איך להיות מאושר – מהו האושר ומיהו מאושר? (חלק 2)

מחבר/ת:צוות מרכז רימון
התמחות: כתבות ומאמרים

בהמשך למאמר הראשון בנושא, במאמר הזה תמצאו עובדות מעניינות על אושר ואפילו כמה טיפים שתוכלו להעזר בהם על מנת להבין טוב יותר את עצמכם ואת מה יכול לעזור לכם להיות מאושרים יותר.

כמה עובדות מעניינות אודות אושר, כפי שעולות ממחקרים אקדמים מרחבי העולם:

ישנם אנשים שנולדו מאושרים
ישנן כמה נשמות מיוחדות שבאמת נולדות לעולם עם היכולת לראות את החיים בצורה בהירה ואופטימית יותר. הם רואים את היופי והאושר, במקומות שכולנו רואים פגמים וסכנות. אבל רובנו לא נולדנו ככה.

האם ניתן ללמוד להיות מאושר?

לשמחתנו ניתן לשנות את זה, לשנות את התפיסה המאיימת של העולם, לקרוא תיגר על מחשבות מעוררות פחד וחרדה, לשנות את התחזית האוטומטית שלנו את העתיד כמו למשל המחשבות הכל כך אופייניות לרבים מאיתנו: לעולם לא אהיה אימא טובה, לא אצליח לעשות את זה, אני לא יכול לעמוד בזה, הם לא אוהבים אותי, אני חייב להצליח, אסור לי לטעות ועוד ועוד ועוד.

הדיאלוג הפנימי הזה שניתן לפתח, בין אם לבד, על ידי עיסוק בתכנים רוחניים/נפשיים למשל דרך מדיטציה או ע”י טיפול פסיכולוגי. עצם הדיאלוג בינינו לבין עצמנו, פיתוח היכולת להתבונן על עצמנו פנימה והרצון לשנות, הם סימנים לבריאות נפשית.


אם תקבל מה שאתה רוצה לא באמת תהיה מאושר לאורך זמן

אתה משוכנע שתהיה מאושר אם תזכה בלוטו או להפך, שלנצח תהיה אומלל אם יקרה לך משהו נורא. תתפלא לשמוע שבני אדם יודעים להסתגל למצבים שונים. אחרי תקופת הסתגלות, רמת האושר הקודמת חוזרת למה שהיתה, ללא קשר למה שקרה לך (ישנם מקרים ספציפים שהמחקר מראה שקשה יותר להתאושש מהם כמו אובדן לא צפוי, של עבודה או בן זוג).

ההסתגלות לאושר עובדת גם בכיוון ההפוך. מחקר מהמחלקה לפסיכולוגיה באוניברסיטת קליפורניה, הראה כי האושר הוא כמו חומר ממכר, לבני האדם נטייה להתרגל לרמה מסוימת של אושר שרכשו ואחכ’ נפשם מחפשת אתגר נוסף או יעד חדש שכביכול ישיג להם אושר. למשל אדם שהשיג תפקיד מסוים בעבודה או ירכוש מוצר יוקרתי שרצה, ירגיש מאושר עד אשר יתחיל להרגיש שמשהו חסר לו ויתחיל להתעניין במשהו נוסף או אחר שיתן לו את אותה הרגשה.

בדרך זו, האושר תמיד ישאר רחוק ממך. מסקנות מחקרים אלו היו כי מומלץ להתמקד בפעילויות דינמיות, שמושכות תשומת לב, מאתגרות, כך שהסבירות להשתעמם מהן נמוכה, בניגוד למשל לרכישת תכשיטים או מכשירים טכנולוגים כאלה ואחרים שלפעמים אנו חושבים שמסבים לנו אושר.
כאב הוא חלק בלתי נפרד מהאושר

לא תהיה מאושר אם תנסה להתחמק מכאב וצער. בכדי להיות מאושר תדרש להתעמת עם רגשות לא נעימים, לחוות אותם מבלי לאפשר להיות מוצף מהם. אנשים נוטים לחלום כי האושר הוא נטול רגשות לא נעימים ואנשים חושבים שיהיו מאושרים אם רק ימנעו מרגשות אלה (בהשפעת סרטים או סדרות שונות למשל).

האמת היא אחרת, אם תרצה להיות מאושר עלייך להיות מוכן לחוות טווח רחב של רגשות. אסור שהמטרה שלך תהיה לצמצם את מה שאתה מרגיש, אלא להתבונן על רגשות אלה בצורה אחרת, שונה. למשל, סיום מערכת יחסים משמעותית יכולה לגרום לצער רב. המשמעות של זה יכולה להראות לך גם כמה היתה חשובה עבורך מערכת היחסים הזו. תחשבו על זה, האושר יהיה חסר משמעות לגמרי אם לא נחווה צער או כאב. כמו שאמר שלום חנוך “ללא חושך אין אור”.

