autism Spectrum Disorder \ ASD
•זהו שם חדש שמאחד את 4 האבחנות השונות שהופיעו בגרסה הקודמת של ה-DSM-IV-TR תחת:
Pervasive Developmental Disorders )PDD) :
Autistic Disorder
Asperger’s Disorder
Childhood Disintegrative Disorder
Pervasive Developmental Disorder Not Otherwise Specified
•הפרעה על הספקטרום האוטיסטי ASD זהו שם חדש המשקף את הקונצנזוס המדעי שארבעת האבחנות הנפרדות הקודמות הן למעשה מצב אחד עם רמות שונות של חומרת הסימפטומים בשני תחומים עיקריים:
1. חסר בתקשורת ובאינטראקציה חברתית
2. חזרתיות מוגבלת בהתנהגויות, בתחומי עניין ובפעילויות restricted repetitive behaviors, interests, and activities
בהעדר מרכיב 2 הנ”ל של חזרתיות, האבחנה תהיה Social Communication Disorder SCD.
•המטרה של שינוי זה לפי הצהרת ה-APA: “כדי לסייע לאבחנה יותר מדויקת ועקבית של ילדים עם אוטיזם”.
ובכל זאת, סימפטומים של אוטיזם – במיוחד אלה שהיו קשורים בעבר לאספרגר – עדיין מאובחנים באופן תדיר כהפרעת קשב וריכוז ( ADHD ), הפרעות במצב הרוח, הפרעה אובססיבית כפייתית (OCD) ובעיות קשורות אחרות – המובילים לטיפול לקוי ואתגרים לכל החיים. אם אתה מזהה את עצמך או אדם אהוב בתיאורים הבאים של הפרעה בספקטרום האוטיסטי / תסמונת אספרגר? קבע פגישה עם רופא כדי לדון בבדיקת הערכה לאוטיזם.

משאבים נוספים
אם אתה רוצה ללמוד עוד, ישנם כעת מספר ספרים אינפורמטיביים כתובים להפליא מאת נשים אודות AS או אוטיזם שעוסקים במגוון נושאים:

Hendrickx, S. (2015). נשים ובנות עם הפרעת ספקטרום האוטיזם: הבנת חוויות חיים מגיל הרך ועד לגיל מבוגר. לונדון: ג’סיקה קינגסלי.
כהן, ט (2015). שיעורי שישה מילים על תסמונת אספרגר נשית: 100 שיעורים להבנת ולתמוך בבנות ונשים עם אספרגר (סדרת שיעורי שש המילים). וושינגטון: הוצאת פאצ’לי.
גרנדין, ט (2013). המוח האוטיסטי: עזרה לצורות שונות של אנשים להצליח. ניו יורק: Houghton Mifflin.
סימון, ר. (2012). 22 דברים שאישה עם תסמונת אספרגר רוצה שבן זוגה יידע. לונדון: ג’סיקה קינגסלי.
ווילי, LH (2012). כישורי בטיחות לנשים אספרגר: כיצד להציל חיי אישה טובים לחלוטין. לונדון: ג’סיקה קינגסלי.
סימון, ר. (2010). אספרגירלס: העצמת נשים עם תסמונת אספרגר. לונדון: ג’סיקה קינגסלי.
Attwood, T., Grandin, T., et al. (2006). אספרגר ובנות: מומחים בעלי שם עולמי מצטרפים לאנשים הסובלים מתסמונת אספרגר כדי לפתור בעיות שנערות ונשים מתמודדות איתן מדי יום! טקסס: אופקים עתידיים.
ליבנה, ג ‘(2003, פברואר). מזל טוב! זו תסמונת אספרגר. לונדון: ג’סיקה קינגסלי.
בלקמן, ל ‘(1999). סיפורה של לוסי: אוטיזם והרפתקאות אחרות. הר אוממאני, אוסטרליה: ספר ביד.
גרנדין, ט (1995). חשיבה בתמונות: ועוד דיווחים מחיי. ניו יורק: Bantam Doubleday Dell Publishers Groups, Inc.
גרנדין, ט (1996, אוגוסט). הופעה: תווית אוטיסטית. ניו יורק: Warner Books, Inc.
מילר, ג’יי קיי (עורכת). (2003). נשים מכוכב אחר? חיינו ביקום של אוטיזם. בלומינגטון, IN: AuthorHouse.
Peers, J. (2003). חלומות אספרגוס. לונדון: ג’סיקה קינגסלי
פרינס-יוז, ד. (2004). שירי אומת הגורילות: המסע שלי באוטיזם. ניו יורק: ספרי הרמוניה.
ווילי, LH (1999). מתחזה לנורמלי: לחיות עם תסמונת אספרגר. לונדון: ג’סיקה קינגסלי.
וויליאמס, ד ‘(1992). אף אחד, בשום מקום: האוטוביוגרפיה יוצאת הדופן של אוטיסט. ניו יורק: אבון ספרים
וויליאמס, ד ‘(1994). מישהו, איפשהו: להשתחרר מעולם האוטיזם. ניו יורק: טיימס ספרים.
וויליאמס, ס (2005). השתקפויות של עצמי. קנטווד, מי: מרכז אפור ללמידה והבנה חברתית.
הערות שוליים