מודעות עצמית מביאה אושר

מודעות למצבך הנפשי והרגשי, לרגע הנוכחי, מודעות המתאפיינת בפתיחות וסקרנות כלפי הרגשות שלך, ללא שיפוטיות שלך כלפי עצמך וחוויותיך, היא כלי עוצמתי במיוחד שמאפשר לחוות אושר.
יכולת זו נקראת קשיבות mindfullness או מדיטציה בשמה המוכר יותר. מחקרים מראים כי אנשים שתרגלו קשיבות באופן סדיר, הצליחו בעזרת מיומנות זו לשאת ולהכיל רגשות שליליים, מבלי לנסות להמנע מהם ובכך בעצם רגשות אלה איבדו מיכולתם להשפיע על התנהגותם או חוויתם הרגשית לאורך זמן. המטרה היא לא להמנע מרגשות שליליים אבל במקביל לא לאפשר להם להכתיב את בחירותיכם או להשפיע על התנהגותכם.

האושר נמצא בעשיה משמעותית

כמעט כולם אוהבים להתבטל לפעמים או לבהות בסדרות ריאליטי בטלביזיה. הנאות אלו הן חלק מהחיים אבל הן לא ישיגו לך אושר. מחקר מאוניברסיטת וויסקונסין בארה”ב, הראה כי אדם שעובד קשה לקראת השגה של מטרה שהגדיר לעצמו, יחווה סיפוק ואושר גדולים יותר כאשר ירגיש כי הוא נע לעבר המטרה שסימן לעצמו. לא רק שפעילות כזו יכולה לעזור לחוות אושר רב יותר, אלא נמצא כי היא גם מדכאת רגשות שליליים כמו חרדה ודיכאון.
כן, כסף קונה אושר – לפחות קצת
למרות כל הויכוחים בנושא, המחקר מראה כי כסף בהחלט יכול להפוך אותך למאושר יותר, אבל החידוש הוא בזה שכסף אינסופי לא יהפוך אותך למאושר בצורה בלתי רגילה. כסף יכול לעזור לך להרגיש מאושר רק עד לנקודה בה אתה יכול לאפשר לעצמך לחיות בנוחות. כסף שתרויח או תקבל מעבר לנקודה זו לא יהפוך אותך למאושר יותר. לעומת זאת נמצא שנדיבות יכולה בהחלט להביא לשמחה אמיתית.

אושר הוא עניין יחסי

כולנו משוים עצמנו לאחרים בסביבתנו. זו נטיה אנושית טבעית. אבל ככל שתעסוק יותר במעמדך לעומת סביבתך, כך תרגיש מאושר פחות. על מנת להיות מאושר יותר, מומלץ שתבחר לחיות בסביבת אנשים השוים לך מבחינת מעמד, פחות או יותר. תמיד עדיף לגור בבקתה היפה ביותר בתוך כפר מאשר לגור באחוזה קטנה בשכונת יוקרה.
כדאי לזכור שמה שאתם רואים בפייסבוק לא משקף מציאות שלמה 🙂

אפשרויות רבות מדי הופכות אותנו לאומללים יותר

כל החיים אנחנו עושים בחירות, החל מבחירת בן זוג וכלה בבחירת טעם של גלידה בחנות גלידה. תמיד בחירתנו תהיה מונעת מהמחשבה “מה יתרום יותר לרווחתי”. נדמה שמגוון גדול של אפשרויות גורם לעושר ואושר.
המציאות מראה אחרת ולמעשה ככל שישנן יותר אפשרויות בחירה כך ההחלטה קשה יותר, אנחנו הופכים לחוצים יותר ויותר ופחות מרוצים מהבחירות שעשינו. הסיבה לכך היא שככל שישנן יותר אפשרויות, הבחירה בדבר אחד מדגישה את כל אותם דברים אחרים שויתרנו עליהם כאשר בחרנו במה שבחרנו.

אושר קשור באנשים קרובים

הפסיכולוגיה מאששת שוב ושוב במחקריה את ההמלצה לחזק יותר ויותר מערכות יחסים אישיות ולשים זאת בראש סדר העדיפויות. יחסים טובים וקשרים משמעותיים הם החיסון האולטימטיבי מפני כל אכזבות וכשלונות החיים.

אושר הוא לעשות את שיעורי הבית שלך

אתה יכול להגביר את האושר שלך ע”י כמה שיטות שונות. לכל אחד יש את הדברים שגורמים לו לאושר. לאנשי מקצוע שונים ישנם טיפים שונים שיכולו לעשות אותך מאושר יותר, בין אם לתרום לאחרים, להתנדב במסגרת קהילתית, לומר תודה ליקרים לך פעם בשבוע או לדמיין את המטרות שלך פעם בשבוע.

לכל אחד יתאימו תרגילים ומשימות אחרות. בחר את מה שעושה לך טוב, את מה שמסב לך את הסיפוק הרב ביותר, את הפעילויות שתורמות לתחושת המשמעות שלך ועשה אותן, הכנס אותן לסדר היום הקבוע שלך.


אושר משתנה עם הזמן

אם היית נשאל אם אתה מאושר מביצוע מטלות יומיומיות כנראה היית עונה שלא. החוקר דניאל כהנמן מצא למשל שטיפול בילדים היא מטלה שמדורגת באחד המקומות הנמוכים, כאשר בודקים מטלות שמסבות אושר ובכל זאת רוב האנשים שמתבוננים אחורה על שנות חייהם הראשונות של ילדיהם, נמלאים תחושה של אושר וסיפוק פנימי. הזמן מעוות את תפיסת האושר וחוויות שנתפסו ככאלה שפוגעות ברמת האושר, יכולות להשתנות עם חלוף השנים.

אתה כנראה טועה בהערכה של מה יעשה אותך מאושר ומה יגרום לך להיות שמח
פסיכולוג מאוניברסיטת הרווארד גילה במחקריו אמת מרתקת על האושר. הדברים אף פעם לא רעים או טובים כמו שאנו מעריכים שהם יהיו. לדוג’ אדם שנשאל על רמת האושר שירגיש אם יקבל קידום בעבודה יעריך אותה כגבוהה, עם זאת סביר שלא יחוש שמחה או אושר במשך יותר מכמה ימים ואולי אף כמה שעות.

גם ההפך נכון וגם פרידה, קשה ככל שתהיה לא באמת תהפוך אותך כנראה לאדם האומלל בעולם לנצח. מסתבר שבני אדם מעריכים בצורה מאד לא נכונה את טיב ועוצמת הרגש שיחווה כאשר חושבים על חוויה עתידית, בעיקר כאשר ההערכה הזו מבוססת על חוויות עבר. אנחנו זוכרים התחלות וסיומים של אירועים בחיינו בצורה הרבה יותר עוצמתית מאשר הם היו באמת. הזכרון האנושי אינו אמין במובן זה. העצה שלנו בהקשר זה היא לוותר על ההשלכות שלנו על חוויות שאנו יודעים שעתידות לקרות ולאפשר לעצמנו לחוות מחדש את החוויות כפי שהן, ללא העומסים מהעבר.

אושר תלוי בסגנון ההתמודדות שלך

אנשים שונים מתמודדים בצורה שונה עם דברים. ניסיונות לכפות דרכי התמודדות אחידים על כולם לא יעזרו ובמקרים מסוימים עלולים להזיק ולפגוע. למשל הגישה של פסיכולוגיה חיובית, יכולה לעזור לחלק מהאנשים, אבל ישנם אנשים שלא יצליחו להשתמש בגישה זו ויותר מכך, אולי אף ירגישו תסכול מעצמם ויאבדו את האמונה שיוכלו להרגיש אחרת. אנשים שחווים פסימיות ומשתמשים בה כהגנה מפני אכזבה מאי הצלחה, לא יוכלו להפיק מגישה של פסיכולוגיה חיובית באותה מידה כמו אחרים. לכן עם אנשים אלו מומלץ לנסות גישה אחרת לשינוי המצב הרגשי כמו למשל אדם שמרגיש מתח וחרדה לקראת מצגת שעליו להציג בעבודה, יוכל להרגיש אחרת אם נעזור לו להנמיך את הציפיות שלו מהמצגת או נבחן את האפשרויות הגרועות ביותר שצופה שיקרו בזמן הצגת המצגת. המטרה של התערבויות אלה היא לשנות את התחזיות האלה או לבדוק האם הן באמת התרחשו כמו שהוא ציפה.