Baron-Cohen, S. & Wheelwright, S. (2003) שאלון הידידות: חקירה של מבוגרים עם תסמונת אספרגר או אוטיזם בתפקוד גבוה, והבדלי מין תקינים. כתב העת לאוטיזם והבדלים התפתחותיים, 33: 5, עמ ‘509-517.
זאקס, ז. (2006) חיים ואהבה: אסטרטגיות חיוביות למבוגרים אוטיסטים. קנזס: אוטיזם אספרגר הוצאה לאור ושות ‘
וגנר, ס. (2006) חינוך הסטודנטית עם אספרגר. אצל אספרגר ובנות (עמ ’15-32). טקסס: אופקים עתידיים.
Henault, I. (2005) מיניות ותסמונת אספרגר: הצורך בחינוך חברתי-מיני. ב- KP Stoddart (Ed) ילדים, נוער ומבוגרים עם תסמונת אספרגר (עמ ‘110-121). פילדלפיה: ג’סיקה קינגסלי מוציאים לאור.

המומחים של רימון ב

אוטיזם / ASD/ PDD

עוד מאמרים בנושא

מה גורם להתקפי חרדה בהריון? מהם התסמינים? והשפעות על העובר? מה יכול לעזור? וכיצד למצוא מטפלים מומחים בתחום? תשובות לכל השאלות מאת מומחי מרכז רימון
התקפי חרדה בהריון תקופת ההריון היא תקופה מרגשת. בקרוב תהפכי לאמא לתינוק מקסים וזעיר. את עשוייה לצפות לחוות רכבת הרים רגשית במהלך ההריון או שרגשות...
טוקופוביה - מה זה? למה זה קורה? איך מתמודדים ומה הטיפול הכי יעיל. במאמר נדון בפחד מהריון דרך הצגת מקרה ודיון. כולל המלצות על מטפלות/ים מומחים
טוקופוביה – מבוא טוקופוביה היא פחד פתולוגי מהריון ועלולה להוביל להימנעות מלידה. ניתן לסווג פוביה זו כראשונית או משנית. טוקופוביה ראשונית מתוארת כפחד קיצוני של...
השלכות רגשיות ונפשיות של לידה שקטה - מומחי מרכז רימון מסבירים
מהי לידה שקטה? לידה שקטה ההיא אחת החוויות הקשות ביותר עבור נשים במהלך תקופת הפוריות. זהו נושא טראומטי ועצוב מאד ואין דרך נוחה או טובה...
השלכות רגשיות ונפשיות של לידה שקטה - מומחי מרכז רימון מסבירים
מהי לידה שקטה? לידה שקטה ההיא אחת החוויות הטראומטיות ביותר עבור נשים במהלך תקופת הפוריות. זהו נושא מצער וטרגי ואין דרך מוצלחת לפתוח מאמר בנושא...
SMD - ויסות חושי - מה זה? מה המשמעות של SMD? מהו תהליך העיבוד החושי ומה הקטגוריות המרכזיות? וכן מה הקשר בין ויסות חושי ואוטיזם, מאת חן איבגנים, מרפאה בעיסוק בעלת מומחיות בנושא הויסות החושי, אבחון וטיפול
ויסות חושי – מה זה? מה המשמעות של SMD? מהו תהליך העיבוד החושי ומה הקטגוריות המרכזיות? מה במאמר?מה זה SMDתהליך העיבוד החושיתהליך הויסות החושי SMDויסות...
התמכרות לאלכוהול - מהם השלבים בדרך לגמילה ומהו הטיפול המומלץ באלכוהוליזם? מומחי מרכז רימון מסבירים
התמכרות לאלכוהול מה זה אלכוהוליזם ומהי התמכרות לאלכוהול? מהם הסימנים לאלכוהוליזם? מהם השלבים בדרך לגמילה ומהו הטיפול המומלץ באלכוהוליזם? מה במאמר?אלכוהוליזםסימנים ותסמינים של התמכרות לאלכוהולהתפתחות...
התמכרות לאלכוהול - מהם השלבים בדרך לגמילה ומהו הטיפול המומלץ באלכוהוליזם? מומחי מרכז רימון מסבירים

התמכרות לאלכוהול / אלכוהוליזם

התמכרות לאלכוהול מה זה אלכוהוליזם ומהי התמכרות לאלכוהול? מהם הסימנים לאלכוהוליזם? מהם השלבים בדרך לגמילה ומהו הטיפול המומלץ באלכוהוליזם? מה במאמר?אלכוהוליזםסימנים ותסמינים של התמכרות לאלכוהולהתפתחות

להמשך קריאה

צריכים עזרה באיתור מומחה מתאים? השאירו פרטים

    כניסה למערכת