דבוק בערכים שלך בכדי להיות יותר מאושר

אם תוותר על הערכים שלך, לא תהיה מאושר, לא משנה מה ההשגים שלך. אם אתה מהאנשים שלא יודעים מהם הערכים שלהם, נסה את התרגיל הבא:
חשוב מה היית מאחל לעצמך אם היינו מציע לך מקל קסמים שמסיר את כל המכשולים בדרכך למימוש עצמי. דמיין שיש לך את כל הכסף בעולם, את כל הזמן שבעולם, את כל האהבה והתמיכה בעולם… אחרי שענית לעצמך בכנות על השאלות האלה, נסה להגדיר את החזון האידאלי שלך. מה היית רוצה להשיג עבור עצמך בשנים הקרובות. עכשיו אתה יכול להתחיל לתכנן את הצעדים שלך למימוש החזון הזה. לא משנה מה תחליט כל עוד תהיה מודע להחלטות שלך ותעשה אותן מתוך בחירה, מתוך עניין. אושר הוא לא משהו כללי שניתן להגדיר, אושר הוא ניסוי אישי מתמשך.
הטיפים הללו הם כלליים, ברי המזל שיוכלו לקחת אותם ולנסות ליישמם בחיי היומיום יוכלו להפיק מהם ולשפר את מצב רוחם ולקבל חווית סיפוק מלאה יותר מהחיים. אחרים ששקועים עמוק יותר בתחושות שליליות, יתכן שלא יוכלו להעזר בטיפים אלה.

במידה ואתם מרגישים כי אתם שקועים עמוק מדי בעצב או דיכאון ומתקשים למצוא כוחות לעשות שינוי, אנו מזמינים אתכם להתייעץ עם פסיכולוג מומלץ או לחפש בעזרת מנוע החיפוש החכם שלנו את הפסיכולוג הקרוב אליכם.

עוד מאמרים בנושא

דרכים להרגעה עצמית ללמוד הרפייה
הרפייה - הדרך שלך ללמוד דרכים להרגעה עצמית ולהתמודדות עם מתח מהי הרפייה? הרפייה מתייחסת למצב של חופש מלחץ, מתח או חרדה. זוהי התנתקות פיזית ונפשית כאחד המתרחשת כאשר הגוף והנפש משתחררים מהלחצים של חיי היומיום. ללמוד הרפייה - דרכים להרגעה עצמית? טכניקות הרפייה כמו נשימה עמוקה, מדיטציה, או אפילו פשוט לקחת כמה רגעים לשבת בשקט יכולות לעורר את "תגובת ההרפייה" של הגוף. תגובה זו מנוגדת לתגובת "הילחם או ברח" הנגרמת על ידי מתח ומרגיעה את מערכת העצבים. כתוצאה מכך, הרפיה מסייעת ב: הורדת דופק הפחתת לחץ דם האטת קצב הנשימה הפחתת מתח בשרירים שיפור בהירות מחשבתית על ידי שילוב של הרפייה בשגרה שלך, אתה מכין את הבמה לרווחה נפשית, רגשית ופיזית טובה יותר, מה שמקל על ניווט אתגרי החיים עם מחשבה צלולה ורוח רגועה.
ניווט בצריכת חדשות ומעורבות פוליטית בזמני לחץ בתקופות של חוסר יציבות פוליטית ומדינית, צריכת מידע ומעורבות היא חיונית. עם זאת, חשיפה מתמדת לעדכוני חדשות, דיונים...
איך להתמודד עם המצב הפוליטי בארץ?   המצב הפוליטי במדינה סוער. עמדות קיצוניות מקבלות ביטוי מכיוונים שונים ולא תמיד צפויים. למאמר באנגלית –The Ripple Effects...
יעל חפץ, מחברת הספר הרגשות של איילת. בשיתוף פעולה מקצועי ייחודי עם מרכז רימון ועם מנהל המרכז, אלעד דהן, MSW, עו"ס קליני, פסיכותרפיסט, מומחה ומדריך בטיפול רגשי ובטיפול CBT בילדים, נוער ומבוגרים
סיפורה של יעל ומחקרה האישי בתחום הרגשות החל, שלא במפתיע, עם כניתסה לעולם ההורות. כמו כל הורים בעולם, גם יעל התמודדה עם קשיים ומצבים רגשיים...
מרכז רימון - מומחים ביעוץ ארגוני בפריסה ארצית - יועץ ארגוני מומלץ
מהו ייעוץ ארגוני? ארגון מתפתח וצומח הוא למעשה אנשים שגדלים ומתפתחים.כדי לגרום לארגון לצמוח ולגדול, במסגרת תהליך של ייעוץ ארגוני, חשוב להכיר את התיאוריות, המודלים...
ביעוץ אררגוני בפריסה ארציתמה זה יעוץ ארגוני ואיך עובד יעוץ ארגוני יעיל? מרכז רימון - מומחים
האם שמעת על פסיכותרפיה עם אנשים? אני מאמינה שכן. אבל מהלגבי פסיכותרפיה לארגונים? מניחה שלא שמעתם על כך. זהו למעשה ייעוץ ארגוני, סוג של טיפול...

צריכים עזרה באיתור מומחה מתאים? השאירו פרטים

    כניסה למערכת